Зміст статті:

  • Несподівана зміна маршруту.
  • У пірамідних лабіринтах.
  • Самотнє кафе на стику часів.
  • На вершині піраміди Сонця.
  • Прощання з Високо.

Саме з цього цікавого питання я б хотів почати сьогоднішню статтю, тому що особисто я не знав. Про те, що в Боснії є піраміди, та ще зовсім недалеко від Сараєво в д. Високо, ми з Милою почули абсолютно випадково. Ми не тільки пройшлися по лабіринтах “Ravne” поряд з пірамідами, але ще і піднялися на вершину піраміди Сонця. А які чудеса нас чекали по дорозі туди – це взагалі окрема історія.

до змісту ↑

Несподівана зміна маршруту.

Зі столиці Боснії і Герцеговини ми рушили на трасу у напрямку до міста Травник. Багато туристів туди вже не доїжджають, але ми любимо мало стоптані стежки. А ще краще, коли виникають нові і цікаві.

Я вам ще не говорив про погане автостоп в Боснії? Напевно, залишив для окремої статті. Тоді коротко повідомлю, що автостоп в цій країні кошмарний. Спокійно можна простояти від 2 до 4 годин і це ми вважаємо ще нормально. Так от, простоявши значний час на дорозі, нас нарешті забрав молодий хлопчина в капелюсі і з бородою. Я й подумати не міг, що він виявиться мусульманином (пам’ятаєте про третій “нації” в Боснії? :)).

Боятися було нічого, новий знайомий виявився цілком сучасним молодим чоловіком, який непогано володів англійською, правда дуже тихо, тому мені іноді набридало напружувати слух і просто пропускав деякі стандартні пропозиції. Поки ми не стали проїжджати село під назвою Високо.

Водій тицьнув на одну з зелених гір і запитав, чи знаємо ми, що це? Я заперечливо похитав головою, звичайно, а коли почув, що ця гора є пірамідою, я йому не повірив, вирішивши, що він має на увазі зовсім не ті піраміди, що (наприклад) стоять в Єгипті.

Однак, наш новий знайомий повторився, що це дійсно піраміда з мережею підземних ходів, за якими, звісно, можна прогулятися. Тільки не міг сказати платно чи ні.

Загалом я все одно довго сумнівався, поки хлопчина таки не висадив нас на тому місці, куди віз. Ні, до Травника було ще пару десятків кілометрів, ми ж стояли на автобані недалеко від якогось села.

Міла і я роздумували, чи повертатися до піраміді, щоб подивитися її, або це черговий “фейк” для стряски грошей у туристів. Час вже половина 17, а через автобан перелазити було лінь, якщо чесно. Тоді ми вирішили так: знаючи боснійська автостоп, ми перелізли на інший бік автостради і сказали собі, що якщо через кілька хвилин зупиниться машина, яка довезе нас до Високо, значить це те місце, де ми повинні бути.

І що ви думаєте? Вже через 5 хвилин перед нами зупинився легковик, водій якої не хотів везти нас просто так, але з невідомої нам причини все одно погодився і всю дорогу корчив невдоволену пику. До села правда не довіз, висадив на з’їзді. Але і тут сталося диво! Не встигли ми злізти з легковика, як поруч з нами сама зупинилася вантажна газель з двома мужиками, у яких зовсім не було місця, щоб запитати, хто ми такі і звідки їдемо. У підсумку вони ще й посадили нас до себе в кабіну, але не знаючи дороги до пірамід, буквально за 10 хвилин довезли нас туди просто так. Ми з Милою були в шоці.

до змісту ↑

У пірамідних лабіринтах.

Висадили нас біля залізного вагончика, куди ми зайшли, щоб дізнатися про піраміду і її підземних лабіринтах. З’ясувалося, що, дійсно, та гора, на яку нам вказували, справжнісінька піраміда, лише найменша. Так, їх там не одна штука.

Якщо ви уважно вивчіть карту нижче, то на ній видно у правому нижньому куті тунель “Ravne”, який за словами археологів повинен привести до однієї з розташованих вище пірамід.

Прогулянка по тунелю коштує 5 марок з людини. По правді, анітрохи не шкода віддати за таке навіть 10. Ми заплатили, і повів нас молодий хлопчина.

Не забуваємо одягнути каски! До речі, екскурсії по тунелю працюють до 17:00, тобто ми встигли якраз на одну з останніх, уявляєте?

Єдиний мінус в тунелях сиро і холодно, так що якщо зберетеся повторити наш шлях, раджу утеплитися і уботиниться :). Вперед!

Наш рульовий водив нас по різних комнаткам, де знаходилися приблизно ось такі великі кругляки.

Ці камені не природні, вони не утворилися тут, їх сюди хтось приніс дуже багато тисяч років тому. Кожен камінчик вагою в кілька тонн, ось і подумайте, кому таке було під силу і навіщо. На цьому камені видно руни.

До речі про призначення: більшість каміння лежить на перетині підземних річок. Раніше вважалося, що річки несуть з собою негативну енергію. І доведено науково, що кожен з таких каменів підвищує рівень позитивних іонів в цьому місці, тим самим нейтралізує негативну енергетику. Чим глибше йде тунель, тим більше рівень цих іонів в повітрі. А ось ці камінці виконують роль стрілки, що вказує на північ. Навіщо? Поки не знають.

Ще один цікавий факт: всі тунелі (абсолютно всі) були завалені кимось спеціально, а деякі навіть затоплені водою. Це видно, якщо подивитися на матеріал, з якого виритий тунель і матеріал, яким зашпаровували ходи. Навіть на око – вони відрізняються. Але навіщо і хто? Знову невирішене питання.

На даний момент розкопки ще тривають. Безліч волонтерів з усього світу приїжджають сюди, щоб відрити новий хід або лаз в невідомість. Якщо хочете, ви теж можете у цьому взяти участь.

Багато хто приїжджає туди для медитацій, тому що атмосфера в тунелях настільки ідеальна, що людина після проведення там деякого часу, відчуває прилив сил і бадьорості. Ми теж попросили дозволу трохи помедитувати в залі. Тиша там просто нульова, як в космосі. Ехо відсутнє. Правда просиділи так недовго, тому що на екскурсію до того місця прийшла жінка з дитиною, і нам довелося покинути зал.

Ми з Милою, звичайно, вилізли звідти в повній ейфорії, як діти. Та ще й запитали дорогу до піраміди Сонця, щоб піднятися на її вершину і при можливості встановити там намет.

до змісту ↑

Самотнє кафе на стику часів.

Шкода тільки нас не попередили, щоб ми нікуди не звертали. Перший же поворот наліво був наш, і ми опинилися в якомусь селі. Точніше це навіть селом назвати складно – два вдома три дошки, де у найвіддаленішому кутку стояло кафе.

Ми так намерзлись, що вирішили заскочити в кафе, попросити гарячої води для чаю. Господар спокійно видав нам дві чашки води, і ми сіли за першим вільним столом, щоб перекусити. Усередині треба сказати було практично безлюдно, не рахуючи кількох друзів господаря.

Після невеликого перекусу я в кутку помітив розетку. Без підзарядки ми були вже дуже довго, тому попросили трохи посидіти ще, щоб поповнити запаси електроенергії. Зазвичай ноут заряджається близько 2 годин, цього часу вистачило для того, щоб всі відвідувачі кафе зникли, а господар таки приділив увагу нам.

Чоловік був не дуже балакучий, я б сказав навіть з відтінком смутку на обличчі. По-російськи він теж не говорив, доводилося підлозі-жестами підлозі-схожими слов’янськими словами знайомитися. До речі, звуть його Есо. Дружини немає, діти роз’їхалися, тільки у сина за кафе ціла майстерня з жалюзі. Есо показав нам її трохи пізніше).

Сам чоловік цілими днями в кафе, сам його будував і досі добудовує, тільки відвідувачів не дуже багато, усе залежить від сезону. А на одній зі стін висить великий портрет Тіто – колишнього президента Югославії і цілий набір радянських значків, який ми розглядали майже весь вечір.

Так слово за слово, Есо сказав, що у нього є поруч з кафе будиночок, де раніше жили які приїздили волонтери. Зараз дім в не дуже хорошому стані, але на одну ніч нам вистачить. Ми були тільки раді. Крім того, як справжній ресторатор і гостинний боснієць, він нагодував нас вечерею і тільки після цього відправив спати.

до змісту ↑

На вершині піраміди Сонця.

Прокинувшись вранці, ми з Милою попросили залишити рюкзаки, а самі вирушили шукати дорогу на вершину піраміди, куди нам вказали шлях ще вчора.

Скільки ж розвилок в лісі, це кошмар. Добре, якби ще дорога була асфальтована, а то ґрунтова і не зрозуміло, чи вірно ми йдемо чи ні. Так ми знову звернули не по тому шляху і лісовими стежками піднялися на одну з гір.

Піраміда це була чи ні – не розібрати через лісового масиву. Довелося йти до тих пір, поки не натрапили на минулі залишки від волонтерів – сарай, лопата, і кілька прогнилих лавок зі столом.

Судячи з “наскального” написам востаннє тут були у 2008 році. Хто? Навіщо так далеко від лабіринту? Не відомо! Однак, енергетика в цьому місці просто зашкалювала. Міла ще по дорозі скаржилася на те, що у неї дуже сильно голова паморочиться. Тому гріх було не помедитувати тут з пів-годинки.

Вибравшись з одного розвилки, мене потягнуло на іншу, і знову повз, і знову якісь будиночки, зарослі стежки і фото цілих чоловічих компаній.

Думаю, наткнись ми на таке пристановище вчора ввечері – цілком непогане місце для ночівлі. Ось тільки судячи по залишках утеплювача на підлозі і підвіконні – тут водяться миші.

Тепер біля керма стала Міла, якій набридло блукати по лісі, вона чітко йшла по головній грунтовій дорозі і слухати не бажала мої доводи, що чергова стежка, що йде вгору може вести на вершину піраміди.

І вона виявилася права, через 20 хвилин ми були у мети. Точніше біля її підніжжя. Щоб забратися на вершину, ще необхідно подолати крутий підйом, з чим ми впоралися не занадто швидко після довгих тасканий по лісах.

На самій вершині були залишки від старої фортеці або оглядового пункту. Швидше останній варіант, тому що по залишках я б це міцністю не назвав.

Вид звідси шикарний, можна пройтися спочатку вправо, а потім у лівий край, щоб помилуватися гірськими краєвидами Високо.

До речі, туристів тут не бракує. Тільки через нашу присутність, на гору піднявся дві пари, я навіть трохи здивувався. Правда, все місцевого походження :).

В цілому я б сказав, що на вершині енергетика не така, як у тому місці в лісі. Крім гарного огляду, нічого особливого, можливо тому що людьми сильно затоптано, можливо тому, що до піраміди ще не докопалися (в прямому сенсі).

до змісту ↑

Прощання з Високо.

На зворотному шляху ми випробували всі черешні, які нам попалися на очі.

А повернувшись в кафе, Есо познайомив нас зі своєю помічницею, і попросив її спеціально для нас зробити шикарний обід, сто років такого не їв.

Парочка фото на прощання і ми з Милою рушили далі в дорогу, подумки завдяки місце за дива та подарунки. Можливо, через 5 або більше років, тунель все таки докопают і там знайдуть відповіді на багато питань. Якщо, звичайно, про це розкажуть ;). Особисто ми анітрохи не пошкодували, що повернулися до пірамід у Високо.

Спасибі, що читаєте наш блог! До речі, ми зараз в Кабардино-Балкарії і шолом вам привіт з підніжжя Ельбрусу :). Будемо сподіватися, що погода дозволить нам сьогодні помилуватися його красою.

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!