Зміст статті:

  • Турецький метеоритний кратер поблизу кордону з Іраном.
  • Подорож до Ноїва ковчега.
  • Фото і вид Ноєвого ковчега на Арараті.
  • Повернення в Догубаязіт. Вечір з друзями.

Протягом декількох століть багато сміливці намагаються знайти в горах Арарату залишки легендарного Ноєва ковчега, починаючи зі святого вірменської апостольської церкви в 4 столітті, якому ангелом була дарована табличка з цього біблійного будови і закінчуючи останніми 15-річними дослідницькими експедиціями, які мало не кожен рік хваляться своєю знахідкою в різних місцях. Нас цікавила найпопулярніша версія знаходження залишків ковчега на південь від гори Арарат. Ми, звичайно, не експедитори-професіонали, але цікавості у нас не менше. Крім того, кажуть, в 10 км від цього місця є ще метеоритний кратер. Що ж, план на день готовий, йдемо на дослідження, а про наших висновках читайте у статті.

Прокинувшись вранці раніше, я вирішив зробити для Ати і Эджи сюрприз “по-російськи”, поки вони не втекли по своїх справах, приготувати сніданок з молочної рисової каші. Судячи з реакції наших друзів, від моїх кулінарних здібностей вони були не в захваті, але дуже старалися цього не показувати. В принципі, я розумію їх, кашу і в Росії не всі люблять :).

до змісту ↑

Турецький метеоритний кратер поблизу кордону з Іраном.

А після сніданку ми з Милою рушили на трасу в бік кордону з Іраном, адже саме там, якщо вірити моєму путівнику, повинен перебувати метеоритний кратер. Заодно подивлюся по дорозі табличку і поворот до Ноїва ковчега.

Автостопом ми дісталися до повороту до кратера, що знаходиться біля самого погранпереходу Гюрбулак-Базарган (Gürbulak-Bazargan). Непогана тут тягучка з фур, сподіваюся не збрешу, якщо скажу, що довжина її приблизно близько 5 км.

Мде, поворот до дірки від метеорита схоже зовсім пустельний. На покажчику написано 4 км, невже доведеться пішки топати? Військових будок тут ще навалом, межа. О, фургончик, активно махаємо руками.

Фургончик порівнявся з нами і чоловік за кермом навіть питати не став куди нам, і так було зрозуміло, що в такій дірі ми явно не в гості зібралися. Коли ми майже доїхали до місця, дорогу нам перегородив військовий з автоматом. Водій виглядав досить спокійно, тому і ми не стали панікувати. Він передав документи через вікно і сказав, що тільки відвезе туристів до кратера, а потім назад. Військовий кивнув і пропустив.

А ось і метеоритний кратер. Досить дивного вигляду місце – звичайна пряма діра вниз з огорожею по периметру. А поруч з пам’яткою повністю роздовбана альтанка як після бомбардування.

Що ж мені здалося дивним у першу чергу:

  • кратер не дуже глибокий (хоча трохи пізніше Хакан стверджував, що раніше він був глибиною 60 м, просто зараз його засипало землею)
  • нехай так, але де ж сам метеорит? куди подівся? якщо витягли, то як? на чому? А може залишився під засипаній землею…?
  • стіни кратера йдуть перпендикулярно землі, тобто чисто фізично виходить що метеорит впав рівно зверху, а не під кутом.

Ми, повторюся, не фахівці, але всі сумнівні нюанси видно неозброєним оком, тому особисто я з трудом вірю в метеоритне походження цієї “дірки в землі”.

до змісту ↑

Подорож до Ноїва ковчега.

Пора б якось вибиратися звідси. Тепер, схоже, пішої прогулянки не уникнути, ех, звідси машина точно ніяка не поїде. “4км, 4км…”, так ми до виходу на трасу майже за 20 хвилин дісталися, значить до кратера не більше 2 км І знову нам щастить, ззаду машина. Ось тільки зупинятися вона не горить бажанням, ну і добре. Я махнув рукою в бік багажника яка проїхала тачки і раптом почув різкий звук гальм. Автомобіль зупинився і дав задній хід. В салоні сиділо 4 людини, тепер зрозуміло, чому він не хотів зупинятися. Я сказав тільки “Догубаязіт” і чоловік посадив мене вперед, а Мілу до дружини і дітей назад.

З англійською у них було настільки погано, що дівчинка, у якої був смартфон в руці, навіть не змогла нормально через перекладач запитати: “Звідки ви?”. Добре Міла чисто інтуїтивно здогадалася сама сказала, правда вже використовуючи турецькі вивчені слова. За довгий період перебування в Туреччині, ми вивчили близько 60 основних слів, якими Міла володіла в кращій ступеня. Але варто застосувати свої знання на практиці, як турки починали думати, що ми знаємо їх мову, тому часто Міла воліла мовчати, щоб не привертати до себе і так занадто настирливе увагу турків.

Я просто стежив за трасою, згадуючи те місце, де бачив покажчик до Ноїва ковчега. Ага, он паркан, а ось і табличка. Стоп! Ми на вихід!

Тільки ми висадилися, як із потрібного нам повороту виїхав танк, за прицілом гармати якого сидів військовий у шоломі. Міла відразу занервувала, подумавши, що нас можуть прийняти за яких-небудь іноземних шпигунів. “Ну так, шпигуни завжди одягаються і виглядають як “папуги”, щоб відразу себе виявити” – заспокоював я її.

Цього разу напис на табличці не обдурила, до місця було близько 5 км, а от з транспортом були проблеми. Чомусь всі спускалися з гори, а не забиралися на неї. Половину шляху ми таки протупали самі, попутно милуючись видами Арарату, а ось на другу у Міли не вистачило терпіння і вона стала “стопити” будь-який транспорт, який тут попадеться (якщо попадеться). Перша машина нас “продинамила”, а ось друга зупинилася. Виявляється хлопці їхали туди ж, куди й ми.

до змісту ↑

Фото і вид Ноєвого ковчега на Арараті.

Через кілька хвилин ми були на місці. Я помітив червона будівля, і щоб проскочити менш помітним, пройшов одразу безпосередньо до пагорба, звідки відкривався вид на передбачуваний Ноїв ковчег. Хлопці і машини пройшли з нами. Вони зробили кілька знімків на телефон, а потім запитали, чи поїдемо ми назад з ними, Міла відповіла, що ми затримаємося тут на півгодини або годину, і хлопці поїхали. А я вже спускався до цього дивного окаменелому місцем у формі судна.

Історію ковчега Ноя всі, напевно, чули ще зі шкільних років, а то й раніше. Що Господь Бог втомився від розпусти і вад людей, вирішивши їх покарати всесвітнім потопом на Землі. Попередивши тільки одного праведного людини про це – Ноя, Бог сказав йому побудувати ковчег для своєї сім’ї і тварин, на якому вони повинні були пережити потоп. Божественна кара тривала близько року, після чого ковчег Ноя сів на Араратських горах.

Треба зауважити, що від самого Арарату те, що я зараз бачив перед очима, знаходилися досить далеко, може 20-30 кілометрів на південь.

Цю “версію” Ноєвого ковчега знайшли в 1957 році, про що опублікували статтю в американському журналі. Трохи пізніше цим же дослідженням зайнявся американський медик, зробивши кілька експедицій до місця. Підсумком таких досліджень стала заява про те, що закам’яніла форма, зовні виглядає як підстава судна, є Ноєвим ковчегом.

На сьогоднішній момент ця знахідка є офіційною “версією” залишків ковчега, тому сюди і покажчик є для туристів. Природно в противників теж є безліч спростувань, і багато хто вважає це природне утворення просто “випадково збіглася за формою”. Так що правди все одно ніхто не знає.

Я пройшовся по “кораблю” в надії знайти тут хоч якісь відгомони енергетики, з моїх міркувань споруда божественного призначення повинно нести в собі і інформацію такого ж типу, але “глухо як в танку”. Звичайне місце, яких в районі Араратських гір безліч. На всякий випадок зробив коло пошани, і повернувся нагору.

Тут же в 1987 році збудували туристичний центр, який на даний момент виглядає дуже жалюгідно і, здається, зовсім занедбаний (те саме червона будівля). Ми з Милою заглянули в брудні каламутні скла, крізь які виднілися туристичні стенди з фотографіями і вирізками з журналів, а по центру стояли столи і стільці. Десь збоку чувся шурхіт, ніби в будинку хтось є, але перевіряти це фактично ми не стали, нам би назад повернутися.

до змісту ↑

Повернення в Догубаязіт. Вечір з друзями.

А назад, як на зло, транспорту не було, тому всі 5 кілометрів нам довелося подолати пішки. Не дивно, що до кінця подорожі, дуже захотілося їсти. Я з собою практично нічого не в’янув, думаючи, що ми впораємося з пам’ятками до обіду.

До траси залишалося 10 хвилин ходьби, коли ми помітили у дворі одного з місцевих “бараків” абрикоси, дбайливо зібрані в мішечку. Поруч з ними і тазиком з наступною порцією фруктів, сиділи дві жінки. Побачивши наш пильний погляд, жінки посміхнулися і кивком голови запитали, чи ми хочемо абрикосів. Ні до чого було прикидатися, ми активно закивали головами.

Поки ми проходили на територію, жінка раптом запропонувала поїсти, вказавши на дерев’яний стіл, що стояв тут же на вулиці. Знаючи гостинність турків, ми погодилися. І тут з неймовірною швидкістю на столі перед нами стали з’являтися тарілки з смаженої сочевицею, картоплею, йогуртом, тертою морквою, шоколадною пастою, кавун, абрикоси, чай, компот і багато багато іншого, що в нас просто не влізло після перших двох тарілок. Жінки жестами пропонували ще й одяг, мабуть, ми з Милою виглядали зовсім потертими і худими. До кінця трапези навколо нас зібрався весь двір з дітлахами від мала до велика, які намагалися на вивчених двох словах англійського витягнути побільше інформації з іноземців.

Загалом нагулялися і ми наїлися досхочу, тому, вийшовши трохи пізніше на шосе, я вирішив, що виїзд з Догубаязита до монастиря Панагеи Зуміла в районі Трабзона доведеться відкласти до завтра.

Прибувши в місто, ми вирушили відразу на роботу до Хакану, щоб обмінятися фотографіями і просто дізнатися, живий він після вихідних на Арараті. Наш друг був явно жвавіше нас, ми побачили його фігуру на стовпі ще за кілометр. Він сказав, що зараз закінчить і ми підемо повечеряємо з друзями. Вечеряти нам точно не хотілося після такого ситного обіду, але посидіти в приємній компанії ніхто не відмовлявся.

Ми зайшли в якийсь місцевий готель, господарем якого Хакан був знайомий, і пройшли на терасу на другому поверсі, де було кафе. Там нас вже чекали Эджи, Ата і сам господар закладу. Я був радий бачити знайомі обличчя, крім того, познайомившись з господарем готелю, і дізнавшись що він знає російську мову, той з легкістю запропонував безкоштовно пожити у нього в готелі, якщо нам ніде ночувати. Ночувати нам було де – Ати і Эджи, але пропозицію було приємним.

Решту вечора ми провели дуже весело, слухаючи місцеві спори то англійською, турецькою, періодично спілкуючись з господарем готелю російською. Я, наприклад, дізнався, що зняти таку шикарну квартиру, як у Эджи з Атою коштує всього 4000 руб. в місяць!!! Тоді, як в Кірові точно така ж коштувала не менше 10-12тыс.руб. Очманіти, а місцеві готелі нижче 20$ за ніч не пропонують. Тобто при бажанні там можна було спокійно зависнути на місяць, не думаючи про нічліг і живучи в трикімнатній квартирі з величезними площами. Але на той момент нам це було не цікаво, так що наступного разу ми з хлопцями побачимося тільки на музичному фестивалі в Тунджелі, куди вони нас запросили.

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!