Зміст статті:

  • Старовинні вулиці Бахлы.
  • Майстерня з виготовлення глиняних горщиків.
  • Оглядова точка.
  • Оманское кладовищі.
  • Бахла-форт.
  • В Бат – на пошуки томб (поховань).

Від того місця, де ми відпочивали попередній день і ніч до міста Бахла було всього близько 30 км. Майже відразу нас підхопили якісь два молодих араба, а на під’їзді до міста нам пощастило потрапити в салон автомобіля Кхалафа – корінного мешканця цього міста. Чому пощастило? Тому що він влаштував нам цілу екскурсію на колесах по рідній Бахле, коли ми повідомили, що друзів тут у нас немає.

до змісту ↑

Старовинні вулиці Бахлы.

Спочатку ми проїхали по вузьких і старими вулицями Бахлы. Кхалаф повідомив, що його місто є одним з найстаріших населених пунктів Оману.

Якщо б не цей доброзичливий оманец, можливо, ми б не побачили нічого, крім форту, який в однині значився в моєму путівнику. Туди ми теж заглянемо, але наостанок.

до змісту ↑

Майстерня з виготовлення глиняних горщиків.

Потім ми заїхали в майстерню по глечикам, де можна було б подивитися вживу, як місцеві умільці їх відтворюють на верстатах, і обпалюють у величезній печі. Все вручну. Таких “шоу програм” досить багато по всьому світу, але тут немає розрахунку на туристів, тому можна побачити, як це відбувається “по справжньому”.

Шкода тільки ми потрапили рівно в обід, коли практично всі ремісники, крім головного, покинули майстерню. Зате ми вільно прогулялися по приміщеннях і подивилися по сторонах.

Раніше всі старі дороги не тільки в Бахле, але і по всьому Оману йшли через Ваді (русла річок). І в сезон дощів, я думаю, переміщення дуже ускладнювалося. Зараз траси намагаються робити з мостами і объездами, щоб полегшити життя місцевим жителям.

до змісту ↑

Оглядова точка.

До чого я це? До того, що Кхалав в розмові і в міру наших переміщень постійно вказував на місцевий Ваді, який траплявся на шляху. У місті вже є нова дорога, але зараз ми “плутали” за старою і дуже вузькою. Навіть зараз на ній дві машини, напевно, з працею роз’їдуться.

Крім того, навколо старої частини міста збудована стіна з давніх років.

Її буде дуже добре видно з наступного пункту нашого перебування. Я б назвав це оглядовим пунктом, але про нього знають лише місцеві.

Так, огляд на місто звідси вражає. І дуже добре видно вищезгадану стіну, яка частково простяглася навіть по горах.

Особисто для мого погляду новим є поєднання пальм і голих коричневих гір, досить незвично.

до змісту ↑

Оманское кладовищі.

На підйомі, так і на зворотному шляху, ми з Милою помітили обабіч дороги камені. Незвичайним в них було те, що вони не лежали врозкид, а як ніби спеціально кимось були поставлені вертикально. Кхалаф повідомив, що це оманское кладовищі. Людину ховають у землі, опускають десь на метр, засипають, а зверху замість бетонних плит або монументів просто ставлять камінь вертикально.

Трохи подалі є спеціально обгороджене місце, куди приходять помолитися за упокій родичі.

Причому, дане кладовище відносять до старої частини міста. Тобто тут ховають тільки тих, хто в цій частині народився і живе. З нової частини будуть ховати в іншому місці.

Ще Кхалаф дуже хотів показати нам місцевий ринок або “сук”, як він називається по-місцевому, однак, той починав працювати тільки після полудня, годин з 15. Загалом-то ми не сильно засмутилися.

до змісту ↑

Бахла-форт.

Попереду нас чекала фортеця – останнє місце відвідування в невеликому містечку Бахла. Туди Кхалаф з нами не пішов, тому що відвідував її не раз. Він просто довіз нас, залишив координати на випадок, якщо що-небудь знадобитися і поїхав.

Виходити з машини з кондиціонером в пекло зовсім не хотілося, але що робити. Ми доплелись до входу в форт, де нас зустрів араб з пропозицією придбати “тікет”. Квиток коштує всього 0,5 реала (40 руб.), але платити за те, що ми вже бачили у всіх зустрічаються містах в Омані, як-то не хотілося. Я включив “дурня” і як завжди розповів касиру про нашу “нелегкій” життя мандрівників з наметом і пішки. На них цей номер не подіяв, тоді я вирішив перевірити можливі “лазівки”.

Піднявшись по сходах уздовж однієї із стін, майже відразу ніс до носа я зіткнувся з охоронцем. Той на хорошому англійському запитав, чи не заблукав я. Я повторив слово в слово все те, що до цього говорив касиру. Мабуть цей охоронець вірив у Аллаха сильніше, тому через 5 хвилин його розмови з касиром, ми могли безкоштовно прогулятися по фортеці, ще й рюкзаки на вході залишити.

Зовні форт виглядає куди краще, ніж усередині.

Напевно, тому що всередині він опинився знову порожній. Безліч сходів, ходів, гармат і пустельних кімнат.

Я був прав, платити особливо нема за що, тим більше, коли бачив подібне.

до змісту ↑

В Бат – на пошуки томб (поховань).

На сьогодні програма з Бахле закінчилася, але до сну було ще далеченько. Будучи в Низве, ми натрапили на симпатичні томбы (старовинне кладовище) на листівці. Звідти ж я дізнався, що такі розташовуються недалеко від Бахлы поруч з населеним пунктом під назвою Бат. Один з гідів запевнив мене, що це зовсім близько, може 20-30 кілометрів. Тому час, що залишився, ми вирішили провести в пошуках цього самого місця.

За фактом виявилося, що до наступного містечка Абрі тільки близько 50 км, а Бат і того далі. Що робити, раз поїхали в бік, не кидати ж розпочате.

І знову нам пощастило зупинити на джипі двох молодих оманцев, які вже дуже горіли бажанням допомогти. Насправді вони їхали в Рустак, Бат їм був не те, що не по дорозі, а як би в протилежну сторону. Однак, хлопці вперто вирішили посприяти нам у пошуках, використовуючи інтернет, навігатор і опитування місцевого населення упереміш.

Взагалі-то хлопці попалися дуже веселі, так що в дорозі з ними нудьгувати не довелося. Бат ми знайшли без проблем, а от про томбы мало хто знав навіть з місцевого населення. Хоча як вони могли знати, якщо більшість місцевих були індуси. Молоді оманци періодично посміювалися над індуської звичкою качати головою з боку в бік, як китайський болванчик. Дивно, я був в Індії але сам тільки зараз помітив таку їх особливість. Нас з Милою це теж стало забавляти.

Об’їздивши якісь напів-степи з грунтовими дорогами, ледве-ледве хлопці таки знайшли обгороджене сітчастим парканом місце, де на пагорбах по дві-три штуки виднілися напівзруйновані томбы. Виглядало не зовсім, як на листівці, тому я трохи засумнівався у правильності місця. Однак мучити оманцев, які і так поїхали “до чорта на кулички” від наміченого маршруту, було незручно.

Неподалік ми помітили автомобіль, поряд з яким в землі копався в однині європеєць. Всіх нас це зацікавило і ми вирушили до нього на “переговори”. Виявилося, що європеєць якийсь британський археолог, але що він робить тут на самоті я так і не зрозумів, бо бігом-бігом подався з Милою дивитися розкидані на значній відстані один від одного давні поховання, яким за словами того ж археолога понад 5000 років.

І все ж я думаю, що більш цікаві споруди і більш краще виглядають я зміг би знайти, якщо б ми проїхали далі по пагорбах кілометрів на 20. На скільки це реально, невідомо, адже, як я вже сказав, територія була обгороджена парканом, і пройти можна тільки пішки.

Кілька фотографій і ми вже мчимо назад.

Чому? Та тому, що ще до прибуття в Бат хлопці запропонували нам почекати, доки ми будемо оглядати томбы, а потім відвезти в Рустак. Я подумав це непоганий варіант, тому що можна було і нове місто подивитися і звідти легше було знову зробити гак на об’їзну до Маскату, а далі в Сур.

Так що прощаємося з британським археологом і вирушаємо назустріч новому оманскому місту – Рустак в компанії приємних, веселих арабів.

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!