Зміст статті:

 • Як дістатися з Єревана
 • Де зупинитися в Дилижане: готелі та гостьові будинки
 • Готелі у Дилижане
 • Квартири, приватний сектор
 • Де стати з наметом
 • Пам’ятки Дилижана
 • Старий Діліжан, Вулиця Ремісників
 • Монастир Агарцин
 • Монастир Гошаванк (Нор Тик)
 • Озеро Парз (Парз Ліч)
 • Російські села Фіолетово і Лермонтово
 • Карта пам’яток Дилижана
 • До побачення, Діліжан!

На протязі всієї подорожі по Кавказу, люди постійно в розмові використовували фрази зі знаменитого фільму радянських часів “Міміно”. До тих пір, мені соромно це визнавати, але я ні разу не бачила його повністю. Ні, якісь уривки траплялися в пору юності, але загальну суть фільму я ніколи не знала, і, може, не впізнала б, якщо не побачила пам’ятник героям фільму в сонячному місті Діліжан. Що мене тягнуло в це місто, чи є в ньому щось примітне? В закладках була пара місць для відвідування, але краще все з’ясувати самостійно на місці. Я люблю Вірменію, ще з першої поїздки сюди, хотілося повернутися, подивитися може бути вже десяту григоріанську церкву, зате в якій приємній атмосфері…

до змісту ↑

Як дістатися з Єревана

Спочатку потрібно дістатися до Вірменії:

 • 5 способів потрапити до Вірменії
 • Путівник по Вірменії з цінами і маршрутом

Маршрутка

Потрібна вам маршрутка знаходиться на Північному автовокзалі Єревана. Доїхати прямо до Дилижана буде коштувати 1500 драм, в дорозі 2-3 години, ходить кілька разів на день з 9:00. Можна сісти на що проходить маршрутку до Иджевана. Зазвичай гості вірменії попутно з Дилижаном дивляться Севан (ми його теж подивимося, трохи пізніше), тому спочатку відповідно їдуть до Севана, а звідти до Дилижана. На Севан маршрутки ідуть з цього ж автовокзалу, вартість проїзду 1000 драм.

Таксі

У будь-який час можна скористатися таксі, якщо брати на місці з Єревану, вартість до Дилижана — в середньому 10000 драм/машина, вартість до Севана — в середньому 7000 драм/машина. Щоб не бігати по вулицях у пошуках транспорту, завжди можна скористатися послугами міжнародної компанії КивиТакси і замовити заздалегідь машинку Єреван-Діліжан.

Орендована машина

Цей варіант конкретно для Дилижана напевно буде краще, тому як, забігаючи вперед, скажу, що дістатися до навколишніх монастирів — пам’яток міста-курорту на громадському транспорті неможливо. Крім того, як я згадувала вище, по дорозі можна заїхати в Севан (і не тільки). Щоб орендувати машину заздалегідь, дізнатися ціни на різні типи авто і дати, скористайтеся цим сайтом.

Екскурсії

У Єревані можна пошукати групові автобусні екскурсії в Діліжан в купе з Севаном (та іншими пам’ятками). А можна заздалегідь підготуватися до подорожі і замовити індивідуальну екскурсію:

 • Діліжан+Севан — до 3 чол, 5 годин, російська мова
 • Діліжан+Цахкадзор — до 7 чол, 9 годин, російська мова
 • Інші індивідуальні екскурсії в Діліжан

Особистий досвід

Я багато подорожую автостопом, бо люблю дізнаватися про країнах з вуст місцевих жителів. Те, що можна почути в кабіні захудаленького вірменського вантажівки, ви навряд чи побачите у вікно автобуса або машини. Після перетину двох кордонів Азербайджан-Грузія-Вірменія я і мій друг тримаємо курс на Діліжан. Спочатку підвіз бізнесмен на ниві, потім 5 км з військовими проїхали, які дарували вірменський прапорець. Залишок шляху подолали з вірменської парою. Дізнаюся характер нації, мовчазні, скромні люди, але не менш душевні, ніж інші кавказці. Справа за малим-знайти місце ночівлі.

до змісту ↑

Де зупинитися в Дилижане: готелі та гостьові будинки

Сонячне місто-курорт Діліжан не дарма має саме таке формулювання. Завдяки своєму оточенню гірським рельєфом з густою зеленою рослинністю і розташуванням в долині річки Агстев, що забезпечує лікувальний клімат з нежарким літом і достатньо сонячної взимку. Крім цього в Дилижане багато мінеральних джерел, а чисте гірське повітря лікує захворювання, пов’язані з дихальною системою. Не дивно, що в сезон (влітку) місто-курорт Діліжан відвідує багато відпочиваючих і туристів.

до змісту ↑

Готелі у Дилижане

В місті є як готелі, так і гостьові будинки. Перше не так багато, як друге, але вибрати можна. Я відразу користуюся 2-ма системами Букінг і пошуковою системою РумГуру (куди також входять Букінг, Агода та ін.). Шукаю підходящий мені готель/гостьовий будинок, дивлюся де ціни вигідніше, бронюю.

Добірка за різних типів проживання у Дилижане:

 • Гостьовий будинок Seno — оцінка гостей 7.8, від центру 1,8 км, вартість від 20$ (2-х місний номер)
 • Готель Sweet Home — оцінка гостей 9.3, від центру 950 км, вартість від 39$ (2-х місний номер)
 • Готель типу «ліжко та сніданок» Араз ББ — оцінка гостей 9, від центру 2 км, вартість від 27$ (2-х місцевий номер з сніданком)
 • Найпопулярніший Комплекс Туфенкян — оцінка гостей 8.8, від центру 1,6 км, вартість від 70$ (2-х місний номер)
 • Найдорожчий Бест Вестерн Парадіз — оцінка гостей 8.4, від центру 5 км, вартість від 100$ (2-х місцевий номер з сніданком)

до змісту ↑

Квартири, приватний сектор

Якщо вам більше до душі приватний сектор, квартира, загальна кімната з місцевими, то рекомендую скористатись системою пошуку AirBnb — вона найкраща в даному напрямку. До речі, якщо ви ще не зареєстровані на АирБнб, то при реєстрації цією ссилочку, ви отримаєте бонус у 2100 руб на першу поїздку.

до змісту ↑

Де стати з наметом

У нас з собою був намет, залишилося місце для неї знайти. Он троє чоловіків стоїть, підемо дізнатися обстановку. Вірмени виявилися з гумором, пропонували стати на горі у самому центрі міста біля вічного вогню, але були і слушні поради. Приміром, спробувати поговорити з охоронцем споруджуваного готелю, там є непогані зелені галявини. Це наш варіант, йдемо.

Сторож, добродушний дідок, вислухавши нас, пропустив на територію без зайвих питань. Місце ми вибрали ближче до паркану під ялинками, а потім пішли до сторожу, побалакати, та подивитися телевізор. Добрий дідусь, як і більшість вірмен не надто балакучий.

Тільки на наступний ранок вдалося його розговорити, коли він нас пригощав чаєм. Згадав часи своєї молодості, як у відрядження по Союзу в Білорусь поїхав, і як там з душею до нього поставилися. Він проніс через все своє життя і тепер вирішив віддячити нас таким же ставленням, нехай ми і не з Білорусі, “…але яка різниця, всі жили колись в одній країні….” – завершив думку сторож.

Ми попросили залишити рюкзаки до обіду, дідусь дозволив, лише повідомив, що до обіду його змінить інший сторож. Але, він передасть йому про наше повернення. От і славно, а нас чекають визначні пам’ятки Дилижана.

до змісту ↑

Пам’ятки Дилижана

Непогано б обміняти грошей, та тільки ще занадто рано для обмінників. Значить будемо розважати себе екскурсіями по місцевих визначних пам’ятках, тим більше у Вірменії вони більшою мірою безкоштовні.

до змісту ↑

Старий Діліжан, Вулиця Ремісників

По самому Дилижану пройтися нам не вистачило часу, бо обіцяли сторожу до обіду повернутися. До того ж в тривалих подорожах міста маленько набридають, хочеться відійти подалі в ліс або гори.

Вище, коли я описувала один з готелів я згадала єдино-відреставровану вулицю в Старому Дилижане, тут у кількох будинках є лавки ремісників, звідси і назва — Вулиця Ремісників (фото не моє).

Кажуть, ремісники роблять унікальні сувеніри, які неможливо купити ніде у Вірменії. А весь процес відбувається прямо на ваших очах. Наприклад, ви можете попросити майстра вам вирізати з дерева талісманчик, ваше ім’я або який-небудь предмет побуту (посуд), загалом все, що захочете.

до змісту ↑

Монастир Агарцин

Як добратися на маршрутці. В цілому, ніяк. Маршрутки з Дилижана до монастиря не ходять, але частина шляху (близько 8 км) можна подолати на маршрутці Діліжан-Іджеван, що ходять щогодини, вартість проїзду до Иджевана 500 драм (30 км), думаю, третину шляху візьмуть драм 100-150. Попросіть водія вийти на повороті до монастиря (орієнтир село Техут). Решту 5-6 км (адже від Дилижана до Агарцина 14 км) доведеться їхати на попутках або топати пішки.

Як дістатися на таксі. Можна поїхати на таксі за 3000 драм/машина туди і назад. Краще відразу взяти машину на два монастиря Агарцин і Гошаванк, вийде приблизно 7000 — 8000 драм з усіма покатушками і поверненням в Діліжан.

Особистий досвід – автостоп. Автостоп ми у Вірменії вже пробували, коли приїжджали сюди перший раз, я нагадаю, що він цілком хороший, не змушує напружуватися ні з приводу пригод, ні з приводу грошей. Хоча, в Нораванке ми зустріли двох німців, які скаржилися, ніби вірмени вічно просять з них грошей, що особисто мені здалося дуже дивним.

Мій путівник “говорить”, що в 14 км. від Дилижана в гущавині зелених пагорбів заповідника, яким оточений місто розташований красивий монастир Агарцин. Що для нас ці 14 км? Як же монахи люблять забратися подалі, та вище. До повороту до монастиря ми доїхали з місцевим хлопцем, який, на мій подив, був дуже злий і всю дорогу з’ясовував стосунки по телефону. Ніколи не бачила вірмен в люті, і вам не раджу.

Стоїмо ми, значить, на пустельній дорозі, а попереду ще 7 або 6 км. Як я зрозуміла, дорога тупикова, а значить проїжджого транспорту не буде, пішки топати таку відстань теж не цікаво. Нашого запалу вистачило хіба що до перших корів, які дуже люблять повалятися посеред проїжджої частини в тіні дерев. Однак, повернути у зворотному напрямку нам не дав самотній автомобіль, не поспішаючи “карабкающийся” в гору, по ходу справи об’їжджаючи розвалений худобу. Наші руки були вже напоготові, машина зупинилася не відразу, мабуть, водій розмірковував, “брати або не брати, ось в чому питання”. Таки взяв.

За кермом сидів приємного вигляду немолодий вірменин, а супроводжували його дві дівчини, судячи з розмови дочки. Вірменки приїхали в гості до батька і він вирішив їм саме сьогодні влаштувати екскурсію по Дилижану, а заодно і нам запропонував приєднатися. Як це він сказав..: “Якщо взявся робити добру справу, доводь його до кінця”.

Що подивитися

Монастир Агарцин зовні звичайний 10-13 вікової монастир, яких ми ще чимало насмотримся у Вірменії.

І справа навіть не в тому, що його зовсім недавно відреставрували. Коли я опинилася від першого будови на відстані менше 5 метрів, я не змогла не відчути сильний прилив енергії… В езотериці це називають по-різному, пов’язуючи з анахатою або просто “потік любові”, однак факт в тому, що всю втому як рукою зняло, настрій піднявся на 5+ і йти з цього місця не хотілося ні в якому разі.

Три церкви. Якщо простою мовою, то та церква, що вище всіх — це головна монастирська церква Сурб Аствацацин (перекл. Свята Богородиця).

Можна зайти всередину, поставити свічку, послухати служителів.

Запам’яталися цікавого виду зображення на стелі, не зустрічала раніше подібних.

Найстаріша з восьмигранним куполом — це церква Сурб Григор. Тут же поруч третя — церква Сурб Степанос.

Обгоріле живе дерево. Наші нові знайомі в основному перемовлялися між собою вірменською, зрідка вірменин ловив поглядом нашу присутність і розповідав що-небудь з історії монастиря вже російською. Наприклад, ось цього обгорілому дереву кілька сотень років, а вона досі живе.

Трапезна. Ще на території знайшлася трапезна з залишками кухні поруч.

Оглядова площадка. Добре, що ми зустріли таких чудових попутників. Завдяки їм ми змогли подивитися на монастир з невідомого туристам місця. Стару розвалену будівлю з дірками в стінах знаходилося в заростях неподалік. Якщо підійти до самого краю з поручнями, то монастир Агарцин нехай і частково приховує зелень, все одно прекрасно видно.

І це ще не все. На зворотному шляху вірменин з дочками намагався в насипу на узбіччі знайти залишки середньовічного трубопроводу, по якому ченцям спускали молоко. Шкода, що нам так і не вдалося його розгледіти.

до змісту ↑

Монастир Гошаванк (Нор Тик)

Монастир Гошаванк знаходиться в однойменному селищі Гош, яке в свою чергу отримало свою назву від імені його засновника Михтара Гоша. Селище знаходиться в абсолютно протилежному боці від Агарцина, та й сам комплекс буквально стоїть посеред села, не помилитеся.

Як дістатися

На маршрутці схема майже така ж, як для Агарцина. Частина шляху (близько 16 км) можна подолати на маршрутці Діліжан-Іджеван, що ходять щогодини, вартість проїзду до Иджевана 500 драм (30 км), за половину шляху візьмуть драм 200-250. Попросіть водія вийти на повороті до монастиря (орієнтир — гілка річок Агстев і Тик). Решта 6 км подолати попутками або пішки.

Таксі. Можна поїхати на таксі за 4000 драм/машина туди і назад. Краще відразу взяти машину на два монастиря Агарцин і Гошаванк, вийде приблизно 7000 — 8000 драм з усіма покатушками і поверненням в Діліжан.

Що подивитися

Стара назва монастиря Нор Тик, що в перекладі з вірменської означає Новий Тик. Справа в тому, що на цьому місці стояв старий монастир з назвою Тик, але в 12 столітті землетрус зруйнував монастир і натомість поставили новий «Тик», тобто Гошаванк.

Тепер давайте розберемося з ще однією назвою «хачкар», бо як монастир Гошаванк знаменитий тим, що на думку вірмен тут знаходиться кращий хачкар країни. Хачкар – це пам’ятник або свого роду кам’яна стела з зображенням типового вірменського хреста, який використовується в вірменської архітектури монастирів. Хачкари дивні тим, що хоч і візуально виглядають однаково, але узори на них абсолютно унікальні, виготовлені вручну, у деяких випадках чи не голкою. Дивовижне видовище. Дивно тільки, що найкращий хачкар в Гошаванке засунуть в самий кут.

Територія монастиря невелика, щоб обійти все знадобиться не більш півгодини. Я навіть не впевнена, чи проводять тут служби, на відміну від Агарцина монастир Гошаванк виглядає досить пошарпанным, хоч і побудований на кілька століть пізніше. Його майже не реставрували з часів споруди, т. к. при захопленні земель монастир дивним чином ніхто не намагався зруйнувати, швидше використовували в своїх цілях всі прийшлі армії.

Дякуємо нашим тимчасових вірменським екскурсоводам за час, за спілкування і їдемо назад в Діліжан.

до змісту ↑

Озеро Парз (Парз Ліч)

Як ми вже знаємо Діліжан оточує боольшой природний заповідник, у лісах якого буквально в 2008 році існувало в занедбаному стані якесь озеро. Потім його облагородили і в даний час — це досить популярне місце для відпочинку не тільки місцевих, але і гостей Вірменії. Називається озеро Парз або Парз Ліч, що перекладається як «ясний, чистий». Насправді вода в озері має мутнувато-зеленуватий відтінок, можливо, назва зовсім не пов’язане з прозорістю води.

Як дістатися?

Від Дилижана до озера Парз близько 14 км по дорозі. Причому, на шляху до самого озера дорога зовсім ніяка, хто їздив на особистому транспорті — не радять цього робити. Швидше і зручніше за все буде взяти таксі, за яке ви віддасте близько 1000 драм (туди і назад з очікуванням). Також можна ризикнути виїхати на попутці (але думаю це будуть в основному таксисти), взяти велосипед на прокат або пройтися пішки. До речі, хто планує прогулятися по заповідних стежках Дилижана, яких там чимало, зазвичай так і роблять – йдуть пішки до озера Парз, а від нього є маршрут прямо до монастиря Гошаванк.

Чим зайнятися?

Парз Ліч приблизно 2 га по площі. На території навколо озера повно ресторанів, кафе, місць для шашличок на природі та наметів. А ще у вихідні (в сезон) тут натовп відпочиваючих. По самому озеру можна покататися на човні або катамарані. Для поїздок по території взяти в оренду велосипеди або коней.

А ще тут облаштувався екстрим-парк з однойменною назвою Parz Lich Extreme Park, в арсеналі якого є мотузковий парк і зиплайн через озеро. Вартість розваг такого роду невелика 5000 драм (ПН-ПТ) та 6000 драм (СБ-НД). Нижче фото (організаторів парку).

до змісту ↑

Російські села Фіолетово і Лермонтово

Буквально в 15 км від Дилижана в бік Ванадзора розташовуються два дуже цікавих села з чисто російським населенням — це Фіолетово і Лермонтово (трохи далі — ще 10 км). Вперше про чисто російських селах на Кавказі, ми почули в Азербайджані. Місцеві жителі стверджували, що там живуть якісь “міфічні” люди з золотими руками: “а будиночки у них стоять рівненько один до одного, чоловіки ходять в сорочках, бороди не голять, а жінки в довгих сукнях і хустках, як мусульманки. До речі, дівчат своїх вони за чоловіків інших націй не віддають, так і самі на чужих не одружуються. Не курять вони зовсім і не п’ють, свинину не їдять, зате майстри з них які…по всьому світу цінуються”. Називали ж мешканців таких сіл молоканами. В Азербайджані подібна село носить назву Іванівка, але туди нам було зовсім не по дорозі нашої поїздки.

Коли ми почули, що схожі села можна знайти у Вірменії, ми обіцяли собі, що обов’язково туди заглянемо. Було дуже цікаво подивитися на “сектантів російських роботяг” – молокан. Заглянули ми щойно в одне з них — Фіолетово, але і цього цілком вистачило, щоб уявити собі, що за люди там живуть. З деякими навіть вдалося поспілкуватися наживо, про що докладно написано.

Як ми відвідали село Фіолетово

Як дістатися

З Дилижана до Ванадзора ходять маршрутки кілька разів в день, вартість квитка до Ванадзора 500 драм, вам потрібно вийти біля села Фіолетово (за 15 км) або Лермонтово (25 км). За вартістю приблизно вийде 200-300 драм, в дорозі не більш півгодини. Якщо ви їдете з боку Ванадзора, схема і вартість ті ж, змінюється тільки напрям.

до змісту ↑

Карта пам’яток Дилижана

до змісту ↑

До побачення, Діліжан!

Офіційний обмінник так і не зустрівся по дорозі, зате знайшовся чоловік, який обміняв валюту трохи завищеним курсом. Бог з ним, все одно у Вірменії все дешево.

Обігнувши симпатичний міський ставок, ми повернулися на охоронювану територію споруджуваного готелю, щоб забрати свої речі. Як і попереджав нас сторож, з яким ми познайомилися вчора після прибуття в Діліжан, його місце зайняв інший дідусь. Ні слова не сказавши, він пустив нас і відвів до рюкзаків.

P. S. до Речі, щодо “Міміно”, по приїзду додому, першим ділом його подивилася. Чомусь завжди думала,що це комедія, а насправді дуже сумний і дуже актуальний навіть на сьогоднішній день фільм. Можливо з цієї причини він вважається класикою. Раджу.

З вдячністю і відмінним настроєм їдемо далі, назустріч північним вітрам Севана. Ви з нами?

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!