Зміст статті:

  • Некрополь Шахи-Зінда.
  • Мечеть Бібі-Ханум.
  • Базар у всіх традиціях Узбекистану.
  • Площа Регістан.
  • Мавзолей Рухабад.
  • Гур-Емір – мавзолей Тамерлана та його сім’ї.

У Бухарі добре, а в Самарканді краще. Я давно чув про це старому, який вважається другим за величиною місті Узбекистану. І якщо мене полонили своєю красою навіть Хіва з Бухарою, то пропустити Самарканд ми ніяк не могли.

Рано вранці нас вже чекав гарячий сніданок і чай, після якого протверезілий господар, не відмовившись від свого гостинності, проводив нас до автобусу в Самарканд і навіть заплатив за проїзд – 1000 сум (15 руб.) на людину.

Щасливі і відпочили, ми відправилися на вивчення “музею під відкритим небом”. Насправді Самарканд набагато давніший того часу (VIII століття до н. е..), коли на чолі його правління стояв Тамерлан (Тимур). Однак, більшість пам’яток архітектури, якими зараз можна помилуватися в Самарканді були зведені з руки цього великого завойовника.

до змісту ↑

Некрополь Шахи-Зінда.

На південно-східному схилі городища Афросіаба розташувався один з найгарніших ансамблів Самарканда або просто кладовищі під назвою Шахи — Зінда.

Ансамбль включає в себе більше 20 будівель, в архітектурі яких різьблена теракоту, велика мозаїка і рельєфна майоліка. Унікальність некрополя в тому, що в ньому міститься багатовікова історія Самарканда, так як тут можна зустріти споруди, починаючи з XI століття. Тому не дивлячись на платний вхід, ми з Милою примудрилися просочитися з натовпом напливу туристів непомітно, щоб насолодитися цим пишністю безкоштовно.

У перекладі Шахі-Зінда означає “живий цар”, з цим пов’язано безліч легенд, але загальна суть їх така, що під час молінь ісламістів, в числі яких був і цар Куссам ібн Аббас (двоюрідний брат пророка Мухаммада), на них напали язичники, які здійснили спробу вбити останнього. Однак, царя у всіх відомих легендах чудесним чином вдавалося втекти від смерті.

Цікаво, хто ж тоді знаходиться в однойменній усипальниці, яка є центром некрополя?

Цього нам не дізнатися, всередині звичайні побілені надгробки навіть без написів.

Не дивлячись на те, що в комплекс входить безліч схожих мавзолеїв, ми заглянули практично всі. І не даремно, адже деякі з них прикрашені всередині настільки красиво, що зовсім забуваєш, де знаходишся, в палаці або в усипальниці.

Найбільш відмінною усипальницею є мавзолей Туман-ака, так як в його орнаменті присутні фіолетові тони, а в інших тільки блакитні. До речі, саме тут похований великий вчений Кази-заде Румі, з яким Улугбек будував обсерваторію (ми вчора там були).

В одному з мавзолеїв ми з Милою натрапили на колекцію старих фотографій.

Особливо запам’яталися люди минулих століть і некрополь в змозі до його реставрації.

Загалом, ми залишилися в захваті від некрополя. Останні фотографії я робив з вершини однієї зі споруд, звідки було видно наступний пункт нашої екскурсії.

Вартість вхідного квитка: 3$ -іноземці, 300 сум – місцеві, 200 сум – школярі.

Як дістатися: на будь-якому автобусі, який зможе висадити на зупинці Xavasi.

до змісту ↑

Мечеть Бібі-Ханум.

Не дивлячись на близькість до некрополя, ми обстежили мечеть тільки до кінця дня, коли пройшлися по іншим пам’яткам. Мілу у зв’язку з її втомою та загостренням розлади шлунка, я залишив на вулиці, а сам примудрився знову в натовпі просочитися безкоштовно на територію прекрасною мечеті.

Бібі-Ханум у перекладається як “старша дружина”. Ходить безліч суперечок про виникнення мечеті, але історики дотримуються думки, що її будівництво розпочалось за наказом Тамерлана на початку 15 століття на честь своєї коханої дружини, коли він повернувся з Індії.

До речі, навпроти мечеті знаходиться “пошарпаний часом” будівля, яка є мавзолеєм. Коли його вперше виявили археологи і розкрили усипальницю, то виявили там два тіла молодих жінок. Можливо, одна з них і була дружиною Тамерлана? Хто знає…

Спочатку мечеть була задумана як спорудження, яке повинно було перевершити всі подібні йому. Споруди, з яких складалася мечеть, були об’єднані в єдину композицію критою галереєю з 480 мармуровими колонами і займали площу понад 18 000 квадратних метрів. Однак, майстри того часу або не володіли технологіями та матеріалами для такого масштабного будівництва, або допустили огріхи в роботі. Потужний фундамент не врятував архітектурне диво від землетрусів і часу, тому до наших днів уціліли тільки: портал, велика мечеть у дворі, дві невеликі мечеть і мінарет.

Навіть після некрополя мечеть виглядає досить скромно. Так що я не став тут затримуватися.

до змісту ↑

Базар у всіх традиціях Узбекистану.

Як я вже сказав, Мечеть Бібі-Ханум, ми обстежили ввечері. Однак, після некрополя ми все одно до неї дійшли. Напевно, візит відклався тому, що нашу увагу відвернули пара хлопчиків, катаються у візку для покупок.

Я повернув голову в той бік, звідки вони викотили, і відразу забув про все на світі, адже перед моїм зором постали “священні ворота” місцевого базару, на якому можна було знайти все мылимые і не мислимі узбецькі солодощі та фрукти. Назва у нього тільки зовсім не читабельне :).

Як істинного цінителя хлібобулочних виробів, мій очей порадів творчому підходу до випічки. Красиво, правда?

Так як Мілу мучив кишечник, то ми шукали більше ось це…

Цукор! Норбек говорив, що кристалічний цукор допомагає при розладах шлунково-кишкового тракту. Самі узбеки використовують його замість цукерок до чаю. Я б додав, що він навіть смачніше останніх, не кажучи вже про натуральності.

Ех, шкода, нам ще подорожувати і подорожувати, а так тут можна стільки солодощів на подарунки набрати.

до змісту ↑

Площа Регістан.

Ось ми і дісталися до самого серця, ні, до самої душі Самарканда – чудовий Регістан (рег – пісок, стан – місце, тобто “місце, вкрите піском або площа). Регістаном називали раніше всі головні площі.

Я знав, що за таку пам’ятку 100% беруть гроші, тому ми з Милою небагато обійшли комплекс і вирішили залізти через паркан збоку. У цьому місці знаходилось багато відпочиваючих, тому був шанс проскочити непомітно для очей охорони у формі. Правда відразу напролом ми не пішли, а сіли на перила невисокої огорожі, вирішивши таким чином розвідати обстановку. І не даремно, тому що через деякий час зі спини зовсім несподівано до нас підійшов охоронець. Напевно, десь були камери.

Він нерішуче постояв поруч з нами, не знаючи, що сказати, адже хоч ми й сиділи на огорожі, але ногами в іншу сторону. До того ж поруч точно так же сиділа ще одна парочка, тільки обличчям до Регістану. Нарешті, він не витримав:

— Що ви тут робите?
— Сидимо. – стислість-сестра таланту :).
— Відпочиваємо, – доповнила відповідь Міла.
— А… ви вже відвідували Регістан? – трохи задумавшись, охоронець задав нове питання.
— Ні, це для нас дуже дорого, – просто відповів я, а потім з ходу додав, – але, якщо ви нам дозвольте пройти просто так, то ми будемо дуже вдячні.

Охоронець зовсім розгубився, чи то від моєї нахабною чесності, чи то ще від чого.

— Ну… х-добре… – видавив він з себе, так і не знайшовши вихід зі сформованої ситуації, – тільки назад, будь ласка, вийдіть через головний вхід.
— Добре, спасибі вам велике! – обрадувано в один голос промовили ми.

О так! Тепер ми стояли в самому центрі чудового Регістану і відчували себе маленькими мошками порівняно з його розмахом і розмірами. Площа відома всьому світу завдяки ансамблю з трьох медресе, розташованим “особою” в центр.

Медресе Улугбека – найстаріше медресе ансамблю, духовно-просвітницьке споруда XV століття, зведена правителем Улугбеком.

Медресе Шердор (медресе з левами) — ісламське освітній і меморіально-культова споруда XVII століття, що розташувалося в східній частині ансамблю.

Відрізняється рідкісним орнаментом, зверху можна побачити символ Самарканда – львів з сонцем на спині. До речі, такий же “лева” красується на грошовій купюрі в 200 сум. А якщо придивитися, то в центрі під левами можна побачити так звану “свастику” або один із слов’янських символів. Цікаво дізнатися, що він тут робить?

Медресе Тілля-Карі (позолочене медресе) — центральне третє культова, освітній споруда XVII століття. Ось всередину нього ми і попрямували.

На вході нас зустрічає з “хлібом і сіллю” веселий дідусь-узбек.

Ми увійшли всередину, я побачив ось таку картину з людиною на підлозі.

А коли я підняв очі туди, куди був спрямований об’єктив його камери і завмер на місці. Я навіть говорити нічого не буду, просто покажу диво!

Не знаю, скільки ми стояли з Милою, задерши голови, але коли я все-таки зміг відірватися від побаченого, то шия трохи заніміла :). Красивим тут був не тільки стеля, а по правому крилу можна прогулятися і подивитися кілька музейних експонатів.

У Регістані ми теж заглянули в кожен кут, прогулявшись по внутрішніми дворами і закутками.

Набрели навіть на пам’ятник вченим розумів того часу.

У маленьких приміщеннях розмістилися магазинчики, де можна придбати сувенір за смаком. Або сфотографуватися в традиційному костюмі.

Ми пішли раді охоронця, і по завершенню екскурсії по Регістану, пройшли через головний вхід. Там же піднявшись на поміст, я вже налаштував фотоапарат, щоб зняти загальний план площі, як ззаду почулося “хеллоу” дитячим голосом. Я не відразу зрозумів, що це нам, а коли дивне привітання повторилося, обернувся і побачив натовп узбецьких школярів.

— Хеллоу, – почулося у відповідь від Міли, поки я з подивом дивився на діточок.
— Вір ар ю фром? – зрадівши налагодженого контакту з “іноземцями”, вперед вийшла дівчинка в шкільній формі.
— Раша. – хитро посміхаючись відповіла Міла.

Спочатку дівчинка не відразу зрозуміла, що їй відповіли, а потім розсміялася.

— Так це ж росіяни! – і всі хлопці людина в 15 підійшли до нас. Ми трохи поспілкувалися і відповіли на їх запитання, а потім продовжили захоплюючу прогулянку по Самарканду.

Вартість вхідного квитка: 16 000 сум (240 руб.) для іноземних громадян.

до змісту ↑

Мавзолей Рухабад.

Після полудня сонце стало просто безжальним, тому довелося залізти в фонтан, щоб охолодитися. Клянуся, мене майже ніхто не зауважив :).

Так як ми йшли пішки, то абсолютно несподівано перед нами “виріс” ще один мавзолей – Рухабад (обитель духа). У планах його не було, але раз вже ми тут, то чому б не зазирнути?

Споруда зовсім невелике і має кілька входів з різних сторін, два з яких були відкриті. Так вийшло, що ми заглянули збоку, звідки відкрився вид відразу на все приміщення з цегляними надгробками. Як відомо, тут похований ісламський проповідник, шейх Бурханеддин Клыч Сагарджи.

Всередині сиділо кілька чоловік, одна з жінок помахала нам мовчки, щоб ми зайшли з іншого входу. З цікавості я пішов її порадою. А коли ми таки підійшли до іншої двері, жінка сказала, що ми повинні заплатити за вхід 6000 сум (90 руб.). Я не повірив своїм вухам і засміявся. Вона сама відкрила бічні двері, через яку видно все, що знаходиться всередині, навіть не заходячи, а тепер просить грошей. Такого я ще не зустрічав. Платити я звичайно не збирався, якщо чесно, то там і не за що. Надгробки в більш красивому варіанті краще подивитися в некрополі.

На виході Міла знайшла банер “Узбечка на ослику” і не змогла пройти повз :).

до змісту ↑

Гур-Емір – мавзолей Тамерлана та його сім’ї.

Останньою крапкою в самостійному поході по Самарканду стало відвідання гробниці Аміра Тимура (Тамерлана) і його сім’ї, яка була споруджена в 1404 році. Якщо вірити табличці всередині мавзолею, то разом з Тамерланом, в гробниці поховано його два сина, двох онуків (включаючи Улугбека) і його духовний наставник.

Кажуть, якщо пощастить зустріти доглядача, то він за певну суму грошей покаже справжні могили вищезгаданих людей, які знаходяться на цокольному поверсі рівному під першими. Мені цього побачити не вдалося, ну і добре.

Залишок дня ми ще прогулялися вулицями Самарканда і я навіть зважився довіритися ножиць узбецького перукаря, все таки обріс вже за 3 місяці 🙂

День вийшов насиченим, ми хоч і доїхали до будинку Норбека на автобусі, однак, втомилися, як коні. На вечерю нас вже чекав плов. Я хоч і дотримуюся думки, що традиційні страви треба пробувати в тій країні, де їх вигадали, однак узбеки роблять його досить жирним, що погано позначається на російських шлунках, звиклих до кисло-молочної та вареної їжі. Якби не це умова, я б сказав, що плов мені дуже сподобався. Однак, Міла його так і не спробувала.

Це була остання ніч у гостинному домі узбецької сім’ї. Попереду у нас столиця Ташкент, не пропустіть, друзі.

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!