Зміст статті:

  • Як дістатися
  • На маршрутці
  • На таксі
  • Автостоп (особистий досвід)
  • Село Фіолетово

В поїздці по Вірменії я вирішила заглянути в одне з місць, яким давно мучать мою цікавість місцеві жителі. Мова піде про суто російському селі Фіолетово, подібних якому по кілька штук є не тільки у Вірменії, але і в Азербайджані та Грузії. За фактом у Вірменії два села Фіолетово і Лермонтово. Знаходяться вони один від одного буквально в 10 км. Думаю, достатньо буде відвідати одне з них, щоб дізнатися про незвичайні російських жителів у Вірменії.

до змісту ↑

Як дістатися

Спочатку потрібно дістатися до Вірменії:

  • 5 способів потрапити до Вірменії
  • Путівник по Вірменії з цінами і маршрутом

Села Фіолетово і Лермонтово знаходиться десь на середині траси між вірменськими містами Діліжан і Ванадзор. Якщо їхати з боку Дилижана, то найближчим (15 км) до нього буде Фіолетово), якщо їхати зі сторони Ванадзора, відповідно найближчих (13 км) буде село Лермонтово.

Для подорожей по Вірменії можна орендувати автомобіль тут

до змісту ↑

На маршрутці

З Дилижана до Ванадзора ходять маршрутки кілька разів в день, вартість квитка до Ванадзора 500 драм, вам потрібно вийти біля села Фіолетово (за 15 км) або Лермонтово (25 км). За вартістю приблизно вийде 200-300 драм, в дорозі не більш півгодини. Якщо ви їдете з боку Ванадзора, схема і вартість ті ж, змінюється тільки напрям.

до змісту ↑

На таксі

Точну цифру сказати не можу, краще дізнаватися на місці в Дилижане/Ванадзоре, але приблизно з відстані близько 1000 драм/машина.

до змісту ↑

Автостоп (особистий досвід)

Ми з другом їхали через Ванадзор (насправді нам потрібно було на виїзд ближче до кордону). Сам місто нам був не цікавий, а справа йшла до вечора, тому довелося спішитися для пошуку ночівлі (з собою намет).

Як відомо, в центр міста їхати безглуздо, намет там не поставиш, а людей, охочих поселити в маленькій міській квартирі двох подорожніх, не так багато. У той же час, зупинятися перед самим містом загрожувало тим, що ми вранці замучаемся ловити попутку, яка змогла б провезти нас через весь Ванадзор. Тому, помітивши великий міст і зелену зону трохи правіше, було вирішено вийти тут.

За мостом на пагорбі розміщувалися приватні будиночки – це хороший шанс отримати вписку або хоча б спробувати зробити це. Як раз прямо по курсу ми помітили двох чоловіків – рибалок, які мирно гомоніли про щось житейському. Мій супутник підійшов до них зі стандартним питанням про безпечному місці, щоб встановити намет. Було видно, що мужики не горіли бажанням допомагати і взагалі відповідати на безглузді питання, так як тикали в різні сторони і знизували плечима.

Махнувши рукою, ми вирушили під міст, там виднілася непогана галявина з зеленою травою, цілком рівне місце для ночівлі. Ось тільки тамже перебував приватний будинок, біля якого йшли активні будівельні роботи.

Не знаючи меж приватної території, ми вирішили на всяк випадок уточнити цей момент у хлопчини з граблями, який опинився найближче до нас. Той щось невпевнено промимрив і швидко побіг у будинок. Я так і не зрозуміла, це відмова чи як?

Через деякий час з хати вийшла жінка – вірменка. Нам пощастило, що вона хоч як-то знала російську, тому що на повторне запитання, вона відповіла, що ми можемо розташуватися в будинку на першому поверсі. Щоправда, з-за будівництва там було необхідно прибрати. Господиня тільки переїхала з родиною в новий будинок, точніше в старий, якому дуже терміново потрібний капітальний ремонт. Не хотілося зайвими турботами навантажувати жінку, але та наполягла, вже починаючи панель приладів на одному з перших поверхів.

Чоловік Троянди (так назвалася жінка) був на роботі, але тут народу і так вистачало. Троє хлопців, одного з яких ми зустріли біля воріт, були помічниками в “реставрації”, причому, як я зрозуміла не зовсім “нормальні” по розумовому розвитку, зате дуже добрі і сильні.

Крім того, в будинку було ще двоє дітей – хлопчик, “шило в одному місці якого просто не давало йому сидіти на місці, і його старша сестра.

Трохи пізніше Троянда зателефонувала чоловікові і розповіла про нас, він сильно здивувався, що дружина не запросила нас до хати і сказав, щоб вона виправила помилку. Нам було і внизу непогано, тим більше це диво, що жінка без ради чоловіка взагалі дозволила зайти нам до хати. У підсумку ми переселилися на другий — житловий поверх.

Якщо коротко, то сім’я Троянди спочатку жила в маленькій квартирці Ванадзора, але вони давно мріяли про свій будинок. І ось одного разу вона побачила оголошення про продаж одного з старих приватних будинків.

— Так, він старий і вимагає багато роботи, але це мрія, – розповідала господиня свою історію. – Тільки терміни продажу були обмежені і грошей нам не вистачало, тоді ми вирішили, що якщо зможемо за 2 тижні продати нашу квартиру, то цей дім буде наш. Уявляєте, майже в останній день цього строку знайшовся покупець на квартиру, а у нас з’явилися гроші на будинок.

Жили вони бідно, чоловік працював у міліції і його грошей ледве вистачало на те, щоб діти були ситими й одягнутими, не кажучи вже про ремонт. Тоді Роза вирішила спробувати зайнятися шиттям і з’явилися додаткові кошти, яких все одно не вистачає.

Господиня мріє завести своє господарство з кроликами, курми, коровами. Як ви розумієте, для цього всього потрібні фінанси, але вона вірить, що у них все вийде. Дуже подобається дивитися на таких людей, які не просто вірять у свою мрію, але і переставляють ноги до її здійснення.

Вранці ми познайомилися з чоловіком Троянди, а вона в дорогу напекла нам найсмачніше домашнього хліба. Такий хліб можна було їсти без усього, настільки смачним він був. У Троянди ж ми уточнили, як краще дістатися до села Фіолетово, яка нас цікавила, а на виїзд з Ванадзора нас підкинув на своїй старенькій ” ниві її чоловік.

Дорога Ванадзор-Фіолетово

Вперше про чисто російських селах на Кавказі, ми почули в Азербайджані. Місцеві жителі стверджували, що в цих селах живуть якісь “міфічні” люди з золотими руками: “а будиночки у них стоять рівненько один до одного, чоловіки ходять в сорочках, бороди не голять, а жінки в довгих сукнях і хустках, як мусульманки. До речі, дівчат своїх вони за чоловіків інших націй не віддають, так і самі на чужих не одружуються. Не курять вони зовсім і не п’ють, свинину не їдять, зате майстри з них які…по всьому світу цінуються”. Називали ж мешканців таких сіл молоканами. В Азербайджані подібна село носило назву Іванівка, але туди нам було зовсім не по дорозі.

А коли ми почули, що схожі села є у Вірменії, ми обіцяли собі, що обов’язково туди заглянемо. Ось в їх бік і ми прямували. Вірмени попереджали, що жителі сіл говіркі і на контакт йдуть неохоче, тому якщо вже поговорити не вийде, хоч подивимося. Я і подумати не могла, що це станеться так скоро.

Майже відразу після того, як зникла “нива” за обрієм, перед нами зупинилася інша, новіші. За кермом сиділо двоє хлопців у випрасуваних сорочках. Я відразу прикинула, що напевно, міські і запитала, чи не по дорозі нам до Фіолетово. Ті переглянулись і з посмішкою заявили, що по дорозі.

Мене, звичайно, здивував їх практично чиста російська мова, але мало в столиці вірмен, які не жили в Росії. Крім того, хлопці говорили надто правильно, без слів паразитів, не поспішаючи. А міркування у них були більше схожі на вирізки з філософських фраз. І тут у розпал цікавої бесіди я не витримала:

— Вибачте, а який ви національності, вже зовсім не схожі на вірмен?
— Ми росіяни, – розсміявшись відповіли хлопці, – якраз ті молокане, яких ви дивитися їдете. Ми, до речі, теж у Фіолетово прямуємо в гості, так що нам по дорозі.

Ми з Андрієм так і остовпіли, ненадовго втративши дар мови, от вам і “нелюдимые”. Я просто не могла відпустити хлопців без відповідей на питання, що накопичилися. Ось тільки відповідали вони дуже хитро, часто непомітно ведучи розмову в бік або на інші цікаві теми. Все ж дещо за короткий проміжок часу нам вдалося “урвати”.

Так з’ясували, що молокане – це різновид християнства. І сама назва походить від метафори “духовного молока”, яке згадується в релігії і в Біблії. Детальніше хлопці розповідати не стали.

В села Лермонтово та Фіолетов їх предків заслали ще при Катерині, з тих пір так і живуть, дотримуючись старі традиції та віру. Наприклад, у них немає поклоніння образам Бога (Ісуса) як у сучасних християн, тобто у них немає ні ікон, ні хрестів, ні церков. Бог живе у них в серці, в душі, йому не потрібна форма, щоб існувати. А замість церков у них спеціальні будинки для зібрань, куди вони ходять на “молитву” (не знаю, як це правильно у них називається).

Жінки в селі дійсно носять довгі сукні та хустки, а дівчат не те що за інші нації, навіть за “інших” руських намагаються не віддавати, тобто не змішуються. Але зараз село осовременилось і багато хто виїжджає на заробітки до Росії, в Москву, причому славляться настільки першокласними майстрами, що їх кандидатури розглядають позачергово. Приміром, село Фіолетово вважається найбагатшим.

Пити, курити, байдикувати, у них не прийнято. Сім’ї великі і міцні, дітей не менше 5, а розлучень практично не буває. Якщо трапляється в селі якась проблема, той же розлучення, то намагаються вирішувати всім селом.

З кожним відповіддю питань виникало все більше, але ми для хлопців теж були цікаві, і вони старалися переводити відповіді на питання вже в нашу сторону. Ми розповідали про себе, обговорюючи різні теми: релігія, сім’я, суспільство, і загалом про життя.

Я була сильно здивована, коли перед самим виходом вони запитали, якої ми нації, судячи з їх реакції вони не очікували відповідь “росіяни” і сказали наостанок, коли ми вже вилазили з машини: “Побільше б таких росіян, хлопці, удачі вам!”.

до змісту ↑

Село Фіолетово

А ось і село. Звичайна російська село в період свого розквіту. Я думаю в радянські роки саме так і виглядали російські села, не бачили нічого крім робочих дбайливих рук. Хоча самі жителі села кажуть, що старі будинки, у них ще їхні діди жили, так що допомога їм не завадила. Бачили б вони наші села… Хоча деякі напевно бачили.

Спочатку на очі нам, як на зло, ніхто не попадався. Ні дозвільно хитаються, ні просто цікавих очей у вікнах ми не помітили, поки не дійшли до середини, де виднілася якась юрба.

Уздовж дороги в два ряди були виставлені горщики з якимось продуктами харчування, а подалі самовари на вугіллі.

Тут же з лопатою я помітила першого жителя села Фіолетово. Хм, коли його фотографували ні слова не сказав.

Як вам чоловік? Пройшовши метрів 100, ми помітили цілу групу таких. Підійшовши трохи ближче і побачивши цікаві погляди, ми поцікавилися, що це у них тут намічається. Ось що-що, а відповіді “похорон” я взагалі не очікувала почути. Жодної людини в чорному одіянні, ніхто не сумує, а діти одягнені так, ніби насправді якесь свято.

У горщиках була локшина з м’ясом, а в самоварах чай відповідно. Жінок ж я не побачила взагалі. Тільки один раз повз проїжджючої лексусі на пасажирському сидінні помітила дівчину, як з російських народних казок.

Діставати чоловіків питаннями ми більше не стали, тим більше нам вдалося і так вже чимало дізнатися з перших вуст. Так що відійшовши трохи подалі в село, ми сіли під кущем, щоб перекусити свіжим вірменським хлібом, випеченим Трояндою. А потім вибралися на трасу в зворотному напрямку.

Більше нас у Вірменії нічого не тримало, можна було рухатися на виїзд – у бік російського кордону.

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!