Зміст статті:

  • Автостопом до Лепенскі-Віра.
  • Лепенскі-Вір: розкопки древнього поселення. Історія.
  • Зовнішність буває оманлива.

Поїздку на розкопки стоянок мезолітичних мисливців я вирішив виділити в окрему статтю, так як тема досить широка, так і сенс штовхати все в купу? І навіть у цьому, здавалося б, маленькому подорожі життя нам дає свої уроки.

до змісту ↑

Автостопом до Лепенскі-Віра.

Толком я не знав, що з себе представляє Лепенский Вир, так як мій путівник нічого про нього не знав. Краєм вуха зачепив, що там якісь розкопки і кам’яні давні боги.

Тому не дивно, що після першої ночі у Голубацкой фортеці, ми з Милою сумнівалися, їхати туди чи ні. Особливо якщо врахувати, що він знаходиться практично біля самого кордону з Румунією. А ми тепер люди досвідчені і знаємо, що автостоп біля кордону завжди поганий.

Вітер змінився, коли з воріт фортеці нам назустріч виїхала ціла юрба французьких велосипедистів. Я скористався тим, що вони стали розглядати фортеця і запитав, чи були вони в Лепенском Вирі. Ті англійською відповіли, що були і місце варте того, щоб його відвідати.

Стоїть, значить їдемо, які ще можуть бути питання?

Тільки “стопити” вирішили перед воротами, так як місце більш зручне ніж різкий поворот після фортеці. Вже через 10 хвилин перша машина везла нас у бік села під назвою Добрич. Саме в цьому пункті нам довелося прочекати наступний транспорт не менше години. І все-таки якийсь дід на старій колимазі зглянувся над туристами, які стоять на пустельному шосе, і останні 12 кілометрів були позаду.

Залишилося пішки спуститися 500 метрів вниз за вказівником, що ми і зробили. В кінці дороги нас зустріла невелика село з маленькими симпатичними будиночками. Зрозуміло, що будинки відреставровані у відповідному стилі, але виглядало затишно.

Ми з Милою пройшли по кам’янистій стежці, поки не порівнялися з останнім будиночком звідки нам назустріч вийшов чоловік з питанням, з якої ми країни. Зізнатися, я думав, що він звичайний торговець сувенірами, а потім по костюму зрозумів, що він охоронець і повідомив йому наше походження.

Старий криво посміхнувся, сказав, що стежка приведе нас куди потрібно, а по поверненні можемо зазирнути до нього на чашечку кави. Хто ж буде не радий такій пропозиції?

Вже по стежці, що нагадує велосипедну доріжку я зрозумів, що там давно все “спрацьовано на туриста”. І все одно зовсім не очікував побачити величезний сліпуче білий скляний павільйон посеред лісу. А навкруг нього літали сотні, ні, тисячі метеликів, красотища!

Кинувши рюкзаки на лаві біля стіни (ми ж не знали, що повернемося в Голубац знову), я пішов дізнатися, скільки коштує квиток. Виявилося, 400 динар за одну персону, досить дорогувато за величезний напівпорожній павільйон зі складеними в купки каміння.

Так, я допустив помилку, я чекав більшого! Але не дарма ж ми сюди перлися, вірно?

до змісту ↑

Лепенскі-Вір: розкопки древнього поселення. Історія.

Отже, що ж таке Лепенский Вир? Про це ви можете дізнатися з інформаційного фільму англійською мовою, який люб’язно пропонує подивитися “касир” у спеціальній аудиторії. Ми відмовилися, краще самі все подивимося.

Лепенскі-Вір — це поселення особливої доісторичної культури віком приблизно 7000 до н. е. Розкопки показали, що ця стоянка мала соціальну і релігійну життя, що відповідає високому культурному рівню її жителів.

Розкопаний він був у 1965 році професором Драгославом Срейовичем у зв’язку з будівництвом ГЕС “Джердап I”. У підсумку будівництво перемістили на 30 метрів далі від місця дивної знахідки, щоб зберегти історію про стародавньому поселенні.

Більшу частину павільйону займає ось така майданчик з розкопками і місцем розташування жител (а може бути і храмів) доісторичного поселення.

А якщо вийти у двір на іншу сторону, то можна побачити макет цих самих жител.

Симпатичний курінь із “ідолом” всередині і, схоже, місцем для вогнища.

До речі, про “ідолів”, або Богів, вони таки є і розташувалися на стійках за склом у музеї тут же. Зроблені з каменю, але розмір невеликий.

Тут же, в музеї, є кістяки тих самих доісторичних мешканців. Поза, в якій знайшли деяких з них, трохи дивує.

В основному залі ще є міні-магазинчик з сувенірами, і кілька моніторів, де відвідувач може через спеціальну програму “погуляти” по віртуальній селі, подивитися її розташування і макет.

Ось і все, що ховається під білосніжною дахом скляного будови. Ходімо краще каву пити, а то тут нестерпно душно.

до змісту ↑

Зовнішність буває оманлива.

Коли ми повернулися до вартового, то застали його поруч з будинком. Він розмовляв з якоюсь жінкою дуже дивного вигляду. Угледівши нас, чоловік вказав рукою на маленькі лавки біля хатини, ми кинули рюкзаки і сіли там в тіні.

Для дивної жінки був витягнений стілець, а вслід йому охоронець виніс піднос з чотирма чашками кави, дві з яких були поставлені прямо у нас перед носом.

Поки ми пили каву, я скористався нагодою і попросив зарядити апаратуру, на що не зустрів ніякого опору, охоронець все одно був захоплений своєю гостею, поки вона не пішла. Але, навіть після її відходу, чоловік не став більш говірким, і на всі питання відповідав коротко, і , здається з тінню невдоволення на обличчі.

Міла стала почуватися ніяково, що два туриста приперлися пити каву, сидять за ноутбуком, так плюсом до всього привертають надто багато уваги повз проходять іноземців, які норовлять залізти в будиночок, думаючи, що там щось цікаве.

На всяк випадок запитала вона, не заважаємо ми йому, а то можемо і “згорнути вудки”. Чоловік запевнив, що все в порядку, і сів десь в стороні.

Так ми просиділи ще трохи, чекаючи, коли ж ноут повністю зарядиться, коли охоронець раптом підвівся, підійшов до нас і заявив, що кава коштує 100 динар. Ми з Милою, м’яко кажучи, офігіли. Такий приємний тихий дідок і таку гидоту зробив, ніби в спину плюнув.

Я, звичайно, мовчки дістав сотню, простягнув йому, а потім ми з Милою від розчарування швидко зібрали речі і пішли на вихід.

Признатися, я досі ламаю голову, навіщо він так вчинив, бо було безліч суперечливих факторів:

  • ми у нього каву не “замовляли”, він сам нас запросив;
  • жодному іноземцю за час нашого перебування там, охоронець кави не пропонував, тільки нам;
  • жінка теж пила з нами кави, але вона за нього не заплатила при догляді;
  • якщо ми набридли старому і він таким чином хотів від нас позбутися, то чому б так прямо і не сказати, тим більше Міла ж запитувала в нього про це;

Загалом, ми нічого не зрозуміли, але відчували себе жахливо. На всяк випадок зробили висновок, що якщо щось пропонують, то краще уточнювати заздалегідь, скільки це коштує.

Ось така історія, дорогі друзі, будьте пильні і ненадоедливы :). Хлопці, буде просто здорово, якщо ви поділіться цікавими статтями в соціальних мережах, заздалегідь вдячні :). До зустрічі в Белграді.

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!