Зміст статті:

  • Передісторія — вірменський геноцид.
  • Історія назви острова Ахтамар.
  • Як потрапити на острів озера Ван?
  • Що потрібно зробити, щоб поставити свічку в вірменської церкви в Туреччині.
  • Різноокий кіт озера Ван.
  • Пізня вечеря з курдами.

Чесно? Я ніколи не любив політику, і зараз нею не захоплююся, але подорожуючи таким чином, як це робимо ми, волею-неволею доводиться стикатися з політичними і часом військовими питаннями. Як би мені не хотілося, але сьогодні доведеться поговорити про сумне: в першу чергу про те, що зв’язує долі турецького та вірменського населення, і про сумну історію вірменської церкви з промовистою назвою “Ахтамар”. У Вірменії ми з Милою були вже двічі (цю поїздку я теж вважаю), що дозволило нам надивитися церков по саме не хочу, але церква, яку ми побачили в Туреччині можна з упевненістю назвати унікальною порівняно зі своїми “родичами” того ж 9 століття. Хоча б тому що вона знаходиться в Туреччині, на окремому острові озера Ван, а найголовніше має цікавий барельєф із зображенням біблійних сцен.

до змісту ↑

Передісторія — вірменський геноцид.

Здавалося б, начебто тільки що вели мову про туреччину, причому тут вірменська церква? Шанувальники історії знають, що раніше Туреччина не була такою великою територією, як на сьогоднішній день. Землі східної її частини, де зараз проживають курди в 90% співвідношенні до інших націй, спочатку належали Вірменії. Просто в 1915 році турки влаштували жахливий геноцид вірменського народу, хитрістю заводить частини населення в пустелю з усіма витікаючими.

Мусульмани вічно воювали з християнами, але це була не головна причина. В основному геноцид влаштували для того, щоб у першій світовій війні в Росії відняти союзників, а заодно вторувати “стежку” до мусульманським народам, з ким Османська Імперія могла б більше жити дружно і межувати.

Загалом, після всього вищеописаного, населення вірмен скоротилася у багато разів, а більша частина їх території перейшла в руки турків, і Арарат в тому числі. А найсмішніше, що турків у цій частині Туреччини раз-два і край. Як я вже писав вище, зараз тут переважає населення курдів, які теж не дуже-то задоволені турецьким сусідством, і не проти захопити собі окремий шматок землі. Турки дуже бояться курдів, до божевілля просто. Деякі міські та побережные” громадяни не бажають не тільки жити, але і переступати поріг сьогоднішнього Курдистану.

Напевно тому тут частіше зустрічаєш солдатів з “калашами” і танки, приціл гармат яких завжди напоготові. Все це явно видно ближче до Арарату, туди ми теж поїдемо. А зараз я, мабуть, повернуся до нашої подорожі і острову Ахтамар.

до змісту ↑

Історія назви острова Ахтамар.

Цю сумну історію я чув, як від нашого нового знайомого турка, з яким ми познайомилися в кратері вулкана Немрут, так і від вірмен, які пам’ятають і знають про існування церкви на острові озера Ван.

А поки ми їхали до цього чудового місця, Эрдалар неквапливо розповідав:

“Назва острова походить від словосполучення “Ах, Тамара!”, так як на ньому дуже давно жила дівчина на ім’я Тамара і вона була християнкою. Волею долі сталося так, що Тамара полюбила молодого чоловіка, який за віру був мусульманином. Їм не можна було бути разом, тому вони зустрічалися таємно. Кожну ніч Тамара умовним світлом сигналізувала своєму коханому на материк, що він може прийти до неї на зустріч. Той перепливав невеликий водний проміжок і опинявся в обіймах коханої.

Невідомо скільки б так тривало, поки про їх таємних зустрічах не дізналися родичі дівчини. Батько з братами простежили за Тамарою, запам’ятали умовний сигнал. І в одну з ночей повторили всі дії дівчини. Молодий закоханий не знаючи про обман в черговий раз перетнув Ван, але зустрів його батько Тамари і вбив. Коли дівчина дізналася, що її коханий загинув, вона скинулася з найвищої точки острова прямо на рифи і розбилася.”

до змісту ↑

Як потрапити на острів озера Ван?

Саме таке питання постало переді мною, коли я побачив, що це дійсно острів, а не півострів. Тобто потрапити до церкви можна тільки по воді. Схоже, Эрдалар знав про це і не хвилювався. На березі ми побачили кілька катерів, на яких всього за якісь 10 лір (200 руб.) з людини можна з вітерцем прокотитися до Ахтамара.

Але, і це ще не все, коли ми зійшли на берег, тут же я побачив касу, де необхідно заплатити ще 3 ліри за прохід до церкви. От цікаво, а якби у мене не було цих трьох лір, я виходить просто так катався на катері? Нам пощастило з нашим новим товаришем, який з турецької гостинності заплатив за нас з Милою за все і влаштував екскурсію. Эрдалар повідомив, що вони з дружиною мало не щороку бувають саме на цьому острові, щоб заглянути в церкву.

до змісту ↑

Що потрібно зробити, щоб поставити свічку в вірменської церкви в Туреччині.

Эрдалар не лише гостинний турків, але ще і дуже релігійний. Причому він не виділяє окремо мусульманство, кажучи при цьому, що інші релігії погані. Навпаки, до християнства (наприклад) він дуже шанобливо ставиться. Саме тому так сильно любить острів Ахтамар.

До будівлі церкви одночасно з нами минуло ще пара десятків молодих підлітків у однакових червоних футболках. Така натовп явно заважала огляду пам’ятки, причому не тільки нам, Эрдалар з дружиною дотримувався тієї ж думки.

Зараз церква не діє, я б сильно здивувався, якби було навпаки. Однак, при бажанні можна поставити свічку, ось тільки, цих краснофутболочных головорізів як-то звідси б вивести. Эрдалар непомітно покликав охоронця і заплатив йому, щоб той розігнав дітлахів, а ми разом з нашими новими друзями змогли спокійно поставити по свічці. Эрдалар перехрестився. Я трохи сторопів від побаченого, але промовчав. Мабуть, ми ще багато чого не знаємо про мусульман.

Весь острів Ахтамар площею не більше 16 Га, раніше він був більше, поки рівень води озера Ван не піднявся. Крім церкви тут розташовується велике кладовище, і кущ з ягодами шовковиці, до якого нас привів Эрдалар, щоб пригостити “дивиною”. Стиглі ягоди довелося добре пошукати, так як ми не єдині, хто любить смачненьке.

Але найбільше мене вразили барельєфи на стінах церкви, тому я і назвав її унікальною в самому початку статті. На них зображені біблійні сцени, починаючи з вигнання Адама і Єви з раю і закінчуючи циклом фресок з життя Ісуса Христа.

Эрдалар і його дружина вже не раз милувалися цією пишнотою, а я спеціально випросив ще 10 хвилин, щоб обійти церкву з усіх сторін, побачити битву Давида з Голіафом,

і як пророк Іон виявляється у пащі кита.

З 11 по 19 століття церква була резиденцією вірменського патріарха, але після відомої різанини турків з вірменами, вона була закинута протягом ста років.

І тільки у 2005 році турецький уряд витратив не один мільйон, щоб відновити тисячолітній храм.

до змісту ↑

Різноокий кіт озера Ван.

Висадившись на березі, на зворотному шляху я глянув на стійки з сувенірами. Практично скрізь в якості статуеток, картин, магнітиків на мене дивилися блакитний і жовтий очі білого кота. Я поцікавився у Эрдалара, яке відношення Ахтамар має до цієї разноглазой кішці.

Эрдалар сказав, що це “турецький ван” – так називається порода кішок, яких виводять тільки тут. Відрізняються вони не тільки різними очима, але ще й тим, що абсолютно не бояться води, а скоріше навпаки, хлюпаються в ній із задоволенням. Все тому, що з давніх часів на озері Ван ці коти добували собі прожиток, і деколи навіть спали на мілководді. Так що у Вані ця кішка з різними очима майже як Бог.

Я усміхнувся, подумавши, що у бабусі на подвір’ї, коли був молодшим, частенько бачив разноглазых котів, тільки на них ніхто не молився.

Наостанок Эрдалар запропонував на вибір: скупатися в морі (озері Ван), або випити по чашечці кави і повертатися. Ми з Милою вибрали друге, тому що в першому випадку купалися б тільки я і турків, а наші милі дами сиділи б осторонь.

Вперше пив каву в Туреччині :D, всі чай, та чай. А потім все було так, як і обіцяв Эрдалар. Він відвіз нас назад в Татван, а сам з дружиною поїхав на званий обід.

до змісту ↑

Пізня вечеря з курдами.

Куди-небудь їхати далі було безглуздо, тому ми вирішили провести другу ніч на тому ж самому місці. Тільки тепер остаточно дочекатися темряви, щоб всякі барани (в прямому сенсі) нас не турбували. Одним кави ситий не будеш, тому ми були голодні, як вовки. Попросивши хлопців-курдів, які ось-ось мали вирушити додому після робочого дня, почекати, доки ми за 15 хвилин тікаємо до магазину.

До вечора я зміг роздобути тільки хліба і йогурт, який ми тут же і з’їли по приїзді на місце. Як завжди ставши об’єктом уваги місцевих дітлахів із сусіднього будинку. Побачивши наш “бомжеватый” вид, як ми сівши в купі ящиків їмо йогурт прямо з банки, один з них, найстарший приніс нам найсмачніше курдське страва, яку я їв у своєму житті. По правді я без поняття, як воно називається (скільки рився в інтернеті, не знайшов), скажу тільки, що по виду це смажені тестові кульки, всередині яких м’ясний фарш з овочами.

Хлопці на цьому не зупинилися. Поки ми наминали м’ясні кульки, вони розповіли батькам про бідних туристів, яких перші вирішили запросити на вечерю. Я думав, може після вечері нам дістанеться і нічліг теж, але помилився. Нас нагодували досхочу, посадивши за окремим столом, як в ресторані, то і справа підносячи нове блюдо, а потім розпрощавшись, проводили назад на вулицю.

План поспати на ліжку – не вдався. Ну та гаразд, нам не звикати, підемо ставити намет, завтра вирушаємо в сторону Арарату. Догубаязіт і нові знайомства чекають на нас!

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!