Зміст статті:

  • Солона вода.
  • Аварія.
  • Автостоп в Узбекистані.
  • В гостях у таксиста.
  • Узбецькі дороги.

Прошу вибачення за тривалу відсутність на блозі. Подорож по Росії відрізняється тим, що тут занадто пізно темніє в літню пору року, а дуже великі відстані. Тому ми використовуємо світловий день по максимуму і писати вдається досить рідко, напевно, занадто рідко. Але, скоро все повернеться в звичний режим ;).

Однак, звернемося до нашої подорожі по Україні. Сьогодні ми вирушимо автостопом з Хіви до Бухари, а заодно поговоримо про нюанси автостопу в цій країні.

до змісту ↑

Солона вода.

Щоб хоч якось вибратися з Хіви, ми вирішили з Милою спочатку доїхати до найближчого містечка Ургенч. Ми довго намагалися з’ясувати у місті, скільки коштує проїзд на тролейбусі до туди. Виявилося, всього 700 сум (11 руб.), їдемо. Правда по часу ця поїздка видалася дуже довгою, так як узбецький громадський транспорт зупинявся практично біля кожного стовпа.

Щоб не було сумно в дорозі, ми заскочили з Милою в місцевий магазин і придбали по ось такому “радянському” морозиву… “ностальжі”…

У Ургенче не без труднощів ми зупинили “ЗИЛок”, на якому вдалося подолати зворотне відстань до Бейнеу. А звідси ще 80 км ми добиралися на “краткометражках”, поки не досягли розвилки.

Я, звичайно, підозрював, що в широтах даної країни може бути погано з водою, але зовсім не припускав, що настільки. Ми з Милою купили по морозиву в магазині і здивувалися, що він виявився солоним. Мабуть, водоочисні споруди в цій частині Узбекистану не справлялися з повним опріснення солоних вод.

Що робити, доведеться задовольнятися тим, що є. І ми всілися тут же поруч з магазинчиком на зупинці, щоб “умовити” холодні ласощі. Почувши наш російський розмова, від нічого робити на вулицю вийшла і сама господиня магазину, прихопивши з собою одну з динь, які лежали в кутку на продаж.

Акуратно розрізавши її на часточки, та почала її є і запропонувала нам приєднатися. Ви не повірите, але смак у дині знову ж таки був трохи солонуватий.

до змісту ↑

Аварія.

Подякувавши господиню, ми вирушили далі по населеному пункту до розвилки. Коли ми її досягли, мені здалося дивним, що потрібна нам дорога виявилася курній грунтовкою. Тому на деякий час ми з Милою зависли в нерішучості на місці.

І раптом, в цей самий момент на сусідній дорозі з невеликою швидкістю виїхав “козлик” прямо в лоб рухається з такою ж швидкістю (приблизно 40 км/год) “жигуленку”.

Ми з Милою не відразу зрозуміли, що сталося, коли обидві машини завалилися набік, а пасажири з “жигулі” – жінка та діти, вилетіли в лобове скло.

Я багато разів бачив аварії по телевізору, а в реальності тільки її наслідки. Але, коли бачиш, як це відбувається насправді, то видовище паралізує і шокує повністю. Ми ще не встигли прийти, як водій “жигулі” теж у шоковому стані почав переносити своїх рідних в першу ж під’їхала машину. Як я зрозумів, у цій країні “швидку” не дочекатися.

Вже і машини роз’їхалися і натовп роззяв зменшилася, а ми з Милою стояли як укопані. Начебто і далі їхати треба, а після побаченого страшно.

Все ж вдалося себе пересилити і таки відправитися по грунтовці, затуляючи носи хустками, в потрібну нам сторону. Через кілометр дорога стала краще і ми змогли зупинити неквапливий вантажівка.

до змісту ↑

Автостоп в Узбекистані.

І ось тут мені хочеться зупинити своє оповідання і сказати кілька слів в цілому про узбецькому автостоп.

Автостоп в країні непоганий, однак, ви ж бачили, який завантажений транспорт ми зустріли на кордоні? На жаль, всередині країни картина не сильно змінюється. Зупинити вільну легковик практично неможливо, хіба що поруч з великими населеними пунктами.

Це пов’язано з тим, що в Узбекистані паливо — дороге задоволення, і гнати машину вхолосту невигідно. Тому ми частенько їздили на вантажівках, які теж бувають завантажені під зав’язку.

До речі, останні дуже сильно бояться поліцейських постів, яких на дорозі просто неміряно. Тому, що вони і так провозять товар надміру, та ще й за “туристів” доводиться давати “на лапу”. Особливо, якщо в кабіні сидячих місць більше, ніж кількість що знаходяться в ній людина. Тому вантажівки ссаживают прямо перед постами, і далі доводиться шукати іншу попутку.

Самі місцеві пересуваються на замовних машинах — “таксі” або використовують попутний транспорт замість автобуса, що в свою чергу теж вимагає оплати. Тому, якщо зупиняється легковик або мікро автобус, то обов’язково необхідно запитувати про можливості безкоштовного проїзду.

До речі, ми не раз їздили безкоштовно на таксі, і навіть потрапляли в гості до їх водіям. Але про це-нижче.

Якщо мова йде про переміщення на далекі відстані… дуже далекі…, то краще спробувати “зловити” на стоянці не місцевих фурщиков і напрошуватися до них. Треба враховувати кількість осіб, тобто якщо нас двоє, то потрібно шукати “парні” машини, адже за зайвого пасажира ніхто платити в поліцейський кишеню не буде. В нашому випадку, вони сильно прискорювали подорож по Україні і взагалі без них було б складно.

до змісту ↑

В гостях у таксиста.

Після вантажівки ми змінили ще не одну машину, перш, ніж сонце зайшло за обрій.

Останнім транспортом виявилася “ока”-таксі. Ми сильно здивувалися, коли водій, вже маючи в салоні двох пасажирів, взяв і нас абсолютно безкоштовно.

— Все одно мій робочий день вже закінчується, – пояснив він нам свою поведінку. Я більше був вражений незворушним виглядом пасажирів, яких, здавалося, анітрохи не хвилювало, що вони заплатили за проїзд, а ми їдемо “на халяву”.

Таксист розвіз останніх за зазначеними адресами, а далі поїхав у бік свого будинку по ходу справи розпитуючи, хто ми і звідки.

— А ночувати-то де будете? – почув я вже знайомий питання.
— У нас намет є… – відповів я, автоматично озираючись по сторонах у пошуках відповідного місця. Проте, як на зло крім пустелі мені на очі не потрапило жодного нормального куща.
— Якщо хочете, можете переночувати в моєму домі, – запропонував водій, теж окинувши поглядом пустельні околиці.
— А можна?! Із задоволенням! – весело перезирнулися ми з Милою.
— Можна, звичайно, я живу на околиці села. Вранці звідти їхати зручно.

Чоловік виявився прав, його будинок, і ще пара “новобудов” стояли осібно від населеного пункту. Здавалося навіть, ніби будинок побудували прямо на піщаних барханах. Особливо незвично було виходити в темряві до туалету, який знаходився в 20 метрах від житла, звідки відкривався вид на голий горизонт і нескінченне зоряне небо.

Будинок у “таксиста” був новий, можна сказати, з усіма умовами. Жив він там лише зі своєю дружиною, бо діти виросли і роз’їхалися. Нас посадили у вітальні за довгий традиційний стіл (півметра висотою від підлоги) і пригостили чаєм.

Поки ми базікали про те про се, Міла пішла на кухню, де своїми руками готувала самсу з гарбуза. Ех, в який раз переконуюся в тому, що національні страви треба їсти там, де їх батьківщина. Самса вийшла дуже смачною, я не пам’ятаю, скільки штук навернув. І навіть не був готовий до овочевого рагу після.

Загалом, вечір вийшов хорошим, нас поклали в окремій кімнаті для гостей.

до змісту ↑

Узбецькі дороги.

Вранці після справжнього чаю по узбецьки ми знову вийшли на знайому трасу. У світлі дня дорога стала зовсім іншою.

Я вже казав, що дорогу в Узбекистані роблять усім світом по шматочку? Ні? Так от, ви ж знаєте, що клімат в Середній Азії досить суворий. Проявляється це в сильних пронизливих вітрах взимку і жарких до +50С сонячні дні влітку. Уявіть тільки, що при таких температурах відбувається з асфальтом. Все вірно, він просто плавитися і з’їжджає з дороги або утворює ями. Тому була розроблена спеціальна технологія бетонних трас, які шматками по кілька десятків кілометрів у різних частинах будують компанії різних країн: німці, китайці і т. д. Як раз такий, тільки що викладений, ділянка дороги ми побачили перед своїми очима вранці. Дивно те, що іноземні компанії дають гарантію такому покриттю аж на кілька десятків років. Круто! А у нас в Росії кожен рік одна і та ж “волинка” з дорогами.

Подумки взгрустнув на цю тему, ми простояли з Милою близько 20 хвилин і відразу зупинили “ЗИЛок”, який домчав до першого ж поста ДАІ.

У таких випадках мене завжди смішив серйозний вигляд поліцейського “при виконанні”, який, побачивши два невпізнаних дивних об’єкта з рюкзаками, питав документи, а по отриманню, не знав, з якого боку дивитися їх. Досить кумедне видовище. У підсумку, так і не знайшовши сторінку з фотографією, віддавав назад документ і просто ставив дурні запитання на кшталт “куди йдете?”.

Після діалогу з представником закону в Узбекистані, починаєш розуміти, що він нам не помічник. Тому ми вирішили спробувати щастя на пагорбі, де виднілося придорожнє кафе, раптом пощастить з фурами.

На під’їзді до чайхані ще не було жодного “важкоатлета”, тому ми вирішили почекати, час якраз хилилося до обіду.

Через годину наші очікування виправдалися і забралися на гору якраз дві фури. Не гаючи часу, поки водії були на місці, ми з Милою підійшли до них, щоб домовитися про поїздку в Бухару.

Видно було, що мужикам наше прохання не по душі, але одразу відмовляти вони не стали. Вислухавши нас про те, який складний автостоп в Узбекистані на далекі відстані, беларуссы все ж вирішили допомогти. Саме завдяки цим хлопцям ми змогли побачити Бухару тим же ввечері, за що їх сердечно дякуємо.

Фурам в населені пункти, правда, проїзд заборонений. Тому нас висадили на під’їзді до Бухарі, далі доведеться добиратися самим, але це вже зовсім інша історія.

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!