Зміст статті:

 • Догубаязіт поблизу Арарату.
 • Пропозиція, від якої важко відмовитися.
 • Як дістатися до Палацу Ісхак Паші.
 • Фортеці Баязет (Баязид).
 • Історія і 336 кімнат палацу Ісхак Паші.
 • Знайомство з новими друзями і довга ніч розмов.

Ось я і підійшов до тих моментів подорожі, які запам’ятовуються не на рік чи два, а на решту життя. І пов’язані вони, як не дивно, ні з красивою природою, ні з холодними і величними будівлями, а з людьми, звичайними, як ми з вами з плоті і крові. Якраз сьогодні ми з ними познайомимося, але перед цим дуже вже хочеться подивитися на Палац Ісхак Паші (Ishak Pasa Palace), про який я читав так багато захоплених вигуків. А саме інтригуючі, що він стоїть по сусідству з Араратом, який ми вже бачили у Вірменії, але не змогли підійти до нього впритул, раптом тут нам це вдасться?

до змісту ↑

Догубаязіт поблизу Арарату.

З Татвана до Догубаязита ми домчали буквально за півдня, також зупинившись в невеликому населеному пункті під назвою Мурадие. Всі водії були на диво не дуже балакучими, тому, напевно, я не можу нікого згадати. Хіба що останнього дядечку, який пригостив нас колою. Зізнатися було не саме час для прохолодних напоїв, тому що чим ближче до нас ставав Арарат, тим більше я щулився.

А ось що запам’яталося, так це види за вікном. Треба ж різко змінився ландшафт при наближенні до гір. А он там чорні камені, що це? Та вони тут всюди! Ніколи б не подумав, що це застигла лава, можете собі уявити?

Нарешті-то перехрестя з Догубаязитом, шкода, але наш “примарний гонщик” розчинився в пилу дороги, що веде в протилежну сторону. На заклик моєї руки зупиняється легковик з якимось бородатим дідом за кермом. О, він тут не один, ще два пасажири, хм, і зовсім не схожих на місцевих. Хлопці виглядали дуже молодо, я ризикнув і запитав англійською, звідки вони. Точно, не місцеві! Це ж німці. Хлопці, як і ми їхали в Догубаязіт автостопом, прикольно, буде з ким поспілкуватися по дорозі, а то за кілька годин мовчання я був сонний, як муха.

Хлопці подорожували по Туреччині вже місяць (цікаво, що вони так довго тут виглядали?), це була остання крапка їх подорожі, а потім додому – на навчання. Судячи з розміру їх рюкзаків, жили вони явно не в наметі, значить наші шляхи розійдуться, коли ми виліземо з автомобіля. Я вгадав, тільки ми прибули до місця призначення, як хлопці одразу вирушили шукати місце ночівлі, а ми, як завжди у бік Палацу Ісхак Паші, до вечора адже ще кілька годин :).

О-О-О! Та це ж Арарат! З цього боку він проглядається краще, ніж з боку Вірменії (там вічна серпанок). Хочу, хочу, хочу його сфотографувати! А може краще спробувати знайти недорогу групу з вилазкою на гору? Ідея хороша, залишилося знайти людину, хто б зміг нам в цьому допомогти, а заодно і вказав дорогу до Палацу цього самого Паші.

Ми опитали купу народу і посмикали за ручку багато дверей, де хоч яким-небудь чином згадується Арарат, але люди не могли дати чіткої відповіді або посилали в закриті офіси. Єдине, що кожен зміг чітко пояснити – це розташування Палацу, який знаходиться в 5 км від міста. Маршрутку нам теж пропонували, тільки, навіщо вона там, де чудовий автостоп?

Трохи пройшовши на вихід з Догубаязита, я натрапив на єдино відкриту контору, де, як мені здавалося, мене могли просвятить щодо груп на Арарат, і ми увійшли всередину.

до змісту ↑

Пропозиція, від якої важко відмовитися.

За столом сидів молодий хлопчина, який ні слова не знав по-буржуйськи, тільки руками махав, щоб ми сіли, а господар зараз прийде. Сідати було лінь, особливо, якщо господар такий же “балакучий”, то думаю довго ми тут не затримаємося. Невже тут всі такі неквапливі? Начебто в місті туристів досить, я б сказав їх тут більше, ніж в будь-якому з інших міст Курдистану.

Нарешті, вийшов заспаний господар – молодий чоловік невисокого зросту і з довгим волоссям, забраними в хвіст. Ого, та він по англійськи говорить краще за нас. Чоловік відповів на всі питання, що цікавлять нас. Коротко переведу, що ми дізналися. Групи на Арарат є, але самим туди не потрапити, бо гору патрулюють військові, і якщо не дай Бог помітять двох самотніх туристів, то додому ми ще не скоро повернемося. Так що для проходу на гору потрібен пермі (дозвіл), який коштує 50$ і робиться 10 днів, і плюс сам тур при чисельності групи 10 чол. – 400$ з носа. Ні, я не помилився з нулями, це і правда чотириста п’ятдесят баксів, щоб піднятися на Арарат.


З усього вищевикладеного було зрозуміло, що нам туди дорога закрита, шкода. Тільки ми збиралися йти, як господар покликав нас і сказав, що сьогодні п’ятниця, а завтра він з друзями йде на вихідні відпочити як раз на Арарат, і якщо ми хочемо, вони візьмуть нас з собою абсолютно безкоштовно. А після цього ви кажете, що чудес не буває?! Ми з Милою мало не кинулися його обіймати.

Так само Хакан, так звали нашого “спасителя”, дозволив залишити важкі рюкзаки у нього в офісі, щоб ми прогулялися до Палацу Ісхак Паші.

до змісту ↑

Як дістатися до Палацу Ісхак Паші.

Щоб дістатися до Палацу Ісхака Паші, можна поїхати на долмуше (маршрутка) за 3 ліри (60 руб.), яка ходить не за розкладом, а за її заповнення пасажирами. Можна і взяти таксі (10 лір), але краще буде, якщо з ним заздалегідь домовитися про зворотного транспортування, інакше доведеться йти пішки або їхати автостопом. Ми не мучилися, а відразу поїхали “стопом”.

Перша ж машина довезла нас прямо до дверей Палацу, ось тільки трохи вище була ще одна визначна пам’ятка – фортеця Баязет з мечеттю.

Про неї я нічого не чув, і ми вирішили, що спочатку подивимося її, а може і знайдемо плац, з якого можна сфотографувати Арарат без всяких там пагорбів на передньому плані.

до змісту ↑

Фортеці Баязет (Баязид).

До фортеці ми підійшли не з звичайної боку, тобто не через двері, а через “дах”. Я все намагався знайти той самий лаз, через який відкриється моєму погляду Арарат, хоча, вже після отриманого пропозиції від Хакана, і з меншим завзяттям.

Зручність положення фортеці було в тому, що вона розташовувалася серед крутих важкодоступних скель. Якщо чесно, повзаючи по її руїн, я все дивувався, хто і як це міг побудувати? Зате вид звідси на місто просто неперевершений. А ви що скажете?

Після лазіння в каньйоні Іхлара цей спуск здавався просто нісенітницею, нехай і не зовсім безпечним. Палац Ісхака Паші з майданчиків руїн був, як на долоні. Пропоную на пів годинки завмерти від захоплення :).

Що значить Баязет? В принципі, нічого, це ім’я царевича Баязида, який у 14 столітті наказав збудувати фортецю для захисту держави від нападу ворога. Все банально і просто. Але, навіть у цієї банальності є своя героїчна історія.

Хто в школі не пропускав уроки історії, підніміть руку?! Так от, фортеці Баязет зіграла важливу роль у російсько-турецькій війні. У цій битві вона поперемінно займалася і відстоювалася то турками, росіянами, починаючи аж з 1828 року, і так до самого початку 20 століття. На початку першої світової росіяни знову штурмували стіни Баязета. Судячи з її теперішнім станом, я можу тільки припускати, скільки всього фортеці довелося пережити.

до змісту ↑

Історія і 336 кімнат палацу Ісхак Паші.

Поступово спускаючись від фортеці, ми досягли таки Палацу. Історія свідчить, що будівля була закладена в 1685 році правителем по імені Чолак Абді Паша (спробуй запам’ятай :)). І довгі 99 років будівництво не завершується, адже палац має 336 житлових кімнат і два двори – внутрішній і зовнішній. Так що закінчував цю грандіозну будову вже його онук – Ісхак Паша II.

На вході в Палац нас зустрів ось такий баран, (симпатяга, правда?) і пара охоронців, які потребують “мані” за “тікет”. Квиток коштує 5 лір (100 руб.), але якщо зробити сумні очі, то можна вдвох пройти по одному квитку, як вийшло у нашому випадку ;).

Вірите чи ні, але по палацу ми таскались не менше години, заглядаючи в кожен кут, кожну дірку. На мій погляд – нічого особливого в будівлі немає, якщо воно не обставлено у відповідному стилі. А голі стіни дивитися… скажімо так, на любителя. Шкода, ця ідея не прийшла в голову яким-небудь декораторам.

Загалом “вілла” у Паші поучилась знатна:

 • зовнішній двір з темниця, приміщеннями для охорони та господарськими кімнатами;

 • внутрішній двір з залами очікування та фонтаном для гостей;

 • мечеть і мавзолей з кам’яним різьбленням, де поховані члени сім’ї Чолак Абді Паші і він сам;

 • житлові кімнати з каміном;

 • гарем (куди ж Паша без нього);
 • сади, куди стороннім вхід заборонений з невідомої причини;
 • хамам і санвузол, все як у цивілізованих людей;
 • найбільше мені сподобався балкон (або раніше тераса) з видом на древнє місто Баязет часів Урарту і кладовище.

Після палацу ми з Милою піднялися на протилежні до Палацу пагорб в надії, що саме звідти буде видно Арарат, і знову розчарування. Крім базової станції стільникового зв’язку і всього того, що ми бачили ще зі стін фортеці, нічого нового.

до змісту ↑

Знайомство з новими друзями і довга ніч розмов.

Повертаємося до Хакану тим же шляхом, яким їхали. Речі на місці, господар теж, пора шукати нічліг. З ввічливості Хакан поцікавився, де ми будемо ночувати, я відповів – у наметі. І знову я не міг повірити своїм вухам, Хакан сказав, що ми можемо переночувати у його друзів. Він якраз збирався закриватися, і йти до них на вечерю. Я від подиву тільки й міг, що кивнути на знак згоди.

Спочатку ми зайшли в квартиру, яка вважається стоматологічною клінікою, там працювали дві з його подруг, і на момент, коли ми увійшли, як раз задумувався вечерю на кухні. Саме тут ми познайомилися з компанією хлопців, які завтра збиралися на Арарат.

По англійськи говорили тільки Хакан і дівчина по імені Эджи, що працює тут же стоматологом. Я здивувався, що вона не схожа зовні на курдів, а скоріше більше європейського типу. Вона відповіла, що родом з Болгарії, і що її тут часто приймають за туристку. Эджи теж любить їздити автостопом, але як я зрозумів вона переміщалася таким чином лише в межах Туреччини.

Поруч з нею сидів її хлопець – Ата, самий забавний з їх чесної компанії. По національності він був турків і крім своєї мови не знав ніякого більше, хоч і працював пару місяців в Сочі. Ата відмінний кухар, майстер по ремонту квартир, труб і взагалі по всьому, за що візьмуться його руки. А ще він великий любитель самокруток, і без праці розуміє і вміє спілкуватися на будь-якій мові, тобто жестами :).


Трохи пізніше до нас підтяглася ще троє молодих людей, і я з подивом почув наичистейшую російську мову від знову прибула дівчини, її звали Тара. Історія дівчини дуже цікава тим, що родом вона з Киргизії, а за національністю курдка. У віці 8 років її батьків “розкуркулили” і вислали до Росії, де вони всією сім’єю жили в трущобах. Коли дівчина підросла, вона поїхала у Францію, як тепер кажуть “за кращим життям”. І майже до сьогоднішніх днів (близько 7 років) жила там, працювала моделлю і співала. Тобто вона і зараз співає на курдській, за що багато її і люблять, обов’язково викладу одну з пісень у її виконанні в наступний раз.


Її хлопця звуть Сальман, який прийшов з молодшим братом на ім’я Зафэр. Хлопці справжні курди і говорили тільки на своїй мові, проголошуючи про свободу курдського народу. Якщо чесно з ними ми не сильно контактували.


Після вечері вся компанія поїхала на вулицю, де після 20:00 по всій її довжині виставляються столики з самоварами і весь люд п’є чай. Дуже цікава традиція, нас в місті теж таких не вистачає, було б весело :).

Після цього всі пішли в квартиру Эджи і Ати, де ми за розмовами провели практично всю ніч. Це було цікаво, але краще я докладніше опишу хлопців і теми наших розмов у наступній статті. Ми дуже втомилися за день, нам потрібен гарячий душ і здоровий сон, адже завтра на Арарат!!! Я не можу повірити, сон якийсь!

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!