Зміст статті:

  • Стандартна схема обміну грошей на вулиці в Янгоні
  • Розкриваємо секрети вуличних міняйлів Янгона на власній шкурі

Сьогодні буде стаття на тему обміну грошей в М’янмі, конкретно в Янгоні. Ситуація, описана в статті трапилася особисто з нами під час подорожі, наскільки вона актуальна донині я не знаю. Також не в курсі, чи існує подібна проблема в інших містах країни. Але описую її на всяк випадок, щоб ви не стали жертвами шахраїв. Попереджаю, стаття має інформативний характер, про фото в екстреній ситуації ніхто не думав.

Стандартна схема обміну грошей на вулиці в Янгоні

Як зазвичай прийнято в моїх подорожах, по прильоту в країну я обмінюю в аеропорту незначна кількість грошей, щоб вистачило на перший час: дістатися до готелю, сплатити сам готель і поїсти. Далі обмінник з більш вигідним курсом шукається в місті, і вже велика частина грошей обмінюється там. Я зараз не розглядаю виняткові ситуації, коли в країну потрапляємо по землі, коли після аеропорту відразу їдемо в «дірку»…

Так от, з М’янмою було вирішено зробити точно також. На той момент багато писали про те, що в аеропорту непоганий курс, але були й ті, хто запевняв про самому крутому курсі обміну в Янгоні (швидше за все це теж були обдурені люди). Вирішили повірити другим.

У перший же день вранці ми обміняли частину грошей у вуличних міняв. Весь процес обміну не викликав жодних підозр, крім того що нас затягли в якийсь затишний куток. Ну воно і зрозуміло, в країні, де правлять диктатура з неофіційним обміном жарти погані.

На вулиці ми якось не звикли до «чендчу», а офіційні обмінники, крім готелів, на очі не попадалися. Вирішили ризикнути і запитали у першого «приставучего» хлопчини, який курс. Той уточнив, скільки ми хочемо. Мій друг пішов ва-банк і озвучив курс вище, ніж в аеропорту, хлопчина поламався, але погодився. Це вже повинно було стати першим дзвінком!

Нас повели в якийсь закуток, жестами показуючи, щоб не світили валютою. Один відраховував чати, другий просто сидів поруч. Бакси взяли лише після відліку. Подивилися нашу папірець і завозмущались, що вона терта. Гроші зберігалися у мого друга і він сказав, що інших немає. Хлопці її прийняли, віддавши нам пачку чат. І тут би зауважити підступ, а бачити спали ще вранці. Всю суть цих шахраїв нам вдалося дізнатися пізніше, ввечері. Точніше побачити своїми очима, як вони це провертають…

до змісту ↑

Розкриваємо секрети вуличних міняйлів Янгона на власній шкурі

Увечері того ж дня ми (2 хлопця і я) вперше вирішили пройтися пішки до пагоди Сулі, щоб там сісти в автобус до Шведагона. Судячи по карті, вона була недалеко, а у нас була можливість влаштувати невеликий перекус по дорозі. Морозиво, фрукти, м’ясо, випічка, і навіть кисляк – все пішло на «ура»!

Так ми дійшли до перехрестя Сулі. На завтра був запланований виїзд з міста, тому виникла потреба в обміні грошей. Ще не знявши рожеві окуляри, ми думали, що міняйли на вулиці – це самий вірний і ефективний спосіб обміняти валюту за кращим курсом.

На відміну від ранку, в темний час доби в Янгоні пропонувати обмін на вулиці не поспішали. Нам довелося самим випитувати у місцевих, хто б міг надати таку послугу. Нарешті, якийсь чоловік відгукнувся і запитав бажаний курс. Андрюха, так само як ми вранці, вирішив «загорнути» по максимуму і вище курсу в аеропорту. Чоловік одразу відмовився. Довелося трохи знизити, але ставка все одно залишалася високою. Чоловік знову похитав головою, Андрій вже махнув на нього рукою, коли мьянмарец крикнув, що він згодний. Уточнив ще, скільки міняти будемо, а потім попросив не діставати валюту на людях і повів за зупинку, де нас чекали кілька його товаришів.

Ми з другом збиралися обміняти 100$, менше купюри просто не було. Мужики довго «ламалися», але все-таки погодилися. Ми розділилися: я і мій друг пішли в сторону з двома хлопцями. Андрюха-німець довго не міг домовитися, часом з його боку лунали вигуки палкої суперечки.

Ранкова історія майже повторилася. Один хлопець відраховував чати, другий просто стояв і дивився. Перший відрахував рівно половину, і тут мій супутник помітив дивний жест, майже блискавичний… Парен, який відраховував гроші закинув руку за спину, ніби пошкрябати. І тут в голові прийшла смутна здогадка, що він просто частина грошей міг закинути за комір. Мій друг попросив заново перерахувати пачку, а мене – стежити за мьянмарцем уважно. Дійсно, цей шахрай поки відраховує першу половину грошей, непомітно підгинає частина пальцем, а потім зовсім невловимим жестом ховає її собі за комір, або в кишеню на грудях. Неймовірно!

Ми крикнули Андрію, щоб він був обережний, ще не здогадуючись, що вранці нас накололи точно так само.

Мій друг відібрав у мужика пачку грошей і став перераховувати сам, так і є – половини не вистачає! Валюту ми ще не віддали, але зажадали, щоб мьянмарец повернув відсутню частину місцевих грошей. Він слухняно вручив нам в руки свої гроші для відліку. Ми нарахували рівно стільки, наскільки домовилися, віддали йому 100$ і хотіли піти. Раптом мьянмарец закричав, що гроші, які я ми дали не справжні, папір терта, а ми шахраї.

І тут до мене дійшло, що він кістьми ляже тут на асфальті, але ні за що не обміняє по тому курсу, який ми запропонували. І що, швидше за все, до цього нас облапошили точно так само. Тоді мій супутник вихопив у мужика з рук свої 100$. Перевірили за номером не фальшивка, віддали йому чати і вирушили витягувати Андрюху з натовпу невідомо звідки набіглих міняв.

Німець старанно з ними лаявся, намагаючись добитися справедливості. Ситуація загострилася настільки, що до бійки залишалося зовсім небагато. Ми перекрикували галасливих міняв, доводячи Андрію, що вони в будь-якому випадку залишать його з носом, і тягнули його з натовпу. Емоції зашкалювали у всіх. Мьянмарцы не хотіли втрачати «здобич», хоч і розуміли, що їх обман розкрито, а нам хотілося справедливості і швидше забратися.

Нарешті, Андрюха вирвався з кола мужиків, відібравши у них свої гроші, і ми швидко рушили в протилежний від них бік. По дорозі наш друг все переживав, що вони могли залізти до нього в барсетку і витягнути звідти кілька «баксів». Йому довелося відновлювати в пам’яті всі свої витрати за вчорашній і сьогоднішній день, щоб, нарешті, заспокоїтися.

Адреналін гуляв в крові до самого Шведагона. Кілька разів Андрюха поривався повернутися до цим гадам» і щось з ними зробити. Але ми всі розуміли, що їх занадто багато для з’ясування яких-небудь відносин, а в країні з військовою диктатурою про особисті права взагалі можна було не заїкатися, ще невідомо на чиєму боці був би закон (якщо такий взагалі був).

У Шведагоне ми перевірили пачку грошей, яку отримали зранку від місцевих “валютників”, все вірно, половини не дістає. Ну та гаразд, десь втрачаєш, а десь знаходиш.

Тому, дорогі читачі: ні за що, ні під яким приводом, ні вранці, ні ввечері, ні копійки не міняйте на вулиці у міняв!!! Краще зробити це в готелі за меншим курсом або в аеропорту, де найвигідніший курс в М’янмі!

Також Вам будуть цікаві статті:

  • Путівник по Янгону: ціни, транспорт, пам’ятки, готелі та ін.
  • Путівник по М’янмі: бюджет і корисна інформація

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!