Зміст статті:

 • Як дістатися до Мцхети і Джварі з Тбілісі
 • На таксі в Мцхету і Джварі
 • На маршрутці в Мцхету і Джварі
 • На машині в Мцхету і Джварі
 • Екскурсії
 • Особистий досвід
 • Храм і монастир Джварі
 • Стародавнє місто Грузії – Мцхета
 • Вартість, час роботи і екскурсії

Продовжимо розповідь про пригоди в Грузії. У попередній статті ми трошки змінили своїх планів, відправившись в подорож по печерним містам, минаючи древню столицю Грузії — Мцхету і чудовий храм-монастир на горі Джварі. Пора виправляти ситуацію і сьогодні ми обов’язково туди заглянемо. А спочатку я розповім про те, яким чином можна доїхати до візитної картки країни.

до змісту ↑

Як дістатися до Мцхети і Джварі з Тбілісі

Для початку добираємося до Грузії:

 • Як вигідніше дістатися до Грузії
 • Маршрут (цій поїздці) Грузії і Вірменії з корисною інформацією
 • Ще один путівник по Грузії

Почнемо з того, що Мцхета знаходиться всього в 25 км від Тбілісі. Це досить популярне місце, тому дістатися туди праці не складе. Монастир Джварі розташувався неподалік від Мцхети на пагорбі, тому найчастіше відвідують цю парочку разом.

до змісту ↑

На таксі в Мцхету і Джварі

З Тбілісі вартість таксі приблизно 20$ в обидві сторони з урахуванням очікування. Це найпростіший, але не самий дешевий спосіб переміщення в бік Мцхети і Джварі. Зате найзручніший: за пару годин можна подивитися Мцхету, а після чого доїхати на цій машині до храму Джварі. Таксі можна знайти на вулицях Тбілісі, а можна забронювати онлайн за фіксованою ціною:

 • Тбілісі-Мцхета-Джварі-Тбілісі (від 21$)
 • Аеропорт Тбілісі-Мцхета-Джварі-Тбілісі (від 23$)

до змісту ↑

На маршрутці в Мцхету і Джварі

Маршрутки до Мцхети відправляються з автостанції Дідубе (поруч однойменна станція метро). Питаєте у будь-якого водія, яка маршрутка йде до Мцхети, платите 1,5 ларі їдете півгодини до Мцхети. Маршрутки ходять часто, можна не турбуватися про розклад.

Від Мцхети до Джварі можна дістатися:

 • пішки — всі стежки є на моїй улюбленій карті Maps Me, раджу скачати, якщо ще цього не зробили,
 • автостопом,
 • на таксі — в один бік коштуватиме приблизно 10 ларі, можна торгуватися. Якщо назад в Тбілісі ви збираєтеся їхати також громадським транспортом, то краще поїхати назад до Мцхети (10*2=20 ларі в обидві сторони з очікуванням)

до змісту ↑

На машині в Мцхету і Джварі

Якщо ви подорожуєте самостійно, але дуже хочеться бути мобільним і у вас в кишені завалялися права, можна через інтернет орендувати машину без водія щоб з комфортом відвідати Мцхету, Джварі і навіть Горі з древніми печерами Уплісцихе, звідки ми приїхали.

до змісту ↑

Екскурсії

Завдяки екскурсіям не потрібно морочитися з складанням маршруту і пошуком інформації про цікавих місцях, до того ж практично всі екскурсії організовані так, щоб відвідати відразу кілька попутних пам’яток.

Групові екскурсії:

 • Храми Мцхети+обід в історичному кафе — до 15 чол, точка початку — Тбілісі, тривалість 5 годин, російською мовою ( 20 за чол)

Індивідуальні екскурсії:

 • Джварі+Мцхета — до 4 чол, точка початку — Тбілісі, тривалість 4 години, російською мовою ( 69 за екскурсію)
 • Джварі+Мцхета+кінна прогулянка+старий Тбілісі — до 10 чол, точка початку — Тбілісі, тривалість 10 годин, російською мовою ( 20 за чол)
 • Мцхета+Джварі+таємне місце — до 6 ос, точка початку — Тбілісі, тривалість 5.5 годин, російською мовою ( 90 за екскурсію)
 • Інші індивідуальні екскурсії в Уплісцихе і Горі

до змісту ↑

Особистий досвід

Спочатку в Мцхету ми збиралися їхати з Тбілісі, тому логічно, що вирішили використовувати маршрутку. Але плани в дорозі змінилися, тому зараз в Мцхету ми їдемо з боку Горі. До автовокзалу у Горі ми не дісталися, бо біля стін фортеці Горісцихе нас підібрав місцевий таксист, який безкоштовно довіз до перехрестя на Мцхету. Гілка до Мцхети була майже без автотрафіка. Що залишалося робити, як не йти далі пішки, навіть утрьох веселіше. Зупиняти попутку і в думках не було, попутка вирішила сама нас довезти. Точніше це було чергове таксі. Дуже красномовний грузин махав нам руками і умовляв залізти до нього в машину, обіцяючи безкоштовний проїзд. Природно, всі ми люди «розумні» і розуміємо, що безкоштовний сир тільки в мишоловці, однак таксиста за язик ніхто не тягнув, тим більше до Мцхети було не так вже далеко. Ми сіли.

Водій багато питав, хто ми, що ми і сам розповідав. До поїздки я чула, що грузини досить гостинні і привітні. Наш новий знайомий таким мені видався, коли став запрошувати нас до себе в гості, але після відмови не засмутився, а зобов’язав нас записати його номер стільникового телефону, раптом він ще знадобиться. Телефон не знадобився, так як місцевої сімки немає. Але, щоб не ображати привітного грузина, ми записали його координати.

до змісту ↑

Храм і монастир Джварі

Одним з перших питань його був про те, відвідали ми вже Джварі — храм на вершині гори біля злиття річок Кури і Арагві, поблизу Мцхети. Ми відповіли, що туди забиратися високо, можливо, зробимо це після того, як подивимося Мцхету. Грузин був обурений нашою відповіддю, наполягаючи на тому, що ми просто зобов’язані подивитися цей наикрасивейший храм, а вже потім їхати в Мцхету. Власне дозволу він у нас і не питав, просто розвернувся і поїхав у бік, де на горі навіть звідси було видно монастир Джварі.

Я знала, що тільки за один підйом до храму таксист може попросити кругленьку суму в 20 ларі, про спуск можна було навіть не питати, так як дорога в один бік до самого Джварі, проезжего транспорту немає, от і заробляють. Не скажу, що ми не зраділи бажанням водія побути нам і таксистом і гідом в одній особі, т. к. за звичкою чекали підступ.

Біля храму юрмилася тьма народу. Була субота. А кожну суботу по всій Грузії проходять весілля. За словами гіда-таксиста в Джварі зараз проходили вінчання пар (і не тільки в Джварі). Висадив він нас якраз на середині розповіді про грузинських весільних традиціях. Він розповідав про те, що грузинська дівчина, щоб вийти заміж, повинна бути незаймано чиста, а от на молодого нареченого така заборона не накладається (чомусь я не здивована). Весілля в даний час проходять так само, як і в Росії, де збирається велика родина де-небудь у ресторані, і всі п’ють і їдять за здоров’я молодих. Решту обіцяв розповісти після того, як повернемося.

Храм справді був дуже гарний. Він стояв на самій вершині, а за ним відкривався приголомшливий вид на злиття двох річок і стару столицю Мцхету. Дух захоплювало від такої краси.

Але, красивим тут були не тільки пейзажі. По дорозі нам траплялися молоді пари з гостями. Деякі пари були одягнені в традиційні костюми, саме вони привернули нашу увагу. Одна з пар була дуже красива (обидва в білому), вони навіть запросили з ними сфотографуватися.

Трохи осторонь стояв чоловік з баранчиком. Ми запитали в нього, не подарунок це на весілля. Він ствердно кивнув.

Всередині храму стояла урочиста атмосфера, приємно було провести там кілька хвилин.

Після огляду ми з хлопцями стали думати, що ж робити з нашим дивним водієм. Не заплатити за його послуги здавалося негарно, а з іншого боку, ми могли образити, запропонувавши йому грошей і тим самим знехтувати його привітністю. Довго думали, але все ж повернулися до машини таксиста, вирішили подивитися, що буде далі. Він чекав нас, ми сіли і поїхали до Мцхети.

до змісту ↑

Стародавнє місто Грузії – Мцхета

Біля самого під’їзду до старої столиці наш грузинський друг знову нас здивував: при в’їзді на територію стояли невеликі стовпчики, говорять про те, що в’їзд машин заборонений, далі тільки пішки. Однак, у таксиста знайшовся чарівний пульт, який змусив ці стовпчики опуститися до рівня землі, і тим самим відкрив шлях нам до самого міста.

Тут з грузином ми розпрощалися. Він, як і обіцяв, не взяв з нас ні гроша, а ми щасливі вирушили на огляд Мцхети – місця, де хотіли опинитися ще вранці. Саме цей щедрий грузин змусив мене переглянути свої погляди взагалі на весь народ. Скажімо так, цей момент був переломним.

По всій території ми не пройшлися, заглянули тільки в величаво-урочистий храм Светіцховелі — один з найбільш прославлених і шанованих храмів Грузії.

Історія назви «Светіцховелі» — «Животворящий Стовп» пов’язане з переказом про прийняття Грузією християнства. Легенда розповідає, як житель Мцхети, будучи в Єрусалимі, бачив розп’яття Христа і повернувся додому з реліквією — хітоном Христа. Його сестра, яка вже стала християнкою, доторкнувшись до хітону, померла. Її поховали разом з хітоном, що залишився у неї в руках. На могилі виросло велике дерево — ліванський кедр.

Перший християнський цар Грузії Міріан побажав спорудити над могилою церква. На виконання його бажання кедр зрубали, вирізали з нього сім колон і стали встановлювати їх у церкві. Шість колон було встановлено, але сьома не піддавалася — вона повисла в повітрі. Просвітителька Грузії свята Ніна молилася всю ніч, і тоді цей стовп «без дотику людської руки» став на своє місце. Чудовий стовп мироточил, а це дорогоцінне миро животворило, виліковували хворих від важких недуг. Звідси пішла назва храму — «Животворящий Стовп».

На території храму можна було побачити невеликий сад з фруктових дерев (мені дуже запам’ятався гранат), фонтанчики з водою з джерела, і безліч місць, де просто можна було відпочити після довгого дня, що ми і зробили.

До речі, подібні, тільки поодинокі, фонтанчики стоять по всьому Тбілісі. Можна спокійно підійти до нього попити або помити фрукти. Жителі та гості міста так і роблять, анітрохи не побоюючись того, що вода може бути брудною або неочищеної, так як вона подається безпосередньо з джерел. Забігаючи вперед, скажу, що у Вірменії, наприклад, таких фонтанчиків більше, а вода смачніше. Самі вірмени пишаються тим, що за якістю їх воду ставлять на друге місце у всьому світі.

У самому храмі також проводилися вінчання і я знайшла кілька цікавих фресок.

до змісту ↑

Вартість, час роботи і екскурсії

У Грузії всі храми і монастирі безкоштовні.

Час роботи:

 • Мцхета: з 9:00 до 20:00 (орієнтир по часу роботи храмів)
 • Джварі: з 9:00 до 19:00

Після Мцхети нам довелося розпрощатися з Олексієм, так як він збирався залишатися в Грузії, а наш шлях далі лежав у Вірменію. До поїзда залишалося ще багато часу, ми вирішили просто погуляти по Тбілісі і деяким його пам’яток, на одній з них ми і застрягли майже до самого поїзда: грузинської державності – храм Святої Трійці (по-грузинськи Цмінда Самеба).

На цьому тимчасово відкладемо Грузії в бік, так як далі наш шлях піде через Вірменію, не будемо порушувати хронологію.

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!