Зміст статті:

  • Де НЕ рекомендується ставити намет
  • Вибір безпечного місця для постановки намети.
  • Загальні поради по постановці намети.

Сьогодні я б хотіла детальніше розглянути одне з питань, яке викликає найбільший інтерес серед мандрівників з наметом. Так як останнім часом я з другом захопилася автостопом з наметом, то у багатьох (та й у мене самої) по початку виникає питання “А де ж можна поставити намет за кордоном?”, “Якщо в Росії все більш чи менш зрозуміло, то раптом за бугром є обмеження?”, “Як вибрати місце, щоб безпечно проспати всю ніч?”. Давайте розбиратися разом.

до змісту ↑

Де НЕ рекомендується ставити намет

1. Глухий ліс з дикими тваринами. Після зустрічі з ведмедем в Румунії, ми зрозуміли дві речі. По-перше, потрібно прислухатися до того, що кажуть місцеві. Якщо вони кажуть, що в Румунії багато ведмедів, це не означає, що потрібно відразу впадати в паніку, але потрібно взяти до відома, що занадто близько до лісовій смузі намет краще не розміщувати. А по друге, навіть якщо ви упевнені, що в місцевих лісах немає диких тварин (хоча бути впевненим ніхто не може), зовсім в глушину краще не заходити. Якщо ж вас все-таки занесло в ліс, постарайтеся поставити намет в стороні від хоженых стежок, крім тварин у лісах може зустрітися і людина.

2. Великі міста. Мегаполіси нашої планети володіють одним огидним якістю – це скупчення величезної кількості людей, які можуть з’являтися в найнесподіваніший час і місці. Часто, коли запитуєш у перехожих або поліцейських, де можна знайти безпечне місце в місті для ночівлі в наметі, отримуємо відповідь “в міському парку”. Ні, ні і ще раз ні! Міські парки, особливо вечорами – це найнебезпечніше місце, так як там перебуває велика кількість дозвільно хитаються особистостей, деколи навіть у відмінному стані від тверезого (залежить від країни, звичайно). Крім того, у багатьох містах парки закриваються на ніч і мають власну охорону, що теж ускладнює нічний відпочинок на постриженою травичці.

Наприклад, перед поїздкою в ОАЕ я чула, що там дуже жорсткі закони по постановці намети в будь-якому з громадських місць. Це стосувалося навіть до природним паркам. І дійсно, заїжджаєш в Дубай, і бачиш великі стенди з нескінченним списком “не можна”, а люди з рацією в формі “патрулюють” навіть двори в житловому районі. Не дай бог ти вирішиш влаштувати пікнік в дитячій пісочниці, не кажучи вже про те, щоб лягти спати на одній з вподобаних лавок.

Можливо, для приїжджих пакистанців, бангладешців, філіппінців і іншої раб.сили, яка обслуговує мегаполіс – це дуже актуально. Хто лазив по всіх дірках Азії, зрозуміє, про що я кажу. Але, ми з вами люди більш чи менш цивілізовані, мають, як мінімум, середньо-професійна освіта або хоча б російське шкільне за спиною. Для великих мегаполісів є така система, як Couchsurfing або інші варіанти застосування своєї кмітливості для “вписки”. Але про вписках треба писати окрему статтю, зараз мова не про те.

Намет краще використовувати за межами великих міст. Навіть якщо день хилиться до вечора, а ви досі не знайшли нічліг в мегаполісі, краще постаратися виїхати за його межі, буде більше шанс знайти спокійне місце.

Таким чином, в ОАЕ ми знаходили місця для постановки намети навіть у парках (за містом), достатньо домовитися про це з місцевою поліцією заздалегідь. А якщо нас висадили десь у селі, то знайти затишне містечко, яке приховує від цікавих поглядів, не проблема.

3. Береги водойм. Пляж. Не варто розміщувати намет на берегах будь-яких водойм і навіть пляжів близько до краю води, так як невідомо, що може “придумати” погода за той проміжок часу, поки ви спите. Приміром, рівень води при приливі або рясному випаданні опадів (зливи) може піднятися, і вранці ви разом з наметом вирушите в кругосвітню… ні, вже не подорож, а плавання.

Одного разу будучи в Китаї, ми опинилися в місті в нічний час доби, і довго не могли знайти місце для ночівлі. Поки не натрапили на територію біля річки. Мій друг примітив непогану рівну площадку, прямо на березі. Причому від краю майданчика, до води було приблизно близько метра заввишки. Моя інтуїція не давала мені спокою, і я запропонувала поговорити з хлопцями з місцевої кафешки, яка стояла тут же, тільки трохи вище. Вони поселили нас на ніч і навіть дали дах. Про свою удачу ми дізналися вранці, бо вночі зарядив така злива, що обрану біля річки майданчик приховало водою повністю (!). На пляжах ми теж вставали, але подалі від кромки води і хвиль.

4. На приватній території без дозволу власника або охорони. На приватних територіях дуже спокійно і, часом навіть комфортно спати в наметі, бо вона охороняється. Найчастіше це доглянута зелена територія з рівною поверхнею, так і хочеться поставити палаточках пострижених у кущах. Однак, я б не радила робити це без дозволу господаря території. Думаю пояснювати не треба, що можуть виникнути серйозні проблеми, навіть якщо не вночі (бо в темряві можуть не помітити), то вранці точно.

У нас був один випадок на Філіппінах, коли ми обійшли всі можливі безпечні варіанти ночівлі (вписок, допомога поліцейських, нейтральна територія), і нічого не допомогло. Ми примітили приватну територію біля, як нам здалося вночі, будується університету. Нікого не питаючи, ми просто розмістилися там, де було зручно. Ніч на удачу пройшла добре, а ось вранці нас розбудили два охоронці, які були явно не задоволені тим, що нахабні білі люди влаштували “кемпінг” на охоронюваній території. Розборок не було, і хлопці у формі навіть дочекалися, поки ми самі виліземо з намету, щоб провести виховну бесіду з “дурними” туристами.

Однак, все могло закінчиться інакше. Як, наприклад, в Таїланді, коли ми без попиту господині влаштувалися в її нехай вже не працює кафе, і до нас викликали чоловіка з рушницею, а потім “для надання допомоги” відвезли в поліцію.

5. Великі відкриті простори. Поля. Як ви розумієте, якщо ви поставите палатку в подібному місці, це буде, як “більмо на оці” для всіх цікавих. До того ж, на рівних поверхнях часто бувають сильні вітри (степи, поля, пустелі), який буде “базікати” намет в різні сторони і заважати спати (все залежить від намету). З нами такого не пріключалось, однак, чув від інших подорожуючих про можливості попадання блискавки в намет під час грози на відкритому просторі.

до змісту ↑

Вибір безпечного місця для постановки намети.

Враховуючи все вищевикладене, ми намагалися підбирати місце для намету по наступним критеріям.

  • між лісом і містом – ми зазвичай вибирали місця на околиці міста або знаходили невеликі поля з кущами і парканами, які одночасно приховують від зайвої уваги і захищають від сильних вітрів. Це можуть бути проліски, занедбані городи, заміські парки, розвилки доріг з лісовою зоною і т. д.
  • територія на ділянці заміського будинку – щоб не лякати жителів і не дай бог не нарватися на “злу собаку”, на такі ділянки ми просилися тільки, якщо відкриті головні ворота і у дворі видніється хто-небудь з домочадців. Якщо пощастило “нарватися” на гостинних господарів, навіть якщо вони після знайомства не запросять до хати (як частенько бувало на Кавказі чи в Середній Азії), то вже кавою або чаєм напоять точно.

  • невелика височина – необхідна при виборі місця, щоб у випадку дощу не опинитися в калюжі. Якщо це схил, постаратися поставити намет так, щоб утворився струмок не проходив під вами. Можна обкопати намет, але в “автостопном режимі” це займає додатковий час.
  • невидимість – чому це так важливо? І справа не тільки в нетверезих осіб або бандитів. Такі швидше за все, самі не полізуть, побояться. А ось діти або в “диких країнах” місцеві жителі, які вперше в житті бачать не тільки іноземці, але й намет – це реальна проблема. Звільнитися від їх надмірної уваги і цікавості буде дуже і дуже складно. Деякі настільки безцеремонні, що можуть світити ліхтариком прямо всередину “тимчасового житла”, як з нами бувало в Китаї.
  • дах, навіс, тент – буде дуже непогано знайти додаткову “дах” для намету, особливо якщо ви подорожуєте дуже довго. Здивовані? “Навіщо дах, якщо є двошарова намет?” – запитаєте ви. Напевно, хто їздив з наметом хоча б півроку зрозуміє, що я маю на увазі. Звичайно, якщо раз на рік вибиратися на природний відпочинок, то придбаної намети вистачить навіть на кілька років. Однак, коли її використовуєш кожен день у всіляких кліматичних умовах, вона досить швидко приходить в непридатність. А купити на заміну підходящу в потрібний момент, не завжди є можливість. Тому, якщо є зайвий час, то я раджу пошукати додаткову дах, навіс, тент, або навіть дерево з добротної кроною, які захистять вашу палатку від сильних злив, від яскравого сонця, що спалює верхній шар намети, а так само від довгої просушування вранці цього ж шару після дощу або конденсату (при великій різниці температур).

  • кемпінги – дуже поширені в країнах Європи і, як правило, не безкоштовні. Тобто ви платите символічну суму грошей (наприклад 150 руб.), за яку отримуєте охоронювану територію, рівне місце для свого намету, туалет, а в деяких випадках душ, дрова, електрика і навіть Wi-Fi, але останнє може бути і за окрему плату. Відразу скажу, ми цим не користувалися, так як в деяких випадках просять таку суму, за яку можна в місті знайти кімнату в “гестхауса”.
  • недобудовані або старі будинки – якщо мене запитати, що краще: старий занедбаний або новий споруджуваний будинок, я виберу другий варіант. Чому? Покинуті будинки, як правило, мають свою історію, погану або гарну, до того ж після того, як він приходить в непридатність, його починають використовувати під склади, місця для зустрічей тет-а-тет, або взагалі як укриття для “темних” справ. Нові ж будинку ще не несуть в собі ніякої енергетики, як правило, вони охороняються (але іноді й ні), а з бруду там можна знайти тільки дошки, цеглу та цемент. Тобто для відпочинку в наметі я віддаю перевагу використовувати будівництва, правда, як я вже сказала, якщо там немає суворої охорони.

до змісту ↑

Загальні поради по постановці намети.

Природно, покатавшись по світу подібним чином, ви самі для себе виберіть оптимальний варіант. І звичайно, завжди є винятки з правил, я сама зараз іноді відступаю від них. Але, погодьтеся, легше починати, спираючись хоча б на чужому прикладі.

Перш, ніж поїхати в ту чи іншу країну, завжди необхідно вивчити її правила і закони. Не треба перегортати талмуди конституції та кодексів. Досить вивчити питання вільного подорожі по країні. Може виявитися так, що ці закони давно вже не працюють, або за ними просто ніхто не стежить, але на всякий “пожежний” знати треба.

Приміром, у багатьох заповідниках або національних парках встановлення наметів і розведення вогнищ поза спеціальних кемпінгів – заборонено, оподатковується величезними штрафами. Має сенс уточнювати подібні питання заздалегідь. І природно, простудіювати досвід інших мандрівників перед поїздкою в конкретну країну.

На сьогодні все, дорогі друзі. Якщо у вас залишилися або виникли питання, завжди рада відповісти на них у коментарях до статті нижче. Так само не забувайте підписуватися на новини нашого корисного блогу, так як в планах найближчим часом написати ще-що цікавеньке.

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!