Зміст статті:

 • Як дістатися
 • На маршрутці по військово грузинській дорозі
 • На таксі за військово грузинській дорозі
 • Екскурсії по військово грузинській дорозі
 • Особистий досвід
 • Визначні пам’ятки на карті
 • Замок-фортеця Ананурі
 • Час роботи і вартість
 • Що подивитися
 • Зупинка на військово-грузинській дорозі
 • Арка Дружби Народів
 • Мінеральні джерела
 • Гора Казбек, кінцева зупинка

І знову Тбілісі. Навіть не віриться, що сьогодні останній день в Грузії, здається, ніби пройшов цілий місяць, а не тиждень. Мимоволі починаєш замислюватися про те, як ми витрачаємо свій час там… на батьківщині, коли кожен день як день бабака, коли тиждень як великі добу, у яких не можеш згадати, вітався я з цією людиною сьогодні і що їв на сніданок вранці. Але, не будемо про сумне, адже попереду нас чекає дивовижна подорож по військово грузинській дорозі з оглядом попутних пам’яток: фортецю Ананурі, Арки Дружби і мінеральних джерел. Поїхали…

до змісту ↑

Як дістатися

Для початку добираємося до Грузії:

 • Як вигідніше дістатися до Грузії
 • Маршрут (цій поїздці) Грузії і Вірменії з корисною інформацією
 • Ще один путівник по Грузії

Щоб подивитися визначні пам’ятки військово-грузинської дороги, можна поїхати на маршрутці з зупинками і без. Але, якщо окрім швидких прогулянок по красивих місцях військово-грузинської дороги ви хочете почути щось цікаве і зробити 10 тисяч фотографій, то ефективніше буде таксі або навіть екскурсія. Тепер коротко про всіх варіантах.

до змісту ↑

На маршрутці по військово грузинській дорозі

Необхідно прибути на автовокзал у метро Дідубе, будь-якого водія запитуємо про поїздку до Степанцминды (Казбегі) або просто по військово-грузинській дорозі і вам озвучують два варіанти: 10 ларі (без зупинок), 15 ларі (з зупинками в основних визначних пам’яток). Курсують щогодини з 8:00 до 19:00. Відстань 150 км.

до змісту ↑

На таксі за військово грузинській дорозі

Щоб не бігати, висолопивши язика по Тбілісі, можна замовити недороге таксі на GoTrip (від 45$ за машину — фіксована ціна)

до змісту ↑

Екскурсії по військово грузинській дорозі

Групові екскурсії:

 • Військово-грузинська дорога+Казбегі — до 15 чол, точка початку — Тбілісі, тривалість 8 години, російською мовою, €32 з особи

Індивідуальні екскурсії:

 • Подорож в Казбегі (до 4-х чоловік, 10 годин, 150€)
 • Дорога до легендарного Казбека (до 4-х осіб, 9 годин, 165€)
 • Інші екскурсії з Тбілісі

до змісту ↑

Особистий досвід

Великий рюкзак як зазвичай знайшов своє місце в страшній привокзальній камері зберігання (4 ларі) Тбілісі, а ми вирушили на станцію Дідубе до маршруток.

Спочатку ми збиралися доїхати тільки до фортеці Ананурі, тому що боялися не встигнути до поїзда. Насилу домовилися з водієм, який їхав до Казбегі. Як і всі водії, які не хотіли залишитися без обіду, він умовляв нас поїхати до кінцевої точки. Я не могла зрозуміти, чому вони не погоджуються, все одно їдуть повз. Тільки зараз я знаю, що ми б зайняли місця, які могли бути віддані туристами до Казбегі, а значить і водій отримав би в 2 рази більше. Довелося заплатити 10 ларі (замість 7) до Ананурі.

Автобус заповнився тільки туристами, з них росіяни — ми одні, тому водій віддавав перевагу розмови з нами, киваючи носом у вікно проїжджаючих повз пам’яток, які були переглянуті ще в перший день.

До нашого здивування замок-фортеця Ананурі виявився ближче, ніж передбачалося, тому, ще не доїхавши до нього, я подумала, що можна ризикнути проїхатися до Казбегі, а заодно подивитися усі попутні пам’ятки. Виявляється, іноземні туристи заплатили 15 ларі з кожного, включаючи зупинки у пам’яток під час шляху. З нас же знову не взяли зайвого, навіть коли ми заявили, що все-таки поїдемо до кінцевої станції.

до змісту ↑

Визначні пам’ятки на карті

до змісту ↑

Замок-фортеця Ананурі

Ми подолали великий міст і зупинилися біля замку.

до змісту ↑

Час роботи і вартість

 • Години роботи: з 10:00 до 18:00, без вихідних
 • Вартість: безкоштовно

до змісту ↑

Що подивитися

Ананурі — великий замок-фортеця на березі Жінвальского водосховища. Стоїть прямо на Військово-Грузинській дорозі, приблизно в 70 кілометрах від Тбілісі. Основною функцією замку було перекривати долину річки у вузькому місці. Зараз від колись великої фортеці збереглася лише цитадель з вежами, храми збудовані пізніше.

1. Вежі. В Ананурі є 5 веж. Найцікавішими можна вважати пірамідальну, яка вибудувана найпершої у всьому замку (дуже схожа на численні вежі в Сванетії) і вежа Шеуповари (Наполеглива). На останню можна піднятися, окинути поглядом весь комплекс Ананурі крізь бійниці.

2. Храм Христа Спасителя. Всередині тільки могила з балдахіном, більше нічого особливого.

3. Храм Успіння. Головний храм, на стінах якого можна побачити різного роду барельєфи і написи на грузинському. Всередині зацікавили ось такі старовинні фрески святих отців і фрагмент зі «Сцени страшного суду». Ех, подобається мені все первозданне.

4. Дзвіниця. Можна вийти до дзвіниці, помилуватися черговим вигляд на Жинвальське водосховище.

5. Жинвальське водосховище. Вже з дороги видніється красивий водойму, біля якого на пагорбі стоїть Ананурі. Це Жинвальське водосховищі, що забезпечує водою Тбілісі. Кажуть, що блакитні води Жінвалі приховують якийсь древній місто…

Замок-фортеця Ананурі тримала оборону на старій дорозі, яка в наші дні частково затоплена Жинвальским водосховищем, за нею ще можна проїхати на південь від замку з півкілометра, далі вона піде під воду. Ми трохи спустилися вниз від замку по стежці, де по дорозі до водосховища в заростях знаходиться покинутий храм.

З нами їхала дівчина ще східної зовнішності. Сиділа вона на передньому сидінні поруч з водієм. Наскільки у мене вистачало знань в англійській, настільки ми змогли з нею поспілкуватися і з’ясувати, що вона родом з Південної Кореї, подорожувала одна (цей факт мене найбільше вразив), а в Грузії була всього три дні. Не знаю, чому я вирішила написати про неї, напевно, тому що її самостійне подорож якось не в’язалося з її зовнішнім крихким виглядом. В цьому було щось інтригуюче цікаве, я іноді ненавиджу ці безглузді мовні обмеження, які змушують мене губитися в припущеннях і здогадах, не дозволяючи цілком намалювати картину про людину, просто поспілкувавшись з ним.

до змісту ↑

Зупинка на військово-грузинській дорозі

Дорога, по якій ми їхали, називається військово-грузинської, і почала будуватися ще в 1783 році, як раз в той час був підписаний Георгіївський трактат між Росією і Грузією, але про це нижче. Шоссировали дорогу майже сто років потому. Свого часу вона відіграла величезну роль між двома країнами.

Наступною нашою зупинкою був поворот, на узбіччі якого розмістилося кілька торгують крамничок з сувенірами і чурчхелою, зліва стоїть стовп грузинському воєначальнику, збудував ту дорогу, по якій ми зараз їхали.

Тут же я побачила широкий питної струмок, що спускався по каскаду кам’яних блоків. Там ми вимили пакет інжиру, набутий ще в місті.

З іншого боку дороги був різкий обрив вниз, частина шосе навіть як би нависала над цією прірвою, а прямо перед очима відкривався чудовий вид на гори, по зелених вершин яких плавно повзли хмари. Унизу виднілася гірська річка, тонкою ниткою обвиваючи основу цієї гори. Красотищща…

Далі дорога пішла вгору, наступна зупинка планувалася на вершині 2000 метрів, а значить і пейзажі там будуть головокружительнее.

до змісту ↑

Арка Дружби Народів

Мої припущення виправдалися. Піковою точкою була так звана Арка Дружби. Тут ми теж зробили привал, на такій висоті вітер був безжальним, і поки інші туристи бігали з фотоапаратами, я вирушила в маршрутку змінити коротенькі шорти на штани.

Арка Дружби Народів поставлена в 1983 році на честь 200-річчя Георгіївського Трактату про приєднання Грузії до Росії. Дивовижний пам’ятник радянської епохи, ілюструє всю історію Грузії на величезному мозаїчному панно.

Треба було бачити, з якою гордістю і теплотою наш водій розповідав про те моменті історії, створювалося враження, ніби сам там побував, я чітко вловила нотки смутку в голосі. Якщо б інші мандрівники розуміли по-російськи або по-грузинськи, то я більше, ніж впевнена, грузин б їм теж повідав цю історію з тим же самим емоційним вираженням.

Арка також виконує функцію напівкруглої оглядового майданчика. Зізнатися, мені було не по собі підходити до краю, так як крайня частина майже висить у повітрі.

Так, пейзажі тут незабутні, мені на даний момент не вистачить словникового запасу, щоб це описати в повній мірі. Іноді, дійсно, краще один раз побачити. Вооооон ті маленькі білі точки на протилежному пагорбі – кучеряві баранці.

Від усвідомлення одного того, що я перебуваю на рівні хмар, вже захоплено перехоплювало подих.

до змісту ↑

Мінеральні джерела

Після перевалу ми почали зниження, правда, на крутизну поворотів це анітрохи не вплинуло. Чергова зупинка була біля мінерального джерела, що збігав з гори прямо на дорозі. Там, де залишив свій слід джерело, на схилі утворилася біло-помаранчева тверда поверхня. На смак вода виявилася краще нашої нижнеивкинской, і не пахла тухлими яйцями.

Поруч з дорогою я помітила короткий тунель, побудований впритул до гори. Довго думала, навіщо він тут, поки не здогадалася запитати у водія.

Грузин розповів, що взимку тут дороги заносить кучугурами висотою близько 6 метрів, такі короткі тунелі рятують ситуацію, далі по дорозі вони зустрічалися частіше.

до змісту ↑

Гора Казбек, кінцева зупинка

Незабаром за зеленим пагорбом здалася білосніжна вершина гори Казбек. Тут треба витримати паузу…

Водій ще на початку шляху хвалився нам фотографією цієї красуні з телефону. До Казбегі (Степанцмінда) залишалося всього кілька хвилин, але про це я розповім в наступній статті, тому що там дійсно є ЩО розповісти, готуйтеся прочитати цікаву статтю про те, як подолати пішки круту гору довжиною в 4 км за півгодини.

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!