Зміст статті:

 • Як дістатися до Мінгун Пагоди
 • Пором до Мингуна
 • Пам’ятки Мингуна
 • Сатавьяр Пагода (Sat Taw Yar Pagoda)
 • Діючий дзвін Мінгун
 • Пагода Синбьюме (Hsinbyume Pagoda)
 • Кам’яні леви (Lions Of Stone)
 • Мінгун Пайя (Mingun Paya)
 • Карта місць Мандали і околиць
 • В Мандалаї

Яким же довгим вийшло наше подорож по М’янмі. В окрузі Мандали тільки 3 дні провели… Дана стаття буде присвячена одному з небагатьох місць, які я б рекомендувала до перегляду. Знайомтеся — Пагода Мінгун (Mingun Paya) і вся корисна інформація про це місце.

до змісту ↑

Як дістатися до Мінгун Пагоди

 • Повний путівник по М’янмі з маршрутом
 • Міні-путівник по Янгону і корисності
 • Мандалай і його визначні пам’ятки
 • Околиці Мандали: міст У-бейн, Иньва і Сагайн

Туром з Мандали: в місцевому агентстві (або в готелі, де проживаєте) можна взяти тур-пакет, що включає в себе всі навколишні визначні пам’ятки: міст У-бейн, Сагайн, Инву і Мінгун. Вартість задоволення приблизно 50 000 чат. Однак, варто подумати, перш ніж брати, бо місць для відвідування багато, а часу мало.

На човні з Мандали (наш досвід): це найпоширеніший спосіб потрапляння до Мінгун Пагоді. Пороми через річку Іраваді знаходяться в порту Мандали (Мінгун Джетт). Відправлення щоденно 09:00, продаж квитків за 30 хв. до відправлення, вартість 5000 чат/в обидві сторони, в дорозі приблизно 1 годину, зворотний пором Мінгун-Мандалай в 12:30 (тобто на огляд Мингуна 2,5 години).

На автобусі з Мандали через Сагайн: цим способом можна скористатися, якщо у вас достатньо часу і не шкода грошей, АЛЕ хочеться витратити більше часу на Мінгун (а не 2,5 години як у варіанті з поромом) і менше товпитися серед туристів. В Мандалаї знаходите потрібний пікап до Сагайна (перехрестя 84 і 30 вулиць), в дорозі 1 година, вартість 500 чат. У Сагайне можна знайти тук-тук або таксі-байк до Мингуна, в дорозі 20 км, час близько 30 хв, вартість — як домовитеся (~ 10 000 чат). Разом отримуємо: в одну сторону час в дорозі ~ 2 години, вартість ~ 10 500 чат і необмежену кількість часу і фоток Мінгун Пагоди.

Думаю, цей спосіб більше підійде тим, хто зупинився в Сагайне або вирішив його подивитися попутно, бо квиток в Мінгун і Сагайн єдиний і коштує 5 000 чат.

до змісту ↑

Пором до Мингуна

Вчора в Сагаине у бірманців, який добре розмовляв по-англійськи ми з’ясували, що існує два типи порома: один державний, він дешевше — 3000 чат і возить в основному місцевих, другий – приватний, транспортує туристів, але дорожче – 5000 чат. Залишалося тільки вгадати, який же з них державний.

Ми мало не спізнилися на ранковий пором з-за деяких “засонь”, коли вилетіли з готелю о 8:40. Пішки за 20 хвилин до пристані не дійти, як на зло ще жоден автобус не проїжджав повз. Тоді Андрюха-німець тупо зупинив перший-ліпший пікап з двома бірманцями в кабіні. Хлопці абсолютно не говорили по-англійськи, але наш друг почав пояснювати куди нам треба «долетіти». Ті тільки нерозуміюче лупали очима і невпевнено кивали головою. Я і мій супутник залізли в кузов без сидух, а Андрюха нахабно забрався в кабіну, посунувши другого пасажира. Його гарячі пояснення водієві, куди їхати, було чути на всю дорогу.

Дивно, але хлопці швидко розібралися і висадили нас, де потрібно, за що і отримали 1000 чат. Ось тільки поспішали ми даремно, на пристані стояв натовп нудьгуючих туристів, значить, посадки ще не було. Ми нишком почали з’ясовувати, яка з пришвартований до берега човнів – державна. Ніхто толком так нічого і не зміг пояснити, зате в процесі «вивудження» інформації познайомилися з ще одним самостійним мандрівником Олександром.

Сашко розповів, що його професійна діяльність дозволяє йому подорожувати по півроку, зате решта півроку він оре, як «віл». Спочатку я не сприйняла його як серйозного мандрівника, тому як у нього навіть оптимального маршруту не було: катався від міста до міста зигзагами. Потім, розговорившись, я зрозуміла, що мужик побував у багатьох екзотичних місцях, полював на анаконд, був одружений три роки на місцевій аборигенке… загалом, цікава людина і співрозмовник, шкода, тільки маршрути наші збігалися всього на один день – сьогоднішній.

Загалом, дешевий пором ми не знайшли, довелося йти в сарай до касира і платити за 5000 чат на людину за трансфер Мингуна і назад.

До Мингуна пливли проти течії, тому на поїздку пішло рівно 1 годину 20 хв, за цей час встигли побалакати з Сашею про його подорожі, розповісти про наших.

Величезна Пагода Мінгун виднілася вже з річки, і з наближенням невблаганно збільшувалася в розмірах.

до змісту ↑

Пам’ятки Мингуна

Зійшовши на берег, нас зустріла ціла делегація так званих «таксистів» на биках, які катали туристів по території Мингуна за 500 чат. Андрюха довго сміявся, побачивши на возі напис «TAXI». Цікаво, який у них сенс, адже від однієї пам’ятки до іншої буквально метрів 100-200?..

«Найсмачніше» ми вирішили залишити на останок, так і без натовпу туристів погуляти. Тому, відокремившись від усіх, наша четвірка попрямувала в протилежну сторону.

до змісту ↑

Сатавьяр Пагода (Sat Taw Yar Pagoda)

Дослідження почалося ось з такою симпатичною і абсолютно безлюдній пагоди Сатавьяр, яка розташувалася на березі річки Иеравади.

Тут було незвично тихо, а на вході нас зустріла ось така «грізна охорона».

Всередині самої пагоди не було нічого цікавого, а от з верхньої платформи сходи відкривався непоганий вид на річку.

Вважається, що пагода зберігає слід Будди.

Далі ми просто пройшлися вздовж берега, розглядаючи храми, ховаються в заростях і місцевих житла.

до змісту ↑

Діючий дзвін Мінгун

Наступним пунктом призначення був великий дзвін Мінгун. Його ще жартома називають другою «цар»-дзвін. Важить він 90 тонн, але на відміну від свого московського побратима є чинним донині. Це можна перевірити прямо тут же.

Природно всім цікаво, що всередині, ми не були винятком і залізли під дзвін. Усередині купа написів а-ля «тут був Вася», причому, на різних мовах. Бірманські дзвони не мають «язичків», в них потрібно дзвонити спеціальної «палицею». Якраз її Андрюха роздобув десь поруч, намагаючись домогтися найкращого звуку.

Сам відлили дзвін спеціально для пагоди Мінгун, яка була не добудована, тому він так ніколи не був повішений на своє законне місце.

до змісту ↑

Пагода Синбьюме (Hsinbyume Pagoda)

Ще одна білосніжна пагода, я б сказала, більш ефектна і повітряна. Зайшли ми як завжди не з головного входу…

Пагода Синбьюме побудована в 1816 році, але із-за частих землетрусів була зруйнована. Її відновленням зайнявся король Міндон, і, як видно, вдало. Тут ми затримались довше. До пагоди ведуть сходи з високими ступенями, де нагорі захеканого туриста зустрічає Будда невеликого розміру… а за спиною першого сидить ще один, несподівано.

З невеликого кругового балкона відкривається вид на прилеглі околиці. Щоб не стикатися на вузькій сходах, архітекторами були продумані ще дві з боків, але не менш крутих.

Вийшли ми вже через головні ворота. Мені тут сподобалося чисто по обстановці.

до змісту ↑

Кам’яні леви (Lions Of Stone)

Перш ніж дістатися до самої головної визначної пам’ятки, ми просто не змогли пройти повз цих гігантів.

Кому незрозуміло, це фігури двох… ні, не слонів (як ми теж спочатку подумали), а львів, колись зустрічаючих човни подорожніх з річки. Зараз від бідолах залишилися тільки задні частини, голови відпали після все тих же землетрусів.

Навіть шкода, леви дійсно вражають, якщо врахувати, що викладені вони з дрібного каменю.

до змісту ↑

Мінгун Пайя (Mingun Paya)

І нарешті-то ВОНА! Пагода Мінгун, вражає своїми розмірами. Збудував це споруда король Бодапайя, небайдужий до всього гігантського. Взагалі за його задумом Пагода повинна була бути заввишки 150 метрів!!!

Але так як роботи по будівництву йшли дуже повільно, то король зміг дожити лише до 50 метрів. Після його правління ніхто не горів бажанням добудовувати цей витвір. Так вона тут і варто.

З чотирьох сторін у Мингуна є якісь подібності входів. Ми з хлопцями так і не розібрали, чи то їх заклали у свій час каменем, то їх тут ніколи і не було.

По одній зі стін пішла страшна тріщина, як же не зазирнути в неї. В одній з дір-входів практичні бірманці встромили Будду, і то вірно, навіщо місцем пропадати.

З головного входу є відчуття, що навіть спеціально добудували, щоб діра виглядала ефектніше.

До недавнього часу на пагоду можна було забратися по сходах і помилуватися видами на річку з вершини, зараз там красується яскраво-червона табличка, що із-за аварійного стану споруди, підйом заборонений.

Хіба можна російській людині що-небудь забороняти? Саша і Андрюха не питаючи бігом злетіли вгору по сходах. Ми з другом не встигли піти за ними, бо вибіг один з охоронців з гучними окликами хлопців. Але куди там, їх уже й слід прохолов. Лінивий бірманець не став обтяжувати себе підйомом навіть в 10 сходинок. Деякий час він постояв на початку сходи в очікуванні хлопців, а ми тим часом попрямували в місцеве кафе, пожувати рису з овочами. Через деякий час і хлопці підтягнулися. Ми не стали повторювати їх подвиг, так як було майже 12:30, потрібно повертатися до човна.

Хлопці розповіли, що нагорі голе плато, а в центрі всієї конструкції звичайний цегляний стовп, на якому все тримається. Зворотний шлях на поромі зайняв всього 40 хвилин, швидше за все, тому, що пливли за течією.

до змісту ↑

Карта місць Мандали і околиць

до змісту ↑

В Мандалаї

Після прибуття в місто в запасі було півдня, і вирішили ще раз з’їздити в Пагоду Махамуні, щоб впритул подивитися на позолоченого Будду. До пагоди їхали як завжди на пікапі. Місцеві зазвичай відразу розплачується, а ми взяли за звичку платити за місцем прибуття, а то всякі «кадри» трапляються.

Один з знову з’явилися пасажирів підготував гроші, Андрюха при цьому заглянув йому через плече, щоб подивитися, скільки той дістав і скільки ми заплатимо. У руках хлопець тримав 300 чат, і коли побачив задоволену посмішку Андрюхи, то старанно замотав головою, показуючи на пальцях, що проїзд коштує 500 чат, Андрюха тільки хитро підморгував і сміявся. Весь автобус розвеселився від цієї ситуації.

Бірманець так перенервував, що дістав жувальний тютюн, загорнутий в зелений лист. Ми вже бачили раніше такий, якщо його жувати довго, то зуби стають червоними. Зазвичай, місця великого скупчення людей в М’янмі «всипані» червоними плювками.

Наш німець попросив хлопця «пригостити», той простягнув одну штуку. Коли Андрій вирішив покласти його в рот, нам потрібно було виходити. Пікап не рушив з місця, поки всі його пасажири, включаючи водія, не побачили реакцію Андрюхи на смак тютюну. Насправді – це гидота несусвітня. Цілий цирк влаштували, реготали всі без винятку. Нарешті, пікап рушив із все ще усміхненими місцевими, а ми вирушили в Махамуні.

Півдня – це я, звичайно, перебільшила. У нас з одним було тільки до 17 годин. Саме у стільки йшов автобус до Моньвы, куди ми збиралися поїхати без Андрюхи (йому необхідно було розібратися з візою). Так що наступна з ним зустріч відбудеться тільки в Багане.

Після Махамуні, наша пара попрощалася з Сашею і Андрієм-німцем. Останні вирішили відсвяткувати знайомство баночкою пива, а ми потопали за рюкзаками в бік готелю через незрозумілі вулиці. До станції від готелю було всього 15 хвилин ходьби по прямій. Квиток коштував 4000 чат, цим же ввечері були на місці. Але про це я напишу наступного разу. Веселого відпочинку в Мандалаї!

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!