Зміст статті:

 • Автостоп Джермук — Армавір
 • Дорога Армавір — Таллін
 • Місто Таллін
 • Церква Святого Григорія в місті
 • Талинский Кафедральний Собор і церква Аствацацин
 • Як дістатися до Таліна з Єревану
 • Село Мастара
 • Як дістатися з Єревана
 • Церква Святого Івана Хрестителя

Сьогоднішня стаття напевно буде більше присвячена вірменському автостопу і людей в цілому. Кататися по основних трасах легко і зручно, але сьогодні ми проїдемо по дорогах, де частіше зустрінеш місцевого, ніж туриста. Проїдемо через місто Таллін з оглядом його пам’яток, а кінцевою зупинкою буде село Мастара, де і заночуємо. У вас в думках застряг питання «де це взагалі?», ось зараз і дізнаємося.

до змісту ↑

Автостоп Джермук — Армавір

Останній раз ми стояли на узбіччі шосе з Джермука, точніше з села Гндеваз, де мали щастя провести половину доби в хорошій компанії. Настрій був відмінний, тому чисто заради приколу ми з другом вирішили зупинити КРАЗ настільки старий, наскільки ви можете собі уявити. Гаразд, не буду катувати вашу уяву, так він виглядає зсередини разом з водієм.

А так зовні, через всього 10 км, які були для нас попутними. Цілком достатньо, щоб з’явився дзвін у вухах і потрясывание в тілі.

Насправді все не так і погано. Далі пощастило більше, коли раптом чудесним чином перед нами материализовывается білий лексус з таким же чистеньким і свіжим салоном всередині. Невже нам по дорозі? Не повірите, так і є. Я рада, що ми вчора помилися і змінили одяг, інакше б водій явно засмутився. До речі, за кермом сидів молодий бізнесмен, досить приємний і простий у спілкуванні.

Я взагалі дивуюся вірменським “капіталістам”, ну зовсім не зіпсовані люди, пальці не гнуть, зірковою хворобою не страждають, “понтами” не розкидаються, а до всього іншого ще інтелігенти і хороші співбесідники, з якими завжди є про що поговорити. Так і в цей раз мужик попався класний, сам любитель подорожей, багато де побував і в Америці, і в Ірані, і в Сирії, правда, як я зрозуміла, чисто з ділових питань. Попутно ділився розповідями та історією самої Вірменії, загалом з таким би розмовляти нескінченно. До нашого великого щастя, бізнесмен раптом запропонував пригостити нас шашликом у вуличному кафе, тому півдня ми провели в хорошій компанії. До речі, в одній зі статей я вже згадувала «окрошку в пляшці». Ось, милуйтеся, майже як кефір, тільки з огірком. А риба – це просто чийсь майбутній обід в те кафе, де ми сиділи.

З бізнесменом ми доїхали рівнесенько до Ечміадзіна (ми вже були там), точніше висадили нас на трасі неподалік, щоб “стопити” було зручніше.

Що можна побачити по цій дорозі:

 • Місто-курорт Джермук
 • Село Гндеваз і монастир Гндеванк
 • Монастир Нораванк
 • Хор Вірап і гора Арарат
 • Ечміадзін (Вагаршапат) і Єреван

Мде, до столиці рукою подати, великий трафік, а поїхати не з ким, ну як завжди. Якийсь таксист з “недосвідченість” пригальмував поруч. Ми помахали йому рукою, що він “не за адресою” і навіть розмовляти з ним не стали. Проте водій був упертий і, мабуть, не ледачий, бо вийшов з машини і запитав, куди нам треба. Я відповіла просто: “В Армавір, але грошей на таксі у нас немає”.

Мужик трохи розгубився, а потім перепитав, “зовсім ні”. Ми похитали головою. Потім він зітхнув і видав: “добре, сідайте, так підвезу, все одно в ту сторону їжу”. Клас, другий таксист за нашу “путешественническую життя”, який безкоштовно пропонує підвезти. Так ми доїхали до Армавіра на таксі.

до змісту ↑

Дорога Армавір — Таллін

Армавір… Армавір… В Армавірі нам нічого не треба, значить їдемо далі, а ось і чергові попутники. Перед нами постала стара на ладан дихає Волга з побитими в деяких місцях склом. Всередині сиділо троє чоловіків, мій друг через вікно запитав, підвезуть в бік Таліна. Водій сказав, що тільки до найближчого села, а далі самі. Ми погодилися, але коли відкрилася задні двері, я мало не впала від здивування і від сміху одночасно.

Заднє сидіння “волги” було відсутнє геть. Тоді, спостережливий читач поставить закономірне питання: “як же там сидів третій пасажир?”. А ось це окремий кадр, тому що він сидів на перекинутому на ребро табуретці, а упирався головою прямо в потертий стелю салону, і то доводилося нагинатися. Ми з другом трохи прийшли в ступор, але слава Богу, для таких випадків у нас є рятівні килимки, які були покладені замість сидіння. В принципі непогано, тільки в дорозі періодично замислюєшся, як ця “шкапа” взагалі ще їде. Здається я вже рада, що їдемо тільки до найближчого населеного пункту.

Хлопці попалися веселі, а коли дізналися, що ми мандрівники, то запропонували поїхати до них в гості, щоправда, для цього треба було повертати назад в Армавір. Ну вже ні, сіли, значить їдемо.

Чергова узбіччя наша, тільки трафік якось різко зменшився. Навіть дивно, начебто дорога хороша, свіженький асфальт. Ага, знову “наші” їдуть, рада представити вашій увазі російську “ниву”, водій якої заявив, що їде якраз в Талін, по-моєму навіть далі.

Через пару кілометрів, я зрозуміла, чому машини не шанують цей напрямок, тут дорога була не просто вбита, а зовсім в мотлох, тільки встигай кишки в зав’язувати вузлик. А у нашої “ниви” ще й коробка передач збоїв, ну везе нам на колимаги сьогодні, що робити. Хоча водій заявив, що йому щодня по цьому напрямку припадає їздити. Ааа, це все пояснює…

Ще через десяток кілометрів ми взагалі заглохли на безлюдній трасі. І я здогадалася, навіщо водій взяв нас з собою. Машина заводилася тільки з поштовху, все елементарно. В той день у мене болів живіт не стільки від трясіння в дорозі, скільки від сміху.

до змісту ↑

Місто Таллін

В 70 км від Єревану в Арагацотнской області розташоване місто Таллін. Якщо ви не знали, то він вважається одним з найдавніших поселень в країні (перші згадки в I-II ст.). з найдавніших поселень у Вірменії. Перша згадка відноситься до 1-2 століття. В радянські часи в місті Таллін був маслосирозавод і асфальтобетонний завод, зараз містечко з 5 тис. населення виглядає уныленько.

Водій їхав в гості, як я зрозуміла, причому поспішав. Але, чомусь, як і багато інших “поспішають” вірмени, він вирішив запропонувати міні-екскурсію по Талину. Втім, в цьому маленькому місті крім пари храмів і дивитися нічого. Чому б і ні, ми нікуди не поспішаємо, тим більше на колесах.

до змісту ↑

Церква Святого Григорія в місті

Спочатку заїхали в невелику церкву Св. Григорія 12 століття, тим більше шукати її довго не довелося, так як вона знаходиться в самому центрі міста. Шкода закрито, вечір вже.

“Нива”, схоже, перегрілася, так що ми пішли на огляд околиць. Назустріч попався якийсь вірменин дивного вигляду, який сказав, що в будовах у дворі, більше нагадують старі гаражі, знаходиться ціла церковна галерея.

Ми йому не повірили, тоді він схопив мого товариша за руку і повів сам. Дивно, але він був прав, у цій комірчині зібрані різні церковні речі від ікон до хрестів різних розмірів.

Через кілька хвилин ми повернулися, машина вже була готова до подальшої подорожі. Але поруч “виріс” той самий дивний мужик і попросив його сфоткати на тлі церкви, ха-ха, ну і дивак. Так і бути, а то не відстане.

до змісту ↑

Талинский Кафедральний Собор і церква Аствацацин

Тепер ми рухалися в бік великого Талинского храму. Чим він мені сподобався, що до нього ще не доклали руку сучасні реставратори. Величезна будівля собору знаходиться у полі, за яким видніється кладовищі. Не знаю, куди дивляться місцеві влади, але якщо і далі так піде, то скоро храм “заросте” сучасними могильними плитами.

Храм відомий приблизно з 7 століття і просто приголомшливо виглядає. Було видно, що його реставрували, тому що стирчали каркасні прути, які використовуються для заливки бетону. Якщо зазирнути в історію, так і є, землетрус 1840 року добряче зіпсувало зовнішній архітектурний вигляд будівлі, але на початку 70-х років 20 століття його почали відновлювати. Мабуть, не вистачило грошей.

Водій “ниви” теж приєднався до нас і з задоволенням прогулювався між старовинними арками. Я б не сказала, що цей чоловік кудись поспішав, проте, ми вирішили не затримувати вірменина і постаралися максимально швидко оглянути храм з усіх боків. Після чого всі разом подалися до машини. По дорозі я кинула погляд у бік і побачила маленьку церковцю. Це церква Аствацацин 1866 року побудови.

Якщо після побаченого, вам захотілося відвідати чудове місто Таллін, то до нього ходить громадський транспорт зі столиці Вірменії.

до змісту ↑

Як дістатися до Таліна з Єревану

«Чи Далеко до Таліна?» — близько 70 км. Не турбуйтеся, громадський транспорт їздить по іншій дорозі, ніж поїхали ми. Від центрального автовокзалу Єревана (Кілікія) ходять:

 • автобус №537, вартість 500 драм, в дорозі 1 годину
 • маршрутка №538, вартість 600 драм, в дорозі 1 годину

Нам же залишатися в Талине не було ніякої необхідності, все що можна оглянуто, їдемо шукати нічліг в якій-небудь селі.

до змісту ↑

Село Мастара

Село Мастара знаходиться в Арагацотнском регіоні, у перекладі його назва ділиться на дві частини «мас» — шматок і «тара» — поховання. Кажуть, в місцевій церкві Святого Ованеса поховані фрагменти мощей Іоанна Хрестителя. Чи Так це насправді, нам все одно не впізнати.

до змісту ↑

Як дістатися з Єревана

Якщо вам спаде на думку відвідати село Мастара, зробити це можна на маршрутці Єреван-Мастара, відходить з Центрального автовокзалу (Кілікія), відстань 75 км, вартість проїзду 800 драм, в дорозі трохи більше години.

Ми їхали автостопом з міста Таллін, прибувши в село Мастара на старій роздовбаній ниві. Справа була до вечора, а водій машини квапився в гості, тому запрошувати до чужих людей було недоречно. Та ми й так були йому вдячні за екскурсію на колесах і їстівний подарунок, який він спеціально придбав дорогою для нас.

Я вже зрозуміла, що з вірменськими вітрами жарти погані, тому нам було необхідно знайти вписку. За час подорожі за Вірменії, я помітила, що досить просто підійти з проблемою до кого-небудь з місцевих, і вони обов’язково допоможуть. Так ми зробили і цього разу, коли я побачила чоловіка, що йде по дорозі, судячи з усього з роботи.

Я виявилася права, чоловік був учителем ОБЖ в школі і повертався з уроків додому. Ми підійшли до нього і запитали, чи є можливість у селі поставити намет, на що той не роздумуючи, відразу запросив до себе. Вірменина звуть Рубен, у нього свій будинок і невеличке господарство. Нас нагодували за звичаями кавказької гостинності, а потім ми півночі сиділи на ґанку, базікали з Рубеном про його військових роках. Дочки, на жаль, російської мови не знали, хоч молодша і вчила його в школі. Прям як у нас вчать англійської.

А потім нам приготували окрему кімнату і ми пішли відпочивати.

до змісту ↑

Церква Святого Івана Хрестителя

За сніданком наступного дня я запитала у Рубена, є що подивитися в Мастаре. Виявляється, є. Невелика, але дуже стара церковця Святого Іоанна Хрестителя, побудована в 5 столітті.

Знайти її нам не склало труднощів, тим більше, що дорога в селі Мастара практично одна. Для своїх років, церква непогано збереглася. Рубен згадував, що будівля унікальна своїм куполом, точніше, як він збудований. Кажуть, з’єднуючись в центрі, упор купола весь йде на периметр його заснування. При цьому не використовуються ніякі інші упори.

Але найбільше нам вона сподобалася усередині, так як зберігся дерев’яний місток і сходи на другий поверх. Туди навіть можна піднятися і помилуватися вівтарем зверху. Чисто по-селянськи затишно.

Поруч з церквою є невеликий макет цієї ж церкви і старенький хачкар.

Для місцевих жителів, які тільки-тільки почали виповзати на безлюдні вулички ми самі, як пам’ятка. Напевно, побачити тут туриста так само складно, як потрапити на місяць.

Наша наступна зупинка — другий за величиною місто Вірменії — Гюмрі.

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!