Зміст статті:

  • Грязьові вулкани недалеко від Гобустана.
  • Грязьові вулкани Азербайджану на карті.

Всім приветик! Продовжу самостійний “тріп” з Азербайджану. Ви знали, що за кількістю грязьових вулканів Азербайджан посідає перше місце в світі? Якщо не збрехати, їх налічується близько трьохсот штук по всій території. Ми вже давно мріємо побувати на якомусь з діючих вулканів, не дихаючих магмою, звичайно, хоча побачити в живу розпечену лаву – це теж цікаво. А тут видалася можливість подивитися на унікальний грязьовий вулкан. Найбільше хотілося схилитися над жерлом і зафіксувати сам факт виверження грязьового. І, знаєте, нам пощастило, хоч і говорили азербайджанці, що це не можна передбачити.

Мій путівник ясно давав зрозуміти, що найближчим до Баку місцем, де можна порадувати погляд грязьовими вулканами є Гобустан, що ж, значить вирушаємо в Гобустан.

Зі столиці за стандартом вибираємося на автобусі. Куди? Так без різниці, куди, головне на трасу подалі від натовпу і щоб по дорозі до наміченої мети. А звідти вже азербайджанським автостопом, як годиться.

Висадили нас буквально на автозаправці, поблизу ні будинків, ні навіть сараїв, тільки снують автомобілі. Так як пейзаж не був багатий зеленню, то найвищий грязьовий вулкан я помітив одразу. Здавалося, до нього не менше трьох кілометрів топати. На всякий випадок я уточнив інформацію у службовців заправки. Хлопці стверджували, що по часу це займе близько 1,5 годин, хм, подивимося. Раз вже знайомство пройшло без нічого, можна попросити і сумки тут залишити, начебто нормальні хлопці. Заважало одне, було майже 5 вечора, а це означає часу до темряви у нас зовсім обмаль.

до змісту ↑

Грязьові вулкани недалеко від Гобустана.

Та й хлопці налякали Мілу безглуздими зміями, так що вона майже всю дорогу йшла, пильно скануючи землю під ногами. По правді сказати пейзаж був сумовитий, так що моя супутниця нічого не втратила. Куди не глянь, скрізь підлозі степ, вдалині видніється пагорб вулкана, а навколо ні душі.

Кажуть, грязьові вулкани тісно пов’язані з родовищем газу і нафти, і я вірю цим твердженням, тому що спочатку доводилося постійно перестрибувати через чорну рідину. Місцевість здавалася настільки млявої, що я подумав, тут людей, крім пастухів (якщо судити по парнокопитним слідах засохлою на дорозі), а вже тим більше туристів взагалі немає. Тому, я дуже здивувався, коли вдалині показався мікро-автобус. Впритул до нього ми не встигли підійти, але я і так здогадався, що це екскурсійна розвозка.

Незабаром на горизонті з’явилася синя смуга води, тому ландшафт став нагадувати пустельний Марс з міражами оазисів. Так, розраховувати на “підвозку” в такий час доби було марно. Єдиний автобус поїхав у протилежному напрямку, а зліва в розкопаних кар’єрах стояли тільки нерухомі трактори й екскаватори.

Ми пройшли вже досить довго, а візуально велика гора не наблизилася і на метр, тоді ми вирішили трохи згорнути в сторону, щоб хоча б встигнути на огляд маленького вулкана. Ось, що значить жити зовсім в інших природних умовах, відстань в лісових, гірських і степових зонах візуально міряються абсолютно по-різному.

Ми-то думали, що до вулкана ще далеко, а насправді ми майже до нього підійшли, просто він не дуже великого розміру, як “брехали” мені мої очі. На маленький грязьовий вулкан ми видерлися в два рахунки. На превеликий жаль, він “спав”. А адже я так хотів подивитися на виверження. З вузького жерла йшла темна розтріскана смугу бруду. Мабуть він “заснув” зовсім недавно.

Поки я засмучувався, Міла зрозуміла, що теж помилилася щодо відстаней та повідомила, що до “великого” вулкана зовсім рукою подати, може, хвилин 15 ходьби.

Сама вона не пішла, а ось я вирішив не йти з порожніми руками (точніше фотоапаратом).

Поки я йшов до вершини, я помітив свіжі грязьові потоки. Ура! Значить є шанс, що цей вулкан діє прямо зараз. Крім того, я зрозумів, що бруд виходить не тільки з самої вершини, а скоріше навпаки, більша її частина має вузькі виходи внизу і в середині.

Вулкан, дійсно, виявився найвищим, а за ним я побачив ще кілька схожих, але поменше. Видовищ мені вистачило і тут. У широкому жерлі діаметром 2-3 метри мееедленно булькала сіра рідина. Я ризикнув і обережно підніс долоню до поверхні, щоб зрозуміти її температуру. Відчуття тепла не виявлено, тоді я доторкнувся кінчиком пальця до сірої маси. Прикольно, вона абсолютно холодна і дуже в’язка. Якби не сильний вітрисько, можна було обмазатися нею по саме “нехочу”.

Зізнатися, я боровся з бажанням, сісти на край “кратера” і опустити туди ноги. Однак, я пам’ятав, що часу мало, тому просто скачав з свіжої бруду кілька грудочок, які трохи пізніше “окаменеют смерть”, і вирушив назад до Мілі. Дуже приємне відчуття на руках залишається після цього бруду, згадується рядок з реклами “ваша шкіра стає м’якою і шовковистою”. Думаю – це як раз про вулканічної грязі мова.

Як бачите, нічого сверхопасного в них немає, бруд і бруд.

Міла було подумала, що пропустила найцікавіше, але на зворотному шляху прямо перед нами невідомо звідки з’явився великий кратер, на дні якого ми побачили вже знайомі грязьові жерла. У цьому місці, вони більш цікаво виглядали.

до змісту ↑

Грязьові вулкани Азербайджану на карті.

Ми відвідали вулкани ближче до моря, але основний туристичний маршрут — по інший бік траси, на протилежній стороні від моря (на карті названі Gobustan Mud Volcano).

Коли ми знову стояли на заправці, я подивився на годинник, рівно 40 хвилин ходьби від великого грязьового вулкана, значить відстань приблизно близько 2-2,5 км.

Ночувати на заправці, та й взагалі в голому степу не прикольно. Хоч сутінки повільно і безжально згущалися над нами, ми вперто йшли по узбіччю з витягнутою рукою. Через деякий час машина з кількома молодими людьми підібрали нас. Далеко їхати не було сенсу, колеса нам були потрібні тільки для більш підходящого місця для намету. Треба сказати, що дуже складно вибирати затишний нічліг, коли навколо на багато кілометрів голий степ з сухою колючою травою. Зате хлопці попалися балакучі і дуже приємні, розважали нас розмовами всю дорогу, поки я зрозумів, що немає сенсу мучити ні себе, ні їх, і попросив зупинитися біля перших-ліпших низеньких ялинок. Ми зачинили двері машини, подякувавши за приємну компанію, але автомобіль не поспішав їхати. Через хвилину звідти вийшов водій і зробив нам маленький подарунок у вигляді брелока для ключів. Що не кажи, а приємно.

Як я і думав, чагарник настільки сильно перепахан, що там навіть рівно стояти не виходить, не те що розкладати намет. Озирнувшись по сторонах, ми примітили через дорогу азербайджанську “чайну”, звідки лунала гучна музика. Я помітив, що такі заклади, як оази посеред пустелі, де можна втамувати спрагу міцним чаєм і бесідою з місцевими, а крім усього іншого, господарі висаджують навколо свого “бізнесу” цілі алеї з дерев і зелених галявин. Вже через 10 хвилин ми домовилися з працівниками кафе про ночівлю в наметі біля них на території. Нам, звичайно, пропонували пружну радянську ліжко прямо на вулиці, але ми чемно “отвертелись”.

Зовсім забув сказати, що це останній день перебування в Азербайджані. Я вже не пам’ятаю, чому ми так рано вирішили виїхати з цієї країни. Може тому, що нам Туреччини з подібними ландшафтами вистачило, може, боялися не встигнути по погоді в більш північні частини світу. Змушений визнати, що у вільних мандрівників і без часу вистачає обмежувачів, наприклад, та ж сама погода. Особливо, якщо в сумці не так багато теплих речей. Одне я знаю точно, обов’язково повернуся в цю країну, щоб дослідити її більш докладно. А попереду нас чекає не менш цікава Вірменія. Як ми потрапили з Азербайджану до Вірменії?! Все розповім трохи пізніше, а якщо ви підпишетеся на новини, то завжди будете першими дізнаватися найцікавіше з блогу самостійних подорожей. До нових зустрічей, друзі.

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!