Зміст статті:

 • 1. Українські представники влади.
 • 2. Спритність рук міняв в Бірмі (М’янма).
 • 3. Мито на кордонах.
 • 4. Гоп-стоп, або пряме вимагання.
 • 5. Підставна поліція.
 • 6. Водії громадського та приватного транспорту.
 • 7. Бізнес жебраків.
 • 8. Страшилки для пакетників.
 • 9. Торгаші в CouchSurfing.
 • 10. Дивні вписки.

Всім здрастуйте! Зважився таки написати статтю, та не просту, а корисну. Принаймні буду на це сподіватися.

Не дивлячись на моє позитивне мислення, яке в основному притягує такі ж позитивні ситуації і людей, час від часу на моєму шляху траплялися шахраї. Зустрічей було не багато, але достатньо для того, щоб зібрати свою колекцію випадків, коли на мені хотіли підзаробити. Деяким з них це вдавалося, особливо на початку мого вільного шляху.

Спеціально сьогодні я підготувала для вас 10 запам’яталися випадків, які сталися особисто зі мною. Дуже сподіваюся, що завдяки цьому списку, ви винесете для себе багато корисного, будете уважні, обережні і постараєтеся не повторювати моїх помилок.

до змісту ↑

1. Українські представники влади.

Це сталося в часи, коли я був вічно молодий і повний енергії для того, щоб зібратися в першу в житті подорож дикуном в Крим. Ні, на той момент мене не цікавили пам’ятки того краю, я мріяв побувати на найжаркішій тусовці під всім відомою назвою Казантип. Щоб потрапити на захід безкоштовно, мною вручну був вдосконалений радянський жовтий чемоданчик, який за своєю тоді ще наївності намагався демонструвати всім і вся. Природно, це не могло зацікавити представників влади, коли ми вийшли з поїзда в Сімферополі.

Логіка була проста: якщо в наявності є жовта валіза, значить їдемо на Казантип, а якщо мова йде про велику тусовці, значить можливо наявність наркотиків. Далі думаю ланцюжок зрозуміла.

Нас прямо на вокзалі відвели у відділення і влаштували ретельний обшук. Все б, можливо, пройшло відмінно, якщо б один з представників влади не знайшов у мене місцеву валюту (гривні). Як на зло гроші я виміняв не в офіційному місці за хорошим курсом, тому як чесний громадянин на питання «звідки гроші?» я відповів правду. І це було великою помилкою. З мене тут же зажадали квитанцію про обмін, але її в мене не було. І тут почалося… Хлопці в формі тут же почали тиснути на те, що гроші можуть бути фальшивими і якщо я хочу відпочити спокійно, то треба ділитися. Я розумів, що в іншій країні – інші порядки, при бажанні підкинути «мальовану» папірець не складе великої праці, довелося погодитися на шантаж, і віддати половину моєї зарплати (по тим часам – 600 гривень (3 000тр)). Рівно стільки я б віддав за вхід на територію Казантипу, якщо б приїхав без валізи. Хіба не парадокс?!

Висновки і рекомендації:

 • не потрібно «світити» речами, які завідомо можуть притягнути шахраїв або інших жадібних до чужого особистостей. В даному випадку це був чемодан, а в інших — це може бути айфон, дорогі годинники, зеркалка, прикраси і так далі.
 • якщо ви обміняли гроші не в офіційному місці, то на питання «звідки гроші?» все одно потрібно відповідати: «з банку». А при відсутності квитанції говорити, що «викинув».

до змісту ↑

2. Спритність рук міняв в Бірмі (М’янма).

При підготовці до поїздки до Бірми (М’янми) всі твердили, що обмінювати валюту краще на вулиці — курс більш вигідний. Я на той момент чув, що чорний курс є у Венесуелі та Узбекистані, тому ця інформація мене не здивувала, і я їй повірив. На ділі ж виявилося, що це чистої води обман і всі, хто вважає, що виміняв гроші на вулиці Бірми дуже вигідно, обмануті 100% і навіть не здогадуються про це.

Міняв в Янгоні — столиці Бірми знайти не так складно. Прогулюючись вранці по місту, ми швидко сторгувалися на влаштовував нас курс і пішли гуляти далі. Міняли 100$, що на той момент становила 80 000 кьят. Найдрібніша купюра в ходу — 1000 кьят. Ви тримали в руках коли-небудь пачку з 80 тис. руб., складену з м’ятих російських тисяч? Якщо так, то ви розумієте, наскільки вона об’ємна. Для звичайних смертних типу нас такий обсяг не уявляємо, і зрозуміти, скільки реально в пачці грошей з першого погляду не представляється можливим. Цим-то бірманські міняйли і користуються.

Увечері того ж дня ми вирішили обміняти ще 100$. Міняв знайшли швидко, і нас знову відвели в закуток подалі від очей поліції. Ми віддали бакси, нам наочно стали відраховувати пачку місцевих грошей. І все було б як і вранці, якщо б я не помітив дивне швидке, майже блискавичний рух, він закинув руку за спину, ніби пошкрябати. Тут я зрозумів, що він просто частина грошей закинув за комірець. Я вирішив перерахувати гроші самостійно. Дійсно, не було. Міняла поки відраховує першу половину грошей, непомітно підгинає частина пальцем, а потім зовсім невловимим жестом ховає її собі за комір, або в кишеню на грудях. Неймовірно!

Я природно обурився і зажадав повернути відсутню частину. Він спокійно повертає, я знову перераховую, все сходиться. Ми прощаємося і намагаємося піти, але раптом змінювала кричить, що бакси, які я йому дав фальшиві, вимагаючи натомість іншу. Ми даємо іншу і вся історія повторюється заново. У якийсь момент розумієш, що вони кістьми ляжуть, але ні за що не обміняють по тому курсу, який ми запропонували, і що, швидше за все, до цього нас обдурили точно так само. Тоді я вихопив у нього з рук свої 100$, перевіривши за номером, не підсунув він мені фальшивку, віддав йому кьяты і ми просто дали драла. Бо поки вся ця котовасия відбувалася, міняв набралося не менше 10 осіб проти нас 3-х.

Висновки і рекомендації:

 • Будьте уважні, коли чуєте, що у неофіційному обміннику курс вище банківського. Це зовсім не означає, що в таких випадках краще не змінювати, адже в деяких країнах і вибору-то немає, але напоготові бути треба!

до змісту ↑

3. Мито на кордонах.

Нерідко обманюють і при переході кордонів між країнами: просять додаткові гроші за вигадані збори, або просто називаю вартість вище допустимої. В основному це стосується бідних країн типу Камбоджі, Лаосу, Узбекистан та ін.

Приміром на Камбоджійському кордоні з мене попросили на 5$ більше, пославшись на певний збір. Я не зреагував на це ніяк, тоді в хід пішли різного роду «страшилки» і «лякалки» законом і забороною проходу. Якщо зробити незворушне обличчя і почекати хвилин «дцять», то штамп все одно поставлять. Тому що погранцам простіше «навариться» на більш лякливих, ніж возитися з одним бунтарем.

А ще там є дуже красиві будівлі з написом великими літерами “Віза”, що знаходиться трохи ближче, ніж сама межа. По факту це ліва контора, яка крім візи стягує додаткову мито, якщо ви не надто самостійні, щоб заповнити анкету або вклеїти фотографію. Якщо ж ви дуже розумні і вам спаде в голову уточнити, чи дійсно це той самий візовий центр, то вас обов’язково запевнять у цьому, тільки б здерти побільше грошей.

Я навіть не згадую безліч «допомагав», які нав’язують пропонують свої послуги по переходу кордону, сподіваючись надалі на чайові.

Висновки і рекомендації:

Інформацію щодо переходу кордону краще заздалегідь отримати на просторах інтернету:

 • є збори і в якому розмірі за в’їзд і виїзд з країни (при вильоті з цієї ж країни цифри можуть відрізнятися),
 • вартість візи на кордоні, якщо вона там взагалі видається.

до змісту ↑

4. Гоп-стоп, або пряме вимагання.

Буває, що вымогалы безпосередньо просять чого-небудь. До нас в Білорусі пристала компанія підпилих хлопців такого типу. Я як раз тільки вийшов з магазину, вирішивши побалувати нас з Милою солодким тістечком. Не встигли ми зручно влаштуватися перекусити, як до нас «з-за рогу» підійшло людини 4.

Почалося все «здалеку», а саме зі знайомства, а потім один з них як би між іншим попросив пригостити його тістечком. Самий звичайний психологічний хід: якщо жертва піддалася на незначні розтрати, можна вимагати більше. Тобто якби ми дали хоча б тістечко, то залишилися б без штанів. Зізнаюся, було страшнувато відмовляти в такій малості 4 нетверезим товаришам, але це врятувало наші маленькі фінанси. Хлопці зрозуміли, що від нас нічого брати і поїхали ні з чим.

У попутних машинах, до речі, теж трапляються різного роду вымогалы. Про те, що намагаються вибити грошей за проїзд, хоча ми спочатку домовлялися безкоштовно — це навіть обговорювати не варто. В таких випадках я навіть не сперечаюся, і природно платити не збираюся.

А ось одного разу був випадок, коли водій вимагав, щоб ми його нагодували. З англійською у нього було добре, але пояснення того, що у нас не багато грошей його не влаштувало. Того разу ми просто попросили зупинити машину на середині шляху і поїхали на інший.

до змісту ↑

5. Підставна поліція.

В Ірані ми тільки зійшли з порома з острова Кешм в Бендер-Аббас і, не кваплячись попрямували по вулиці. Раптом поруч загальмував, з переднього вікна здалося чоловіче обличчя. Чоловік представився поліцейським в цивільному і швидко махнув у мене перед носом якийсь папірцем.

За весь час моїх подорожей я вже настільки навчився довіряти інтуїції, що відразу відчув недобре, до того ж ніяких порушень з мого боку не було. Я попросив чоловіка ще раз показати мені документ, він висунув мені папір, де вся інформація була на чистому фарсі, що викликало ще більше сумнівів. Проте, на всяк випадок я підкорився, готовий відповідати на запитання.

Дізнавшись, що ми з Росії, чоловік повідомив, що буквально вчора якісь російські туристи на березі курили гашиш, тому відповідальні працівники органів змушені перевіряти всіх приїжджих. І тут же, примітивши невелику сумку у мене на грудях, запитав, що всередині. Я машинально відповів: «документи і телефон». Той: покажи! Я дістав телефон , паспорт, показав барсетку на відстані. Чоловік витягнув руку й тицьнув пальцем: «а що ще там?» Тут я зовсім насторожився, але чесно відповів: гроші. Я дістав одну з папірців і показав йому в своїх руках. Несподівано чоловік схопився за купюру і каже: «треба б перевірити, не підробка». Гроші я тримав міцно, а у відповідь на останнє і зовсім різко потягнув їх до себе, ляснувши його з силою по руці. Гроші знову були тільки у мене, я напружився, чекаючи реакції «поліцейського в штатському». Якщо поліцейський справжній, то чекає нас зараз розбирання у відділенні. Однак замість цього я отримую фразу «you are crazy!!» і різкий звук шин, від’їжджаючої від нас машини липових представників влади.

Ось так, друзі, з представниками влади треба тримати вухо гостро навіть за кордоном.

до змісту ↑

6. Водії громадського та приватного транспорту.

Різні хитрощі власників приватного транспорту з метою заробити на невіданні приїжджих — не рідкість. В інтернеті повно таких історій, як таксисти катають туристів по хитромудрих маршрутах міста, намотуючи кілометраж, хоча їхати за фактом від точки до точки всього пару хвилин. Зі мною в Каїрі і в Бірмі теж траплялися такі ситуації.

Однак, на громадському транспорті теж можна зустріти ошуканців. Особливо це стосується країн Азії. На Шрі-Ланці водій автобуса обдурив нас, сказавши, що їде в аеропорт. В результаті, з-за нього ми ледь не запізнилися на літак, та ще й останні гроші місцеві витратили. Про те, як ми викрутилися, можна почитати тут. У тій же Бірмі водії громадських автобусів можуть задерти ціну для незнаючих туристів на квиток в 10 разів вище. З нами хотіли вчинити так само, ми обурилися, і водій заспокоїв нас тим, що пожартував.

Висновки і рекомендації:

 • з таксистами та іншим дрібним приватним транспортом обговорюйте ціну на місці, уточніть валюту, відстань, за всю машину платите і обов’язково сплачуйте тільки по виходу;
 • на громадському транспорті уточнюйте інформацію у місцевих (або заздалегідь в інтернеті, якщо є така можливість) про вартість проїзду та маршруті;
 • взагалі в багатьох країнах як тільки бачать рюкзак за спиною, ціни в будь-якому куточку країни можуть злітати в кілька разів вище, ніж для місцевих. Дуже добре це помітно у В’єтнамі, там у будь дірі, де туристів-раз-два та й годі з нас завжди намагалися здерти подвійно. В цьому випадку навіть місцеві підігравали торгашам, віддаючи гроші в кулаці так, щоб ми не бачили.

до змісту ↑

7. Бізнес жебраків.

Жебраки нині теж стали розвивати свій бізнес. Бачачи, що звичайне «дай грошей» вже мало на кого діє, вони пішли в змову з торгашами.

Наприклад, у Непалі підходить жінка з немовлям і вже не просить «ван долар», а просить просто купити молока для дитини. Якщо малюк шкільного віку, тоді можуть попросити купити зошит.

Жалісливий турист йде в найближчу крамницю за молоком або зошитом, де саме ці речі коштують в 3-4 рази дорожче звичайної непальської ціни. Після відходу доброго іноземця, жебрак повертається в магазин і віддає куплений товар, забравши зароблене. Треба визнати, дуже розумно!

до змісту ↑

8. Страшилки для пакетників.

Ті, хто почав подорожувати самостійно давно вже знають, що поки ви знаходитесь на стадії пакетний турист, вас хочуть обдерти, як липку, не тільки вуличні торгівці, але і працівники готелю, гіди. Гіди спеціально залякують різноманітними розповідями, байками і історіями про те, як небезпечно на вулиці що-небудь купувати, особливо екскурсії, які за звичаєм в 3 рази дешевше готельних. Думаю, не треба пояснювати, у чому тут вигода.

до змісту ↑

9. Торгаші в CouchSurfing.

На Шрі-Ланці в Коломбо досить непросто знайти хоста через каучсерфінг (що таке каучсерфінг?). Багато відповідають для знайомств з білою дівчинкою (всі запити створювала Міла) або трапляються звичайні власники готелів. Нам у цьому сенсі напевно пощастило, бо як ми змогли домовитися відразу з двома. Про свій досвід ми писали в окремій статті про Коломбо. Коротко розповім, що ми домовлялися про безкоштовне житло, а потрапили на платне. Перший з тих, хто відповів виявився звичайним агентом, який каучсерфінг шукає «клієнтів» для свого готелю за 20$. Для житла, нехай і в Коломбо, 20$ це багато, але деякі мандрівники від безвиході погоджуються віддати такі гроші, щоб не опинитися на вулиці. Агент ж до самого кінця вішає локшину на вуха, що він хотів прийняти у себе вдома, але раптово до нього нагрянули гості, тому він надає більш затишне житло, тільки всього-навсього треба буде заплатити його друзям за прибирання.

Після цього негативного досвіду ми з недовірою ставимося до багатьох пропозицій, досконально переглядаючи інформацію про приймаючій стороні. Часто домовляємося з двома різними особами відразу, чисто на всякий випадок. Більш докладні рекомендації я також давав у статті з безпеки в Каучсерфінг.

до змісту ↑

10. Дивні вписки.

В Індії, в Джайпурі до мене підійшов торговець ляльок на вулиці, поговорив зі мною про погоду і несподівано запросив в гості, поспілкуватися з його дітьми, повчити англійської. Часу у мене було достатньо, тому я погодився. На тук-туку за його рахунок ми доїхали до місця. Це були явні нетрі в одному з бідних районів. Торговець провів мене в кімнату, куди невідомо звідки набігли підлітки різного віку.

Переді мною з’явився чай, а дітлахи почали бринькати на музичних інструментах. Все було більш, ніж мило, якби раптом торговець не заявив, що ми з ним тепер нерозлучні друзі, тому я просто зобов’язаний дати йому грошей на музичну вечірку, яка відбудеться завтра.

Не те, щоб я не очікував такого повороту, але трохи розгубився. Розповів новоявленому одному про те, що таке автостопна життя, показав на запылившуюся, пошарпаний одяг, истершиеся тапки і ввічливо відмовив у його прохання.

Потім в будинку з’явився ще один друг торговця, який теж став переконувати мене проінвестувати навчання дітей на музичних інструментах. Йому мені теж довелося дати відмову.

Індуси не здавалися, вони повели мене до свого третього друга, який явно володів даром переконання і був найсвітлішою головою в районі. Я переступив поріг будиночка, ще більш меншого за розмірами, з чорними від копоті стінами. Третій товариш у цей час мився з відра і одягався для виходу. Влаштувавши дружній допит з пристрастю, він пішов на відчайдушний крок, запропонувавши друзям вибити з мене гроші за тук-тук і чай. І знову всі троє почули відповідь «ні» з мого боку.

В хід пішла найстрашніша погроза: «а якщо ми тебе вб’ємо?», — дружньо ляснув мене по плечу торговець. І мені нічого не залишалося, як відповісти: «я згоден, все одно брати нічого…».

Вся чесна компанія серйозно замислилася, аж поки я не почув шикарне пропозиція попрацювати закликальником в магазині торговця, чим зможу заробляти 300$ в місяць. І таким чином, мабуть, відпрацювати тук-тук і чай. Черговий мій відмова привів всіх в смуток, мене вивели з лабіринту нетрів і я далі відправився гуляти по вулицях Джайпуру.

На такій радісній ноті я закінчую свій звіт. Ще більш цікаві статті можна отримувати поштою, підписавшись на оновлення блогу. Бережіть себе, друзі!

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!