Зміст статті:

 • Як дістатися до Нораванк з Єревану
 • Монастир Нораванк
 • Карта ущелини Нораванк
 • Вартість і час роботи
 • Що подивитися на території монастиря Нораванк
 • Дорога по ущелині червоних гір
 • Що ще подивитися по дорозі в Нораванк

Ви знову на електронних сторінках блогу самостійних подорожей, чому я дуже рада. Так, у назві черговий монастир Вірменії, але не поспішайте змінювати вкладку браузера, тому що монастир Нораванк дійсно заслуговує уваги, хоча б тому що знаходиться в глибині ущелини з рідкісними червоними скелями, це дуже красиве видовище.

до змісту ↑

Як дістатися до Нораванк з Єревану

Добираємося до Вірменії:

 • 5 способів потрапити до Вірменії
 • Путівник по Вірменії з цінами і маршрутом

Маршрутка

Громадський транспорт прямо до монастиря не їде. Але можна поїхати на проходять маршрутках (у бік Сисиана/Гориса/Ехегнадзора). Знайти їх можна на станції Святий Давид (Sasuntsi David), що знаходиться відразу за залізничним вокзалом (або на центральному автовокзалі Кілікія). Час відправлення до Гориса щоденно: 09:00 і 15:00, попросіть водія зупинити на повороті до Нораванку, 115 км шляху, 2 години їзди, 1500 драм проїзд. 8 км (!) по ущелині до монастиря доведеться їхати на попутках або йти пішки. Ми йшли пішки у зворотний бік і анітрохи не пошкодували про це, в ущелині є що подивитися крім монастиря, але про це нижче.

Машина або таксі

Простий, але не дешевий спосіб використовувати орендовану машину або таксі. Таксі з Єревану до Нораванка обійдеться від 25 000 драм (в обидві сторони). Якщо ж ви вирішили взяти машину, їхати по трасі H10 в бік Ехегнадзора/Гориса, майже відразу після Арени (де завод виробництва вина) буде поворот на Червоне ущелині до Нораванку (слідкуйте за вказівниками). Дорога асфальтована скрізь.

Орендувати машину в Єревані можна тут

Екскурсії

У Єревані можна купити автобусну екскурсію в Нораванк. Причому по дорозі ви зможете подивитися і інші пам’ятки (Хор Вірап, завод вин в Арени, Татев та ін).

А можна заздалегідь замовити індивідуальну екскурсію:

 • Хор Вірап+Арени (з дегустацією вина)+Нораванк — до 7 чол, 7 годин, російська мова
 • Арени+Нораванк+Татев — до 4 чол, 10 годин, російська мова
 • Інші індивідуальні екскурсії в Нораванк

Автостоп (особистий досвід)

Ми їхали зі сторони Єревана. Треба ж, я й подумати не могла, що ми ночували так близько до повороту на ущелину, куди з легкістю дісталися на першій же машині. Висадили нас правда на самому повороті, тому що до монастиря було ще 8 км. Я не знала, що проходить це дорога або тупикова, але якщо довіритися своїм очам, то виходило, тупикова.

Зовсім не до місця почали згущуватися хмари, того й гляди піде дощ. Не встигла я про це подумати, як великі великі краплі почали падати на гарячий асфальт. Тут же на повороті стояла будка охоронця, навіть складно припустити, що він охороняв. Спочатку ми залізли під козирок від дощу, а потім отримали запрошення пройти всередину. Вірменин поцікавився, чи не в Нораванк ми збираємося. Я кивнула і, дивно, але замість таксі він запропонував сісти в машину, яка повезе робітників до монастиря. Ми були не проти, сівши зручніше на дивані, дивилися телевізор в очікуванні автомобіля.

Гудки за вікном сповістили про те, що нам пора виходити. Рюкзаки ми залишили в будці з дозволу господаря, а самі ледве влізли в наповнену маршрутку з робочим персоналом монастиря Нораванк.

Не дивлячись на негоду, дорога і краєвиди за вікном були приголомшливі, їх ми обов’язково знімемо на зворотному шляху, у нас буде можливість прогулятися, так як з попутками на цій гілці туго.

до змісту ↑

Монастир Нораванк

Ще на повороті біля будки з охоронцем я примітила карту. Крім самого монастиря, під номерами були відзначені й інші місця, які можна подивитися в ущелині. Ось вона.

до змісту ↑

Карта ущелини Нораванк

Що можна подивитися в червоному ущелині (під номерами):

 • Карта каньйону Нораванка.
 • Пташина печера.
 • Печера Магела.
 • Ключова орнітологічна територія.
 • Середньовічне поселення Амага.
 • Каплиця 4 століття.
 • Монастирський комплекс Нораванк.
 • Занедбане село Гнишик.
 • Поселення.
 • Фортеця.
 • Після прибуття до монастиря ми відразу ж помітили кількох російських туристів. Цікаво, як вони могли туди потрапити, якщо робочий персонал їхав з нами. Втім, територія була відкритою, і, напевно, там був охоронець.

  до змісту ↑

  Вартість і час роботи

  Вхід вільний, монастир працює цілодобово.

  до змісту ↑

  Що подивитися на території монастиря Нораванк

  В монастирський комплекс входить кілька будівель: церква Сурб Аствацацин, церква Сурб Карапет і каплиця Сурб Григор. Давайте пройдемося по них по порядку.

  Церква Сурб Аствацацин (“Буртелашен”)

  В принципі саме в неї і впираєшся поглядом, коли заходиш на територію монастирського комплексу Нораванк. До речі, в перекладі з вірменського “нораванк” означає новий монастир.

  З усіх будівель церква Сурб Аствацацин, на мій погляд, найбільш оригінальна будова, до якого доклав свою талановиту руку скульптор середньовіччя – Момик. Побудована вона під час правління князя Буртела (звідси назва у дужках) і являє собою не просто церква, а церква-усипальниця роду Орбелянов.

  Якщо обійти будівлю, в очі відразу впадає вузька “жизнеугрожающая” сходи без перил, по якій можна піднятися на другий поверх церкви – капличку, де досі прямо по центру висить невеликий дзвін.

  Зателефонувати в нього, на жаль, не було можливості навіть з високим зростанням мого супутника.

  Піднятися по сходах – це півбіди, а от спускатися досить не комфортно, я звичайно люблю пригоди, але не люблю високі будівлі, де доводиться ризикувати “зламати шию”. Вид зверху виправдовує цю небезпеку, можна і потерпіти.

  Ах так, другий поверх молитовня, а що ж на першому? Напевно догадливий читач вже зрозумів – усипальниця, тобто безліч надгробних родових плит. Крім того, тут обґрунтували собі житло ціла зграя кажанів (крайній – симпатяга, правда?).

  Церква Сурб Карапет

  Церква знаходиться трохи далі від першої і зовні хоч і виглядає громіздкою, більш скромна. Збудована вона князем Липаритом все того ж роду Орбеляна приблизно в 1216 – 1227 роках. Двічі після землетрусу був пошкоджений купол церкви Сурб Карапет, в сучасному вигляді її вже відреставрували на кошти канадських благодійників.

  Це церква теж усипальниця, в якій спочиває князь Смбат. Найбільше притягують погляд барельєфи над входом і вікном церкви з зображеннями Пресвятої діви з немовлям на руках і Бога Отця.

  Після землетрусу була споруджена нова дах у вигляді кам’яного шатра, а утворюють склепіння мають в центрі квадратний отвір, який пропускає в приміщення з низькою стелею дуже слабке світло, від чого створюється дуже похмура обстановка.

  Каплиця Сурб Григор

  Каплиця є пристроем до вищезгаданої церкви Сурб Карапет, і вона не відразу помітна. Тут теж надгробні плити, найцікавіша з левом. Ще одну схожу мій друг знайшов неподалік, тільки вже на вулиці.

  На території монастирського комплексу Нораванк є ще музей, крамниця із сувенірами, церковний магазинчик і безліч різьблених хачкарів.

  Звичайно, такої сильної енергетики, як у монастирі Агарцин, в Нораванке немає, але і без цього він коштує відвідування.

  до змісту ↑

  Дорога по ущелині червоних гір

  Як я і думала, зворотний шлях ми йшли пішки. Так-так, всі 8 км, але я анітрохи не шкодую про це, бо краєвиди тут просто шикарні. Пару разів нас заставав короткочасний дощ, від якого нікуди було сховатися, тому ми просто йшли під “живим” душем і насолоджувалися навколишньою природою.

  Я сподівалася, що ми зможемо знайти хоч якісь пам’ятки, крім Нораванка, зазначені на карті спочатку. Але дорога все йшла вперед, а навколо не було ні табличок, ні навіть просто натяків на якесь село чи печеру з летючими мишами.

  Один раз нам попалася кафешка, оформлена в стилі печери, з-за якої ми пропустили чергову проходить машину, яких і так було небагато.

  Коли ми дісталися до будки з охоронцем, ноги “вили” як вовки, тому ще не забравши рюкзаки, ми сіли в тіні під деревом на уступі, щоб трохи охолонути. Несподівано до нас підійшли двоє китайців (звідки вони взялися?) і запитали, як дістатися до Нораванка. Я запитала у охоронця, як цим хлопцям можна доїхати до монастиря. Охоронець викликав таксі і наші китайські туристи через 15 хвилин поїхали. на зворотній дорозі нас ніхто так і не підібрав.

  Зазвичай у глухих «дірках» удача ніколи не залишала нас, а тут всі 8 км протопать пішки і жодної зустрічної — це більш ніж дивно конкретно для мене. Ну раз трапляється щось не зовсім властиве, значить так має бути. І трохи пізніше ми дізналися, для чого саме нам треба було витратити стільки часу…

  до змісту ↑

  Що ще подивитися по дорозі в Нораванк

  Зазвичай туристи не їдуть тільки в монастир в червоному ущелині, так і екскурсій в Єревані з таким вузьким запитом ви навряд чи знайдете, тому що по дорозі до монастиря і після ще багато чудових місць. Більшість з них ми теж відвідали:

  • Єреван і його околиці
  • Монастир Хор Вірап і гора Арарат
  • Винний завод Арани (з дегустацією)
  • Зорац Карер в Сисиане
  • Горіс (канатна дорога і монастир Татев, печери Хндзореска та ін)
  • Нагорний Карабах, куди ми вирушаємо відразу ж після монастиря Нораванк, але про це в наступній статті

  ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

  Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

  ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

  Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

  ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

  Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

  ВИГІДНА СТРАХОВКА

  Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!