Зміст статті:

  • І знову про релігії в дорозі.
  • Пост на кордоні з Адыгеей.
  • Пішки по Майкопу, гребля.
  • А далі був автостоп.
  • Перша зустріч з російським менталітетом.

Виявляється всередині нашої країни є межі. Ні, я звичайно знав про це, але думав, що вони умовні. Ан ні, все як треба з постом, тільки замість прикордонників “менти”. Ось така “умовна” межа попалася нам, коли ми захотіли потрапити в Адигеї, точніше через неї лежала наша дорога до дольменів.

до змісту ↑

І знову про релігії в дорозі.

Вранці нас чекав сніданок у вигляді макаронів з котлетою, знову братик Арсена постарався. Я люблю поїсти, але в цей раз навіть в мене вся порція ледве влізла. Пів годинки ми ще посиділи в гостях, зібрали речі, а потім Арсен на своїй машині підкинув нас до Зеленчука.

В дорозі ми, як і вчора, після поїздки в обсерваторію Архиз, почали розмову про релігію. На той момент мені було навіть цікаво послухати, дізнатися думку ще одного мусульманина.

Коли ж ми майже приїхали, я зважився задати Арсену одне питання, після відповіді на який для мене стає гранично ясно, чим насправді є релігія для людини і як глибоко він її розуміє. Я запитав: “Що для тебе є Бог?” і попросив дати докладний опис і розуміння цього слова. Не буду тут писати, що мені відповів Арсен, але для мене стало ясно одне, ця людина з тих, хто сприймає буквально те, що пишуть у книжках (Коран) інші люди, і готовий свято в це вірити, тому що так його виховали. В цьому немає нічого поганого, просто факт.

Потім частину шляху ми проїхали з якимось дядьком, які торгують хлібом, бо вся машина пропах моїм улюбленим запахом свіжої випічки.

А останній відрізок ми подолали з колись колишнім поліцейським. Хороший дядько, розумний. Завдяки йому ми дізналися, що ще варто подивитися в Карачаєво-Черкесії. Тут є і метеорит, який наполовину стирчить з землі і обнесений парканом для показу туристам, і свої дольмени в селах Ріжки і Кисле, ще він повідав про якомусь стародавньому календарі. Після цього ми засмутилися, що не зустріли його раніше, а для себе я вирішив, що повернуся сюди повторно обов’язково.

до змісту ↑

Пост на кордоні з Адыгеей.

А ось і пост. На той момент він для мене було несподіванкою, якщо чесно. Хоча я не сильно напружувався, адже документи у нас в порядку.

Висадили нас прямо біля будки з людьми у формі, де тут же попросили паспорта. Я дістав два російських, які спеціально взяв для перетину кордонів з країнами, де не обов’язковий закордонний паспорт, і віддав обидва на перевірку.

Поліцейські, схоже, нікуди не поспішали, розглядав з цікавістю наші документи. Хоча якщо вірити своїм очам, вони зупиняли кожного, хто проїжджав пункт і змушували показувати вміст багажників і кузовів, тобто роботи вистачало.

Один з постових задав кілька питань про нашу подорож і про те, куди прямуємо, після чого віддав документи і попросив почекати в сторонці.

Я не знав, що й думати, з якою метою нас змушують тут сидіти. А потім побачив, як поліцейський підійшов до нас і запитав, на якій машині нам більше подобається вирушити далі в путь. Ми розсміялися і розслаблено видихнули. Я відповів, що на будь-хто, лише б везла до Майкопа.

І ще через деякий час підійшов все той же “мент” і сказав, що он той “крутий дядько дуже вже хоче вас покатати на своєму джипі”. Ми з Милою ледве стримали посмішки, коли побачили невдоволену пику водія з приводу ситуації, що склалася.

Напевно, це був єдиний випадок, коли в Росії ми їхали на крутій тачці з “крутим російською дядьком”. Насправді мужик виявився не поганим, просто, як і в більшості наших побратимів по країні була звичка спочатку “відмахнутися” (снегативировать), а потім вже з’ясовувати обставини.

Після 20 хвилин їзди, він помітно розслабився і навіть поставив нам пару питань. Напруга в салоні спала, проте, шлях, що залишився ми в основному проїхали в тиші.

до змісту ↑

Пішки по Майкопу, гребля.

Водій висадив нас на в’їзді до столиці Адигеї – місті Майкоп. Скільки я не шукав інформації про визначні пам’ятки цього міста, нічого путнього мені не попалося.

Тому ми вирішили тупо пройтися по ньому пішки, благо він невеликий, а потім рушити далі.

Я виявився правий, Майкоп невеликий і дуже нудний. Єдине, що вдалося порадувати себе – це дозрілої сливою, яка росла прямо по дорозі.

Кінцевою точкою був так званий парк вздовж річки. Там же перебувала напіврозвалена гребля, з якої місцеві дітлахи пірнали прямо в річку. Ми влаштувалися під однією з беріз на пагорбі, трохи перекусили і відпочили після важких рюкзаків. Тут було жарко.

Через півгодини ми знову в дорозі на вихід з міста. Так як наш шлях був довгим на своїх двох, то через деякий час дуже знадобився туалет. Громадського я не знайшов, тому почав питати по дорозі місцевих. До мого розчарування ніхто не хотів нам допомогти в цьому питанні. Навіть будівельники, які явно “не ходять під себе” відмахнулися. Ми були розчаровані майкопцамі, тому довелося залізти в старий розвалений будинок по шляху.

Я не просто так зупиняюся на деяких деталях нашої подорожі, які зазвичай втрачав раніше. Коли мене запитують про подорож по Росії, для мене це дуже болюча тема, тому я постараюся по мінімуму висловлювати свою думку, факти і деталі (навіть маленькі) скажуть за мене.

до змісту ↑

А далі був автостоп.

Після того, як вибралися з міста Майкоп, чому дуже сприяв мікро автобус, ми залишився день витратили на дорогу. До розвилки нас підкинув чоловік з маленькою дівчинкою, до села Апшеронськ жінка, молодий хлопець до Хадыженска і якийсь чоловік ще 10 км по трасі.

Час хилилося до вечора, а до дольменів було ще далеченько. Значить доведеться ночувати в найближчих околицях, якщо не підкине ще хто-небудь.

Довгий час ми простояли на дорозі з витягнутою рукою. Та коли вже мали намір шукати місце для ночівлі, несподівано поруч пригальмував великий напіврозвалений автобус для вахтовиків-працівників. У запылившемся салоні сиділо від сили людини 4, але вони з задоволенням допомогли нам перетягнути всередину речі. Правда цікавістю і красномовством по відношенню до нас не страждали. Так що ми проїхали майже мовчки весь шлях.

А шлях, треба сказати, не з приємних виявився. По-перше, сам автобус підстрибував і гримів мало не на кожній купині або ямі, піднімаючи в салоні пил, а по друге ми проїжджали перевал, де чи не зробили дороги, чи зробили колись давно і забули відремонтувати. Важливо те, що я зрозумів, чому ніхто не хотів нас брати, ґрунтова з білої пилом на узбіччі і листях дерев, вона виляла по схилу, залишаючи після коліс величезна хмара. Наші кишки трохи вузлик не зав’язалися.

Майже відразу після перевалу нас висадили в селі Шаумян, чому я був радий, що нарешті вибралися з машини і засмучений, що доведеться ночувати тут.

до змісту ↑

Перша зустріч з російським менталітетом.

Ласкаво просимо в Краснодарський край, друзі. Я знав, що в цьому селі ми вже не зустрінемо мусульман, але спати на вулиці в компанії виючих зі схилів шакалів зовсім не було бажання.

Що ж, подивимося, які вони… росіяни. Йдучи вздовж численних парканів по головній вулиці, ми вишукували “жертву”, вже через два будинки вона знайшлася. На ганку сиділа бабуся в простому ситцевому платті, явно насолоджуючись останніми променями призахідного сонця.

Я підійшов до бабусі і вирішив почати здалеку, щоб не лякати. Розповів, хто ми, сказав, що не встигли сьогодні доїхати до призначеного місця, застрягли в селі і нам би потрібен нічліг.

Бабуля з недовірою і переляком на нас подивилася, одночасно озираючись по сторонах, ніби вишукуючи, кого б перекинути звалилася проблему. Але так як по близькості не було ні душі, бабка відразу вказала кудись у бік лісу, лише б ми відчепилися.

Я пояснив бабусі, що в лісі спати небезпечно, бо шакали ходять. Бабуля знову тупо на нас подивилася і зрозуміла, що так просто від нас не відбудеться. Замість відповіді вона задала питання, куди ми прямуємо. Я їй сказав, що хочемо південь Росії подивитися, а потім в Абхазію заглянути.

На обличчі старої з’явилася гримаса страху. “Там же війна!” – з жахом в голосі видавила стара жінка. Я тільки усміхнувся у відповідь: “Бабуля, війни там вже 20 років як немає”. Хотів додати, щоб менше телевізор дивилася, та промовчав.

Бачачи, що бабуся зависла, я вирішив перейти в наступ.

— А це не ваш будинок випадком? Чи Не знайдеться у вас місця для намету у дворі? Нам багато не треба.
— Ні, ні, ні! – замотала головою старенька, а потім швидко випалила – Я знаю хороше місце для намету, ходімо за мною.

Ми вже пошкодували, що зв’язалися зі старою. Привела вона нас через якийсь паркан, пересохлий потічок на невелику галявину біля лісу і тицьнула пальцем, типу спіть тут. Я озирнувся, прямо по центру галявини проходила широка стежка, значить тут часто ходять. До того ж поляна впирається прямо в ліс, що загрожує зустріччю з шакалами. Загалом, ми зрозуміли, що від бабки толку мало, подякували її, дочекалися, коли піде, а самі пішли шукати що-небудь трохи краще в інший бік села.

Як-то засумувалось відразу. Я знав, що після першої невдачі сумувати не варто, але й розумів, що багато хто боїться нас так само, як ця бабуся, хіба що причини у всіх різні.

Раптом в стороні я помітив молоду жінку з сином, яка підсіла до сусідки на лавку, щоб погомоніти про життя. Я вирішив, що молодші жінки можуть бути більш адекватні і відразу підійшов до них з тим же питанням, що півгодини тому до бабусі.

Друга жінка мовчки оглянула нас і не знала, що відповісти, а молода зітхнула й каже: “Ой, гаразд, ходімо, у мене переночуєте.” З цими словами встала і пішла в самий початок на околицю села.

Молоду жінку звали Ліда, а синочка Данила. Вона Жила дуже бідно в старому недоробленому коли-те будинку, чоловіка у неї теж не було.

Нам з Милою навіть незручно стало, коли ми зайшли до неї в скромний будинок. З вигляду жінки було видно, що вона не дуже рада гостям, але нічого не могла вдіяти зі своєю сердобольностью. Навіть поїсти нам запропонувала, ми хотіли відмовитися, але поглянувши на наш голодний вид, все одно пішла на кухню готувати омлет.

За вечерею ми повідали господині про нашу зустріч з бабусею. Ліда ж зітхнула і сказала, що нам дико пощастило її зустріти.

— У цьому селі вас би ніхто не дав притулок. Бували тут вже такі, як ви. Теж на дольмени їздили, зупинялися проїздом хлопчик з дівчинкою. Так само перебували на селі в пошуку притулку, поки я їх не запросила в будинок. А потім весь тиждень сусіди мене дурепою називали, що я незнайомців у хату тягну. Я такого наслухалася, що вже сама по всі їхні страхи повірила і сказала собі, що більше нікого не пущу. А потім з’явилися ще двоє неросійських. Дощ був сильний в той вечір, постукали вони вже затемна. Спочатку я відкривати не стала, та бачу у вікно, стоять бідні мокнуть. Пустила їх і всю ніч мучилася не спала, – розговорилася господиня, поки ми їли.

Ось такі справи, дорогі читачі. Цікаво чи багато серед нас залишилося таких, як Ліда?

Потім молода жінка ненароком сказала, що у неї з комп’ютером якісь проблеми і я вирішив допомогти добродушною господині. А Міла залишок вечора з Данилом дивилися мультики.

Я радий, що нам пощастило зустріти Ліду, і від усього серця хочу подякувати її за те, що вона не маючи в достатку матеріальних засобів, не розтратила найдорожче, що є у цієї людини – добре серце і душу.

Завтра ми вирушимо до Анастасиевским дольменів, друзі. Сподіваюся, це буде цікаво. Не перемикайте вкладку вашого браузера :).

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!