Зміст статті:

 • Правило №1. Якщо є дорога, на ній є транспорт, який вас підвезе безкоштовно.
 • Правило №2. Якщо довго не можеш зловити машину, зміни позицію.
 • Правило №3. Закон підлості.
 • Правило №4. Дають — бери!
 • Правило №5. Якщо в дорозі вам хтось щось пообіцяв і не виконав, то за нього це зробить інший.
 • Правило №6. Земля-то вона кругла!
 • Правило №7. У будь-якому паркані є дірка.
 • Правило №8. Чим гірше відгукуються про який-небудь країні (нації), тим гостинніше і добрішим там люди.
 • Правило №9. Чим більше вкладаєш (матеріально, фізично, морально), тим більше отримуєш.
 • Правило №10. Будь оптимістом і все вийде!

Як ви знаєте, з недавніх пір я перейшов на новий рівень подорожі самостійно – автостоп. І в цьому році з 1 червня ми з Милою вирушили у свою першу подорож автостопом по світу. Крім цього умови наша поїздка була ще безстроковою, а за плечима була намет. Це не означає, що тепер я буду їздити по світу тільки таким чином, проте, як будь-яка людина, що розвивається, потрібно підвищувати рівень складності, щоб рости. Я знаю, що не багато мандрівники можуть дозволити собі таку перевірку нервів. А адже це дійсно перевірка, насамперед самого себе і своїх сил. Я б сказав, що подорожуючи автостопом, людина починає по-справжньому жити (для когось, може, й виживати), а саме при таких умовах закони життя (аксіоми) починають більш чітко проявлятися. Я можу стверджувати, що вони працюють для всіх людей і в звичному світі, але помітні вони стають тільки коли залишається більше місця для раптовості, випадковості, невідомості, не запланированности, називайте як хочете. І сьогодні я хочу висвітлити 10 аксіом (саме аксіом, тому що вони просто працюють без доказів і причин), з якими ми зіткнулися в дорозі, подорожуючи по світу автостопом з наметом.

Запам’ятати потрібно одне – аксіоми діють при будь-яких обставин, хочете ви цього чи ні, все залежить від часу. Але, якщо ви додасте хоча б крапельку віри, то працювати вони будуть трохи швидше, ви вже повірте.

до змісту ↑

Правило №1. Якщо є дорога, на ній є транспорт, який вас підвезе безкоштовно.

Це правило включає в себе відразу дві аксіоми:

 • якщо є дорога, на ній є транспорт, який відвезе вас,
 • якщо є дорога, на ній є транспорт, який підвезе безкоштовно.

Давайте розглянемо перший випадок. Бувало таке, що стоїш в якійсь глушині вже кілька годин, а дорога така млява, що здається, ми звідси не поїдемо ніколи. Така ситуація була з нами в Туреччині, коли нам дуже хотілося потрапити на Немрут Даг, що розташований на вершині гори. Населених пунктів по близькості раз-два і край, транспорту майже немає. Одна автостопщица розповідала, що вони з групою добиралися до Немрут Дага пару днів, ночуючи по дорозі на узбіччі, так як абсолютно не було спроб. Місце на той момент було ще не дуже туристичним, а автобуси туди не ходять, тому ми не знали, поїдемо взагалі. І що ви думаєте, поїхали. У той же день на маршрутці з робочим, який як раз приводив до ладу цю пам’ятку. Назад спустилися по щасливому випадку з тим же дядьком.

Тепер другий випадок – широка автострада з величезною кількістю машин, які просто не зупиняються, а ті одиниці, які пригальмували просять грошей. Така ситуація була з нами в Азербайджані, де в туристичних місцях зустріти жалісливого водія просто нереально, там все підробляють таксистами, навіть якщо перед вами зупинився крутий білий лексус – це теж таксі. А якщо ви вирішите відійти пішки на пару кілометрів, то таксисти, які вас побачать, будуть спеціально “тягнутися” за вами, раптом передумаєте. Це добре в Азербайджані ще російську мову знають, а в країнах, де у вас проблеми з мовою треба обов’язково вивчити фразу на місцевому “немає грошей”, щоб уникнути можливих проблем. У підсумку ми витратили купу часу на зміну позицій і на ловлю нормальної машини, але все одно поїхали.

до змісту ↑

Правило №2. Якщо довго не можеш зловити машину, зміни позицію.

На перший погляд, здається, що це і так зрозуміло будь автостопщику, навіщо про це писати. Однак, є нюанси. Це правило застосовується навіть у спецефических випадках, коли здається місце вибрано ідеально, машин ходить нормально, автостоп в країні хороший, проблем не повинно бути. Але блін! Ніхто не зупиняється, хоч трісни, навіть горезвісні таксисти, сидячи в салоні в гордій самоті, проїжджають повз і у вус не дмуть. А потрібно всього лише змінити позицію, можна просто пройти вперед або назад буквально на кілька кроків. Смішно?! Перевірте самі! По початку і мені було смішно, а потім почав цим користуватися.

до змісту ↑

Правило №3. Закон підлості.

До речі, одні закони можна використовувати, щоб скоротити час роботи інших законів. Наприклад, всім відомий закон підлості. Якщо серед вас є ті, хто курить (я себе до таких не відношу, але бачив як це працює за фактом), то напевно вони знають, що якщо довго стояти на зупинці, а автобуса все немає і немає, то досить лише дістати сигарету і прикурити, як за законом підлості підійде потрібний автобус. Причому чим сильніше ви хочете палити, тим швидше і точніше спрацює цей закон.

У нашому випадку часто точно так само спрацьовувало з їжею. Наприклад, ми довго перебуваємо в дорозі, змінюючи одну машину інший, не знаходячи часу навіть на перекус. І от, коли нарешті видалася вільна хвилинка, я поліз у рюкзак (розстібаючи кришку, розв’язуючи вузол, дістаючи пакет з продуктами харчування), як несподівано перед нами гальмує автомобіль з пропозицією підвезти. Навіть руку піднімати не треба.

Так от, як я вже казав, цей закон можна легко пробувати використовувати, поєднуючи з першими двома правилами, щоб швидше зловити машину.

до змісту ↑

Правило №4. Дають — бери!

В дорозі частенько щось пропонують абсолютно безоплатно, від душі. Коли ми з Милою тільки-тільки почали подорож автостопом, то як “виховані” люди відмовлялися від запропонованого, соромлячись або думаючи, що це “не пристойно”. Поки не наставав той момент, коли запропонована раніше річ (послуга) реально була потрібна.

У Казахстані, будучи вже на виїзді з країни, і замерзаючи від настали вересневих холодів, ми витратили останні місцеві гроші, думаючи що нам залишилося недовго. Тут раптом черговий водій запропонував нам 1000 “тугриків”. Це не так багато, буквально на обід на двох. Ми спочатку відмовлялися, думаючи, що до кордону дотягнемо, але водій наполіг, і я їх взяв. У підсумку автостоп в той день був зовсім поганий, а в рюкзаку крім полбулки хліба нічого їстівного. Ось і знадобилися гроші на відновлення енергії в холодну погоду.

Ще один приклад: в дорозі у Міли трапилася невеличка проблема з зубом. Прибувши в Догубаязіт (Туреччина), ми познайомилися з хлопцями-курдами, серед яких була дівчина-стоматолог. Вона запропонувала Милі абсолютно безкоштовно “відремонтувати” зуб. Домовилися на прийом після походу на Арарат, але потім дівчина забула, а Міла не стала наполягати з-за типовою “скромності”. У підсумку запустила зуб, тепер його лікування вийшло в два рази дорожче.

Тому, дорогі друзі, якщо вам оточуючі щось пропонують від чистого серця, не відмовляйтеся, тому що світ вважає, що на даний момент вам це потрібно. Тільки не треба плутати з такими поняттями, як “нахабство”, “жебрацтво” і “обов’язок”, ці якості з даними правилом не працюють.

до змісту ↑

Правило №5. Якщо в дорозі вам хтось щось пообіцяв і не виконав, то за нього це зробить інший.

А ось це дуже цікава аксіома. Якщо про інших я ще десь чув або інтуїтивно здогадувався, то цей закон сплив абсолютно випадково. І почалося це в Азербайджані. Взагалі азербайджанці дуже добрий і гостинний народ, але є у них в менталітеті така штуковина, як “словесна показуха”. Не раз стикалися з приблизно наступним азербайджанським поведінкою.

Ви познайомилися, подружилися, вас запросили в гості, розраховуючи саме на вашу природну “скромність” і відмова. А ви берете і погоджуєтеся. Опа! І після цього несподівано ваш новий знайомий випаровується у невідомому напрямку. З таким ми стикалися не тільки в цій країні, але там найбільше. Дуже прикро було по-первості, розраховував на людину, довірився, а він… Проте, не варто зневірятися завчасно, тому що якщо людина вам пообіцяв “в гості”, і ви йому повірили, очікуючи виконання обіцяного, то мир вам це дасть, тільки з допомогою когось іншого.

Клянуся, так і є! Приклад, у Грузії на кордоні нас підвозив азербайджанець, який їхав на весілля до родичів. І за звичним менталітету запросив нас туди ж в гості, розраховуючи що ми відмовимося. Але, ми вже на той момент знали, що не варто відмовлятися, якщо пропонують, взяли і погодилися. Азербайджанець не очікував, і до місця призначення так і не довіз. Висадив десь на середині шляху, сказавши, почекайте 5 хвилин, я запитаю у своїх родичів щодо вас, а потім повернуся в будь-якому випадку. Ми годину простояли, так він і не повернувся. За цей час стоянки ми познайомилися з грузином, який після 5 хвилинної розмови з нами, відвіз до себе додому.

Ще один приклад в Узбекистані ми рухалися в бік Самарканда. Один хлопчина, підібравши нас, і їхав зовсім не туди, вирішив допомогти. Він зателефонував своєму другові, який теж збирався в Самарканд, але через годину, і домовився з ним про те, щоб той забрав двох туристів у зазначеному місці. Ми прочекали цього товариша півтори години, збираючись знову виходити на дорогу голосувати, як раптом до нас підійшли троє незнайомих узбеків і запитали, куди ми прямуємо. Виявляється хлопці теж їхали в Самарканд і вирішили нас підкинути.

Як бачите, закон у нашому випадку спрацьовував в той же день.

до змісту ↑

Правило №6. Земля-то вона кругла!

Або я б ще назвав так: “Поводься з людьми так, як хочеш, щоб поступали з тобою”. Не потрібно безпричинно ображати людей, які зустрічаються вам на шляху, тому що ці ж самі люди можуть зустрітися вам знову і надати допомогу.

Такий випадок у нас був в долині Іхлара (Туреччина). Ми з Милою йшли по одній із стежок, розмовляючи між собою, як раптом, що проходить повз молодий турок, почувши нашу мову, на чисто російською запитав “звідки?”. Міла, втомлена від надмірної уваги гарячих турків вирішила, що він хоче випендритися і хотіла вже відповісти йому в грубій формі, однак, вчасно передумала. І що ж? На виході з долини, коли ми не знали, на чому ж вибратися з того місця, ми випадково зіткнулися з тим самим хлопцем, який запропонував підвезти на своїй машині. Як ви думаєте, чи захотів би він допомогти, якщо б ситуація спочатку склалася інакше?

до змісту ↑

Правило №7. У будь-якому паркані є дірка.

Цей закон діє в основному на пам’ятки, які мають дуже велику територію, і часто розташовані під відкритим небом. Але навіть у закриті приміщення можна знайти “чорний хід”. Такі ходи знаходилися, наприклад в собор Айя-Софія в Стамбулі чи в Хан-Сарай в Шекі (Азербайджан). Особисто я знайшов дірку навіть у звичайному паркані в Елісті. Так що якщо у вас є яка-небудь огорожу, раджу пройтися по його периметру, там напевно знайдеться “таємний лаз” ;).

до змісту ↑

Правило №8. Чим гірше відгукуються про який-небудь країні (нації), тим гостинніше і добрішим там люди.

А ця аксіома виявлена вже не першим автостопщиком. Люди такі істоти, які люблять всякі байки, особливо про тих місцях, де самі не бували. Що поробиш, жити нудно, доводиться себе розважати історіями, добре розвинене уяву.

Дуже часто можна почути негативні або компрометуючі відгуки про сусідні народи. Наприклад, в Узбекистані таджики погані, а в Таджикистані – узбеки. Курдів у Туреччині бояться і смакують казки про “Алі-Баби”. Вірмени азербайджанців не шанують зрозуміло з яких причин, а азербайджанці вірмен. Ось тільки багатьом невтямки, що я, як турист, не належу ні до тих ні до інших, я не терорист, не вбивця, не злодій, не хабарник, і навіть не заробітчанин. Чому до мене в тій країні повинні ставитися погано? Я їду в гості, подивитися країну, познайомитися з людьми, у мене самі добрі наміри.

А найсмішніше, що самі страшні історії розповідають ті, хто сам ніколи не був у тій країні, про яку невтішно відзивається і не спілкувався з її місцевими представниками. Або ще поширений шаблон: багато фурщики по ходу поїздки спілкуються тільки з певними “органами”, а потім роблять висновок, що весь народ такий. Про що тут ще можна говорити?

до змісту ↑

Правило №9. Чим більше вкладаєш (матеріально, фізично, морально), тим більше отримуєш.

Про цій аксіомі вам розповість будь-який успішний мільярдер або бізнесмен. І працює вона не тільки з грошима. Як ви думаєте, чому багато багаті люди світу займаються благодійністю? Чи є спонсорами великих проектів? Та тому що вони знають, як працює цей закон (аксіома) життя.

Ми теж з наочним прикладом зіткнулися тільки в подорожі автостопом. І вкладали ми не тільки гроші, переконатися у цьому достатньо, якщо подивитися будь-наш місячний бюджет. Але завжди краще розглядати ситуацію на прикладі. Помітив, що якщо ми витратимо в день на квитки, їжу, транспорт, більше, ніж розраховувалося, то в цей же день нас можуть безкоштовно пригостити обідом, запросити в гості, або на вечерю. Та навіть згадаймо жахливий фізично витратний спуск в каньйоні Іхлара, зовсім не очікував, що після такого у мене руки і ноги ходором ходити будуть. І в той же вечір ми потрапляємо в гості до турків (що сталося єдиний раз в Західній частині Туреччини).

Або в Узбекистані від місцевої їжі заробили розлад шлунка, оскільки в цій країні ми взагалі наметом не користувалися, ночуючи у когось в гостях. Звичайно, в гостинних країнах набагато легше виходить, ніж наприклад в тій же Боснії і Герцеговині. Однак не варто забувати, що будь-яке правило діє краще і швидше тільки в певному стані, про що я розповім нижче.

до змісту ↑

Правило №10. Будь оптимістом і все вийде!

Думаю, немає сенсу говорити про те, що позитив притягує позитив, а негатив – відповідно, сто разів писав про це на блозі. Скільки разів бувало, вийдемо з Милою на дорогу не в дусі, бо ні одна машина зупинятися не хоче. А якщо і зупиняється, то не щастить з водієм. Попадається якийсь “шумахер” в кращому випадку, а в гіршому – товариш, з яким проблем не оберешся. Тому перш, ніж “стопити”, ми з Милою намагаємося розібратися в конфлікті між нами, а вже потім з чистими думками йдемо назустріч долі.

Якщо ви займаєтеся своїм особистим розвитком, то дане правило повинно бути для вас першорядним. Про це говорять всі езотеричні та духовні вчення: трансерфінг, симорон, езотеричні практики, йога і т. д. По ідеї це правило треба ставити на перше місце, тому що воно є на мій погляд основою для всіх інших. Але, вже дуже хотілося завершити список чимось позитивним. Так що будьте оптимістами, друзі, і все у вас вийде незалежно від того, чим ви займаєтеся в цьому житті.

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!