Зміст статті:

 • Загальний бюджет відпочинку в Грузії.
 • Карта нашого маршруту.
 • Часовий пояс.
 • Мову.
 • Релігія.
 • Віза.
 • Гроші і обмінники.
 • Транспорт і автостоп в Грузії.
 • Житло в Грузії.
 • Їжа.

Нарешті, ребятушки, підсумкова стаття на нашу тижневому самостійного відпочинку-подорожі по Грузії. Постійні читачі вже знають, це означає, що сьогодні я коротко, але по справі викладу такі основні моменти, як наш маршрут з картою, витрати на всю подорож, ціни, а також ми поговоримо про транспорт, житло та інших корисних нюанси.

до змісту ↑

Загальний бюджет відпочинку в Грузії.

І як завжди, почнемо з того, як ми добиралися до Грузії. Поїздка в Грузію планувалася на початок червня, на жаль, на той момент у авіакомпаній ніяких акцій не передбачалося, тому довелося покопатися в інтернеті. Одним з найбільш не дуже витратних варіантів мені здався варіант літак+автобус (або автостоп). Я вже згадувала, що в Грузії я не вперше, і кілька разів кордон із цією країною доводилося переходити пішки. Досвід є, значить можна пробувати. Дешевий переліт від авіакомпанії “Перемога” я купила до найближчого до кордону з Грузією міста Владикавказ. А далі планувалося перейти кордон по землі (автобус або автостоп). Подробиці про це читайте у наведених нижче статтях.

Докладна стаття, як дешевше дістатися до Грузії
Докладніше про те, як ми переходили кордон Росія-Грузія

А зараз коротко про витратах:

 • Днів у країні – 7 днів
 • Фінансові витрати на двох:
  — транспорт Кіров – Москва і назад – 7300 руб.
  — авіаквитки Москва – Владикавказ і назад – 14200 руб.
  — витрати в Москві – 0 руб.
  — витрати у Владикавказі – 0 руб.
  — витрати в Грузії на все – 432,3 ларі ( ~12 700 руб.)
  — підсумок на двох – 34 200 руб.
 • З погодою на початку червня нам не пощастило, вона була занадто не стандартна навіть для Грузії – в основному похмурі дощові дні, всього 1-2 сонячних денька. На жаль, не вдалося навіть скупатися. Однак, повторюся, для Грузії це аномально, в цей час року вже можна сміливо валятися на пляжах.
 • Актуальні авіаквитки Тбілісі

  Актуальні авіаквитки Владикавказ

  до змісту ↑

  Карта нашого маршруту.

  04.06-05.06 — Дорога з Владикавказа в Грузію. Проходження кордону.
  05.06 — Місто Кутаїсі і його визначні пам’ятки.
  06.06 — Каньйон Окаце і водоспади Кинчха.
  06.06 — Що подивитися в околицях Кутаїсі: монастирі, каньйони, печери
  06.06 — Як дістатися до Местії (Сванетія): літак, поїзд, автобус
  07.06 — Ми у Місцях: житло, їжа та пам’ятки.
  07.06 — Сванетія. Самостійний похід до озер Корульди.
  08.06 — Сванетія. Гірськолижний курорт Хацвалі. Канатна дорога.
  08.06 — Околиці Помсті. Село Лахірі.
  09.06 — Як дістатися до Батумі. Варіанти і наш досвід.
  09.06 — Пам’ятки Батумі. Що подивитися в місті і в околиці.
  10.06 — Подорож з Батумі в Урекі. Фортеця Петра.
  11.06 — 15 обов’язкових пам’яток міста Тбілісі та його околиць.

  до змісту ↑

  Часовий пояс.

  UTC+4 (на 1 годину вперед від московського).

  до змісту ↑

  Мову.

  Місцеві говорять грузинською мовою, всього в Грузії три діалекту, які між собою відрізняються і грузин, приміром з Сванетії вже зовсім не розуміє грузина мегрела. Написів російською з кожним роком все менше і менше, втім як і людей, які знають наш з вами рідний. В основному це радянське покоління, молодь говорить вже або на грузинському, або англійською. “Американізація” робить свою брудну справу.

  до змісту ↑

  Релігія.

  У мене скоро мова втомлюється повторювати, що Грузія – одна з перших країн, хто прийняв християнство (після Вірменії). Немає там мусульман, не-ту (навіть якщо і є, то така незначна частина, що їх можна не брати до уваги)!

  до змісту ↑

  Віза.

  Для росіян віза не потрібна протягом 90 днів.

  до змісту ↑

  Гроші і обмінники.

  Валюта в Грузії називається ларі (GEL), прирівнюється до 100 тетрі.

  Дуже зручно, що Грузія приймає до обміну рублі. Причому обмінники є практично в кожному місті і їх можна розпізнати за відповідним яскравому електронному табло. Курс в банках буде гірше, ніж у вуличних обмінниках. Обов’язково уточнюйте наявність комісії. Нюанс: якщо запитати в обміннику який курс до рубля, то часто говорять курс не за 1 рубль, а за 1000 руб. Перший час я сильно плуталася з-за цього. Особисто мною помічений самий вигідний курс у Кутаїсі (можливо в Тбілісі, якщо походити по кількох обмінниках).

  В аеропорту курс не надто вигідний, краще обмінювати там невеликі суми. У багатьох місцях можна розплачуватися рублевими кредитними картами. Кажуть, у готелях Грузії заборонено розплачуватися не місцевою валютою, за це штрафують. Я розплачувалася завжди тільки ларі, тому про достовірності інформації нічого сказати не можу. Про поточний курс спеціально нічого не пишу, краще його актуальність перевірити за допомогою онлайн конвертера (якщо цікаво, то на момент подорожі 1 ларі приблизно дорівнював 32 рублям).

  до змісту ↑

  Транспорт і автостоп в Грузії.

  Я вже не перший раз відвідую цю країну, і встигла покататися практично на всіх видах наявного транспорту. У Грузії, як і скрізь є поїзди, літаки, автобуси і таксі. Однак, країна не настільки велика, щоб вибирати щось більш масштабне, ніж автобус або маршрутка.

  Маршрутки. Так, маршрутки, мабуть найпоширеніший, швидкий і не дуже дорогий вид транспорту. Більшою мірою туристи переміщуються в межах одного регіону (і навіть за ним) саме на них. Правда, водії даного виду транспорту дуже люблять поганяти, в слідстві чого частенько порушують ПДР, а в Грузії навіть водіїв автобусів легко (і не по одному разу) можуть зупинити поліцейські, виписати штраф.

  Чим мені НЕ подобаються маршрутки, так це відсутністю будь-якого розкладу (за винятком деяких напрямків з Тбілісі), машина виїжджає з автостанції по мірі наповнення автобуса. Саме це стає проблемою особливо далеких регіонів (наприклад Сванетія), куди можна доступно дістатися тільки цим видом транспорту.

  Зате є і свої плюси. З водіями маршруток легко торгуватися. Охочіше роблять знижку, коли розуміють, що ви з Росії або просто говорите російською, запросто можна скинути кілька ларі від стандартної ціни, а в деяких випадках і взагалі їхати безкоштовно, так як грузини дуже щирий народ.

  При ціноутворенні маршрутки підкоряються правилу — 1,5 рубля за кілометр, тобто 20 км можна проїхати приблизно за 1 ларі. Логічно, що розцінки мають свою похибку для деяких районів, де немає альтернативного транспорту або із-за віддаленості від центральної частини бензин коштує дорожче, тоді вартість проїзду на відстань буде вище. Вартість автобусів і маршруток по місту приблизно від 0,5 ларі.

  Метро. Тбіліське метро має дві лінії і працює з 6.00 до 23.00. Зручно тим, що пов’язує історичний центр міста з залізничним вокзалом і обома автостанціями (Ортачала і Дідубе). Всі написи продубльовані англійською мовою, також як і оголошення станцій всередині вагонів.

  Вхід в метро здійснюється за допомогою пластикових карт, придбаних у касі. Ціна карти 2 ларі, можна внести суму грошей на будь-яку кількість поїздок, а у разі, якщо ви використовували не всі гроші — повернення можна отримати в касі за чеком або паспорту. Вартість проїзду — 50 тетрі (0,5 ларі). Ця ж картка використовується для оплати проїзду на канатній дорозі (1 ларі), у столичних міських автобусах (50 тетрі) і великих жовтих міських маршрутках (80 тетрі).

  Якщо метро потрібно скористатися один раз, то можна просто попросити скористатися карткою будь-якого перехожого грузина і віддати йому готівкою витрачену суму. Що ми і робили.

  Поїзда. На мій погляд поїзда вигідні тільки якщо потрібно проїхати 300 км (приклад Тбілісі-Батумі) і бажано нічним поїздом, щоб убити двох зайців: не витрачатися на нічліг і проїхати велику відстань. Однак, знову ж таки не у всі регіони можна потрапити на поїзді, особливо це стосується гірських районів типу Сванетії.

  Вартість квитка на потяг залежить від класу вагона, так само як у Росії: від 8 до 40 ларі. Є одна незручність – вся інформація на квитку грузинською мовою, однак при покупці квитка дівчина операціоніст все розповість і якщо потрібно навіть напише ручкою на цьому ж квитку. Білизна в плацкарті краще просити самостійно у провідника, інакше його можна не дочекатися. А ось білизна в купе мене дуже потішило, коли нам принеси запаковані одноразові простирадла, які зазвичай у нас видають у лікарнях.

  Транспортне сполучення Грузії в останні роки дало гарний розвиток, стали з’являтися фірмові автобуси (за розкладом) типу geometro.ge з кондиціонером, Wi-Fi і можливістю придбати квиток онлайн. Щоправда напряму поки що самі туристичні, але будемо сподіватися на розширення маршрутних ліній. Те ж саме стосується і поїздів, придбати квиток онлайн можна на офіційному сайті Georgian RealWay. Правда, на мій погляд сайт в плані зручності ще сильно кульгає, та на актуальні напрямки так просто квиточок не урвати, але все розвивається.

  Автостоп. Особисто мені до душі саме цей спосіб пересування по Грузії. Не тому, що я звикла до халяви в подорожі, а тому, що тільки таким методом більше шансів і можливостей поспілкуватися з душевними грузинами. Я люблю цю націю ще з тієї самої моєї першої поїздки. Люди цієї країни западають в душу і надовго залишаються там. Хто не вірить, може перевірити на собі. І логічно припустити, що автостоп в даній країні просто шикарний. Буквально 1-2 машини, і тебе вже везуть в потрібному напрямку. Інший раз пересуватися автостопом куди швидше, ніж маршруткою, а люди настільки гостинні, що можуть почастувати якщо не їжею, то як мінімум поїздкою до якоїсь незапланованої пам’ятки.

  до змісту ↑

  Житло в Грузії.

  З цим питанням ми не морочилися, благо 21 століття на вулиці. Відкриваємо інтернет, знаходимо пошуковик по готелям, наприклад RoomGuru. Далі все по стандарту, забиваємо потрібні дати, потрібний напрямок і бронюємо вигідний за ціною і комфорту готельчик або хостел. В деяких випадках з-за постійної зміни напрямку маршруту, доводилося бронювати номери прямо по ходу справи (за допомогою смартфона).

  З особистого досвіду можу сказати, що якщо їхати вдвох, то в хостелі простіше взяти не ліжко-місце, а цілий номер на двох. По-перше, за ціною вийде або дешевше, або також як 2 ліжка в загальній кімнаті. А по-друге, в Грузії номера, навіть у гостьових будинках виглядають цілком пристойно, майже як готель економ класу з окремим душем, туалетом, кондиціонером. Нам на двох такі номери в готелях виходили приблизно від 27 ларі (800 крб). Причому, якщо б ми знімали цей же номер на місці, то як з’ясувалося, заплатили б на пару-трійку ларі дорожче. Ось, наприклад, непогана подборочка дешевих готелів в центрі Тбілісі:

  до змісту ↑

  Їжа.

  Поїздивши по Грузії різними способами, можу сказати наступне. Якщо харчуватися чисто в кафешках, то страви дійсно трапляються досить гострі. А от якщо вас будуть пригощати місцеві домашньою їжею, то навряд чи ви будете вважати грузинську кухню гострою.

  Що я раджу спробувати в першу чергу в Грузії? Ні, не вино. До алкоголю я ставлюся …ніяк, тому сьогодні йтиметься тільки про їжу. Звичайно ж хачапурі! Тільки в Грузії ви зможете скуштувати справжній хачапурі, ні в Росії, ні навіть в Абхазії такого хачапурі не знайти! Чому? Та тому що складно зробити національне блюдо, не маючи національних інгредієнтів. Є у нас в місті один грузинський ресторанчик, так от, заявляю вам з 100% упевненістю – все що там називається хачапурі і коштує в 3 рази дорожче, ніж в Грузії – це тупо булочка з магазинским російською плавленим сиром.

  Взагалі в Грузії варто порадувати свій шлунок національною кухнею, і радити щось конкретне немає сенсу, бо блюда дійсно смачні, з натуральних продуктів, зроблені з душею, і до того ж не занадто дороги.

  Приклади цін:

  • хінкалі 1 шт – від 0,6 ларі
  • лобіо – від 5 ларі
  • харчо – від 5 ларі
  • кубдари – від 4 ларі
  • хачапурі – від 1,5 ларі (залежить від розмірів)

  У середньому нам на двох вдавалося поїсти в кафе приблизно від 10 до 15 ларі.

  До речі, якщо ви, як і я, не любите привозити з інших країн всякі непотрібні пылящиеся на холодильнику або серванті дрібнички, то з Грузії цілком як сувенір можна прихопити хачапурі, сулугуні копчений (сир), чурчхелу (горіхи у виноградному соку), вино та інші солодощі. Правда потурбуйтеся про гарній упаковці, а то наприклад в мене досі рюкзак ароматизує сулугуні.

  Ваші рідні і друзі точно ніде в Росії такого не спробують.

  Ось і все, друзі! Невеликий, але дуже насичений самостійний відпочинок в Грузії підійшов до кінця. До нових маршрутів!

  ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

  Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

  ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

  Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

  ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

  Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

  ВИГІДНА СТРАХОВКА

  Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!