Зміст статті:

  • Дорожні історії з життя людей в Азербайджані
  • Межа Азербайджан-Грузія, КПП Червоний міст
  • Як нас в черговий раз “кинули”
  • Грузія, в гостях у сванета
  • Баграташенский митний пост: Грузія (Садахло) — Вірменія (Баграташен)

Для читача самим хвилюючим залишається питання, яким чином з Азербайджану можна потрапити у Вірменію, адже це дві ворогуючі країни, кордони закриті. Логічно, що не безпосередньо, а через нашу дорогу й кохану Грузію. Не дивлячись на утомительность далеких відстаней, я люблю, коли ми проводимо час на трасі, за те, що є можливість поспілкуватися з різними категоріями населення, дізнатися щось новеньке і побути слухачем невеликих уривків чужого життя. При цьому не забуваючи набити кілька шишок на свій власний лоб. Ось сьогодні цим і займемося.

Вихідна точка — Азербайджан (грязьові вулкани Гобустана), звідси до кордону з Грузією всього 500 км. Що таке п’ять сотень шляхи для автостопщика? Лише зайві добу на колесах, а якщо пощастить з водієм, то й менше. Зрозуміло, що ми змінили не одну машину. І до всього іншого за вже сформованою традицією, погода зіпсувалася і ми постійно тікали від грізних сірих хмар. Найцікавішими “попутниками” була азербайджанська сім’я, з ними ми проїхали більше сотні. На задньому сидінні поруч з нами сиділа дівчина років 24 по імені “Маша”. Насправді ім’я в неї інша, але для нас вона назвалася так, щоб простіше було. Попереду сиділи її батьки. Завдяки її розповідей і на її прикладі ми зрозуміли, що жінкам-азербайджанкам живеться непросто.

до змісту ↑

Дорожні історії з життя людей в Азербайджані

Маша дуже розумна дівчина, у якої в очах я відразу помітила іскорку, коли вона почула, що ми вільні мандрівники. Можливо, якби не вона, ми б не потрапили в цю машину, бо як батьки дуже скептично слухали наші розповіді. Маша сама давно мріє про подорожі, одного разу за підсумками якогось міжнародного конкурсу їй прийшло запрошення з Австралії на цілий рік навчання безкоштовно. Очманіти, такі пропозиції не кожному в житті роблять. Вона б з радістю поїхала, але її батьки не пустили, уявляєте?! На їхню думку молодій дівчині одній в Австралії робити нічого, бояться, переживають, і взагалі хочуть щоб вона вже швидше вийшла заміж, народила дітей і думати забула про “високий”. Ось так на корені ламаються людські мрії, задумайтеся про це, батьки, адже ви самі колись мріяли! Я ще можу зрозуміти, коли людина не хоче, але Маша хотіла і дуже… Хочеться побажати Маше щастя за будь-яких обставин.

***

Ще один запам’ятовується водій виявився військовим. В силу своїх професійних навичок, він довго намагався виявити в наших словах підступ, а може бути розкрити секретних агентів, яких “шукає вся Америка”. Загалом йому просто необхідні були наші координати, на випадок термінового зв’язку. Своїх же він не дав, хоч і кидався фразами “будете знову в Баку, заходьте в гості”, але це для нас не нове, з азербайджанським менталітетом ми вже познайомилися. В цілому мужик непоганий, пригостив нас цілим полуднем у придорожньому кафе під назвою “Вуса”. І правда над входом висіли великі вирізані з дерева вуса. Як розповів наш новий знайомий, власник кафе завжди носив шикарні вуса, зараз же бізнес передався у спадок його синові, але в пам’ять про батька вуса залишилися на місці.

***

Не всі місцеві розуміють слово “автостоп”, а якщо не дай Бог сказати “без грошей” при спробі сісти в машину, то люди будуть думати, що ми або бомжі, або нас обікрали. Так сталося на останньому відрізку до межі, коли я відкрила дверцята легковика і всередині на мене витріщилися 2 пари очей молодих азербайджанців. Вони дуже погано говорили по-російськи і взагалі в силу свого віку безкоштовно підвозити не хотіли. Але, коли я вимовила заповітну фразу «без грошей», водій завис. Він реально вирішив, що у нас зовсім немає грошей. Ми не стали розвіювати його міфи, по-перше, ми і так втомилися за цілий день пересувань, хотілося швидше вже дістатися до перевалочної точки, а по-друге він би все одно нічого не зрозумів. Ми просто сіли і він довіз нас практично до межі, по дорозі купивши нам буханець хліба і нарізаної вареної ковбаси з “колою”. Намагався грошей ще дати, але ми категорично відмовилися, вистачить і сухого пайка. Ось так, хотів взяти грошей з нас, а в підсумку ледь сам нам не заплатив. Смішні люди, але мені було приємно, що молодь в Азербайджані ще не поставила зелені папірці вище людських цінностей. Не все втрачено, як бачите.

до змісту ↑

Межа Азербайджан-Грузія, КПП Червоний міст

З боку Азербайджану нас практично не мурижили, тільки мене запитали щодо Вірменії, так як я стояла першою. Питання а-ля “сподобалася мені Вірменія”, і відповідь типу “Так” прикордонників цілком влаштував.

Митний пропускний пункт має назву «Червоний міст», так як ще в радянський час перехід здійснювався по мосту, збудованого з червоної цегли. Споруда збудована на річці Храми і на даний момент визнано пам’яткою національного значення. Кордону, звичайно, в ті часи були умовними. Зараз же все перебудували, відновили і старий потьмянілий міст виднівся десь в стороні від дороги.

Грузинський прикордонний пункт ми теж подолали без проблем. Навіть не довелося ловити попутку, спокійно пустили пішки. Найпопулярніша кордон Грузія-Вірменія через селище Садахло, тому спочатку ми встали в цьому напрямку.

до змісту ↑

Як нас в черговий раз “кинули”

І тут раптом поруч з нами зупинилася легковик, за кермом сидів кавказець, я думала грузин, трохи пізніше з’ясувалося, що азербайджанець. Він сам запропонував нас підвезти до найближчого села, тому ми не стали відмовлятися. По ходу руху машини, він розповів нам, що прийняв нас за двох хлопців, та коли побачив, що я таки дівчина, то думав дати по газам, але щось його зупинило. Вперше чую, що водій охочіше б взяв двох чоловіків, ніж хлопчика і дівчинку.

Справа в тому, що у Едіка (так представився нам водій) був сумний досвід. Раніше він завжди зупинявся, якщо бачив на дорозі людей, байдуже хто б там не стояв, але одного разу він побачив дівчину, що самотньо стоїть в темний час доби, вирішив підвезти, а вона йому газовий балончик в очі, і тут же з кущів два амбали вийшли. “Пощастило, що на той момент патрульна машина з ментами проїжджала повз” – ділився досвідом Едуард, – “Зараз у нічний час не саджу, і дівчатам теж не довіряю”.

До села Саатло, де ми збиралися переночувати, долетіли швидко. Едик запитав, родичі у нас тут що, ми сказали, що будемо ставити намет. Він засмутився, що далі йому доведеться їхати одному і раптом запропонував:

— А ви знаєте, я на весілля до родичів їжу, хочете зі мною? Погуляєте, подивіться, як у нас це все відбувається. Заїдемо по дорозі, подарунок купимо.

Пропозицію було більш, ніж привабливою, розуміючи, що перед нами азербайджанець, ми все одно ризикнули дати згоду. Тим більше місце, куди він їхав було зовсім поруч від іншої кордону з Вірменією, тільки менш популярною. Едик розважав нас розмовами, а потім ми заїхали на ринок в якомусь невеликому містечку, щоб купити велосипед. Підходить він не вибрав, і ми рушили далі.

До місця призначення ще було кілька кілометрів, коли Едик раптом різко зупинив машину на виїзді одного з населених пунктів і сказав: “хлопці, давайте я вас тут висаджу, сам з’їжджу до рідних, довідаюся обстановку, дадуть вони згоду на гостей-мандрівників чи ні, а потім повернуся до вас у будь-якому випадку.” І тут я зрозуміла, що Едіка ми більше не побачимо. Треба ж було знову наступити на ті ж «азербайджанські» граблі… прикро не за ситуацію, а більше за свою наївність. Ми з другом витягли рюкзаки, і притулили їх до перечеркнутому найменуванню села, я підняла очі і прочитала “Нахидури”. Мде, ось вже точно… ладно, посидимо почекаємо хвилин двадцять, а там підберемо для себе місце в поле.

Як я і думала, ні через 5, ні через 30 хвилин, Едуард не з’явився. Я сказала, що чекаємо ще 5 хвилин і йдемо шукати поле для намету. Як раз в цей момент позаду нас зупинилася газель. Водій довго сидів мовчки на своїм місці, а потім все ж не витримав і запитав, чи нам потрібна допомога або підвезти куди. Ага, вже підвезли. Я повернулася і сказала, що нам нічого не потрібно. Проте, водій не відставав, в черговий раз поставивши запитання, чому ми тоді тут сидимо. Ми дуже втомилися, і щоб не повадно було нас знову розводити, розповіли мужику, як тут опинилися.

до змісту ↑

Грузія, в гостях у сванета

Зізнатися, я думала, що водій похитає головою і поїде геть далі, але я помилилася, тому що після почутого він запропонував погостювати у нього. Ми з Андрієм недовірливо на нього подивилися, і я тут же запитала, якої він національності. “Грузин” – здивовано відповів чоловік. Ми радісно скочили на ноги і закивали головою, що згодні. Ось так спрацювала чергова “аксіома автостопщика”.

Вирушили ми в ту ж сторону, що і Едуард, тільки їхати було далі, до села в гористій зеленій місцевості, уявляю, яка ж краса там вдень, завтра подивимося. Гурам за національністю грузин-сванет, перше, що його зацікавило, чи були ми в Сванетії. На той момент я тільки там не встигла побувати, зате вийшло з’їздити в Сванетію в інший раз.

  • Як дістатися до Местії (Сванетія)
  • Місце: житло, їжа та пам’ятки

Поки їхали, сванет чисто по-грузиснки пригостив чурчхелою, спеціально зупинився, щоб ми набрали місцевого нарзану в струмку недалеко від траси. Так на ніч дивлячись примудрився нас привезти до дому-музею місцевого письменника, після чого ми вирушили до нього в гості.

У Гурама свій дім, господарство в кілька голів корів, та плюс невеликий бізнес по внутрішній обробці квартир, троє дітей і дружина.

На кухні ми примітили цікаве споруда, яка одночасно слугувала і місцем приготування їжі, і нагрівачем води.

Так сказати, інженерна думка господаря будинку, яку намагаються втілити сусіди у багатьох будинках селища. Мені він здався дуже приємною людиною, хоч і мовчазним, думаю це від природної скромності.

Після шикарного вечері в наше розпорядження надали цілий будинок. Раніше сім’я Гурама жила там, а з тих пір, як він вибудував новий, житло пустувало. Мало того, господар повідомив, що ми можемо гостювати тут скільки захочемо. На той момент в принципі непогано було б пару днів зробити перепочинок у подорожі, тим більше місця такі красиві. Пора б вже відвикнути від цього слова, але в той момент, правда, було «незручно» приймати такі запрошення, занадто багато Гурам для нас зробив, нахабніти не хотілося.

до змісту ↑

Баграташенский митний пост: Грузія (Садахло) — Вірменія (Баграташен)

Вранці ми поснідали і майже відразу вирушили в бік найближчої до Вірменії кордоні. Я знав, що прохідність там маленька, і взагалі невідомо, підвезе нас туди хто-небудь. Одна машина таки підвезла до останньої села, нас висадили біля поліцейського пункту, де вже стояло чоловік 5 в очікуванні повз проходить транспорту. Тоді ми зрозуміли, що виїхати буде складно, але все одно для проформи постояли хвилин тридцять. Глухо як в танку.

У підсумку ми перейшли дорогу і поїхали в бік тієї межі, куди збиралися вчора спочатку до Садахло. Спочатку докотили до міста Болнісі, потім на перекладних до міста Марнеулі, де гостинні грузини звали нас у гості, і навіть наш відмова їх не збентежив, вони просто написали нам адресу, якщо ми коли-небудь будемо знову проїжджати ці місця.

А до самого кордону нам пощастило зловити вірменина на старенькому “жигулі”.

Мінусом прикордонного пункту було те, що автомобілі проходять окремо від пасажирів, в результаті з водієм ми розминулися і після кордону довелося пристойну відстань топати пішки. Ще я боялася, як відреагують вірменські прикордонники на штампи Азербайджану. На відміну від азербайджанців, вони навіть не запитали, що ми там робили, і сподобалася нам країна. Якщо коротко: їм було все одно, воно й на краще.

Метрів через 500 після проходження Баграташенской кордону, ми вперше побачили дівчат-автостопщиц, аж три штуки. Біляві красуні виявилися німкенями та чомусь не робили ніяких спроб виїхати далі. Чому? Для нас залишиться загадкою, на вирішення якої не хотілося витрачати час.

І ось вона — Вірменія! Знову здрастуй!. Огляд країни хотілося почати з Дилижана, про що я обов’язково поведую в наступний раз.

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!