Зміст статті:

 • Як дістатися
 • З Кутаїсі
 • З Батумі
 • З Урекі (особистий досвід)
 • Покинуте місто-фортеця Нокалакеві
 • Що подивитися
 • Поїздка з Нокалакеві до Урекі автостопом

Десь у 100 км. від Урекі є фортеця, іменована Нокалакеві. Фортеця не надто популярна у туристів, до того ж вона знаходиться у відносній віддаленості від туристичних стежок. Особисто мене вразив вік фортеці та її історія (раніше це було місце під назвою Айа, куди відомі «аргонавти» припливли за Золотим руном), а ви знаєте, як я люблю подібні речі і важкодоступність пам’ятки в таких випадках не перешкода. Отже, всім любителям старовини присвячується…

Як дістатися

Ми вирішили відвідати Нокалакеві, відпочиваючи на пляжах р. Урекі, тому добиралися до фортеці звідти. Але спочатку я розповім про більш доступних дорогах:

до змісту ↑

З Кутаїсі

Маршрутка. З боку Кутаїсі до фортеці Нокалакеві всього 1 пересадка.

 • Як швидко і дешево дістатися до Грузії
 • Кутаїсі: як дістатися, що подивитися

Спочатку на автовокзалі Кутаїсі сідаємо в маршрутку до Мартвілі (6 ларі), ходять з 8 ранку кожні 30 хв. Далі пересідаємо на маршрутку Мартвілі-Сенакі, водієві скажете, що вам треба вийти у фортеці Нокалакеві (проїзд 1 ларі).

Таксі. З Кутаїсі можна пошукати машинку до Нокалакеві (не впевнена в їх наявності з-за невисокої відвідуваності фортеці), вартість повинна бути приблизно від 70 ларі за поїздку.

до змісту ↑

З Батумі

Маршрутка. З Батумі ходять маршрутки відразу до Мартвілі, на автовокзалі Батумі сідайте в потрібну маршрутку, ходить щодня в 10 і 11 ранку, в дорозі 3 години, вартість проїзду 15 ларі. Далі пересідаємо на маршрутку Мартвілі-Сенакі, водієві скажете, що вам треба вийти у фортеці Нокалакеві (проїзд 1 ларі).

до змісту ↑

З Урекі (особистий досвід)

Ми їхали більш складним шляхом і з 2-ма пересадками, бо добиратися до Нокалакеві довелося з курортного містечка Урекі.

Урекі-траса: для того, щоб опинитися на трасі, де найлегше знайти маршрутку, треба спочатку виїхати з Урекі. Це можна зробити на таксі (3-5 ларі) або на попутці. При виході з хвіртки ми натрапили на росіянина, який саме збирався їхати на машині в Кобулеті. Поговоривши з ним, він підкинув нас безкоштовно до траси.

Урекі (траса)-Поті: через дорогу від ж/д вокзалу стояли маршрутки, один з водіїв сказав, що до Нокалакеві доведеться їхати з пересадками, а звідси він зможе довезти нас до Поті (25 км) за 2 ларі.

Поті-Сенакі: в Поті недалеко від автовокзалу ми запаслися гарячим хачапурі, поки чекали на чергову маршрутку. Цього разу нам потрібно було доїхати до Сенакі за 3 ларі (38 км)

Сенакі-Нокалакеві: на автовокзалі Сенакі виявилася всього одна маршрутка (вартість 1 ларі), що йде туди, куди нам потрібно. Саме вона була набита людьми під зав’язку. До того ж, водій копирсався в капоті, коли повинен був бути в дорозі. Я не хотіла їхати в цій руїні, як оселедці в бочці, і ми вийшли з задушливого мікроавтобуса, розгублено озираючись по сторонах, треба було вирішувати, що робити далі. Поруч стояли і курили троє грузинів, один з яких звернувся до нас на практично чистою російською мовою. Якимось дивом він виявився водієм наступного маршрутного автобуса до селища поруч з Нокалакеві. Коли грузин почув російську мову, то не міг не заговорити з нами.

Наш новий співрозмовник розповів, що деякий час жив у Росії, у нього там була робота, родина, потім обставини склалися так, що йому довелося повернутися в Грузію, а тепер щоб потрапити в Росію потрібна віза, тому все, що у нього залишилося, це світлі спогади про дім. Росіяни в цій країні зустрічаються досить рідко, особливо в такій «дірі», де ми перебували, тому почувши російську мову, він так зрадів, що аж мурашки побігли» (цитую з його слів).

Він довіз нас до Нокалакеві через 20 хвилин після першого автобуса абсолютно безкоштовно і розповів, як пройти до фортеці не з головних воріт.

до змісту ↑

Покинуте місто-фортеця Нокалакеві

Перед фортецею річка розкинулася Техура, її не було видно з-за розрісся чагарнику, але було чути тихе дзюрчання води. Я думаю, в сезон дощів вона розливалася в усі своє широке русло. Неподалік виднівся залізний міст, по якому ми і пішли. Звідси річку стало видно краще і я побачила її кришталево чисті води з смарагдово-блакитним відтінком.

Було вирішено трохи пізніше зазирнути до її берегів, а зараз в кінці мосту красувалася хвіртка території фортеці. Насторожило тільки, що вона була закрита, а засув додатково закручений жорсткої дротом. Я не могла повірити, що ми зробили такий шлях заради того, щоб «поцілувати зачинені двері» і піти. Поряд з хвірткою зліва була сходи, що йдуть до річки, а сама двері переходила продовженням в старий радянський погнутий паркан, розмір якого дозволяв спритно перемахнути через нього двом молодим туристам.

до змісту ↑

Що подивитися

Місто-фортеця Нокалакеві являє собою найдавніший історико-архітектурний пам’ятник Грузії. Назва до речі мегрельское (бо саме мегрелы — нащадки даного місця) і перекладається як «місце, де було місто»Раніше це місто називалося Археополіс, є версія, що саме раннє поселення датується 13 століттям до н. е. Завдяки своїй архітектурі та місцерозташуванням, місто вважався практично неприступним для ворога. Це і не дивно з одного боку фортеці розлилася широка річка Техура, а з іншого були дуже високі пагорби.

1. Археологічний музей. Якщо б ми пішли далі по трасі, то спочатку зліва побачили руїни фортеці, а ще далі нас зустрів музей.

 • Вартість квитка для відвідування нижньої фортеці – 3 ларі, для груп (не менше 10 осіб) – 2 ларі/чол.
 • Години роботи з 10.00 до 17.00, ПН – вихідний.

А так як фортеця ми почали вивчати з іншого боку, то в музей не потрапили. Судячи з мізерної інформації в інтернеті там можна побачити тільки кераміку, прикраси, декор, скляні та залізні вироби.

2. Візантійська стіна з воротами. Напевно, сама добре збережена частина руїн Нокалакеві. Судячи по товщині і кількістю рядів (а їх цілих 3), у міста явно були вороги, атаки яких доводилося відбивати.

З внутрішньої сторони збереглася сходи, можна піднятися і окинути поглядом територію древнього міста.

3. Храм «сорок мучеників» (VI століття). У храмі можна подивитися фрагменти деяких фресок.

4. Вежа (VI століття). Частина огорожі внутрішнього міста.

5. Античні лазні. Знаходяться біля південної стіни фортеці і у того самого залізного мосту зліва (якщо стояти спиною до мосту). Класичні споруди (чи тепер уже руїни) для того часу.

6. Тунель до річки. От як раз за другими лазнями (що біля мосту, див. фото вище) знаходиться найцікавіше для туриста — тунель, по якому можна спуститися до річки Техура.

7. Верхня фортеця. Кажуть, піднятися до верхньої фортеці з нижньої частини території можна хіба що з мачете в руках, бо доведеться продиратися крізь зарості і колючки. При бажанні краще провести опитування серед місцевого населення, як дістатися до фортеці обхідним людським шляхом (фото з інтернету).

8. Гарячі джерела. На момент відвідування фортеці ми про них на жаль, не знали, інакше обов’язково заглянули б. Пройти до них можна, повернувшись по залізному мосту (якщо подивіться на нижню фото, то дорога прихована листям дерев зліва).

Йти вгору за течією річки Техура близько 30 хвилин (2 км) і ви на місці (фото з інтернету).

9. Річка Техура. Якщо ви подорожуєте з Грузії в теплий сезон, то в річці можна і потрібно скупатися, вода там дуже чиста. У порівнянні з морем, звичайно, холодніше, але від спеки рятує добре. Деякі приїжджають сюди з наметом, камінчики на березі не великі, думаю цілком зручне місце.

Після того, як ми освіжилися, йти далі стало набагато легше. Ми обійшли стіни, і «як нормальні туристи» пройшли по мосту, що веде до головного входу, подивилися інформаційний стенд і розвернулися назад. Охоронці, які сиділи в будці неподалік дивно на нас подивилися.

Зазвичай в купе з фортецею Нокалакеві дивляться каньйони Окаце і Мартвілі.

до змісту ↑

Поїздка з Нокалакеві до Урекі автостопом

Треба сказати, що тут була досконала глушину. Не те, що машин, людей по дорозі не зустрінеш. Так що про попутці можна було і не мріяти, добре б автобус зворотним маршрутом зловити. Мрії збуваються (нехай і криво) — на зворотному шляху в автобусі довелося їхати стоячи. До більш населеного пункту ми добралися, і то добре, а далі тільки «автостопом». На першій попутці попався добродушний чолов’яга, не надто балакучий, що теж непогано, а то я всі питання вже напам’ять вивчила. Десь у середині шляху, він мовчки зупинився біля дорожньої лавочки. Блондиночка-продавщиця ще не встигла простягнути йому товар, як у мене в голові промайнула думка, що це покупка буде для нас. На ринках нас годували, в крамницях всяких теж, бонуси навіть давали, але в дорозі ще ніхто не пригощав.

І.. тадааам! — я виявилася права, водій повернувся з двома гарячими вареними кукурудзами (собі він не купив чомусь) і простягнув нам. Ну, що тут можна сказати, з голоду в цій країні не помреш точно. Коли ми вже під’їжджали до наступного «перевалочного» містечку, водій дбайливо поцікавився, як ми поїдемо далі, так само попуткою або маршруткою. Ми відповіли, що так само, тому він не став завозити нас у місто, а висадив далі по шосе.

Другий «візник» виявився крутішим і по машині, і за статусом, і за швидкістю. Навіть вибачився, що мчить як божевільний, тому що дуже поспішає. І тут же всупереч своїм словам, запитав, довезти нас до місця. Ми, звичайно, знахабніли вже й не відмовлялися, як кажуть «дають-бери…». Ось так ми «долетіли» з вітерцем до Урекі на машинах і з частуванням безкоштовно за 40 хвилин, хоча туди витратили часу в два рази більше.

На цьому на сьогодні все, наступного разу їдемо в яскравий, галасливий, живий місто-курорт Батумі.

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!