Зміст статті:

  • Обіцяне завжди виконується.
  • Попутні пам’ятки. Обсерваторія Улугбека.
  • Вечірнє застілля.

Виїхати автостопом з Бухари виявилося непростою справою, кожен водій зупинився опинявся “деньгопросом”. Так тривало до тих пір, поки поруч не зупинився взагалі таксист. В Самарканд він, звичайно, не їхав, але люб’язно погодився провезти по шляху наступні 50 км. Однак, коли ми розговорилися, він раптом на півдорозі вирішив нам допомогти. Водій зателефонував своєму знайомому, який через годину збирався їхати в Самарканд, і попросив його забрати “двох туристів” з вказаного місця. Так нас висадили на середині обіцяного 50 — кілометрового відрізка.

до змісту ↑

Обіцяне завжди виконується.

Після недавнього отруєння, Міла ще мало чого їла. Я залишив її з рюкзаками під деревом, а сам відправився на вивчення магазинів і торгових лавок з фруктами, раптом знайдеться щось більш привабливе, ніж сухарі.

Напевно, я занадто довго був відсутній, тому що коли вийшов, навколо неї стояло троє узбеків. А сама Міла активно махала мені підійти.

Виявилося, коли я йшов, нас примітили узбеки, зупинилися на машині неподалік, щоб пообідати в кафе. Двоє з них трохи випили, а після годинного перебування у кафе, хлопці помітили, що Міла досі сидить на своєму місці. Тоді вони вирішили поцікавитися, що вона тут чекає. Міла відповіла, що машину, яка мала забрати нас ще півгодини тому до Самарканда. І тут узбеки запропонували самі нас підвезти, бо їхали саме туди, куди нам потрібно. На цьому моменті я їх і застав біля неї.

Звісно, ми погодилися, і наші рюкзаки разом з їхніми господарями зайняли місця в машині трьох братів. Ось так спрацював у черговий раз одне з правил-аксіом автостопщика.

Як я вже сказав, узбеки були братами:

  • Балбек (що в дослівному перекладі означає “медовий людина”) – працівник міліції з хорошим почуттям гумору, який до самого кінця нам так і не довіряв, намагаючись знайти підступ у наших історіях і розповідях про себе.
  • якщо мені не зраджує пам’ять, Норбек (“світлий людина”) – більш рівна за характером і найстарший.
  • молодший брат, на жаль, не пам’ятаю його імені – мовчун, над яким вічно жартували два інших брата. Найпоширенішою була жартом “він боїться своєї дружини”, що для узбека досить прикро, адже це означає, що не він в домі господар, як годиться у мусульман, а його дружина ним керує. Однак, брати хоч і згадували про це часто, жарт здавалася більше смішний, чим злий.

до змісту ↑

Попутні пам’ятки. Обсерваторія Улугбека.

За час поїздки наші з Милою вилиці стали хворіти від жартів Балбека і його старшого брата. Узбеки вирішили внести свою лепту в наше подорож по Україні і машина пригальмувала біля гігантського, втопленого в землю цегляного купола. Сардоба Малік – так називається акведук 14 століття, службовець для заповнення водою по підземному каналу, який в свою чергу має вихід на поверхню мережею колодязів. Свого роду це джерело водопостачання якоїсь фортеці Рабат Малік, побудована в 12 столітті між Самаркандом і Бухарою.

До води можна спуститися, але от її вид і чистота у мене не викликав ніякого довіри, особливо після шлункових проблем у Міли. Обмежимося фотографією і поїхали далі.

В дорозі до Самарканда ми провели не менше 3-х годин. Цього часу цілком вистачило, щоб майже стати друзями з узбеками. Тому я не дуже здивувався, коли старший брат, раптом, запросив нас до себе в будинок. Жив він, правда, не в Самому Самарканді, а в невеликому містечку в 15 км. Так як ми приїхали вже до вечора, то Норбек запропонував сьогодні ввечері відпочити, а вже завтрашній день витратити на вивчення красивого міста Узбекистану. А щоб не втрачати час, перед поїздкою додому, нас завезли ще в обсерваторії Улугбека.

Вартість квитка в обсерваторію – 10 000 сум (150 руб.). Кажуть, що цю суму можна переполовинити, якщо поторгуватися з касиром. Однак, випробувати нам це не вдалося, так як Балбек особисто купив нам два квитки і вручив з виглядом людини, що не терпить заперечень.

Історія. Творцем обсерваторії є, звичайно ж той, чиїм ім’ям вона названа, тобто сам Мухаммад Таргатай Улугбек – онук Тамерлана. Його пам’ятник з недавніх пір красується з іншого боку музею. До нього ми теж прогулялися, але трохи пізніше.

Створення обсерваторії для Улугбека було мрією, за здійснення якої він почав лише після того, як став правителем Самарканда. У цій відповідальній справі Улугбек вирішив вдатися до допомоги вчителя і великого вченого Казі-заме Румі. І до 1420 році будівля обсерваторії було готове.

Основним і самим цікавим в обсерваторії є величезний секстант або квадрант, який ми побачили відразу ж після того, як увійшли всередину давньої споруди. По виду це кутовий вимірювач у вигляді вертикального кола, радіус якого дорівнював 40.212 м, а довжина самої дуги становила 63 м. Він був орієнтований по меридіану з півдня на північ і був призначений для спостережень за планетами.

Примітно те, що сам інструмент був збудований з випаленої цегли з мармуровим облицюванням зверху. І така, здавалося б, “дрімуча” споруда користувалась заслуженою славою, довгий час залишаючись неперевершеної по точності астрономічних таблиць.

Музей. Крім самої обсерваторії тут знаходиться ще й музей,

в якому можна знайти уривки з вищезазначених таблиць, стародавні астрономічні інструменти,

фотографії розкопок, фрески засновника і астронома,

а так само безліч макетів самаркандських пам’яток, які як би ні причому.

до змісту ↑

Вечірнє застілля.

Обсерваторія була кінцевим пунктом нашої сьогоднішньої поїздки, після чого ми вирушили в гості до старшого з братів. Мене одночасно радував і дивував той факт, що чоловіки в Узбекистані вирішують що-небудь без участі своїх членів сім’ї. Тобто слово глави сім’ї – закон, а не привід для псування нервів.

У Норбека свій приватний будинок, в якому він живе з сім’єю – це дружина і діти. Було видно, що наймолодша дочка дуже любить батька, тому що постійно навколо нього крутилася, хоча й не забувала про домашніх жіночих обов’язки.

Я так помітив, що дітей в Узбекистані з дитинства виховують як дорослих. Я ні разу не бачив величезної купи іграшок чи особливої одягу. До малих належать нарівні з дорослими, включаючи домашні справи. Думаю, над цим варто замислитися. До дружин теж особливі умови: жінка може сісти за стіл із гостем тільки з дозволу чоловіка, а найчастіше ми перебували тільки в чоловічій компанії.

На вечерю була приготована картопля з м’ясом і як зазвичай чай з солодощами та фруктами. Правда, знову, ми більше сміялися і хапалися за животи від жартів Балбека, ніж їли. До речі, Норбек, будучи за фахом фармацевт, повідомив, що узбецький виноград за своїм корисним властивостям перевершує всі сорти винограду у світі, тому що замість 6 основних компонентів, має 16. З цієї причини багато європейські держави заздрісно відносяться до узбецьких фруктів, а нерідко і “палки в колеса вставляють своїм “конкурентам”.

Поклали нас у цій же кімнаті для гостей на підлозі на матраци, напевно Середня Азія одна з небагатьох частин, де у країнах збереглися традиції. Все, відсипаємся, завтра нас чекає велика прогулянка історичним вулицями міста Самарканд.

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!