Зміст статті:

 • Спочатку про головне:
 • Карта маршруту по Росії і Абхазії.
 • Автостоп і транспорт.
 • Люди, вписки і місця для намету.
 • Їжа.
 • Примітка.

Всім палкий привіт з-за бугра! Перш ніж ми вирушимо в Середню Азію, хочеться підвести підсумки самостійного подорожі автостопом) по просторах нашої неосяжної батьківщини. Якщо бути більш конкретним, то по півдню Росії і Абхазії. Вашій увазі будуть представлені як завжди загальні витрати, карта маршруту і інша не менш важлива інформація на випадок, якщо у вас теж є (або з’явиться) бажання покататися по Великій Росії.

до змісту ↑

Спочатку про головне:

 • витрачений час – 23 дні
 • проїхали – 3000 км.
 • грошові витрати на двох – 3100 руб. (або 100$)
 • трохи про погоду – переважно дощова, передосіння. Останнім теплим днів вдалося порадіти тільки в Абхазії.

до змісту ↑

Карта маршруту по Росії і Абхазії.

Росія:

 • 20.08 — Перехід кордону Грузія – Росія. Владикавказ.
 • 21.08 — В місті Нальчик або будинок, де спіймали бойовика.
 • 22.08 — Село Верхня Балкарія і Блакитні озера
 • 23.08 — Друге ущелині Кабардино-Балкарії: Чегемские водоспади
 • 24.08 — Національний парк Приельбруссі, гора Чегет.
 • 25.08 — Пам’ятки П’ятигорська — за Лермонтовским стежках.
 • 26.08 — П’ємо мінералку в Єсентуках і Кисловодську.
 • 27.08 — Домбай. Тебердинский природний заповідник
 • 28.08 — Архиз. Обсерваторія і лик Христа
 • 29.08 — Через Адигеї до дольменів. Майкоп.
 • 30.08 — Анастасіївські дольмени.
 • 31.08 — Дорога і проходження кордону Росія — Абхазія

Абхазія:

 • 01.09 — Прогулянка Гагрі. — Пам’ятки Нового Афона.
 • 02.09 — Столиця Республіки Абхазії – Сухумі

Росія:

 • 03.09 — Олімпійська будівництво на Червоній Поляні (Сочі)
 • 04.09 – 06.09 — Дорожні пригоди по дорозі з Сочі в Краснодар
 • 07.09 – 09.09 — Калмикія. Еліста. Життя в католицькій церкві.
 • 10.09 — Астрахань.

до змісту ↑

Автостоп і транспорт.

Я не став виділяти дане питання в окрему статтю, тому що все-таки ми з вами живемо в Росії, і так чи інакше стикалися хоча б з громадським транспортом. Тому коротко скажу, що по містах ціни поїздки на громадському транспорті в середньому однакові – від 13 до 20 рублів. А ось в Абхазії ми були приємно здивовані, коли за проїзд в муніципальному автобусі заплатили всього 5 рублів за особу (приватники трохи дорожче – від 10 руб.).

За межами населених пунктів ми, звичайно, користувалися автостопом. В цілому по півдню Росії і Абхазії досвід майже однаковий, так як возять непогано і в основному особи не російської національності, іноді з часткою прояви гостинності (пригостити в дорозі або довезти трохи далі, ніж потрібно водієві).

З росіянами трохи складніше, тому як наші співвітчизники дуже сильно бояться незнайомих людей і вічно чекають підступу.

В середньому від 300 до 500 км в день ми спокійно проїжджали до запланованої точки. Возять практично на будь-якому транспорті, ось тільки з фурами складніше. За законом в кабіну можна взяти стільки людина, скільки там передбачено пасажирських сидінь, тому з “ваговозів” в основному переміщалися на вантажівках. Тільки один раз добродушний чеченець не побоявся підкинути нас на “американці”.

до змісту ↑

Люди, вписки і місця для намету.

У Росії увіткнути намет не проблема, було б місце сухіше, та рівненьку. А ось знайти дах куди складніше. Звідси випливає, що з “вписками” в Росії теж не просто. Я маю на увазі незаплановані варіанти. Навіть у селі гостинної людини днем з вогнем не знайдеш.

Перша реакція росіян, коли до них звертаєшся за допомогою, завжди від’ємна. Що це означає? У перші секунди людина прагне від нас відкараскатися, відмахнутися або переважити “проблему на сусіда”. Якщо вдається пережити перший етап, то можливо людина що-небудь придумає, але в більшості випадків із-за сильного страху, що ми терористи і наші рюкзаки набиті тротилом, нам просто відмовляли або “слали лісом”. І нікого не хвилює, дощ на вулиці або холод, страх вище.

Ми з Милою жартома навіть вивели три категорії безстрашних людей, які завжди готові були допомогти нам у дорозі:

 • алкоголіки чи просто люди напідпитку – я думаю, ті, хто хоч раз стикався з такими, відразу розуміють, чому від них легше всього отримати допомогу :). Однак, якщо вас вписав з вечора п’яний, добродушно почастував вечерею (або тим, що у нього є), то це зовсім не означає, що протверезівши вранці, він буде робити те ж саме. Тому, якщо щось дають, то треба брати відразу, завтра вже не можуть запропонувати (вписок, їжа, милі подарунки, якщо вони вам потрібні :)).
 • “люди поза законом” (м’яко висловлюючись) – такі люди, що пройшли хорошу школу життя і побували в багатьох бувальцях. Тому не позбавлені співчуття до тих, хто потребує будь-якої допомоги. Як правило “смертних” вони не бояться (та й не тільки їх), тому легко йдуть на контакт. Єдиний мінус, з ними складно розмовляти потрібно бути обережним у словах), так як вони мають трохи інше коло спілкування, ніж ми з вами і часто бувають запальні.
 • майстри якого-небудь спорту (частіше бойових мистецтв) – це вже більш приємні і близькі по духу хлопці, але зустрічаються дууже рідко :).
 • Звичайно – це гумор, але як ви розумієте, в кожному жарті є частка правди! Є ще на півдні Росії звичайні добрі душевні люди, шкода що їх не так багато. Подивимося, як йдуть справи в центральній частині та в Сибіру, можливо картинка зміниться. Хотілося б сподіватися.

  Звідси ж, як ви розумієте, проблема і з прийняттям душу. На вулиці “не місяць травень”, тому в струмках особливо не поплещешься. Доводилося задовольнятися рідкісними “вписками”.

  до змісту ↑

  Їжа.

  Харчувалися ми в середньому на 100-150 руб. на добу на двох. Так як в Росії немає дешевих “харчевень”, яких повно можна знайти на вулиці в Південно-Східній Азії, то доводилося за провіантом вирушати в магазин.

  Основу раціону складали молочні і хлібобулочні вироби (напевно ще й тому, що я до них не байдужий). З фруктами справа йшла ще гірше. Так би мовити “з куща” ми могли собі дозволити тільки виноград в Абхазії, а все інше на півдні коштує дорожче, ніж у нас на півночі. Цікавий факт, чи не правда?

  Взагалі за вже 8 місяців подорожі по світу я зробив висновок, що в Росії найбільший вибір продуктів, ніж де-небудь. Як правило за кордоном дуже велика проблема з “молочкою”, а де вона є, то коштує шалених грошей. В ту ж категорію частенько потрапляє і випічка. З фруктами, рисом і м’ясом тільки проблем немає :). Однак, я відволікся.

  до змісту ↑

  Примітка.

  Можливо, в Росії не так комфортно подорожувати, як наприклад по Оману або Вірменії, де кожен намагається проявити гостинність по відношенню до іноземного гостя. Однак, в будь-якому випадку це моя батьківщина. Кожен раз, коли я повертаюся на наші землі, то готовий пробачити “нашим” похмурі обличчя в автобусі, бурчання старух у черзі, нав’язаний засобами ЗМІ страх, чому ми тепер не знаємо і знати не хочемо, хто живе поруч з нами в одному під’їзді.

  Тільки після тривалої подорожі розумієш, що немає сенсу йти в Європу чи Азію за “кращим життям”, бо скрізь одне і те ж, а в деяких випадках ще й гірше. Якщо у людини є руки і голова, то можна (і потрібно) і в Росії жити добре, було б бажання. Хочеться тільки звернутися до співвітчизників з проханням, поменше захоплюватися “зомбиящиком”, озирнутися навколо і зрозуміти, що ворогів немає, ми їх самі собі вигадали, і мислити трохи позитивніше.

  На цьому все, дорогі друзі, побачимося з вами наступного разу на кордоні з Казахстаном ;).

  ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

  Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

  ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

  Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

  ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

  Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

  ВИГІДНА СТРАХОВКА

  Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!