Зміст статті:

  • Як подивитися черепах платно – схема і ціни.
  • Пытаем щастя в мечеті.
  • Нічний пляжний пікнік.
  • Екскурсія по черепашьему пляжу в компанії гіда.
  • Як подивитися черепах безкоштовно.
  • Інструкція до застосування: як самостійно подивитися черепах.
  • Сніданок на порозі.

Мені здається, що іноді успіх залежить не від випадкових збігів обставин, а від особистого наміри або сильного бажання чого-небудь. Звідки такі думки? Я думаю, стаття вам відповість на це питання.

Як ви пам’ятаєте з приморського містечка Сур ми автостопом не без плутаний дісталися до населеного пункту — Рас Аль Джинз (Ras Al Jinz). Це місце ще називають “черепашачий рай”, бо саме тут на безлюдних пляжах мису Оманської затоки великі морські черепахи відкладають яйця.

до змісту ↑

Як подивитися черепах платно – схема і ціни.

Я абсолютно не уявляв, яким чином цей процес проходить для туристів, поки нас не висадили біля прибережного готелю в Рас аль Джинз. Тут за стійкою адміністратора ми знайшли араба, який відповів на всі питання, що цікавлять нас.

Якщо точніше, то я дізнався, що перегляд черепах здійснюється два рази на добу: рано вранці (початок 5) і пізно ввечері (початок о 22). Причому у вечірній період фотографувати черепах не можна. За півгодини до “екскурсії” потрібно підійти до місця збору групи, тобто сюди в хол готелю. Коштує це задоволення – 3 реала (240 руб.) за персону.

Тобто вранці або ввечері ми повинні підійти до холу, дочекатися, коли один з робітників готелю подзвонить адміністратору і повідомить, чи є черепахи на березі і скільки їх. Після цього за бажанням підходимо до стійки і платимо за квиток.

Як би мені хотілося не платити, схоже, безкоштовно потрапити на пляж з черепахами не представлялося можливим. Однак, це тільки на перший погляд. У будь-якому випадку, ввечері туди йти ми не збиралися. Який сенс проробляти такий шлях і платити гроші, якщо навіть фото на пам’ять не зробити. Вирішено, завітаємо сюди до ранку.

А поки що дуже різко постало питання ночівлі. В готелі через 20 реал брати кімнату – це не наш варіант (хоч у вартість входить безкоштовний огляд черепах) , значить доведеться метрів на 500 повернутися назад і спробувати щастя в селі.

до змісту ↑

Пытаем щастя в мечеті.

Як і у всіх невеликих населених пунктах, Рас аль Джинз не радував кількістю вуличних ліхтарів. Єдине, що добре освітлювало шлях, як маяк в темному просторі ночі – мечеть. Випробуємо свою удачу там.

Не дивлячись на те, що тільки що пролунав з мінарету заклик до молитви, жителі не поспішали до мечеті, що нам, в принципі, тільки на руку.

Хто не знає, більшість мечетей побудовані так, що всередині будинку знаходиться один великий хол, де і моляться “парафіяни”. Туди нас спати не покладуть точно, тому я заглянув у пристрой поруч з мечеттю і не помилився. Імам і пара хлопців сиділи всередині і пили чай з плюшками.

З місця в кар’єр я відразу перейшов до справи, запитавши, чи не знайдеться у нього місце для ночівлі. Звичайно ж, мені довелося це все показувати жестами, бо араб ні слова не знав по-буржуйськи.

Той почухав чалму, пішов подивився на Мілу і наші рюкзаки, а потім повів нас обох кудись убік останніх будинків села. Спочатку ми подумали, що він вирішив поселити нас у себе вдома і вже розкатали губу, коли раптом несподівано він зупинився біля паркану. На ділянці валявся якийсь будівельне сміття, але імам вказав кудись далі в кут.

Мда, от вам мусульманське гостинність і релігійна допомогу. Добре, що у нас намет є, а стіни паркану захистять від частих вітрів пустелі.

Поки ми ставили намет, зовні проїхало дві машини кудись у бік узбережжя між пагорбами і зникли в темряві. Міла припустила, що ці місцеві хлопці, можливо, знають місце на березі, де можна безкоштовно подивитися черепах.

до змісту ↑

Нічний пляжний пікнік.

Я трохи подумав, повалявся з півгодини в наметі, а потім вирішив самотужки (Міла відмовилася через острах темряви) перевірити цю теорію, наслідуючи пішки з ліхтарем по дорозі, де недавно проїхали автомобілі.

Я майже дійшов до узбережжя, коли ззаду замелькал черговий світло фар. Ще одна машина? Я звернув трохи вбік і сів на найближчі камені. Темрява була така, хоч в око стрель, однак я зумів розрізнити невеликі язики полум’я багаття розвели, мабуть, попередні власники машин.

Я відразу підійшов до вийшов хлопцеві, від нього дізнався, що тут справді можна побачити черепах, якщо пощастить, т. к. не сезон, а поки він запросив мене до вогнища.

Хлопці трохи здивувалися, побачивши свого приятеля в компанії білого туриста, але не прогнали, а дали рогожу присісти з ними. Розповіли про черепах і просили покликати їх, якщо я виявлю “тортилу”, все спілкування проходило жестами, і, зрідка схожими на англійські слова, фразами з їх боку. Так я просидів з ними годин до 23. Кілька разів то хлопці, то я обходили пляж, але крім старих слідів від черепах більше нічого не було. За те я намилуватися хвилями зі світловим планктоном – чарівно.

А тут і вечеря наспів. Один з трьох кашеварил, разварив рис до стану каші. Вншне це більше нагадувало “вулкан”, в середині якого місце лави зайняло м’ясне рагу. Мене так само запросили покуштувати це блюдо. Я був радий, правда ложок не виявилося, довелося їсти як місцеві — руками. Дуже смачно, мені було шкода, що Міла не пішла зі мною. Статут сидіти, я вирішив повертатися. Попрощавшись з оманцами, я попрямував до дороги, де один з перших хлопців знайшов мене по дорозі і вирішив підкинути до місця стоянки.

Міла була вже вся на голках, коли мене висади біля знайомого паркану. На цьому пляжі черепах я так і не побачив, однак, це не говорить про те, що їх насправді там не буває, адже я ж бачив ями з яйцями. Все одно ми вирішили сходити спочатку платно, тому я поставив будильник на 4 години і заснув солодким сном.

до змісту ↑

Екскурсія по черепашьему пляжу в компанії гіда.

Близько 5 ранку ми вже були на місці. У холі по кутах расселось кілька туристів. По всьому було видно, що зараз в Омані не сезон для спостереження за черепахами.

Ми опустилися поруч з європейцем, який вже не перший раз відвідує Оман, зокрема Рас аль Джинз. Він розповів, що в сезон тут туристів буває чоловік під 100, а то й більше. Всі вони носяться галопом по пляжу, не дивлячись під ноги, і іноді давлячи на смерть маленьких черепашат. Я був радий, що зараз мої очі нарахували не більше 15-20 чоловік. Тільки б черепахи були на пляжі.

Ще через 10 хвилин на телефон адміністратора зателефонували і повідомили, що на пляжі знайшли одну велику черепаху. І знову заради однієї черепахи зовсім не хотілося брати квиток. Але подумавши, коли ще випаде така можливість, ми з Милою таки взяли два “тікета” і пройшли за гідом до виходу. По ідеї можна було вичекати момент і піти так, т. к. квиток після продажу не хто вже не перевіряв.

Від готелю до пляжу ще потрібно було пройти метрів 800. У цей проміжок можна було користуватися і ліхтарями і телефонами. А ось, коли ми переступили піщану зону берега, гід попросив вимкнути всі світлові прилади і дивитися під ноги.

Черепаха перебувала в найдальшому кутку, в скелях і тільки-тільки збиралася покинути насиджене місце. Гід нікому не дозволяв підходити до неї спереду, тільки ззаду. І дозволив фотографувати тільки тоді, коли вона майже дісталася до води. Насправді це не примха, це запобіжні заходи. Черепахи дуже чутливі до світла, а пересування по піску варто їм великих зусиль. Якщо стати у неї на шляху, вона почне розгортатися в іншу, зовсім не потрібну їй бік.

Після того, як черепаха покинула сушу, гід повів нас до маленьких черепашатам. Це видовище мені сподобалося більше. Маленькі черепашки, тільки вылупленные з яйця швидко перебирали лапами, щоб дістатися до води і відправитися у своє перше велике плавання. Перед ними не те що стояти, навіть світити нічим не можна, тому що вони повзуть чисто на світло.

Після цього я уявив, як весь пляж кишить черепахами різних розмірів, напевно незабутнє видовище.

Дуже не сподобалося ходити натовпом навіть в 20 чоловік, всі штовхаються, сто раз намагаються зробити фотографію черепахи з боку п’ятої точки, а з-за темряви нічого не видно і гід не дає підійти до неї близько. Загалом, особливого кайфу від такої екскурсії я не отримав.

до змісту ↑

Як подивитися черепах безкоштовно.

Йдучи з готелю, у мене в душі жевріла надія, що на тому пустельному пляжі теж можуть бути черепахи. Тому ми додали кроці.

Несподівано поруч загальмував, двоє туристів з групи, побачивши нас на дорозі вирішили підкинути. Дуже до речі, може ще встигнемо на той пляж.

До села домчались в момент, а потім ще 20 хвилин пішки по темній вже знайомій дорозі серед пагорбів. Ми відразу підійшли до смузі води, начебто слідів не спостерігалося. Але, на всяк випадок я ще раз прошерстил весь невелику ділянку пляжу. І, о диво! Схоже я знайшов свіжі сліди великої черепахи!

З ним я піднявся нагору по піску і дійсно, в одній з ям виявив черепаху, яка тільки завершила свої справи і прямувала до моря.

Я жестами привернув увагу Милі і ми, як зачаровані поодинці спостерігали за переміщенням великої черепахи. Тепер я міг зробити скільки завгодно фотографій і спереду і ззаду і з нею разом без контролю гіда і натовпів туристів. І все безкоштовно, ось це нам пощастило.

Ця черепаха подолала величезну відстань спочатку у воді, щоб припливти сюди – до місця свого народження, для кладки яєць. На пляжі вона риє яму, куди відкладає близько 100-200 яєць, а потім засипає піском, щоб захистити від сонця і місцевих хижаків, яких тут достатньо. До речі, сліди їх “діяльності” можна побачити тут же недалеко від нових ям – безліч розорених “черепашачих гнізд” і подрібнена шкаралупа.

Саму кладку спостерігати знову не вдалося, але одне те, що поруч з нами повзла величезна черепаха вже радувало. А які купи піску вона вигрібає закопуючи огроменную яму.

Так ми проводили її до води, а потім ще зустріли тут же на березі світанок.

Дуже красиве місце насправді.

Після чого я зрозумів, що потрібно ще трохи повалятися, щоб доспати, інакше будемо вареними.

до змісту ↑

Інструкція до застосування: як самостійно подивитися черепах.

1. Не шуміти, не розводити багаття, телефоном і не світити ліхтарями.

2. Перевіряти пляж вздовж водної лінії на наявність свіжого сліду (можна з ліхтарем).

3. Якщо помічений свіжий слід, пройти по ньому тихо і без світла. В кінці можна виявити черепаху. Краще триматися якомога далі, щоб не злякати, і спостерігати за процесом викопування ями і кладкою яєць. Після закінчення, можна підійти ближче, зробити фото і дістати ліхтар.

4. Якщо черепаха виявлена вже в ямі, як це було у нас, інструкція та ж.

5. Якщо черепаха вже повзе назад у море, то можна відразу зробити фото і використовувати ліхтар.

P. S. Майте повагу до давніх тварин, так як весь процес досить нелегкий процес. Черепахи просто величезні, їм варто великих зусиль пересування по суші. Я думаю ви самі зрозумієте, коли побачите своїми очима.

до змісту ↑

Сніданок на порозі.

Через годину нам довелося вилазити з намету, по-перше тому, що сонце почало припікати, а по-друге, дружина імама вирішила нас провідати і запросити на ранковий чай. Ми як раз майже зібрали всі речі.

Я знову наївно припустив, що нас запросять в будинок. Однак, піднос з сніданком винесли прямо на пісочний ділянку біля огорожі будинку. Якщо б таке сталося вперше, можливо, нас би це трохи збентежило, але головне є чай з плюшками”, решта – справа сприйняття.

Поки ми пили чай, дружина імама взяла Мілу під руку і повела всередину будинку. Трохи пізніше Міла розповіла мені, що її посадили в одну з кімнат, надарували купу подарунків, зробили не одну фотографію, а один із синів, хто добре говорив англійською, поставив не одну сотню питань про подорож. Загалом, “помучили” і повернули в цілості, ще й в гості запрошували в майбутньому. Так, дуже оригінально :).

Гаразд, в будь-якому випадку, спасибі цьому дому, йдемо до іншого, а точніше пора вирушати в дорогу до Салали.

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!