Зміст статті:

 • Калінінградські форти або фортифікаційні споруди Кенігсберга
 • Форти Калінінграда на карті
 • Великі форти:
 • Малі форти:
 • Форт № 3 “Король Фрідріх III”
 • Форт № 5 “Король Фрідріх-Вільгельм III”
 • Замок Нессельбек — музей Середньовічних тортур і покарань”
 • Як дістатися до замку Нессельбек
 • Музей Середньовічних тортур і покарань” у замку Нессельбек
 • Витрати на шостий день в Калінінграді

Після активних поїздок по Калінінградській області, ми вирішили дати собі трохи відпочити і подивитися те, що ще залишилося в околицях Калінінграда, а точніше фортифікаційні споруди, розташовані по периметру міста і замок Нессельбек. Можна було б похід до замку виділити окремою статтею, але я не бачу в цьому сенсу, тому як на нього буде потрібно трохи часу. А щодо фортів, хоч їх у Калінінграді багато, ми подивимося тільки деякі.

Калінінград:

 • Центр Калінінграда: острів Канта, Рибна село, Музей Світового океану і Будинок Рад
 • Пам’ятки північної частини Калінінграда. Зоопарк
 • Що подивитися в Калінінграді. Південна частина міста
 • Мій маршрут і ціни за Калінінграда і області

до змісту ↑

Калінінградські форти або фортифікаційні споруди Кенігсберга

Якщо уважно вивчити карту міста, то стає помітно, як з самої зовнішньої окружності міста там, де об’їзна траса, на відстані 6-10 км один від одного знаходяться форти. Ці оборонні споруди служили місту в свій час захистом, що перешкоджає проникненню в Кенігсберг. Всього фортів в Калінінграді налічується близько 17 штук, з них 12 є великими, а решта 5 – малі, не всі мають відкритий доступ.

Якщо є бажання оглянути всі можливі форти, краще орендувати машину в Калінінграді, на громадському транспорті це займе дуже багато часу.

По ходу нашої подорожі я з’ясувала, які форти буде цікавіше всього заглянути. Всі їх оглядати немає сенсу, та й часу теж. До того ж вони практично однакові – потужне земляне укріплення з кам’яними укріпленнями до 8 метрів у висоту. На карті всі форти пронумеровані, і навіть мають імена, зазвичай, в честь військових ватажків чи королів.

до змісту ↑

Форти Калінінграда на карті

Всі форти представлені на карті нижче: червоними зірками відмічені малі форти, зеленими – ті, які ми відвідали, а всі інші великі – жовтий колір.

до змісту ↑

Великі форти:

 • Форт № 1 “Штайн” (Stein am Lauther Muhlenteich) – названий на честь політичного діяча Пруссії. У форті відкрита виставка озброєння, екскурсії проводяться тільки по неділях, в інші дні – за домовленістю.
 • Форт № 2 “Бронзарт” (Bronsart bei Mandein) — названий на честь генерала Пауля Бронзарта фон Шеллендорфа. Зараз знаходиться в приватному володінні, доступ закритий.
 • Форт № 3 “Король Фрідріх III” (Friedrich III) – найбільший форт Калінінграда, про нього трохи нижче. Покинутий, можливий самостійний огляд.
 • Форт № 4 “Гнейзенау” (Gneisenau) – названий на честь прусського генерал-фельдмаршала, учасника битви при Ватерлоо. Покинутий, можливий самостійний огляд.
 • Форт № 5 “Король Фрідріх-Вільгельм III” (Friedrich Wilhelm III) — основний туристичний об’єкт, музей фортифікації і військової техніки Калінінграда. Вхід платний: самостійно або з екскурсією.
 • Форт № 6 “Королева Луїза” (Königin Luise bei Juditten) – знаходиться у володінні військових. Можливий огляд тільки внутрішніх двориків.
 • Форт № 7 “Герцог фон Хольштайн” (Herzog von Holstein) – використовується, як склад заводу Балтійського флоту. Доступ в форт закритий.
 • Форт № 8 “Король Фрідріх IV” (König Friedrich Wilhelm IV) — занедбаний, можливий самостійний огляд.
 • Форт № 9 “Дона” (Donna) – практично повністю зруйнований в ході військових дій. Можливий самостійний огляд.
 • Форт № 10 “Канитц” (Koniz), перейменований на честь військового міністра Пруссії. В даний час підхід до форту примикає до військової частини, доступ для огляду закритий.
 • Форт № 11 “Денхоф” (Donhoff bei Seligenfeld) — названий на честь представників знаменитого роду фон Дьонхофф. Відданий під військову частину, доступ для огляду закритий.
 • Форт № 12 “Ойленбург” (Eylenburg bei Neuendorf) — в даний час є об’єктом Міністерства оборони, доступ на територію закритий.

до змісту ↑

Малі форти:

 • Форт № 1а “Гребен” (Groeben) – названий на честь прусського генерала Карла фон Гребен. Охороняється, доступ закритий.
 • Форт № 2a Барнеков” — названий на честь прусського генерала Альберта Христового Готтліба фон Барненкова. Вільний для огляду.
 • Форт № 5a «Лендорф» – названий на честь прусського генерала, учасника визвольної війни з Наполеоном. Сильно зруйнований, всередині багато сміття, відкритий для огляду.
 • Останні два форту не отримали назви та на сьогоднішній день скасовано.

Місцеві дуже радили подивитися 5-й форт, так як він єдиний прийняв більш або менш музейний вигляд і там можна послухати історії воєнних років від екскурсовода. 3-й форт нам теж рекомендували в якості самостійного вивчення, він у досить непоганому стані є де полазити. А головне – він знаходився на шляху до ще однієї пам’ятки – замку Нессельбек.

до змісту ↑

Форт № 3 “Король Фрідріх III”

У ранкову годину народу не було і вся територія форту практично належала тільки нам.

Відразу за воротами нас зустрічає так званий горджевой благауст — вартове приміщення в тилу для захисту воріт. Колись тут була і двері і скорострільні кулемети МГ, зараз з цього многобетонного споруди за стандартом зробили туалет.

Сірі березневі тони надають місцем якусь похмурість, можливо цей хрест теж постарався.

Ліхтаря у нас з собою не було, та й не збиралися ми лізти в підземелля, тому змогли пройтися тільки за більш або менш освітлених денним світлом приміщеннях форту. Поодинці тут повзати я б не стала, після кожного темного кута мурашки по спині біжать.

Несподівано для себе, перелазячи через невелику двері, ми опинилися у внутрішньому дворику.

Як з’ясувалося, права і ліва частини форту ідентичні.

Тут можна помилуватися на в’їзні ворота з висоти земляного валу. Або просто побродити по стежках і вибрати місце для фотографії.

Повернулися тим же шляхом, спустившись на перший поверх, щоб пройтися з сухого рову. Крім заростей, так двоповерхових цегляних стін тут не було нічого цікавого.

Найкрасивіше місце – це звичайно перекинутий місток через рів.

До того моменту, коли закінчувався наш обхід, стали підтягуватися рідкісні відвідувачі. Ми зробили невеликий гак до меморіалу і вирушили далі.

Як дістатися

До деяких фортів можна легко дістатися на громадському транспорті прямо з міста, в цьому мені дуже допомогла карта 2гіс. Наприклад, до 3-го форту ми з центру доїхали на автобусі 21 (18 руб. з людини за проїзд). Вийшли на кінцевій зупинці “Автошкола” і залишився кілометр до форту легко подолали пішки вздовж дороги. Відразу ж за заправкою направо йде пішохідна доріжка до форту № 3.

Співчутливий водій підказав, що до 5-го форту ми можемо доїхати на маршрутці 76 (22 руб. з людини за проїзд), що ми і зробили.

до змісту ↑

Форт № 5 “Король Фрідріх-Вільгельм III”

Ми вирішили почати не з головного входу, а обійти форт ззаду.

До речі, не дарма, рів тут на відміну від 3-го наповнений водою, на березі іноді зустрічаються пам’ятники і меморіальні камені.

Як я вже писала вище, вхід в форт платний.

Можна пройти самостійно, а можна з екскурсією. На жаль, екскурсію потрібно було чекати, коли набереться група. А самостійно ми погуляли вже з 3-го форту, тому всередину не пішли.

Спеціально для вас наводжу ціни.

Вартість вхідного квитка для самостійного відвідування:

 • дорослі – 100 руб.
 • школярі – 30 руб.
 • дошкільнята – безкоштовно
 • пенсіонери – остання субота кожного місяця – 30 руб.
 • інші категорії – безкоштовно

Вартість вхідного квитка з екскурсією:

 • група від 1 до 10 осіб – 500 руб.
 • група понад 10 осіб – 50 руб. з людини

Послуга – екскурсія з аудіогідом:

 • необхідно сплатити вхідний квиток та сплатити 150 руб. за прилад аудіогіда.
 • залишити в заставу 2000 руб. або документ, що посвідчує особу
 • при втраті або псуванні приладу, відшкодування вартості приладу – 5000 руб.

Як дістатися

Так як форт №5 самий популярний серед любителів військової історії з 12-ти основних, то до нього доїхати ще простіше. Існує однойменна зупинка “5-й форт” по трасі на Світлогорськ. З центру можна сісти на тролейбус №2 (18 руб. з людини за проїзд) і їхати до зазначеної вище зупинки. Далі переходимо дорогу і за вказівником проходимо буквально метрів 500 до форту.

Це було останнє на сьогодні місце відвідування в районі Калінінграда, після чого ми сіли на вже знайомий тролейбус і вирушили вечеряти додому.

до змісту ↑

Замок Нессельбек — музей Середньовічних тортур і покарань”

Замок Нессельбек – це не середньовічний німецький замок, а просто звичайний готель, збудований на в’їзді селища Орлівка прямо біля дороги.

до змісту ↑

Як дістатися до замку Нессельбек

З Калінінграда через селище Орловка ходить два автобуси № 114 (Зеленоградськ – Калінінград) і № 116 (Перлове-Калінінград). Розклад автобусів представлено нижче на фото.

Так, автобуси ходять там не часто. Я глянула на карту і зрозуміла, що від форту №3, де ми перебували до Нессельбека буквально 4 км по дорозі. Тобто по ідеї можна дійти пішки, може бути навіть хтось підкине. І ми вирушили самоходом по трасі. Проте, я зовсім забула, що саме тут після розв’язки починається автобан, так що добру половину шляху нам довелося йти за огорожею автобану. Природно про те, щоб хтось підкинув говорити не доводиться, бо йшли ми по зустрічній смузі, адже далі дорога відгалужується вліво.

Коли ж ми опинилися на останньому відрізку дороги простіше, то ловити попутку і сенсу не було, ми просто прогулялися задоволення до самого замку Нессельбек. Благо він розташувався біля самої дороги.

На парковці перед замком нас зустріла дуже незвичайна парочка… скелетів у поясах вірності.

Внизу, на камені описана вся історія про них. Писати тут її я не буду, можете подивитися на фото, якщо цікаво. Я розумію, що це чиста вигадка для відвідувачів, але за душу не зворушило.

Нессельбек – це цілий комплекс з готелем, СПА, дорогим рестораном і невеликим музеєм середньовічних тортур, заради якого ми, власне, сюди й прийшли.

до змісту ↑

Музей Середньовічних тортур і покарань” у замку Нессельбек

Музей тортур був відкритий в замку в кінці 2012 року і, як стверджують власники Нессельбека, є єдиним такого роду в Калінінградській області. В музеї представлено кілька маленьких поверхів з історією тілесних покарань. Попереджаю одразу, місце не для людей зі слабкими нервами, а дітей краще напевно взагалі туди не водити.

Час роботи музею: з 12.00 до 18.00 щодня

Вартість вхідного квитка: 150 руб./чол. (дітям до 16 років вхід тільки з дорослими)

Я дізналася про це місце чисто випадково в інтернеті, де також йшлося, що вхідний квиток коштує символічні 50 руб. Однак, тепер, як ви розумієте, ціна зросла в 3 рази. Щоб дістатися до музею, потрібно пройти зал ресторану і піднятися на верхній поверх.

У ресторані дівчина запропонувала випити нам кави, у цьому випадку вхід в музей коштує на 50 руб. дешевше.

Я не дуже люблю такі речі, маю на увазі ті, які пов’язані з покаліченням, так що я не буду в найдрібніших подробицях описувати для чого і для чого використовувалися різні тортурні інструменти. Хто захоче відвідати це місце, самостійно це зробить. Скажу тільки, що музей невеликий, буквально 3 прольоту по вузькій сходах з експонатами у вигляді знарядь покарання для людей, які порушили закон, і жорстоких тортур для зловмисників, змовників і злочинців у різні часи.

Представлені експонати не оригінали, а всього лише відновлені макети на підставі малюнків, креслень і історичних документів тих часів.

  

Музей закінчується в одній з веж, так як у вузькі віконні прорізи видно її сусідів. Під конусоподібним стелею за нами пильно спостерігає скелет у клітці.

Якщо ви не відносите себе до любителів подібних речей, то раджу не витрачати ні грошей, ні часу, в іншому випадку – велкам.

На виході з замку ми трохи посиділи на вулиці, насолоджуючись рідкісним сонечком і гарячим чаєм з термоса. Якась китаянка, яка прибула за нами бігала навколо будівлі Нессельбека і за звичаєм фотографувала все, що трапляється їй на шляху.

Автобус в місто ми чекати не стали, тим більше до нього було не менше години очікування. Прямо тут, на зупинці ми зловили попутку з приємним водієм, який дуже любить мотоцикли. І так за розмовами про залізних конях ми опинилися в місті.

до змісту ↑

Витрати на шостий день в Калінінграді

Фізичні затрати на людину:

 • пішки по туристичному маршруту – близько 6 км.
 • карта всього маршруту за день:

Фінансові витрати на двох:

 • транспорт – 116 руб.
 • житло – 900 руб. (Як шукати дешеве житло в Калінінграді)
 • їжа – 344 руб.
 • пам’ятки – 300 руб.

Залишився всього один день самостійної подорожі по Калінінграда і області. Його ми вирішили витратити на невелике містечко Радянських, межує з Литвою.

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!