Зміст статті:

  • На дорозі Кладово — Грабовице
  • Велотрек під Неготином
  • Перше сербське гостинність
  • Місто Заечар
  • В гостях у сербів

Прокинувшись рано вранці на поле в Кладово після переходу кордону Румунія-Сербія, ми майже одразу посунули в бік виходу з міста. Найцікавіше в Сербії було вирішено залишити на потім, коли будемо повертатися з Боснії і Герцеговини, на даний момент планувалося проїхати Сербію транзитом, подивитися людей і пару невеликих міст типу Ніш.

до змісту ↑

На дорозі Кладово — Грабовице

У всіх прикордонних селищах авто-трафік не дуже великий, не дивно, що ми простояли більше півгодини в очікуванні першої машини. Але відвезли нас недалеко, може близько 30 км. Довелося знову виходити на дорогу і голосувати, тепер “автостоп” зайняв ще більший час. Тоді я реально думала про те, що можливо за Сербії доведеться пересуватися не так швидко, як хотілося.

Дивний факт, бачите цю табличку?

Вона повинна означати, що ми вийшли за місто. Як би не так! Вона означає тільки те, що закінчилася міська частину, а сам місто (або його передмістя) ще триває. До речі, з назвами міст і табличками тут по-початку незрозуміло. Мені Сербія нагадує Росію більшою мірою. Така ж природа (якщо брати більш південні райони нашої батьківщини), чимось заклопотані люди і “криві” вдома “без парканів”, а ще дуже багато російських автомобілів.

Не дочекавшись чергового “візника”, ми завернули до річки недалеко від селища Гробовице в надії скупатися. До самої річки дійти не вдалося, перепинив невеликий водний канал з досить чистою водою, туди ми і залізли з головою. Людей навколо – нікого, так що наплескались вдосталь і привели себе в порядок.

до змісту ↑

Велотрек під Неготином

На річці ми провели близько години, після чого ще стільки ж на шосе. В голові промайнула думка, що доведеться прямо тут ночувати, як нарешті водій чергової машини погодився підкинути до найближчої розвилки з наступною селом – Заечар. 10 км на колесах і ми знову стали на узбіччі, на цей раз разом з водієм. Так що ж таке сьогодні? Виявляється дорогу перекрили, так як повз повинні проїхати велотрекеры. Ну чому саме тут?! І навіщо закривати дорогу аж за півгодини до і після їх появи?

До речі, серед трекерів була російська, чула грізні вигуки тренера, який їхав поруч на машині, щоб спортсмен не “виляв”.

Може хто в курсі, що за велотрек такий? Сербська, звичайно, схожий на російський, але не на стільки, щоб зрозуміти всю суть.

до змісту ↑

Перше сербське гостинність

Через 1,5 години ми дісталися до розвилки, звідки довелося по жарі тупотіти з рюкзаками до бензозаправки, щоб зловити ще одну спробу. Як вам таке видовище?

І знову всі автомобілі, як змовилися і геть відмовлялися везти до Заечара. Далі йти з важкими рюкзаками по пеклу не було ні сил ні бажання, тому просто сіли на дорозі в очікуванні “доброго людини”.

Добрий чоловік з’явився десь через годину. Це був хлопець на ім’я Вася, який непогано говорив по-російськи і по-англійськи, іноді змішуючи мови, якщо щось незрозуміло. Українська він вивчив після 6 місяців роботи в Росії (точніше в Москві), тому ми всю дорогу з ним легко спілкувалися.

Вася не тільки довіз нас до потрібного міста — Заечара, але прогулявся за компанію до центру, вказав в яку сторону йти, а ще пригостив піцою в одному з місцевих кафе, не дивлячись на наші відмови. Ок, кафе так кафе, хоч відпочинемо і подзарядим всю апаратуру.

до змісту ↑

Місто Заечар

У самому Заечаре дивитися нема чого, це звичайний перевалочний пункт. Але, у зв’язку з тим, що ми багато часу сьогодні вбили на дорогу від кордону, ночувати доведеться десь тут. На додаток до сьогоднішнього чудового дня, поки ми сиділи в кафе, раптово почалася злива. Завдяки йому довелося затриматися в кафе (зате вдалося викласти парочку статей і повністю зарядити техніку). Дві години мінус.

Коли ми покинули дах, був вечір. Заглянули в магазин за провіантом і попрямували на вихід з міста. Черговий дощ довелося перечікувати під дахом якогось закритого шиномонтажу. Поруч з нами знаходилося невелике кафе, куди ми зайшли запитати про наявність готелів у місті поблизу. Дівчина похитала головою на знак того, що вона не в курсі, то таких немає. На цьому розмова закінчилася.

Коли дощ трохи вщух, ми натягнули рюкзаки і тільки зібралися йти, як ззаду почувся оклик. Прийшла та сама жінка і вручила нам дволітрову пачку яблучного соку. Ми думали про нього ще в магазині, але тягати такий тягар з собою було не прикольно. А зараз відмовлятися не стали, «дають — бери», як говориться. Чергова спроба з’ясувати щодо ночівлі в місті знову ні до чого не привела, дівчина вказала в кут на вулиці, де ми щойно сиділи, типу можна тут поспати. За кого вона нас бере?! Я звичайно повеселилася від такої пропозиції, але люб’язно відмовилася.

до змісту ↑

В гостях у сербів

Стало темніти, а після дощу скрізь було так вогко, що намет ставити зовсім не хотілося. Ми ще після Румунії не могли її просушити.

Ми вже були практично на околиці міста, коли увагу привернув одноповерховий будинок без паркану, з хорошою галявиною під садовими деревами. Імовірно там має бути не так мокро, але потрібно запитати дозволу. Мій супутник попрямував до вхідних дверей і постукав. Назустріч вийшов літній дідусь з питальним і здивованим одночасно поглядом. Мій друг жестами поцікавився, чи можна поставити у нього намет на ділянці і тицьнув у вибране місце. Чоловік здивувався звичайно, але відмовляти не став. Замість обраного місця на галявині він запропонував лягти на терасі, якщо ми хочемо. Звичайно ми захотіли спати під дахом, не дивлячись на холодний бетонну підлогу і купу мотлоху. Поки ми розв’язували килимки, чоловік запропонував випити з ними каву. Кава так кави.

Ми увійшли в будинок, за столом у вітальні сиділи по всій видимості дружина і ще одна жінка того ж віку. Трохи пізніше з’ясувалося, що це сусідка. Нас пригостили і кави і соком не зрозуміло з чого, з’ясувати це не вдалося, бо не сильні в сербському. Сусідка колись вчила російську в школі, вона нас хоча б розуміла краще, ніж господарі будинку, з нею в основному ми і базікали.

Було видно, що будиночок не багатих людей з купою сімейних фото на стіні і десятком настоянок у скляній шафі, на стіні так само висіли чотири довгасті лаковані гарбуза. З розмови з місцевими я зрозуміла, що свого господарства вони не мають, тому що влада видала закон про те, що будинки, що знаходяться в міській зоні не мають права утримувати худобу та іншу живність. Чоловік (до речі, його звуть Драго) навіть посміявся, що залишилася одна собака і та не гавкає.

Якщо хто не в курсі, то Сербія раніше входила до складу Югославії, яку розвалили подібно СРСР у 80-ті роки, а якщо вже зовсім точно, то розвал Югославії це експеримент перед розвалом Радянського Союзу. Так от, як і наші старики, серби теж шкодують, що Югославії більше немає, жили вони в ті часи куди краще, ніж зараз. І дуже добре відгукуються і пам’ятають про Тіто – голові спілки.

Після того, як сусідка пішла, Драго зовсім розговорився, навіть відсутність розуміння мови на 50% не заважало нам з ним спілкуватися. Він розповідав про свою сім’ю, дітей, про місце, де народився, запропонував сливової настоянки з серванта (ми, звичайно, відмовилися). На м’ясо ще можна зробити знижку, а спиртне ні-ні.

Слово за слово, ми мабуть так сподобалися старому, що він запропонував залишитися у них в будинку на ніч, чого мерзнути на холодній терасі. Взагалі Драго і його дружина Славіца (ага слов’янське ім’я, красиве) нам дуже сподобалися, душевні люди. Так і залишилися на ніч у них, а завтра знову в дорогу, сподіваюся все-таки добратися до Ніша.

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!