Зміст статті:

  • Дорогий паломників.
  • Монастир і мощі Святого Василя Острозького.
  • Історії про чудеса, які творив Василь Острозький.
  • Огляд церков.
  • Завершення вечора в Нікшичі.

Сьогодні на електронних сторінках блогу LiteTrip.ru ми розповімо вам про найсвятішому місці в Чорногорії, яке знаходиться на висоті 900 метрів над рівнем моря – Острозький монастир. Взагалі монастир має дві церкви, які вирубані прямо в скелі. Ну що, вже зацікавило? Тоді йдемо, точніше їдемо дивитися.

до змісту ↑

Дорогий паломників.

Зі столиці полюбилася нам Чорногорії до повороту на Острог довезла нас всього одна машина. Від шосе до монастиря, вже видневшегося далеко в горах залишалося 7 км. Звичайно, можна взяти таксі за 12 євро і не паритися, але я вирішив, що краще пообідати два рази в ресторані на ці гроші і ми пішли пішки :).

У першій же кафешці я застосував “хитрість папуаса”. Ми з Милою взяли меню, довго його мурижили, щось запитували про порціях і про стравах. А потім запитали у господаря, можна залишити речі тут. І якщо можна, то коли ми повернемося з монастиря, то пообідаємо у нього. Чоловік одразу погодився.

Геть важкі рюкзаки! Даєш легкий підйом в гору!

Так ми пройшли десь кілометр, а потім знову вирішили скористатися послугами автостопу, бо трафік був не найгірший. На диво десь друга машина відразу ж зупинилася. Ще більше здивувало, що це виявилися місцева молода пара, дівчина була вчителькою сербської мови в школі, а хлопчина-водій :).

Хлопці теж їхали подивитися пам’ятка, тому нас привезли майже до самого останнього прольоту, де вже підніматися на машинах було заборонено. Залишалося всього якихось 200 метрів кам’яних сходинок до Острозького монастиря.

Міла злетіла на них так, як ніби сили тяжіння на неї вже не діяли, чому я дуже здивувався. Я ж відчував якесь тиск на ноги, тому їй доводилося мене чекати, щоб зовсім не загубитися в натовпі паломників і туристів, яких тут було чимало.

до змісту ↑

Монастир і мощі Святого Василя Острозького.

Коли ми піднялися на майданчик і побачили святий комплекс, я відразу зрозумів і відчув, що незвичайне місце — місце сили.

На невеличкому майданчику перед церквами товпилося дуже багато людей. Та ж сама картина спостерігалася в церковній крамниці і в спеціальній “чорної” кімнатці від кіптяви, де всі бажаючі можуть поставити свічку.

Але найбільша черга була біля воріт останньої церкви, куди ми теж “зайняли” місце. І не дарма, в самому її кінці нас чекала невелика кімнатка приблизно 2*2 метри, де всередині сиділи два ченця, що охороняють мощі святого Василя Острозького – цілителя та чудотворця.

Кожен, хто входив всередину, хрестився, а після цілував ікону і хрест на мощах. Заради цих кількох хвилин сюди їдуть з усього світу паломники не тільки різних національностей, але і різної віри (навіть мусульмани).

І не даремно, адже Василь був справжнім чудотворцем і цілителем, про що ходить багато легенд та історій (кілька з них я напишу трохи нижче).

Після відвідування невеличкої кімнатки, люди проходять по коридору, де є можливість написати на клаптику папірця свої побажання, молитви або подяки, і кинути в спеціальний ящик. Я теж скористався цією можливістю.

Якщо піднятися далі по сходах в три прольоту вище, то можна опинитися на верхньому поверсі, звідки відкривається дуже гарний вид на долину і де знаходиться невелика кімнатка з залишками священного хреста. Туди ми також завітали.

Ще один хрест, але поменше, розташований тут же на майданчику.

До нього теж доведеться вистояти невелику чергу. У нашому випадку чергу виявилася пристойною, так як ми потрапили якраз на туристичну групу. Але зате змогли послухати кілька історій про життя святого Василія.

до змісту ↑

Історії про чудеса, які творив Василь Острозький.

Одна з історій розповідає про маленького хлопчика, який був не то хворий, не то у нього вселилися духи. Батьки цього хлопчика були мусульмани, вони виходили всіх відомих лікарів і цілителів, але так і не змогли вилікувати сина. Поки хтось не сказав, що у горах у монастирі живе святий Василь, який зможе їм допомогти, бо творить чудеса наяву. Батьки довго не могли зважитися, так як були іншої віри і сумнівалися в тому, що їм захочуть допомагати, але хлопчикові ставало тільки гірше.

Тоді вони все ж вийшли у бік монастиря. І коли до мети залишалося зовсім небагато, несподівано син почав сильно чинити опір. Він кусався, лаявся страшними словами, дряпався і намагався битися. Але батькам все-таки вдалося доставити його до Василя, який спеціально для їх сина виготовив залізні святі кайдани. І коли ці кайдани наділи на хлопчика, він ще деякий час упирався, але потім заспокоївся.

Кажуть, ці кайдани до цих пір зберігаються в одному зі сховищ монастиря.

***

Інша історія розповідає про багатого купця, який почувши від людей про чудеса Василя Острозького, ніяк не хотів в них вірити. Він був настільки скептично налаштований, що захотів сам переконатися у своїй правоті.

Купець прийшов у монастир і обдурив ченців тим, що у нього великі проблеми, що він дуже нещасний. Ченці привели його до Василя, і коли купець доторкнувся до нього, то в той же момент помер.

***

І остання сама реальна історія, яку ми чули від місцевих. Кажуть, що монастир навіть після смерті Василя Острозького є настільки сильним святим місцем, що багато людей (паломники або туристи) туди просто не доїжджають, їх не пускає місце. За місцевою статистикою, найбільша кількість аварій і нещасних випадків, а то й просто вихід з ладу техніки відбувається саме по дорозі до монастиря. Ми самі по дорозі бачили 2 зламалися машини.

Треба ж, як цікаво! А ми добралися туди без особливих проблем, якщо враховувати чорногірський автостоп.

А якщо серйозно, то монастир Острог — приголомшливе місце навіть якщо не враховувати енергетику, там просто дуже красиве і відвідати його варто обов’язково.

до змісту ↑

Огляд церков.

Після монастиря ми пішки вирушили у зворотний шлях. Трохи нижче монастиря є кілька церков, куди ми зазирнули чисто з туристичного цікавості.

Сама нижня виявилася навіть симпатичною з великою територією, де можна прогулятися.

Або навіть сфотографуватися на тлі “прірви”.

Спускатися завжди легше, ніж підніматися, так і бажає нас підвезти знайшовся не так швидко, як на початку шляху. І то вірно, після очищення у святому місці, можна не замислюватися про праведних справах :).

Найсмішнішим було те, що дорога тут одна, тепер водій не міг відмахнутися, що він їде не в ту сторону або в сусіднє село, і нам не по дорозі, тому просто чекали доброго людини. Дочекалися! Ви здивуєтеся, але це була сім’я росіян, приємні хлопці. Вони довезли нас до ресторану, де ми залишили наші речі, і пообідали на 5 євро за двох.

до змісту ↑

Завершення вечора в Нікшичі.

Передбачалося до кінця дня проїхати ще стільки, скільки вийде і заночувати десь біля найближчого села. Такий селом, а точніше містом виявився Нікшич, де я зовсім випадково натрапив на дуже смачне вишневе дерево, і поки не поповнив наш запас ягодами, ми не рушили далі в дорогу :).

На виїзд з Нікшича абсолютно ніхто не хотів нас підвозити. Напевно, машин 50, а то і більше проїхало повз. Шкідливий дощ “спас” наше становище.

Метрах в 100-х від того місця, де ми стояли, перебував приватний будинок без паркану і хорошою терасою. Коли дощ пішов трохи сильніше, ми з Милою попрямували до терасі, до того моменту нам назустріч вийшов господар і ми запитавши дозволу перечекати дощ, в результаті залишилися там на ночівлю.

Точніше я просто запитав, чи можна у них на галявині поставити намет. Чоловік не опирався, та ще й згадав, як минулого разу те ж саме місце поставили намет якісь товариші з України.

Загалом повчили спокійний нічліг, пару стаканів соку і пачку печива в подарунок. Так завершився наш ще один активний день подорожі. Скоро знову зустрінемося, не забувайте підписуватися на новини блогу, щоб бути в курсі свіжих статей ;).

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!