Зміст статті:

 • Екскурсії
 • Великий Каскад і «неоартовые» скульптури Єревана
 • Як дістатися
 • Що подивитися
 • Повернення в готель, останні вірменські пригоди
 • Святий Ечміадзін – центр вірменської апостольської церкви
 • Як дістатися
 • Що подивитися
 • Час роботи і вартість
 • Храм Звартноц
 • Як дістатися
 • Скільки коштує
 • Час роботи
 • Що подивитися
 • Карта маршруту

Ось і закінчилося моє коротке, але таке насичене подорож з Вірменії, навіть трохи шкода. Сьогодні буде останній день з прогулянками по Єревану і поїздкою в Святий Ечміадзін, попутно подивимося руїни храму Звартноц. Як завжди в статті не тільки корисності: як дістатися, ціни, фото і т. д., але і особистий досвід з пригодами.

до змісту ↑

Екскурсії

Якщо ви любите дізнаватися про інших країнах не тільки на особистому досвіді, але і з вуст тих, хто в цій країні живе, екскурсії від місцевих жителів для Вас!

 • Для знайомства зі столицею індивідуальна екскурсія
 • Ечміадзін і Звартноц

Можете вибрати іншу екскурсію в Єревані:

до змісту ↑

Великий Каскад і «неоартовые» скульптури Єревана

Прибувши до вечора в столицю після Гегарда і Гарні, ми скористалися міським транспортом.

до змісту ↑

Як дістатися

Якщо їхати на метро (100 драм, час роботи з 6:30 до 23:00), то потрібна станція Маршал Баграмян або Аритасардакан, звідки до Каскаду легко дійти пішки.

Якщо їхати на автобусі (100 драм, оплата на виході), то дивлячись звідки.

Нас цікавив центр міста, от тільки я не припускала, що дістатися туди виявиться цілою проблемою. Ми так само, як і всі постояли на зупинці, а потім «давилися» в маленькому автобусі. Після безлічі запитань, пояснень поганою російською мовою, незручностей і години їзди на роздовбаному автобусі, ми були «десь поруч» з потрібним нам місцем.

Так як стемніло ще по дорозі в Єреван, то орієнтуватися стало трохи гірше. Щоб хоч якось підняти бойовий дух, ми зайшли в перше-ліпше кафе, де вперше спробували хачапурі «за аджарськи» (так, як це ні дивно саме у Вірменії, а не в Грузії), про що анітрохи не пошкодували.

Поки їли, встигли покопатися в картах і «подоставать» розпитуваннями офіціанток з адміністратором кафе, завдяки чому наш маршрут на завтра був приблизно готовий. Ось тільки на сьогодні шлях так і залишався незрозумілим. У кафе ми пристойно затрималися, ситний вечеря, і втома за весь день почали позначатися. Трохи пізніше ми знову йшли по вулиці, яка не збиралася закінчуватися, а ось моє терпіння зовсім навпаки.

І ось він… «світло в кінці тунелю»! Сквер А. Таманяна, де всюди прогулювалися або сиділи на лавочках відпочивають, а за ним виднілася наша остання мета на сьогодні — Великий Каскад.

до змісту ↑

Що подивитися

1. Прогулятися по скверу ім. А. Таманян, де по всьому периметру яких тільки скульптур не побачиш.

Найбільш пам’ятними для мене були три величезні «товсті» статуї (саме товсті, так як були зображені фігури товстунів). Кажуть, їх подарував місту якийсь місцевий мільйонер. Скульптури з-за своєї повноти не влізли в кадр, тому замість них гірські козли :).

2. Піднятися по сходах Каскаду, де між прольотами сходів були цілі поверхи з фонтанами, статуями і фігурами, різними за своєю суттю і функціями. Фонтани працюють тільки вдень. Чим вище піднімаєшся, тим нижче опускається щелепу, хоча здалеку Каскад не надто вражає. Я про втому зовсім забула.

На жаль, в свій час «каскад» не добудували, і дуже довго простояв в очікуванні свого часу. Якщо судити по безлічі будівельних майданчиків, дочекався.

3. Дійти до вершини Каскаду, звідки відкривається приголомшливий вид на Єреван.

4. У денний час треба обов’язково зайти всередину Каскаду і також прогулятися по поверхах, для цього на допомогу вам ескалатор. Всередині, як і зовні безліч «неоартовых» скульптур та іншої рукотворної краси. У цій поїздці ми не змогли потрапити всередину, зате вдалося зробити це в іншій поїздці.

5. Пройтися по Площі Франції, де у вечірній час виявився чудовий танцюючий фонтан.

до змісту ↑

Повернення в готель, останні вірменські пригоди

Після прогулянки по центру Єревана, ми вирушили на пошуки метрополітену. Міліціонер, що мирно спав за кермом уазика, на наше питання повідомив, що метро вже годину як не працює (на годиннику була північ). Вся надія залишалася на автобуси, які знову ж таки невідомо, в якій стороні шукати.

Позаду залишилася вже пара кварталів, а вулиці ставали все більш безлюдними. На очі нам трапилася дивна трійця. Два молодих людини, і дівчина-карлик. Ми вирішили з’ясувати, як дістатися до автобуса. Нас не здивувало навіть те, що вони не знали російської зовсім. Довелося висловлюватися англійською.

Хлопці так перейнялися нашою проханням, що натурально бігали в пошуках таксі, пояснюючи водіям зупиняються машин, куди потрібно добратися. І тут в моєму втомленому мозку промайнула думка, що хлопці не місцеві, інакше звідки стільки проблем з пошуком машини. Цю просту істину я намагалася натяками донести до мого друга, але той схоже теж вже спав наяву.

Тим часом, троє хлопців спіймали потрібну машину і ми в 5-му залізли в салон. Тут мій друг теж почав розуміти, що трійця — не вірмени, так як хлопці з таксистом ніяк не могли домовитися. Прислухаючись, ми зрозуміли, що вони намагаються говорити по английскии, а нам по-російськи було простіше йому розповісти, куди їхати.

Ми вручили візитку місця, де зупинилися. Коли дівчина побачила назву готелю — «hotel-sauna-djakuzi», вона так на мене подивилася, що я не змогла стримати сміху. Після довгих суперечок і з’ясувань, нарешті, визначили мету, і рушили в потрібному напрямку. Виявилося, що троє «вірмен» зовсім не вірмени, а іранці. Дівчина-карлик переїхала до Вірменії всього пару місяців тому, тому алфавіт вона місцевий вивчила, а от з мовою поки було туго, а хлопці просто були її друзями, які приїхали в гості.

І знову диво, з нас не взяли грошей. Хлопці самі іноземці, та ще безкоштовно нас провезли, нехай їм і було по дорозі. Я в черговий раз в шоці. Добравшись до ліжка, намацавши подушку, я звалилася на неї і відразу ж заснула.

до змісту ↑

Святий Ечміадзін – центр вірменської апостольської церкви

Нарешті, сьогодні можна було не підхоплюватися, як ошалілий, з ліжка, щоб бігти невідомо куди і все подивитися. Ми неквапливо зібралися, все так само заплатили за ніч і залишили рюкзак на півдня, так як потяг до Грузії був в 15 годин.

Як дістатися

Ечміадзін (Вагаршапат) знаходиться в 20 км від Єревану, а храм Звартноц ближче. Ми як завжди поїдемо спочатку до дальньої точки, а на зворотному шляху заглянемо в Звартноц.

Таксі: якщо берете машину в місті, то ціна варіюється від 2500 до 5000 драм (як домовитеся).

Маршрутка: необхідний транспорт можна знайти на перетині вулиці Сарьяна та проспекту Маштоца, праворуч від проспекту; також можна виїхати з центрального автовокзалу (Кілікія). Вартість проїзду 250 драм, час у дорозі — 30 хв, ходять з раннього ранку і до пізнього вечора (до 22:00).

Нас маршрутка везла нестерпно повільно, можливо тому, що машина вже давно мріяла піти на спокій, можливо, тому, що вона їхала на газу, а може і те і інше. Так, у Вірменії майже весь транспорт їздить на газу, так як це в три рази дешевше бензину.

до змісту ↑

Що подивитися

Для вірмен Ечміадзін (колишня назва Вагаршапат) — центр тяжіння, якщо не світобудови. Побувати тут зобов’язаний кожен вірменин, як би далеко від батьківщини він не жив, де б не народився.

1. Поганяти голубів біля купольної базиліки Гаяне (невелике архітектурна споруда, саме звичайне, яких ми вже вдосталь надивилися).

2. Заглянути в Ечміадзінський Кафедральний Собор.

Щоб зайти туди знадобиться прикрити голову і ноги (жінці), можна взяти на місці.

3. Якщо пам’ятаєте з історії Гегарда: десь тут має зберігатися той самий спис Лонгіна, яке він встромив в розп’ятого Ісуса. Його ви знайдете в музеї-скарбниці Святого Ечміадзіна. Ми приїхали дуже рано, музей був ще закритий (та і я музеї не дуже люблю). Кажуть з 2017 року він став платним, уточнюйте інформацію на місці.

4. Просто прогулятися по досить великій території, що складається з кількох церков, адміністративної будівлі та резиденції каталікоса всіх вірмен. Особливо добре це робити в ранкові години, доки туристів не так багато. Кругом спокій і тиша.

до змісту ↑

Час роботи і вартість

 • Час роботи музею: з 10:30 до 17:00, понеділок-вихідний
 • Час роботи собору: щодня з 07:00 до 20:00
 • Вартість: безкоштовно

до змісту ↑

Храм Звартноц

В купе з Эчмиадзином зазвичай дивляться храм Звартноц, точніше його руїни…

Як дістатися

Маршрутка з Єревану: можна сміливо сідати на маршрутку (на центральному автовокзалі Кілікія), що їде до Ечміадзіна, тільки попередьте водія, що вам потрібно вийти біля храму Звартноц. Вартість 200 драм, 15 км шляху.

Маршрутка з Ечміадзіна: сідаємо на ту ж саму маршрутку, на який приїхали, буквально 5 хвилин і ви на місці. Вартість проїзду символічні 100 драм (водій може і безкоштовно підкинути). Руїни храму видно з дороги, не пропустіть.

Таксі: з Єревану вартість таксі буде приблизно такою ж, як до Ечміадзіна, тобто від 2000 драм.

до змісту ↑

Скільки коштує

Ми пройшли безкоштовно, але деякі мандрівники кажуть, що вартість квитка 1000 драм, далі 300 метрів по прямій і широкій дорозі і ви біля храму Звартноц.

до змісту ↑

Час роботи

 • Вівторок-субота: з 10:00 до 17:30
 • Неділю: з 10:00 до 15:00
 • Понеділок: вихідний

Що подивитися

Звартноц представляє з себе, на сьогоднішній момент, руїни храму «Бдящіх сил», які знаходяться зовсім недалеко від Ечміадзіна, а точніше поблизу аеропорту Звартноц.

1. Руїни самого храму Звартноц, що віддалено нагадують римські споруди. На секунду навіть забуваєш, що знаходишся у Вірменії, а не де-небудь в Тунісі. Побудований храм в VII столітті, а в X він звалився з-за прорахунків архітектора.

2. У музеї можна подивитися те, що збереглося від храму і представляє велику цінність.

3. Недалеко від храму десь є ще такі ж руїни палацу Нерсеса III і стародавньої виноробні.

4. Дуже довго шукала сонячні годинники, які були вказані на карті під №13, прошерстили все що можна, але години так і не знайшлися. Якщо серед вас є ті, хто виявився більш зрячим, поділіться будь ласка.

Може, коли-то храм Звартноц був дивом зодчества, але зараз не вражає, ні краплі. Сюди можна заїхати, тільки якщо ви маєте зайвим часом, як у нашому випадку.

до змісту ↑

Карта маршруту

Повернувшись в Єреван, насамперед, ми забрали наш великий рюкзак, а далі у час, що залишився ще трохи прогулялися по Єревану, помилувалися на чорних лебедів, повторно заглянули до Великого Каскаду, а потім попрямували на поїзд до Грузії.

При посадці у вагон нас зустрів уже знайомий нам провідник. Особисто я дуже втомилася, щоб дивуватися. Він теж нас дізнався, навіть паспорта перевіряти не став. А на прохання мого друга, видати нам постільна білизна, не сперечався. Вагон виявився практично порожнім. Цікаво, в одному місці зібралися люди різних національностей: за стіною праворуч німці сміялися, ліворуч були іранці, ми росіяни, на початку вагона сиділи купкою поляки, це не рахуючи грузин і вірменів. У цьому щось було. Я навіть не помітила, як ми перетнули кордон.

Трохи сумно було прощатися з Вірменією. Якщо у вас буде можливість, відвідайте цю країну, я впевнена вам сподобається не тільки природа і визначні пам’ятки, але й самі люди.

Дивіться також:

Путівник по цій поїздці (Грузія+Вірменія)
Або мій повний путівник по країні в цілому з цінами, описом, історією та ін.

До зустрічі!

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!