Зміст статті:

  • Кордон Росія – Казахстан. Загублені документи.
  • Казахстанська рибалка.
  • Місто Атирау. Плани змінилися.
  • Домашній відпочинок в Кульсары (Казахстан).

Люблю інтригуючі назви, особливо якщо на перший погляд вони здаються абсолютно не пов’язаними один з одним :).

Все ж я прийшов до висновку, що потрібно закінчити розповідь про нашому першому великому самостійному подорожі. Тим більше Середня Азія для нас виявилася трохи не схожою на інші країни. А ви ж знаєте, що нові відчуття ми любимо.

Наші нові пригоди почалися буквально з першого дня, а точніше з переходу кордону з Росії в Казахстан, про що якраз сьогодні і повідає ваш фанат подорожей.

до змісту ↑

Кордон Росія – Казахстан. Загублені документи.

Ранок почалося з яскравого променистого сонечка в селі “бабусі з дідусем” і поїздки у відкритому кузові вантажівки залишилися 30 км курній дороги.

З боку Росії біля прикордонного пункту стояла черга з машин і, здавалося, ніщо не віщувало біди. Ми з Милою підійшли до прикордонника і дізналися, що пішки прохід по буферній зоні довжиною в 10 км заборонений. Я просто згорав від цікавості, навіщо вона потрібна така довга, якщо навколо голий степ з піском. Шкода, ніхто мені відповіді на це питання не дав, тому ми пішли з Милою вибирати вільніше машину з черги.

Якщо чесно, копатися я не бачив сенсу, тому постукав у вікно першій-ліпшій, де водій сидів в гордій самоті. Я навіть не сильно надав значення тому, що це був не дешевенький чорний джип.

Скло з боку водія опустилося і я відразу перейшов до справи, тобто став напрошуватися на проїзд буферній зоні, і тільки. Потім я зрозумів, що переді мною сидів якийсь бізнесмен. На диво, він не замислюючись запросив нас сісти в машину.

Поки ми стояли в черзі, то встигли познайомитися. Я ще більше здивувався, коли Рафаель (так звуть нашого нового знайомого) з цікавістю слухав і запитував нас про наші пригоди.

А ось і наша черга подавати документи. Рафаель, як водій пройшов до віконця першим, а через деякий час його навіщось відвели вбік. На подачу документів ми з Милою прибутку трохи пізніше і пройшли без проблем, пред’явивши російські паспорти (перед поїздкою я з’ясував, що таке можливо на в’їзд в Казахстан). Тепер можна було сідати в машину і їхати до наступного пункту, але Рафаеля все не відпускали.

Через 15 хвилин він все ж підійшов до машини весь схвильований і оголосив, що у нього в кишені замість його особової картки лежить чужа. Як з’ясувалося пізніше, Рафаель вчора був на роботі в степу. Щоб не спати в будівельних вагончиках, він вирішив змотатися до найближчої комфортабельному готелі в Астрахані (!), що близько 100 км звідси. Там він віддав з вечора документи на реєстрацію адміністратора, а вранці вона видала йому в конверті. Чисто з довіри, Рафаель не зазирнув у конверт і поклав всередину куртки. І тільки зараз з’ясувалося, що дівчина переплутала картки віддавши нашому другові посвідчення іншого постояльця готелю, з-за чого зараз виникли проблеми на кордоні. Чи жарт, прийти до прикордонника з чужими документами!

Тепер уже не він нам, а ми йому були потрібні, тому що якимось чином необхідно було повернути посвідчення. Наприклад, ми могли б за ними з’їздити в Астрахань. Пощастило, що серед хлопців у формі у нього був знайомий. Однак навіть він не мав права відпускати Рафаеля з карткою іншої людини.

Зізнатися, нам було зовсім не складно допомогти, але обійшлося тим, що той чоловік, чиї документи у себе в кишені виявив Рафаель, сам по дзвінку в готель привіз його картку і забрав свою. Все добре, що добре кінчається, тепер можна було їхати до наступного пункту.

За той час, що ми просиділи в машині в очікуванні вирішення питання, я дізнався, що Рафаель насправді азербайджанець, який з 8 років перебрався в Казахстан, після чого довгий час мріяв повернутися на батьківщину. Однак, коли йому це вдалося, він зрозумів, що не зможе там жити, тому що його менталітет змінився. За наше прагнення допомогти йому він зовсім перейнявся до нас, і коли почув, що ми їдемо в Атирау, то запросив у гості, так як жив там зі своєю сім’єю. Ми відмовлятися не стали.

До того ж спочатку потрібно було пройти прикордонний пункт з боку Казахстану, що виявилося теж нелегким завданням, тому що невідомо звідки вервечкою один за одним стали з’являтися яскраві представники минулих років – іноземні автомобілі 60-70 років, на багажниках і дверцятах яких було написано “Шовковий шлях”, дати і навіть намальована карта. Бачачи на іноземцях теплі шарфи і шапки, я внутрішньо усміхнувся і понадіявся, що їх не здує степовими вітрами, особливо їхали з відкритим верхом.

Від нічого робити, перед самими воротами до другого прикордонного пункту я зупинився біля однієї з “давніх” машин і вивчав карту на багажнику. Схоже, ці хлопці повторили практично все наше подорож, тільки в урізаному варіанті почавши з Туреччини, після чого прокотившись по гірських дорогах Кавказу, і нарешті, з’явилися тут.

“Можливо, ми ще зустрінемося де-небудь в Узбекистані…” – подумав я, вдивляючись у пил, залишену раритетними колесами останнього учасника “шовкового ралі”.

до змісту ↑

Казахстанська рибалка.

Ось і другий прикордонний пункт пройдено. Після тривалої нервування потрібно було підкріпитися і ми заїхали в першу ж ліпшу “харчевнею”, де бізнесмен від усієї душі пригостив нас свіжою кониною з салатом. Я вперше пробував приготоване м’ясо коня, і треба визнати, мені сподобалося. Не знаю вже, що послужило тому причиною, сама кінь або золоті руки кухаря.

Перш ніж відправитися в Атирау, Рафаель сказав, що йому потрібно заїхати на роботу з деяких питань. Ми не пручалися, добре, коли нікуди поспішати.

“Робота” нашого нового друга знаходилася десь глибоко в степу. Особисто для мене і Міли було незвично їхати по голій рівнині без єдиного деревця. Дороги тут не було, тільки піщана колія, в якій Рафаель сам ледве не заблукав. Ще одним атракціоном для нас було катання по піщаним “барханчикам” на його джипі. Якби це була інша машина думаю приємного було мало.

Поки Рафаель займався діловими питаннями, ми з Милою сиділи в машині за ноутбуком. Через пару годин наш друг повернувся з новою пропозицією. Виявляється, якраз сьогодні його друзі організували риболовлю зовсім недалеко від того місця, де ми зараз були, і Рафаель вирішив запросити нас заїхати туди хоча б на пару годинок.

З нашого боку заперечень не було, хто ж відмовиться від свіжої юшки і від видовища, як казахи в степу рибу ловлять.

Ще годину трясіння тепер вже з жахливою казахської дорозі і ми опиняємося перед невисоким чагарником, проїхавши через який, вперлися в невеликий рибальський табір.

Логічно, що крім чоловіків, тут нікого не було, але нас це анітрохи не збентежило. Вони теж тільки-тільки закінчували розташовуватися на полянці і готувати рибальські снасті. Видно було, що приїхали вони сюди більше не за рибою, а за відпочинком в “парубочій вечірці”. Головне, що нас прийняли радо, одразу посадили за стіл і запропонували випити. Від останнього ми відмовилися, а гарячий суп пішов на “ура”.

Чоловіча компанія рибалок теж була не з бідних, але і без випивки ми швидко знайшли з ними спільну мову. Рафаель ж так зрадів друзям, що ще через пару годин запропонував нам переночувати прямо тут – у рибальському таборі, адже намет у нас була завжди з собою. Як говоритися, хазяїн – барин, нам у будь-якому випадку без нього звідси не вибратися. Так що довелося йти по кущах, вибирати місце потепліше.

Коли стемніло, чоловіки витягли на берег перший улов і відразу ж відправили на вогнище. Я сто років не їв свіжої риби на природі, тому навіть зрадів такому збігу обставин.

Ближче до ночі стіл ломився від різних страв з риби, починаючи з смажених коропів і закінчуючи казахським стравою з щуки під назвою “хе”. Загалом в той день ми влаштували собі справжній “рибний свято шлунка”.

А коли пішли спати, нам хтось з рибалок навіть свій теплий спальник віддав для більшого утеплення. Так що вночі ми не замерзли.

до змісту ↑

Місто Атирау. Плани змінилися.

Зате вранці трохи не проспали свій від’їзд. Рафаель з компаньйоном вже завели машину, коли ми поспіхом вилізли з кущів з зібраними речами. Нашвидку випивши по чашці гарячої кави, ми, нарешті, вирушили в Атирау.

По обличчю Рафаеля я бачив, що плани трохи змінилися, але уточнювати не став. По приїзду в місто він сам все розповість. Так і є, тільки ми опинилися в межах Атирау, як Рафаель повернувся до нас і повідомив, що не зможе прийняти нас у себе в гостях. Ми навіть не встигли розчаруватися, коли він продовжив:

— Мені трохи незручно, я ж вас сам запросив. Тому ми зробимо трохи по іншому. Зараз я посаджу вас на таксі до вокзалу, там ви мене почекаєте до полудня, пообідаєте. А я поки спробую домовитися з однією людиною. У будь-якому випадку я приїду, а там домовимося.

Я навіть не встиг нічого відповісти, як ми зупинилися в центрі міста і Рафаель вибігши на вулицю, став ловити для нас таксі. Потім допоміг перетягнути туди наші речі, заплатив за машину і сунув у руку Мілі без заперечень 5000 тенге (1200 руб.) зі словами “на обід”. Ми і рота не встигли відкрити, як він уже сидів у своїй машині, а через хвилину і вона зникла на горизонті дороги.

Поки ми сиділи в таксі до вокзалу, я думав, що в будь-якому випадку ми нічого не втрачали. Згадавши 5-тисячну папірець, схоже, виграли. Навіть якщо Рафаель приїде з відмовою або зовсім не приїде, то нам не на що було ображатися. Після Росії його гостинність було просто маленьким щастям для нас. Я вже міг з упевненістю сказати, що запам’ятаю його на все життя.

На вокзалі із запропонованого ми вирішили обмежитися гарячим чаєм з чим-небудь смачненьким. Двох годин ще не минуло, як у дверях з’явився усміхнений Рафаель і повідомив, що він все влаштував. З цими словами він потягнув нас до одного з автобусів і сказав, що зараз ми знову в самостійному порядку поїдемо в гості до його друга в Кульсары – місто і центр Жылыойского району Атирауської області. Мікро-автобус їде прямо до його будинку, де він нас чекає. Потім ми душевно з ним попрощалися і зайняли свої місця до незапланованого містечка Кульсары.

до змісту ↑

Домашній відпочинок в Кульсары (Казахстан).

Все вийшло саме так, як і обіцяв Рафаель. Автобус зупинився рівне біля воріт його одного по імені Геннадій (або просто Гена), останній якраз маячив біля дороги в очікуванні гостей, тобто нас.

Чоловік виявився досить привітним, і відразу проводив нас в одноповерховий дерев’яний будинок. По виду він не був схожий на казаха, і як з’ясувалося трохи пізніше, дійсно він і його дружина Ольга – були росіяни. З Рафаелем вони дружать вже давно, мало того Гена з ним працює, тобто тримає і прибирає той самий будинок, де ми зараз зупинилися для робітників.

Всередині будинку ми познайомилися і з його дружиною. Нас тут же “вигнали” в баню, в якій ми з величезним задоволенням напарились і випрали всі речі. А ближче до вечора нас чекав по справжньому домашній вечерю – картопля з овочами і м’ясом, це просто диво якесь.

За словами Рафаеля ми могли залишатися в будинку, скільки побажаємо, тому вирішили скористатися пропозицією і затрималися там ще на один, наступний день. До нашої великої удачі, мій ноутбук навіть Wi-Fi зловив, тому від нудьги ми не лізли на стіни.

А вечорами за “кесайкой” чаю (так називається казахська чайна кружка) Гена розповідав якісь історії зі свого і його дружини життя. Тим більше, як я зрозумів, в невеликому містечку Кульсары і дивитися-то нема чого.

У будь-якому випадку, за дуже довгий проміжок часу ми з Милою змогли відчути себе, як вдома, за що хочемо сердечно подякувати Рафаеля і його друзів Гену з Ольгою.

А ми з вами, друзі, переходимо в чергову стадію очікування наступної цікавої статті. До речі, саме в ній ми з Милою розповімо, що слід чекати при перетині кордону Казахстану з Узбекистаном.

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!