Зміст статті:

 • Де зупинилися в Єревані
 • Як дістатися до Хор Вірап з Єревану
 • Монастир-фортеця Хор Вірап
 • Де знаходиться
 • Скільки коштує
 • Що подивитися
 • Час роботи
 • Що ще подивитися по дорозі в Хор Вірап

Продовжую розповідь про тижневому підкорення Грузії і Вірменії, сьогодні зокрема – Вірменії. На порядку велична гора Арарат, яка, як відомо, є причиною розбрату двох країн – Туреччини і власне тієї, де ми зараз гостем. Кажуть, якщо прибув до Вірменії відкрився Арарат (найчастіше він прихований в мутнуватою серпанку, або пік закривають хмари), то країна прийняла його. Милуватися «притулком Ноєвого ковчега» будемо зі стін монастиря Хор Вірап, а також спустимося в монастирські ями-келії.

до змісту ↑

Де зупинилися в Єревані

Отже, ми в Єревані. З пошуком житла в столиці Вірменії нам пощастило, точніше нам пощастило познайомитися в Гориса з Армэном, завдяки якому ми опинилися сьогодні вночі в дуже дешевому готелі (8000 драм/ніч). Ранок у той день видався чудовим, хоча б тому, що в номері виявився душ. Першим ділом мій друг знайшов обмінник, так що без грошей, як це було в минулі добу, ми не залишилися.

Розплатилися за ніч з господарем, залишили рюкзаки, і «забронили» кімнату ще на одну ніч. На всякий «пожежний» взяли візитку, щоб мати адресу, якщо доведеться, невідомо в який час повертатися, і дуже довго сміялися, коли побачили назва місця «hotel-sauna-djakuzi».

Взагалі останнім часом у самостійних поїздках я завжди хоча б приблизно по датах бронюю готель заздалегідь (використовую цей сервіс), тому що подорож це така штука, коли запросто можна і не знайти даху над головою зовсім, тоді доведеться погоджуватися на дуже незатишні або незручні варіанти.

до змісту ↑

Як дістатися до Хор Вірап з Єревану

Маршрутка

Виїхати можна все з того ж автовокзалу біля метро «Сасунци Давид» (через підземний перехід від будівлі ж/д вокзалу). Маршрутка йде до міста Арарат.

 • Інтервал: кожні півгодини, починаючи з 8 ранку
 • Відстань від Єревана: 40 км
 • В дорозі: 40 хвилин
 • Вартість проїзду: 1000 драм

Вийти треба на перехресті двох трас Н8 і Н11 (дорога на Покр Веди, Лусарат), далі до монастиря близько 4 км пішки, можна зловити попутку, або взяти таксі (1000 драм). Кажуть, є пряма маршрутка, яка ходить з цієї ж станції прямо до монастиря.

Таксі

У Єревані можна взяти таксі до Хор-Вирапа, вся машина обійдеться приблизно в 10 000 драм (залежить від ваших навичок домовлятися) в обидві сторони з очікуванням.

Екскурсії

У Єревані можна купити автобусну екскурсію в Хор Вірап в купе з попутною пам’яткою типу Нораванка або Татев.

Краще, звичайно, заздалегідь замовити індивідуальну екскурсію:

 • Хор Вірап+Арени (з дегустацією вина)+Нораванк — до 7 чол, 7 годин, російська мова ( 108)
 • Хор Вірап+Арени+Нораванк+Татев — до 4 чол, 10 годин, російська мова ( 199)
 • Інші індивідуальні екскурсії в Хор Вірап

Особистий досвід

Перед відправленням на автовокзал можна заглянути на ринок. Ще одна особливість: незважаючи на те, що фрукти у Вірменії коштували копійки, вірмени-торговці чомусь завжди за ту ж ціну важили більше, ніж ми просили, це було навіть на око видно, хоча вони стверджували протилежне, і до всього іншого могли довесить що-небудь у подарунок. Ми купили пару кіло персиків, трохи кизилу і попрямували до автовокзалу поблизу метро «Сасунци Давид».

Методом опитування швидко знайшлася потрібна маршрутка, до відправлення було ще 20 хвилин, але сидіти в гарячій машині зовсім не хотілося. Водій попередив, що якщо ми підемо, то наші місця можуть зайняти, запропонував залишити що-небудь з речей на сидіннях. З собою у нас не було нічого, що можна спокійно залишати в людних маршрутках, тому завбачливий водій дав нам кілька пляшок з водою. Залишивши їх на місцях, ми пішли провітритися, а коли повернулися, то автобус, дійсно, виявився битком набитий, причому більшість людей становили туристи різних національностей. Наші місця, звичайно, теж зайняли, на одному сиділа жінка-вірменка, а на другому дідок.

Побачивши нас, жінка встала, поступившись мені місце. Спочатку ми, як виховані росіяни, хотіли відмовитися, але її зростання як раз дозволяв їй стояти в маленькому автобусі, а от зростання мого друга, на жаль, немає. Тому він сів, а я сиділа у нього на колінах з фруктами. Злощасні пляшки спустили в ноги, і вони всю дорогу заважали не тільки нам, але і тим, кому не пощастило з місцем.

За час дороги ми встигли познайомитися з нашими сусідами по сидінню, праворуч сидів молодий чоловік, хорват, а ліворуч був німець – жвавенький дідок років 60. Обидва добре говорили по-англійськи, на відміну від нас. З розмови було зрозуміло тільки, що старий був вже у Вірменії в 1974 році, приїхав повторно, так як його цікавлять старі церкви. Взагалі він любить подорожувати зі своєю дружиною, але на цей раз вона з ним не поїхала. Хорват ж у Вірменії був вперше.

Маршрутка, на якій ми їхали, за замовчуванням не доїжджає до самого Хор-Вирапа. Але, водій, можливо, з-за великої кількості туристів, зробив виняток (а можливо ми якраз потрапили на пряму маршрутку). Тому, коли ми висадилися, дівчина – полячка ламаною російською спробувала пояснити, що якщо ми захочемо поїхати звідси на автобусі, то доведеться топати пішки до шосе близько 4-х кілометрів. Нас це анітрохи не турбувало, на такі випадки у нас вже був вірний варіант – попутка.

до змісту ↑

Монастир-фортеця Хор Вірап

Отже, парочку персиків в зуби і «го» на дослідження монастиря Хор Вірап (Xviiст)

до змісту ↑

Де знаходиться

Монастир розташований на пагорбі, поблизу від села Покр Веди. У давнину тут знаходився історичне місто Арташат, одна з давніх столиць Вірменії. І так як звідси добре видна гора Арарат, значить це недалеко від кордону з Туреччиною.

до змісту ↑

Скільки коштує

Я вже писала про те, що в храми, церкви, монастирі у Вірменії вхід безкоштовний

до змісту ↑

Що подивитися

Враження від усього Хор Вирапа виробляє тільки три речі, які були найбільш цікаві.

1. З пагорба за стінами відкривається приголомшливий вид на саму фортецю Хор Вірап і на гору Арарат. Ось де простір для очей і фотоапарата. Весь величний Арарат як на долоні, і не тільки він, з усіх боків відкривається огляд на багато кілометрів. Тільки деньок трохи жарковат видався.

Хто хоче дізнатися, який Арарат з боку Туреччини, вам сюди.

2. Один із служителів церкви з величезними вусами, відразу згадуються козаки в одному з радянських мультиків. Якщо ви любите привернути увагу до своєї персони — ідеальний варіант.

3. Вузькі лази під підлогу в невеликі приміщення, можливо, служили якійсь самітнику келією.

Примітний сам спуск в односторонньому порядку, або вниз, або вгору (клаустрафобам протипоказане). А келія прибрана за стандартом: вівтар, ікона і свічка. Що ще потрібно людині, який віддав своє життя на служіння Богу?

У стінах між камінням, я помітила маленькі записки з молитвами, а подекуди навіть монети. Є також інформація, що раніше тут була царська в’язниця. Вірап (вірменською мовою — яма), це заповнена отруйними зміями і комахами глибока яма, куди кидали засуджених в’язнів.

до змісту ↑

Час роботи

Працює монастир щодня з 9:00 до 18:00, цілого дня на відвідування монастиря не потрібно, особисто нам вистачило близько 2-х годин, цього виявилося достатньо, щоб з’їсти кіло персиків, таких смачних я давно не їла.

Зворотний шлях, звичайно ж, автостопом. В деяких випадках нам навіть рукою махати не доводилося, машини самі зупинялися, пропонували підвезти. Ось Єреван, і ще півдня в запасі. Для прогулянки по місту дуже багато, цим ми займемося ввечері, а поки рушаємо в протилежний бік – до монастиря Гегард, а по дорозі ще в Гарни заглянемо.

до змісту ↑

Що ще подивитися по дорозі в Хор Вірап

Зазвичай туристи їдуть не тільки в монастир Хор Вірап, екскурсії теж часто проводять з відвідуванням 2 і більше місць, тому як після Хор Вирапа повно пам’яток. Більшість з них ми відвідали:

 • Єреван і його околиці
 • Винний завод Арани (з дегустацією)
 • Монастир Нораванк в Червоному ущелині
 • Зорац Карер в Сисиане
 • Горіс (канатна дорога і монастир Татев, печери Хндзореска та ін)
 • Нагірний Карабах

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!