Зміст статті:

  • “Сире” ранок в аеропорту.
  • Дві мечеті: Султанахмет і Айя-Софія.
  • Іподром з трьома обелісками-артефактами.
  • Уздовж берега.
  • Галатський міст і вулиці Стамбула.
  • Всі на вихід!

Йохо-хо і стаканчик чаю! Починаю серію статей по країні, про яку багато дуже мало знають насправді. Пані та панове, мова піде про Туреччині. Хто це глузливо пирхнув зараз в монітор?

Не сперечаюся, можливо в самому початку ми пробіжимося по двом-трьом популярним туристичним маршрутам (містах), але ми не хочемо кататися по жаркого истоптанному узбережжю, ми їдемо на дослідження східній частині Туреччини, де зустріти туриста, повірте, це все одно, що зустріти страуса у себе у дворі.

Коли нас запитують: “Яка країна вам сподобалась найбільше?”, Міла відразу не замислюючись відповідає “Туреччина”, так і я мабуть теж можу зарахувати наші пригоди тут до незабутнім. Почали.

до змісту ↑

“Сире” ранок в аеропорту.

І чому я не здогадався дістати спальники, щоб не прокидатися щогодини від зябкого протягу крізь великі шибки аеропорту? Напевно для того, щоб встати раніше з “розбитою” головою, щоб розум не сильно напружувався від нового місця і умов.

Сіре, вологе, жаркий ранок. Ми і п’ять метрів не минули, як вся одяг промок від сирого повітря, добре хоч тепло на вулиці.

Далеко втекти не вдалося, на шляху постав поліцейський пропускний пункт. Від розгубленості ми присіли на бетонний бордюр, щоб трохи прийти в себе від майже безсонної ночі і спробувати “в’їхати” в нову обстановку.

У розумі залишилися спогади про важкому пересуванні по Белграду, які схиляли до того, щоб в Стамбул взагалі не заглядати, а об’їхати його стороною. На рішення вплинули кілька турків, які побачивши “чужинців” підійшли з участливым видом ближче, щоб допомогти. По-англійськи, звичайно, ніхто не говорив, що засмутило мене ще більше. Трохи помахавши руками в спробі що-небудь їм роз’яснити, я залишив цю затію, думаючи про її непотрібності, поки не приєднався до компанії поліцейський, знає хоча б трохи по-буржуйськи.

І тут я вивчив найнеобхідніші перші слова автостопщика “пара йок (йох)”, що в перекладі означає “грошей нема”. Ну ось, стало веселіше, причому в першу чергу самим туркам, які так і не зрозуміли, до чого я влаштував їм таку тортури заради безглуздих слів.

Выспросив дорогу на столицю, ми з Милою прихопивши “пожитки” сміливо попрямували через поліцейський пункт, де на нас навіть не звернули уваги і далі по шосе.

На одному з роз’їздів на “однополоске” несподівано поруч з нами пригальмував порожній мікро автобус. Я відразу видав водієві ту фразу, яку тільки що вивчив. Той посміхнувся і махнув рукою: “залазьте”. Ми зраділи своїй удачі, і з великою швидкістю почали закидати рюкзаки в салон, так як ззаду автобуса вже вишикувалася ціла черга невдоволених.

Водій виявився добрим і дуже говірким дядечко, шкода тільки мовний бар’єр заважав відповідати йому тим же. У підсумку висадили нас у самому центрі Стамбула, зовсім недалеко від Айя-Софії (Собор Святої Софії), куди нам хотілося заглянути в першу чергу.

до змісту ↑

Дві мечеті: Султанахмет і Айя-Софія.

З цього моменту у нас починаються ходіння виключно по пам’ятках, першим з яких я побачив так звану ” Блакитну мечеть.

Блакитна мечеть Султанахмет знаходиться напроти Айя-Софії, і, здається за розмірами нітрохи не поступається другий, хоча різниця у віці в них майже в тисячу років.

Блакитний вона названа через дрібного візерунок, що прикрашає стіни мечеті.

А точніше, якщо подивитися на нього крізь сонячні промені, що проходять крізь безлічі маленьких віконець, то буде здаватися, що в мечеті збирається космічний блакитний світло.

З головних воріт на територію мечеті можуть увійти тільки віруючі мусульмани, інші відвідувачі та туристи йдуть з південного входу, де можна запозичити всю необхідну атрибутику, а взуття взяти з собою в пакет або залишити тут же в комірці, нахлобучив на босу ногу “бахиллы”.

Скільки мук, але воно того варто, тому що, коли заходиш в мечеть, все всередині завмирає від краси, дополняющегося безліччю вогнів від люстр.

До речі, забув сказати, що вхід безкоштовний. Тут навіть брошурку можна взяти російською мовою (якщо дістанеться), яка просвятит в питанні мусульманства. Досить цікаве чтиво.

Багато мандрівники вважають Айя-Софію найкрасивішим і дивним спорудою в Туреччині, особливо якщо врахувати, що спочатку це був храм Артеміди, на місці якого Костянтин поставив християнську церкву.

Тобто спочатку Собор Святої Софії був християнським, це вже згодом до нього приробили парочку мінаретів і “перетворили в мечеть. Так до чого це я? А до того, що Султанахмет нітрохи не гірше своєї поруч стоїть родички.

Айя-Софія виграє лише віком і артефактами з зруйнованих давніх храмів. Приміром, ті ж колони, які були спеціально “взяті” з храму Артеміди в Ефесі і храму Сонця в Лівані.

До речі, собор почав діяти з 537 року, зараз з нього зробили музей, тому вхід туди платний, аж 25 лір (10 євро). Ви б бачили цю “паровозну” черга, яку потрібно відстояти, щоб подивитися на внутрішнє софійське пишність. Правда, при бажанні якщо є можливість до квитка додати ще 5 євро, то можна пройти без черги ;).

З правого боку від Айя-Софії є ще одна дверцята з металошукачем і охороною на вході. Вона веде в окремі будови, що знаходяться на цій же території. При великому бажанні і спритності можна примудритися залізти безкоштовно в Софійський собор ;).

до змісту ↑

Іподром з трьома обелісками-артефактами.

Якщо ви бували поруч з двома вищеописаними мечетями, то напевно прогулювалися по невеликій площі з обелісками, яка колись назвалася Іподромом. Саме з цього місця в 203 році імператор Септимій почав облаштовувати місто, доповнюючи площа все новими прикрасами і необхідними будівлями.

В ті часи Іподром служив місцем для спортивних змагань, свят та музичних концертів. Тільки в 4 столітті, коли на місто прийшли хрестоносці, від площі мало що залишилося, і замість відновлення багато жителі розтягли її на особисті будівельні потреби.

Але “Іподром” зараз примітний не цим, а тим, що на ньому можна побачити одночасно три поруч стоять і дуже сильних артефакту.

Обеліск Костянтина – названий так тому, що складений з кам’яних блоків, оздоблених золотими пластинами в часи правління імператора Костянтина 7. Золотих пластин, правда, на обеліску зараз не побачиш, тому що вони були зняті хрестоносцями під час нападу, і забрані в якості великого трофея.

А ось сам обеліск “живий” і досі красується тут на площі. Ніхто не може сказати, коли і ким саме був зроблений цей обеліск, але те, що він стоїть тут не просто так – це факт :).

Зміїна колона – на перший погляд нагадує напіврозвалений від часу залізний стовп від якого-небудь фонтану. Однак цієї “завитуле” більше двох з половиною тисяч років.

Вилита колона з бронзи, а точніше з переплавленого зброї переможених персів після перемоги над ними греками. І спочатку вона виглядала зовсім не так. Слідуючи з назви, колона мала ще три зміїні голови, нагороджені золотою чашею. Остання зникла ще в античні часи, а голови змій зникли десь на початку 18 століття. Тільки одну з них знайшли і зберігають в археологічному музеї.

Однак, теж цікаве питання, навіщо імператору Костянтину знадобилося перевозити цей монумент в Константинополь ще в 4 столітті? І куди зникли самі “цікаві” її частини?

Єгипетський обеліск – останній артефакт з “трійці”. Звідки тут обеліск з Єгипту, зроблений з єдиного шматка граніту вагою в кілька сотень тонн і заввишки в 30 метрів (зараз вже 25 метрів з-за численних транспортувань)? Ніхто не задавався таким питанням? Обеліск “потягнув” з Єгипту по Нілу імператор Констанцій і встановив його в Олександрії, де той простояв рівно до 390 року. Після чого останній імператор Візантії вивіз обеліск в Константинополі (нинішній Стамбул). Чи Не занадто багато артефактів в один час і в одному місці?

До речі, кажуть, що ще один такий же обеліск “сперли” англійці свого часу, побудувавши для цього спеціально залізницю. Занадто багато питань і загадок в історії, шкода тільки відповідей обмаль.

до змісту ↑

Уздовж берега.

Після мозголомающих і глазрадующих екскурсій ми з Милою попрямували у бік узбережжя, щоб прогулятися вздовж берега моря, послухати шум хвиль.

Берег виявився кам’янистим з великими каменюками, про які з шумом розбивалися пінисті хвилі. А в видовбаних отворах розташували інвентар рибалки в трусах. Досить незвичне видовище для мусульманської країни. Мабуть, Стамбула релігія не дуже стосується.

По іншу сторону від дороги йшла довга стіна якийсь напіврозваленої фортеці настільки, скільки її було видно. Ми рушили паралельно їй, зносяться сильним поривом прибережного вітру. Поки не вийшли на пристань до протоки Босфор.

Рюкзаки вже порядком набридли, тому я вирішив запитати в одній з контор, можна залишити речі, щоб прогулятися по столиці. Мені, звичайно ж, ввічливо відмовили, але зате я дізнався, що поїздка на великому поромі через протоку буде коштувати всього три ліри, що значно скоротить нам відстань і бюджет на виїзд з міста.

Вирішено, ще годинку гуляємо по Стамбулу, а потім на пором до автобусної зупинки!

до змісту ↑

Галатський міст і вулиці Стамбула.

Щоб перебратися на іншу сторону мису Золотий Ріг, потрібно пройти по двох ярусному мосту або Галатскому мосту. Дуже цікава споруда. Сучасний варіант вже п’ятий за рахунком, перші три були дерев’яними, а четвертий сильно постраждав від пожежі.

Сильно “кидається в очі” шеренга щільно стоять один до одного рибалок, які тут же і торгують своїм уловом. Все це дійство відбувається на верхньому ярусі, де так само проходить весь транспорт. А нижній відданий під різні ресторанчики і кафе.

Так то я хотів пройтися до вежі з годинником, видневшейся ще з причалу, а коли її досяг, то зрозумів, що можна було цього не робити, нічого цікавого насправді. Зате прогулявся по метушливим вулицями нової частини міста.

Вулиці Стамбула справляють приємне враження. Тут ще багато місць, за якими можна довго і наполегливо гуляти, що вже зробили десятки туристів до нас. Тому нам вистачить самого цікавого, пора вибиратися.

до змісту ↑

Всі на вихід!

Повернувшись на причал, ми з Милою взяли квиток в терміналі на пором, який ходить кожні 20 хвилин. А поки його чекали, вирішили трохи перекусити.

“Кораблище” у три поверхи прибув швидше, ніж ми думали, тому посадка вже завершилася, коли ми удвох переступили борт порома. Міла відразу полізла на верхній поверх, де всередині було безліч столиків і великі оглядові вікна.

Так само можна вийти на свіже повітря, провітритися на морському бризі.

Розслабитися тут не встигнеш, тому що пором летить як птах, не встиг отямитися, а вже на місці. Ось і автовокзал неподалік.

Доїхати хочемо до найближчого села поруч зі Стамбулом, далі своїм ходом. Скільки коштує квиток?!! 13лир??! Очманіти! Всі, мабуть, це перший і останній громадський транспорт в Туреччині, інакше ми збанкрутуємо вже через тиждень :).

Поки їхали, глазел у вікно, зрозумів, наскільки турки патріотичні, якщо практично на кожному будинку у вікні або на балконі висів прапор батьківщини.

А ось і наша зупинка, спасибі всім, але далі нас чекає самостійне подорож. Міла навіть підготувалася до мусульманським “звичаям”, натягнула хустку на голову, щоб волосся прикрити. Туреччина, чекай – вони виходять на дорогу!

Насправді Стамбул заслуговує того, щоб витратити на нього кілька днів, а не один. Підберіть собі готель за вигідними цінами, щоб легше реалізувати цю ідею:

А щоб поділитися яскравими враженнями з друзями та рідними, замовте унікальну і незвичайну екскурсію по місту від жителів Стамбула:

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!