Зміст статті:

 • Знайомство з провінційним містом Мачка в Туреччині.
 • Війна з касиром або як потрапити на територію монастиря.
 • Історія православного грецького монастиря Зуміла.
 • Троє в кузові, вважаючи корову.

План на сьогоднішній день був короткий і ясний – дістатися до Трабзона (стара назва Трапезунд). Що ми там хотіли? Я знав, що в тих краях легко отримати візу в Іран. Раз вже з Мерсина до Лівану на поромі не вийшло покататися, так раптом вийде подивитися Іран. Ось тільки чисто фізично за добу здійснити наш план не вдалося, тому що світловий день має властивість закінчуватися в самий не підходящий момент. І сталося це рівнесенько після перевалу в невеликому гірському містечку Мачка. Однак, з будь-якої ситуації можна знайти вигоду, адже всього в 15 км від Зайчики знаходиться один з самих важкодоступних монастирів – Панагія Сумела. Так що ми і монастир подивимося, і свіжим гірським повітрям подихаємо, і в кузові з коровою покатаємося.

до змісту ↑

Знайомство з провінційним містом Мачка в Туреччині.

Я ще розраховував з питанням візи заскочити в Ерзурум, що ми і зробили, але про всіх деталях отримання іранської візи до Туреччини я розповім в наступній статті. Після Ерзурума був ще Байбрут, а останні пару сотень кілометрів ми летіли на шикарній тачці з дуже “гарячим” бізнесменом турком, який вирішував свої питання прямо по телефону. В такому стані їхати зі швидкістю вище сотні було більш ніж нерозсудливо. Звичайно ж, як ви розумієте все закінчилося благополучно. Бонусом до такої подорожі ми ще і “смачненького” пакет отримали – пахлава і нарізана чурчхела.

На жаль, з усіма ходіннями по “транзитним” містам, ми не встигали за часом дістатися до Трабзона, який знаходився на узбережжі чорного моря. Подолавши гірський перевал, ми зрозуміли, що доведеться заночувати в невеликому місті під назвою Мачка. Втім, це теж непогано, так як усього в 15 км від неї знаходився скельний монастир Панагія Сумела або як його називають просто Зуміла монастир. Чому б не поєднати приємне з корисним?

Ще одне зауваження, коли ми бродили по вузьких гірських вулицях хай і не сильно розкрученого, але все ж туристичного містечка Мачка, я повністю забув, що ми знаходимося в Туреччині, тому що над високими пагорбами гір скупчилися сірі дощові хмари, а самі гори були настільки обтикані зеленими деревами (переважно хвойними), що в голові стояли образи Чорногорії, Румунії… та чого завгодно, тільки не Туреччини. Це інший світ, друзі, я вам відповідаю :).

Мінусів, правда було більше:

 • Якщо перед нами туристичний містечко, значить живуть тут готелями. Так і є, запитав першого-ліпшого чоловіка, де поставити намет, так він розвів руками і показав на зелену галявину за парканом, яка судячи по вивісці, належала місцевої жандармерії. А коли другий опитаний тицьнув прямо тут же на тротуар, мовляв “вкладайтеся прямо тут, на мокрий асфальт, хлопці”, я зрозумів, що шукати місце доведеться самим.
 • Все таки ми зупинилися в горах, поруч з якими було море, нам не пощастило, що в той вечір небо затягло хмарами, а значить все кругом було сиро і вночі ми могли “дати дуба”, що не радувало.
 • Провіант теж підходив до кінця, як і світловий день, а місцевих грошей у нас було пара тугриків. Обмінники швидше за все відкриють завтра, та ще побігати пошукати їх доведеться. А їсти хочеться вже сьогодні, прямо зараз. Зайшов в магазин з хлібом, запитав скільки коштує, так і думав, дорожче в два рази, ніж в інших містах “для смертних”, а не для туристів. Тільки хотів йти, як господар підбіг, узяв паляницю хліба, на яку я тицьнув пальцем і віддав безкоштовно. Вражений до глибини душі! Булку взяв… як кажуть, “дають – бери”.
 • Місце ми таки знайшли, за мечеттю, з городами через річку. Схоже, всі пішли на вечірній намаз, тому можна спокійно распаковываться і вечеряти тим, що роздобув :).

  Треба ж, як вдало ми встромили намет, як раз у бік, куди возять туристів до Зуміла монастиря. Ні про автобусі, ні про таксі ніякої мови не йшло, хоча розумом я начебто розумію, що населений пункт живе туристами, тому бажаючих покатати нас “на халяву” буде небагато. Ага, я вгадав. Не дивлячись на те, що вийшли на трасу ми рано вранці (раптом пощастить на поспішають робітників), повз проїжджають автомобілі з диким завзяттям не хотіли брати “на борт”, особливо якщо врахувати, що добра половина з них були таксі.

  Один чоловічок зглянувся, провіз кілька кілометрів на гору, ну, справа зрушила з мертвої точки, це вже добре. І правда, вже наступна машина, яка їхала на водозабірну, що буквально в парі кроків від монастиря, прихопила нас з собою.

  до змісту ↑

  Війна з касиром або як потрапити на територію монастиря.

  Мало того, що Зуміла монастир розташований у важкодоступному місці – в горах на висоті 300 м над рівнем моря, так ще і на території Алтиндерского національного парку. Так, тут за природою намагаються стежити.

  Монастиря ще не було видно крізь густі крони дерев, коли ми підійшли до кількох кафе і стоянці мікро автобусів. Тихе містечко, мені подобається. З місцевого персоналу знайшов англомовного робочого кафе і запитав, як можна дістатися до монастиря. Нам відповіли, що можна пройти (або проїхати) по шосе три кілометри далі, а краще піднятися старою стежкою з сходами прямо тут за кафе, що заощадить нам півгодини.

  Попросивши залишити важкі рюкзаки тут же за вітриною, ми обрали другий варіант. Стежка була мокрій, слизькій, безлюдною і дуже довгою.

  Може сходових прольотів 5 або 6 ми пройшли, поки серед зелених гілок, я не примітив стіни монастиря. Такий знак підігріває бажання швидше до нього дістатися.

  На вході нас зустрів турнік, які зазвичай ставлять в метро. Так, безкоштовно тут не пройдеш, а квиток коштує 8 лір (160 руб.), доведеться якимось чином домовлятися з касиром. Тиснути на жалість не допомогло, відправили міняти гроші в закусочну неподалік, де курс виявився настільки звірячим, що я послав їх “турецьким” лісом.

  Поки я бігав, приспіла туристична група, які по троє-четверо людей юрмилися біля каси, щоб купити квиток. Якщо б не “турнікет”, пройшли б з Милою в натовпі, ніхто б і не помітив, а так доведеться чекати, поки всіх не обилетят. І все одно, в результаті касир відмовив мені обмінювати гроші, якщо б не хлопчина, який сидів тут же поруч. У нього мабуть совість є, і він запропонував курс трохи нижче запропонованого мною, але адекватний. Обміняв гроші, заплатив за квиток і з радістю пішли на огляд. Тому…

  Увага!!! До монастиря Панагія Сумелы обов’язково приїжджайте з потрібною кількістю місцевих грошей, курс на обмін тут дуже низький.

  Прорвалися і ладно. Візуально монастир виглядає так, ніби вся будівля монастиря вправлено в скелю, а насправді між стіною скелі і цим будинком є великий простір, на якому розташовано безліч всяких приміщень та помешкань ченців.

  до змісту ↑

  Історія православного грецького монастиря Зуміла.

  Не буду вдаватися в глибоку історію, скажу тільки, що монастир знаменитий тим, що саме на цьому місці в 386г. афінські ченці Варнава і Софроній після явища їм Божої Матері, знайшли ікону з образом Діви Марії, яку писав сам Лука. Після знахідки ченці вирішили побудувати тут монастир, який і зберігав цю реліквію аж 15 століть, поки в 1923 році ікону не вивезли греки.

  До речі, вся історія закладена в назві монастиря. Панагія Сумела (Panayia tou Melas) перекладається як «Свята Діва з гори Крейди».

  Поки у нас йшла “війна” з касиром, вся туристична група в особі одних турків, сіла прямо в центрі маленької монастирській площі послухати мовлення гіда. Це дало нам з Милою фору в півгодини, щоб исползать спокійно всі закутки і пофотографувати.

  На жаль, не скрізь можна було сунути свій ніс, великі залізні, а головне замкнені ворота перегороджували шлях до більш сучасної будівлі монастиря, який якраз і постає перед відвідувачем із зовнішнього вигляду. Незрозуміло тільки, чому, то він від старості розсипався, то деякі кімнати там досі використовувалися під якісь потреби.

  Зате фресок я надивився всяких різних. Кажуть, вони тут унікальні тим, що завдяки великому бажанню окремим представникам Османської імперії помалевать на стінах, фрески відходять за зовнішнім виглядом від канонічних норм.

  Напевно “виколювання очей у православних святих – це теж елемент національної живопису. Гаразд, залишимо сарказм, є фрески, які непогано збереглися і донині, а от наскальне творчість на святих пам’ятках типу “тут був Мухаммед” я ніколи не розумів і не розумію, ви вже вибачте.

  Не дивлячись на те, що монастир вважається православним, він є місцем паломництва не тільки для християн, але і для мусульман.

  В цілому монастир Зуміла мені сподобався, але енергетики якоюсь особливою я там не відчув, занадто місце затоптано.

  На спуску я намагався дихати на всі легені, втомився я від голого підлозі-степового турецького ландшафту. А тут гірське повітря, зелень, пташки співають, річка десь внизу шумить, краса, та й тільки.

  до змісту ↑

  Троє в кузові, вважаючи корову.

  Так, доїхати ми сюди приїхали, тепер би і виїхати непогано. Поки закинем рюкзаки на спину, підемо потихеньку, а там може і попадуться якісь колеса. Напевно, ми і кілометра не протупали, як я почув ззаду звук двигуна. Вантажівка на два сидіння з тентовим кузовом, махаємо, гальмує. Попереду, як завжди, сидіти ніде, значить посадять в багажник, нам не звикати.

  З кабіни вийшла бабця і, як я і думав, повела до кузова. Е-моє, це що ще таке?!? Посеред кузова стояв до нас п’ятою точкою маленький бичок, який від гірського серпантину вже встиг напаскудити собі під “ноги”, у чому власне нервово перетаптывался. Ми з Милою перезирнулися, але що робити, виїжджати якось треба.

  Я акуратно поставив збоку рюкзаки, Міла майже свесившись з кузова, влаштувалася там же, а я навіть не залазив усередину, бо чистих місць вже не було, а просто став на підніжку і вчепився обома руками настільки, щоб не вилетіти під час дороги. Рушили. Бичок відразу ж поїхав по колишньому вмісту свого шлунково-кишкового тракту, а ми з Милою молилися, щоб машину не заносило на поворотах, інакше чергова порція полетить вже на нас. Так, як тоді, я вже давно не сміявся, майже до істерики і коліків в животі. До того ж прославляв тих, хто робить гарні дороги в Туреччині, тому що нас майже не трусило, тільки зрідка від швидкості підкидав у верх. З кожним поворотом бичка бовтало по кузову, він то наближався, то віддалявся від нас. Як тільки дистанція з них критично зменшувалася, Міла по черзі згадувала всіх святих. І тут… пішов “лепешечный процес”, ми сподівалися, що нас не заліплює. Від різниці температур сморід стояла така, що довелося на свій страх і ризик триматися тільки однією рукою, а другий затискати ніс, ще й сміх до сліз, а може від їдкості :). Вибачте за погане фото, дуже трясло по дорозі.

  Дивно, але водій їхав аж до самої Зайчики, а ми з Милою відраховували кілометри і мріяли скоріше звідти вилізти.

  Ура, перші будинки туристичного селища, стоп, виходимо. На цей раз до нас вийшла жінка, і відразу ж полізла перевіряти ящики, не вкрали, ми у неї молочні продукти. Звичайно, адже саме в таких положеннях, в яких перебували ми з Милою, звичайно це легше всього зробити :). Коли ноги відчули землю, у мене тремтіли руки від перенапруги і вболівали вилиці від сміху, а весь шлях до виходу на трасу до Трабзона носі стояв запах коров’ячих коржів, здавалося, ми просякли ним наскрізь.

  ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

  Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

  ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

  Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

  ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

  Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

  ВИГІДНА СТРАХОВКА

  Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!