Зміст статті:

  • Підземне місто Каймакли.
  • Земля — вона кругла.
  • Термальне озеро Нарли в кратері.
  • Гріємо кісточки.

Здрастуйте, дорогі друзі! Як ви думаєте, скільки потрібно мандрівникам, таким як ми часу, щоб набридли пригоди і захотілося провести залишок життя тихо-мирно на печі, виховуючи дітей з онуками і відпрацьовуючи насущний хліб на пенсію? Помітив, що мені все частіше лізе це питання в голову. Можливо це непогана тема для філософської статті, але зараз ми продовжуємо досліджувати Каппадокію. А не хочете спуститися в підземні міські лабіринти або викупатися в гарячих термальних водах озера Нарли, колись колишнього кратера вулкана? Тоді ви за адресою!

до змісту ↑

Підземне місто Каймакли.

І знову відкриваємо карту:

Так, за планом у нас ще підземні міста, якими відома Каппадокія. Найпопулярніші – це Дерінкую і Каймакли (за назвами міст). Дивимося на годинник, вже вечір, встигнути б… Тоді так, куди встигнемо, той місто і подивимося, але поїдемо спочатку в бік Каймакли, бо ближче (близько 20 км від Гереме).

Нам страшенно пощастило з машиною, точніше з її пасажирами – турецької бригадою, яка обслуговує стільникові станції оператора “Водафон” (це не реклама :)). Зараз хлопці якраз їхали за викликом в Каймакли, тому долетіли ми туди з вітерцем. Щоб “дурні” туристи не блукали по маленькому містечку, нас ще й висадили біля самих воріт до підземного міста.

Продираємося крізь торгові лавки і опиняємося біля каси, більше нагадує прохід в метро. Тільки “жетончик” аж надто дорогий для пішої прогулянки – 15 лір (300 крб.) за вхідний квиток з людини. Нічого робити, віддаємо і проходимо турнікет :).

Забігаючи вперед, скажу, що підземних міст в Каппадокії не два і не три, а набагато більше. Особисто ми бачили близько 4 вже діючих. Просто Каймакли самий розкручений, і як кажуть, найбільш глибоко викопана.

У глибину підземне місто Каймакли розкопаний на 8 поверхів (їх більше, просто далі копати стало, мабуть, лінь). Але, туристам, навіть ці 8 показують не повністю. Для “візиту” доступні всього 4.

Діючими ці міста були в 9 столітті, і вміщували в себе від 15 000 чоловік і більше. Не забудьте залишити важкі рюкзаки на поверхні, інакше через деякі лази буде просто неможливо пройти. Проходи тут, дійсно маленькі. Цікаво, якого зросту повинні були бути ті люди, які жили у підземному місті? Прямою поставою вони точно не страждали.

Головне, слідувати за кольоровим стрілках: червона – на вхід, синя – на вихід. Якщо переплутати, можна заблукати без гіда.

Не дивлячись на те, що каппадокские печери нам вже неабияк намуляли очей, Каймакли дивує величезною кількістю печер і ніш, які використовувалися в побуті (кімнати, зали, коридори, винні погреби, туалети). Найцікавішим для мене було те, яким чином це все копали? Адже, коли копаєш яму, то землю потрібно виносити на поверхню. Думаю для 8 поверхів це було дуже трудомістко і человекозатратно. Крім того, треба ж було копати так, щоб не “поламати” вже наявні кімнати.

На друге місце, мабуть, я б поставив вентиляційні шахти, завдяки яким, в місті спокійно дихається. Виняток — клаустрафобы :).

І потішили круглі двері, що більше нагадують колеса з кам’яного століття.

Решта час від часу повторювалося, і поступово починало набридати. Та й думка про те, що над головою кілька метрів землі теж діяла на нерви.

У загальному і цілому підземна прогулянка зайняла близько 45 хвилин. Часу ще 18 не було, так що ми встигали заглянути в Дерінкую, всього-то 10 км.

до змісту ↑

Земля — вона кругла.

Автостопнув якийсь місцевий вантажівка, ми за 20 хвилин подолали цю відстань і вийшли в центрі Дерінкую на площі. За словами “памогал” печери були закриті. Ну та гаразд, думаю, вони мало чим відрізняються від Каймакли. А от запаси провіанту необхідно було поповнити і терміново. Навіть питної води залишалося всього пів пляшки.

Поки я розмірковував, в якій стороні може перебувати магазин, несподівано перед нами пригальмувала срібляста машина, і через прозорі стекла ми побачили вже знайомі нам особи. Швейцарці, з якими ми буквально вчора сиділи в кафе Рожевої Долини, розпиваючи кави з соками, тепер були перед нами.

Вони, звичайно, дуже здивувалися нашої зустрічі, а от з нами таке вже бувало, якщо ви пам’ятаєте в Сербії (Субботица). Хлопці, не замислюючись, запропонували нас підвезти, куди ми скажемо. У ту секунду, ми і самі не знали, куди нам треба, тому що у вечірній час ми вже сподіваємося на допомогу Аллаха і нічліг.

Трохи почухавши потилицю, я попросив їх почекати хвилин 10, поки не запасусь провіантом, а потім ми всією чесною компанією висунемо на озеро Нарли. Вони погодилися, Міла залишилася з ними в очікуванні мене.

Як я зрозумів пізніше, хлопці теж шукали, чим ще багата Каппадокія, а заодно хотіли купити сувенірів для своїх “нестандартних” учнів у школі танців. Рольф, так звали чоловіка був учителем танців, а його дружина Христина – організатором. Вона ж вибрала таки сувеніри – ляльки ручної роботи, які продавалися тут же турецькими жінками. Поки вони розраховувалися, одна з жінок щось наплутала і віддала кількість ляльок, невідповідне отриманим грошам. У результаті розбірок з господарем, Христині безкоштовно дісталася ще одна лялька в якості відшкодування моральної шкоди.

Я повернувся якраз в той момент, коли всі заскочили в машину і вже збиралися на мої пошуки. Я зайняв своє місце і ми поїхали в сторону термального озера Нарли.

до змісту ↑

Термальне озеро Нарли в кратері.

Чому саме це озеро? Я сам не знаю, я сподівався, що озеро досить чисте і безлюдне, щоб у ньому можна було скупатися і постираться. Підставою так думати стало повна відсутність інформації про це місце в моїх путівниках. А побачив я його на тій же карті, яку ви помітили в початку статті.

Їхали ми вже досить довго, щоб я відчув, як наші швейцарські друзі почали нервувати. По моїй карті озеро ось-ось повинно було з’явитися, але навколо були лише голі степи.

Я вже думав, що хлопці таки не витримають і висадять нас прямо тут, коли раптом здалася асфальтна дорога до озера з табличкою “NarliGol Termal Otel”, значить вірний курс.

Кілометри через три готель дійсно з’явився, великий, два корпуси, але зовні нагадує наші радянські. Мде, містечко не боляче туристичне. Але, адже я цього і хотів.

А ще через 500 метрів відкрився вид на озеро. Як я зрозумів, раніше на цьому місці був кратер вулкана, а зараз крім скромного хвойного лісу, озера, і двох доріг по його периметру більше нічого не було.

Ми проїхали з однією із сторін і встали буквально в 10 метрах від води. Христина спеціально пройшлася до берега, перевірила температуру, і повернувшись, повідомила, що вода “супер”. Клас! Ставимо намет, і йдемо купатися!

Хлопці довго не стали затримуватися, ми попрощалися, обмінялися контактами, і вони на пам’ять подарували ту саму ляльку, яка виявилася “зайвою” в їх купівлю.

до змісту ↑

Гріємо кісточки.

Трохи подалі від нас на пікнік приїхали якісь хлопці. Я відправився на дослідження території, а заодно дізнатися, як довго ці “товариші” тут хочуть бути.

Гарячий, термальний джерело я таки знайшов, значить завтра буду плескатися в ньому. Сильний блакитний потік вибивав прямо із землі, звідси ж була прокладена труба. Схоже, раніше готель використовував озеро по повній програмі. Вода гаряча була тільки в 5-8 метрів від місця входу потоку, далі температура нічим не відрізнялася від звичайного стоячого водойми.

Що мені не сподобалося, так це величезна кількість сміття по всій території, який явно ніхто вже давно не прибирав і не збирався прибирати.

Потім я підійшов до хлопців, вони робили шашлик, і вирішив поговорити з ними по-англійськи. Я жартома запитав, чи можна поласувати м’ясом, пам’ятаючи про Рамазане. Один з них зовсім погано говорив, його знань вистачило хіба що на те, щоб запитати мене у відповідь мою релігійну приналежність. Я сказав, що я християнин, і хлопець, вибравши самий маленький шматочок м’яса знехотя простягнув мені. Я вже не став лізти на рожен, розуміючи, що хлопці ховаються тут від очей громадськості. Дізнався лише, що вранці їх не буде і зі спокійною душею повернувся до Милі, вже готової лізти у воду.

Вона вирішила скористатися нагодою, помитися і постираться прямо зараз.

Спалося в цьому місці не дуже комфортно, все-таки це був кратер, і тут дихалося важко. Вранці мене трохи мучив головний біль, але я все одно встав раніше, щоб скупатися в гарячій воді.

Довелося забратися майже в саму траву, тому що там ноги більше або менше терпіли температуру води. Далі в озеро хлопці не радили ходити, оскільки через кілька метрів берег йшов відразу різко вглиб. Міла тільки сміялася над усім цим поданням, а я радів, що погрел втомлені кісточки :).

Напарившись, ми зібрали речі, і з іншої об’їзної пішли пішки на вихід. Мінус був лише один – я вчора зовсім забув про воду, яка скінчилася як раз перед сном і зараз жага потихеньку підступала до горла у нас обох.

Я думав зайти в готель і попросити води там, але ззаду почувся гуркіт коліс по гравію. Упускати можливість виїхати на трасу у місці, де авто-трафік майже нульовий було б нерозумно і ми підняли руку.

В машині сиділо троє, вони з легкістю погодилися підвезти до шосе, де нас знову чекала напівпорожня дорога.

З почуттям спраги ставало боротися складніше. Міла помітила трактористів, які приїхали працювати на полі і помітила, що напевно у них може бути вода. Логічно, я взяв пляшку і пішов до них.

Поки я бігав, Міла зловила машину і ми поїхали в бік каньйону Ихлары. Ну що ж, дорогі читачі, наступного разу ми з вами побачимося там. Ми раді, що ви читаєте нас. До зустрічі!

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!