Зміст статті:

  • “Раби” на бавовняних полях Узбекистану.
  • Узбецька митниця Ойбек.
  • Прикордонний пункт з боку Таджикистану — Фотехобод.
  • Як ми потрапили в сім’ю таджицького банкіра.

Перехід прикордонного пункту Узбекистан – Таджикистан розташований по трасі (якщо її можна так назвати) між Ташкентом і другим за величиною таджицьким містом Худжандом (Ленінабад). Причому дорога була настільки пустинна, що я навіть почав сумніватися, хто зможе нас докинути до кордону.

Правда найбільше мене хвилювала Міла. Не дивлячись на те, що на руках у нас були антибіотики, легше їй не ставало. З горем навпіл ми доїхали до якогось місцевого колгоспу” зі збору бавовни. Тут на дорозі трафік став зовсім “ніякої”, і Міла перебувала в такому ж стані. Її мучила слабкість і постійна біганина в туалет.

Останній знайшовся на одному з сільських ділянок, після чого ми просто сіли на дорозі в очікуванні будь-якого транспорту. Здавалося, ніби життя в цій частині Узбекистану зупинилася.

до змісту ↑

“Раби” на бавовняних полях Узбекистану.

Раптом з-за паркану на нас скоса зиркнув молодий чоловік. Я вирішив, раз вже ми тут засіли, запитати у узбека, чи не знайдеться гарячої води, щоб заварити міцного чаю для Міли. Чай знайшовся, крім того, наш новий знайомий Рустам ще попросив місцеву медсестру оглянути хвору. Нам дали ще пару якихось таблеток, але я думаю, це вже було зайвим.

Розговорившись з Рустамом, ми розповіли, хто ми такі і куди прямуємо. Він задумався і сказав, що з тих пір, як Таджикистан і Узбекистан ввели проти один одного візовий режим, всі межі і відповідно дороги до них спорожніли. Однак, задумавшись ще на хвилинку, він раптом повідомив, що зможе довезти нас, так як йому майже по дорозі. Я був шалено радий пропозицією, і через годину ми всією юрбою вже сиділи в машині.

Поки ми їхали, перетинаючи бавовняні поля, Рустам розповідав про те, як не легко узбекам живеться під час збирання врожаю. Адже весь бавовна збирається в ручну, а платять за нього копійки. Тому хитре держава знайшла вихід, тепер від кожної узбецької сім’ї в сезон збору бавовни повинен вийти на поле хоча б один член сім’ї. Також на “каторгу” вивозять цілі машини школярів і студентів. До речі, з цієї ж причини буквально вчора Равшан не зміг знайти свого особистого терапевта, бо той поїхав на “бавовняну службу”.

Робота в полі починається з 7 ранку і до 19 вечора з перервою на обід всього півгодини. І це без вихідних і святкових днів. Норми збору на одну людину на добу – 60кг, ви тільки уявіть!!! За один такий кілограм складальник отримує 120 сум (1,6 руб.), а іноді і менше. Множимо на 60, виходить 7200 сум (108 руб.) – за 12 годинний робочий день у полі під палючим сонцем. Просто без коментарів!!!

Але найцікавіше те, що практично весь бавовна збирається не для внутрішньодержавного виробництва, а для наших багатих сусідів, таких як Південна Корея, Китай і іже з ними. Природно, “іноземні друзі” викладають за товар кругленьку суму грошей, яка по всій видимості застряє в кишенях заправив. Я слухав і не міг повірити власним вухам. Раніше на одному з полів ми з Милою спеціально завернули на бавовняне поле, щоб поцікавитися, як він зростає, адже досі я не бачив цього наживо.

Ось такий маленький “квіточка”, всередині кожного з “пелюсток” якого знаходиться ще щось на зразок кісточки. Я спробував відокремити білу вату від квітки і зрозумів, що це не так то просто. А відокремлювати від “кісточки” зовсім важко. Крім того, з одного поля зібрати урожай можна двічі, спочатку збираються розпустилися “квітки”, а пізніше вдруге все решта.

Я глибоко замислився над рабської (по іншому не назвати) часток узбеків. Поки мої думки перервав Рустам, який трохи засумнівався в маршруті нашого пересування. Дорогу оточували тільки безкраї поля, тому ми були раді будь-якій живій душі. Нею, точніше ними виявився маленький хлопчик років 5, сидів на возі, запряженому ослом, а ззаду нього посміхався у весь рот двоє близнюків ще меншого віку (2 роки), підстрибуючи на купині від великої швидкості пересування. Така картина навіть у Міли мимоволі викликала усмішку, такі маленькі і самостійно поїхали в поле. Цікаво, тому що більшість міських дітей вже навіть в школу без батьків не ходять.

Рустам, запитав (швидше від безвиході), чи правильно ми їдемо в бік кордону. Хлопчина на ходу весело ствердно кивнув, і на моєму обличчі знову з’явилася усмішка подиву.

до змісту ↑

Узбецька митниця Ойбек.

Рустам зупинився прямо біля самого прикордонного пункту. Ми серцево його подякували і зайшли всередину павільйону, де вишикувалася не велика, але черга. Я посадив Мілу збоку, поки вистояв чергу, і тільки до огляду документів покликав її до себе.

Як я говорив, при в’їзді в Узбекистан, в декларації я вказав всю валюту аж до копійки, щоб не було зайвих проблем. Однак, і тут жінка, яка вбивала в комп’ютер дані з декларації, до мене причепилась.

— Що це таке? – тицьнула вона пальцем у папірець з написом валюти “бат”.
— Це бати, – спокійно відповів я.
— Я не можу їх знайти, чия грошова одиниця? – почув я черговий питання, після 10-хвилинних пошуків в комп’ютері.
— Це тайські бати. Грошова одиниця Таїланду, – мимоволі почав посміхатися я.
— Наступного разу не пишіть, будь ласка, – спохмурніла дівчина.
— У вас написано, що потрібно вказати всю валюту, я і вказав, все що є з собою.
— Бати можна не вказувати, нічого не буде, – пообіцяла узбечка у формі і продовжила роботу.

Після цього просканували наші речі, а потім по групах, жінки і чоловіки окремо, завели в окрему кімнату і попросили роздягнутися, грубо кажучи, до трусів. Слава Творцеві, Узбецька митниця позаду. Цікаво, таджики також мучити нас будуть, чи ні?

до змісту ↑

Прикордонний пункт з боку Таджикистану — Фотехобод.

На таджицькій митниці було тихо і спокійно. Мабуть хлопці без роботи настільки лінуються, що 5 осіб виявилося для них занадто багато. Тому нам довелося провести на кордоні близько години, зате без особливих проблем і навіть без зайвих питань.

У Міли піднялася температура, і тепер під вагою рюкзака я чув його важке дихання. Щоб виїхати від митниці, треба було пройти кілька сотень метрів до першого перехрестя на село, тому що з кордону транспорту було зовсім мало.

Але ми не дійшли, так як Міла раптом повідомила, що вона далі не зможе так тягнутися і їй терміново треба поспати хоча б пару годин. Бачачи її важкий стан, нам нічого іншого не залишалося, як звернути з дороги в перше-ліпше поле, розстелити килимки і завалитися на відпочинок. Місце було не надто вдалий для наших кісток, але через 10 хвилин я почув, як вона засопіла. Я теж прикрив очі, сподіваючись заснути, але сон не йшов, тоді я просто ліг на спину і стежив за повільно пропливають хмарами, вловлюючи іноді звук щиплющей траву корови, яка паслася неподалік.

до змісту ↑

Як ми потрапили в сім’ю таджицького банкіра.

Через пару годин Міла справді прокинулась. Мабуть, таблетки і відпочинок подіяли на неї добре, бо виглядала вона куди краще.

Ми зібрали речі і вийшли на дорогу, точніше з-за малої прохідності, ми просто сіли на протилежній стороні в очікуванні дива. Диво сталося, коли поруч з нами зупинився великий джип з таджицьким сімейством, де тільки дітей було чоловік 5. Мілу абияк посадили з діточками на задньому сидінні, а мене знову засунули в багажник. Зручність становило те, що під попою виявилася гумова шина. Сім’я їхала прямо до Худжанда, що, природно, не могло не радувати.

Дивно, але дорога хоч і була двох смугова, зате в дуже хорошому стані. Водій мені на це зауваження заявив, що уряд в Таджикистані зробило практично всі дороги, от тільки тепер вони платні. Ось так новина, виходить у водіїв навіть вибору немає, єдина траса і та грошей коштує. Схоже несправедливістю до народу може похвалитися не тільки Узбекистан…

У саме місто Худжанд до кінця дня заїжджати не хотілося, цим ми краще займемося завтра. Так що я попросив висадити нас спочатку, де по боках замаячіли перші приватні будиночки.

Стоячи на дорозі, я озирнувся по сторонам, щоб вивчити ландшафт. Таджикистан не радував око густою рослинністю, у тіні якої можна було поставити намет, а швидше навпаки. Тому я за звичкою “включив” свою інтуїцію і пішов за нею.

Пройшовши кілька кварталів приватних будиночків, ми думали, що викличемо інтерес у місцевих жителів. Не тут-то було, навіть маленькі діти були більше захоплені “покатушками” на велосипедах, ніж дивними людьми з наплічниками.

Сівши в одному з кутів приватного сектора поряд з дорогою, ми дістали з Милою сухарі, щоб трохи поворушити мізками і відпочити. Навіть через 40 хвилин нічого кращого в голову не прийшло, слідувати далі за інтуїцією, мимохідь оглядаючи можливу “лазівку” для ночівлі.

Ми дійшли до кінця вулиці і тут нам назустріч з продуктової сумкою в руках вийшов молодий чоловік, він буквально не більш 2-х секунд затримав свій погляд на двох “чужинців” і пройшов мимо. Мені набридло пускати все на самоплив, я обернувся і гукнув таджика. Той спокійно підійшов з здивованим виразом обличчя. Я запитав, чи не знає він, де в даному районі можна безпечно встановити намет.

Той нерішуче покрутився, озираючись навколо, по всьому було видно, що вирішення даного питання йому не під силу. Ми вже хотіли вибачитися і йти далі, як раптом він попросив почекати пару хвилин, а сам пішов до будинку, який пройшов повз 10 хвилин тому. Після короткої розмови з літнім чоловіком, той повернувся.

Зізнатися, я вирішив, що молодий таджик хотів “передати” нас сусіда. Але, я помилився, коли почув його мову:

— Це був дім мого батька, – пояснив молодий чоловік, – я з сім’єю живу в іншому будинку. У нас будівництво та ремонт в самому розпалі, але думаю, для вас знайдеться містечко.
Нас здивував такий поворот сюжету, але чинити опір ми не збиралися.
— А тут живе мій брат з сім’єю, – вказав на протилежну сторону дороги таджик.

Через хвилину ми опинилися на порозі, дійсно, наполовину збудованого будинку, і назустріч нам вибігли пара дітлахів з молодою дружиною нашого нового господаря.

До будинку повинен був прилягати двір з господарськими будівлями, але судячи з їхнього вигляду, до них доберуться тільки після того, як зроблять ремонт у будинку. Всередині в декількох кімнатах була нова оздоблення, так що я навіть забув, що я в бідній країні Таджикистан. Поки готувалося вечірній частування, нам запропонували сходити в душ, чого ми були невимовно раді. Так, у Середній Азії легко потрапити в гості, однак не легко знайти відро з водою, щоб помитися.

Мені дуже соромно, що я не запам’ятав і не записав імен цієї прекрасної сім’ї, тому буду викручуватися так :).

Коли на стіл поставили гарячі таджицькі манту з м’ясом і цибулею, в будинку з’явився ще один цікавий людина – це мама господаря, дуже приваблива і відкрита жінка.

Невеликий відступ, манту – це традиційне блюдо Таджикистану. Вимовляють його з наголосом на “у”, що означає “я і ти”. Відрізняються вони за складом начинки і тестом, звідси різні назви: хушан, кайла, шима, манпар… Шкода, тільки Міла так і не доторкнулася до них, вирішивши витримати дієту. Може воно і на краще, а от я, напевно, навіть переїв.

У процесі розмови за вечерею, з’ясувалося, що сім’я, яка нас прихистила – це люди, які так чи інакше пов’язані з банківською справою. А пішло все, звичайно ж від батька. Молодий таджик все розповідав, що ми можемо подивитися в їх місті Худжанді завтра вранці, а мама з дружиною доповнювали розповідь історіями з життя Таджикистану до і після розвалу союзу, іноді розбавляючи гіркоту жартами. А от їхні діти вже по російськи дуже погано говорили, хоча і вивчають мову в школі. Взагалі, мені дуже сподобалося в гостях у цих душевних розумних людей, я б із задоволенням поспілкувався з ними знову.

Нас поклали на підлозі в одній з не заставлених ще кімнат на великий матрац. Пам’ятаю, в той вечір я спав, як убитий.

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!