Зміст статті:

  • Фортеця Ічан-Кала.
  • Мінарет Кальта-Мінар.
  • Медресе Мухаммад Амін-хана.
  • Стара фортеця – Куня-Арк.
  • Мечеть Джума.
  • Узбецький мрійник.

Чув і не раз, що в Узбекистані, як втім і в інших частинах Середньої Азії, нічого робити і дивитися, “совок, та й тільки”. Особисто я вважаю таку думку абсолютно несправедливим, і сьогодні блог LiteTrip постарається скептичного погляду читача показати Узбекистан з іншого кута (не побоюся цього слова) тисячолітньої історії. А там самі судіть, чи варто “шкурка вичинки” чи ні.

До того ж подорож по країні почнеться, здавалося б, абсолютно з непоказного, забутого Богом міста – Хіва. Можливо в економічному плані так воно і є, але давайте познайомимося особисто з цим містом, що розташувався на заході Хорезмської області, і загубилося в нескінченних просторах пустелі Каракум в багатокілометровій стороні від основної “туристичної стежки”.

до змісту ↑

Фортеця Ічан-Кала.

Багато мандрівники, що прилітають в Ташкент, дивляться Бухару, Самарканд і саму столицю, обділяючи увагою Хиву. Воно й зрозуміло, адже містечко розташувалося в 450 км від Бухари і більше 1000 км. від Ташкента. А адже колись Хіва була одним з центрів Великого Шовкового Шляху, що можна спостерігати на одному з місцевих стендів. Саме поряд з ним зупинився, підібравши нас на дорозі, туристичний автобус.

Не дивлячись на пізній вечірній час і призахідне сонце, туристів тут вистачало. А все тому, що за нашою спиною розташувався історичний центр найдавніших міст світу (у 1997 році Хіві виповнилося 2500 років) – фортеця Ічан-Кала, внесена в список всесвітньої спадщини Юнеско.

У стародавній Хіві місто ділився на дві частини:

  • Ічан-Кала (цитадель) або внутрішнє місто;
  • Дішан-Калу (рабад) або зовнішній місто.

На даний момент завдяки реставраторам ми можемо спостерігати тільки 8-метрові стіни внутрішнього міста периметром 2650 м. з чотирма воротами по кожній з сторін світла.

Саме за їх межами розташована більшість архітектурних споруд міста. До речі, вранці наступного дня ми помітили, що стіни використовувалися не тільки для оборони.

Так-так, це могильні плити.

Ми теж не змогли встояти перед древнім пишністю і вирішили перед пошуком ночівлі хоча б одним оком заглянути всередину.

Дивимося план внутрішнього міста, щоб не заблукати.

Проходимо відразу через головні ворота Ата-Дарваза (“Батьківські ворота”) і погляд тут же впирається в незвичайне циліндрична будова, знизу до верху вкрите глазурованою плиткою в узорі.

до змісту ↑

Мінарет Кальта-Мінар.

Так, це споруда є мінаретом. Чому він тоді такої дивної форми? Бо за часів правління Мухаммада Аміна-хана, останній мав план будівництва найбільшого на Сході мінарету висотою близько 80 м. Однак, в 1855 році грандіозне будівництво раптово припинилося у зв’язку з кончиною правителя.

Є, звичайно, і не офіційна версія “недостроенности” мінарету: ніби правитель Бухари, захотів збудувати такий мінарет у себе в місті, домовившись з майстром, що той зробить це по завершенню робіт в Хіві. Хівинський ж хан, дізнавшись про такий задум, віддав наказ убити майстра після того, як закінчиться будівництво. Новина ця випадковим чином дійшла до самого майстра, і останнє просто втік, не закінчивши мінарет. Так його тепер і називають Кальта, що означає “короткий”.

Але, погодьтеся, що навіть в такому вигляді, мінарет вражає уяву. До речі, раніше за символічну плату можна було піднятися на висоту 29 метрів і окинути поглядом фортеця. Але зараз з технічних причин підйом неможливий.

до змісту ↑

Медресе Мухаммад Амін-хана.

Поряд з мінаретом по праву сторону розташувалося найбільше у всій Середньої Азії духовний навчальний заклад (260 учнів) під назвою медресе Мухаммад Амін-хана

У двоповерховій будівлі вражаючою архітектури того часу крім школи тут ще розташовувалася канцелярія Вищого Мусульманського Двору.

Правда, в даний час історичний пам’ятник переорієнтували під туристичні потреби”: готель, турагентство, обмінник, кафе і продаж сувенірів.

до змісту ↑

Стара фортеця – Куня-Арк.

Куня-Арк – це цитадель, яка служила резиденцією ханам і включала в себе канцелярію, гарем, зал для прийомів (куринишхана), монетний двір, та інші підсобні приміщення.

На вході ми потрапляємо відразу на площу з глиняними гарматами і в’язницею (зіндан). Раніше тут відбувалися як паради, так і публічні страти.

Куринишхана або зал прийомів хана – складається з декількох приміщень: айван, двір, зал з троном, скарбниця, кімнати для відпочинку.

Прямо посеред двору я помітив кругле піднесення, на ньому має стояти юрта, в якій в літній і демісезонне час хан приймав послів у зимовий час це відбувалося у айвана.

Гарем розташований у північній частині Куня-Арк, а ми йдемо до оселі Ак-Шейх-бобо.

Оглядова вежа Ак-Шейх-бобо – найцікавіше в оселі шейха – це оглядова башта. Вхід на неї платний 3000 сум (45 руб.). Однак, на вході сидить літня узбечка і якщо з нею поговорити по російськи і попросити пройти безкоштовно, то вона легко вирішить. Так ми і зробили.

І не даремно, адже з оглядової вежі вся територія фортеці Ічан-Кала видно, як на долоні. А в закатном сонце вигляд ще краще.

до змісту ↑

Мечеть Джума.

Зовні нічим не примітна мечеть – одноповерхова будівля з дахом-козирком на вході, але чомусь всі в один голос називають її дивовижною і унікальною.

Насправді унікальність її в тому, що мечеть не має звичних бань, галерей і навіть внутрішнього двору. А зайти всередину можна аж з трьох сторін, наприклад, якщо заходити з північної частини, то можна помилуватися 33-метровим мінаретом, що належать до цієї мечеті.

Дивне ж у мечеті Джума те, що її стелю підпирає 213 дерев’яних різьблених ручної роботи колон з квітковим орнаментом. Кожна колона стоїть на повстяній підкладці (тепер вже скам’янілою) на випадок землетрусів.

Трохи більше 20 колон відносять до того ж часу, що і початок будівництва мечеті, тобто 10 століття, інші були встановлені пізніше.

Вже і сонце майже сховалося, а ми все ще на території фортеці Хіви, точніше на її кладовищі.

Теж досить романтичне місце, особливо на тлі півмісяця й зірок.

до змісту ↑

Узбецький мрійник.

Гаразд, погуляли, пора і честь знати. До того ж у нас досі питання з нічлігом ще не зважився. Якщо що, можна і завтра вранці повторно пробігтися по внутрішньої фортеці.

Вийшовши за стіни Ічан-Кала, не було сенсу йти далеко, тим більше все село стоїть до фортеці майже впритул. Ми пройшли через імпровізоване поле, яке для місцевої дітвори служило місцем гри у футбол, і опинилися на одній із сільських доріг з будиночками по обом сторонам.

Спочатку ми вирішили застосувати стандартний спосіб пошуку ночівлі, тобто розпитати у місцевих, де тут можна поставити намет в окрузі. Я розумів, що Хіва досить туристичне місце, тому не дуже здивувався, коли перший же перехожий махнув у бік того самого “футбольного поля”.

Почухавши потилицю, ми потопталися на місці і вирушили до інших катувати удачу. Цього разу попався місцевий чоловік-узбек, який теж не знав, куди прилаштувати російських туристів. Так ще покружлявшись на місці, ми таки вирішили повернутися до поля і поставити намет там. Однак, коли ми пройшли вже знайомі місця, тут накопичилося 10 осіб і всі вони щось жваво обговорювали. Угледівши нас, пожвавлення посилився і я побачив, як показують нашу сторону.

Тут від натовпу відокремився молодий тихий чоловік і сказав, що у нього для нас знайдеться місце в будинку. Звали гостинного узбека Сардор. Ми переступили поріг її хати і відразу опинилися в величезному холі, який служить одночасно і коридором, і вітальні і їдальні.

У Сардора є молода дружина і вже троє діточок, але вони намагалися не надто показуватися на очі. Тільки дружина періодично з’являлася, щоб накрити на стіл.

У узбеків прийнято спочатку пити чай, а потім є, тому спочатку на столі з’явилися піали з заварником althaus, вазою цукерок і фруктами, а вже потім господиня пригощала нас домашнім супом і справжнім узбецьким хлібом з “тандира” (глиняний або цегляна піч, в якій готують їжу або печуть коржі).

А після доброї вечері молодий господар показав нам свій будинок, який дістався йому від батька, який складається аж з 14 кімнат. Здавалося б, Сардор багатій, але це тільки на перший погляд. Адже водопроводу в будинку немає, а весь газ, що видобувається країною влади продають “сусідам”, місцеве ж населення якщо й бачить газ, то тільки взимку, та й не завжди.

Тому Сардор з сім’єю використовує всього 1-2 кімнати в холодну пору року, а з кількох залишилися вийшли справжні майстерні.

Не дивлячись на те, що Хіва – туристичний містечко, тут досить складно знайти роботу. У молодого узбека була думка зробити з дому готель, але для іноземних гостей там абсолютно немає умов. Тому, коли після розвалу СРСР почали вставати заводи, молодий узбек випросив задешево пару верстатів, які тепер розташувалися у нього в одній з великих кімнат. Завдяки їм сім’я Сардора живе, господар збирає зі старшим сином старий пластик, пресують і переплавляють на нові деталі. Ось таке, можна сказати, домашнє виробництво.

Крім того, господар захоплюється картингом, це його хобі. Тому в іншій кімнаті можна побачити безліч запчастин і каркасів для машинок, зібраних ще з радянських часів. У Сардора є мрія – відновити, як у старі часи, безкоштовний гурток по збору картингових машинок, щоб влаштовувати справжні чемпіонати.

Не знаю, як у вас, а у нас з Милою, дивлячись на це сльоза мимоволі навернулася. Прямо перед нами стояв справжній талановитий, працьовитий, і вірить у свою мрію не дивлячись ні на що людина, завдяки якому розумієш, якими були наші діди.

Нас поселили в одну з порожніх кімнат, де розмістилася одна лише ліжко і шафа.

У ту ніч ми спали чудово, а вранці, випивши по чашці чаю, господар провів нас через задній двір. Сардор ще хотів нам подарувати книгу про Хіві російською та англійською мовою. Класно, але ми ще не знали, скільки будемо подорожувати, тому тягнути зайву вагу на спині не хотілося і ми відмовилися.

До речі, на самій межі ділянки молодого узбека можна знайти руїни зовнішньої фортеці Дішан-Калу. Якби господар не звернув нашу увагу на неї, то ми пройшли повз.

Як я і планував, ми спочатку пройшлися по ранковій фортеці, а потім вирушили далі автостопом до Бухари.

Ціни на розташовані поруч готелі можна подивитися на спеціальній “картці готелів”:

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!