Зміст статті:

  • Як ми потрапили в перший азербайджанський гостинний будинок.
  • На розкопках стародавнього міста Кабала (Кавказька Албанія).

Вам коли-небудь доводилося бувати на розкопках який-небудь давнину? Коли приїжджають археологи і з допомогою привезених працівників або місцевими силами буквально по чайній ложці виривають із землі майбутню пам’ятка, на яку потім будуть возити натовпи туристів. Але, ви були майже першими, і бачили все ще в первозданному вигляді. Може, про натовпи туристів і “майже перші” я трохи перебільшив, проте подивитися на те, як проходять розкопки на місці стародавнього міста Кабала (Кабалак) недалеко від туристичного містечка Габала в Азербайджані нам все ж вдалося. Але нам вдалося не тільки це, сьогодні вперше автори блогу самостійних подорожей LiteTrip за час перебування в Азербайджані побували в будинку у місцевих, так що не поспішайте змінювати вкладку браузера :).

до змісту ↑

Як ми потрапили в перший азербайджанський гостинний будинок.

Після відвідин міста Гянджа і з часткою розчарування у місцевих людей, ми з Милою вирушили далі за маршрутом, тобто в Габалу. По мірі просування туди автостопом, а це не менше 130 км, ми знайомилися з новими людьми, попутно дізнаючись, є що цікавого в самому місті. Так як Габала є одним з туристичних центрів з шикарними віллами і готелями, то логічно, що коли ми почали під’їжджати до цього району, роздовбані дороги перетворилися в шикарні автостради на дві смуги, по обидва боки виднілися новенькі паркани, подібність яких ми вже бачили, коду заїжджали в Азербайджан з боку Грузії, та що говорити, навіть дахи у будинків замінили на універсальний зелений колір (рідше червоний). Мабуть маразм міцнішає не тільки в Росії. Самі азербайджанці стверджують, що всі вулиці міста облагороджені і приведені в порядок, після чого я зрозумів, що ночівля там буде знайти дуже і дуже складно, згадуючи всі сумні досліди (наприклад той же Котор в Чорногорії, пам’ятаєте?).

У підсумку нічого особливого, крім древнього міста Кабала Албанської держави, я не дізнався. Останнього ми попросили водія зупинитися перед поворотом в місто, заночуємо тут на дорозі, а завтра вже вирушимо на дослідження.

Мда, вся ця цивілізація настільки “облагородила” передмістя, що не то що до людей не підберешся з-за високих красивих парканів, так ще й затишного місця не знайдеш для намету, бо всі більш чи менш вільні ділянки обгороджені парканом, хто знає, може це приватна власність. І саме тут я зрозумів, що повз проїжджають білі жигулі – поголовно всі таксюги. На зупиняються ми вже просто не реагували, просити у них допомоги по нічлігу теж сенсу не було.

Так ми дійшли практично до перехрестя, коли я помітив чергове поле, обгороджений колючим дротом і, о, диво, двох розмовляють чоловіків, навіщо-то стояли посеред дороги на зеленій ділянці. Від безвиході, ми звернулися до двох азербайджанців з питанням, чи є тут ділянки без парканів, де б можна було поставити намет. Один із них глянув на нас, як на “придурків”, посміхнувшись, і показав у бік обгородженого поля.

— Там же паркан, раптом це приватна територія?
— Звичайне Поле, все буде нормально. – почув я стандартна відповідь тих, хто жодного разу не спав у наметі поза лісової зони.

Ще трохи потоптатися в нерішучості, ми вже збиралися йти, коли другий досі мовчав серйозний дядько запитав, звідки ми і яка наша мета. Відчувши іскру надії, я відповів як є, після чого чоловік задумався на секунду, а потім запитав, чи не хочемо ми погостювати у нього цю ніч. Звичайно хочемо, питає ще :).

Так ми і опинилися гостями у величезному будинку у Мурата і його сім’ї, а точніше, крім нього, нас зустріла його дружина і дорослий син. Дивно, що син по-російськи практично ні слова не знав, Мурат навіть жартома запропонував нам репетиторство.

Якщо б я побачив Мурата з боку, я б вирішив, що такий мужик з суворим поглядом ніколи не запросив би до себе двох невідомих, ким би вони себе не називали. Але зараз мої стереотипи терпіли крах, коли ми сиділи у великому холі, їли, пили чай і розмовляли про життя. Як я зрозумів, на Кавказі російську мову знають здебільшого тільки чоловіки, і то тільки тому що в радянський час їм доводилося служити з російськими хлопцями, а з тих хто молодший працювали в Росії. Жінки в більшості своїй у них завжди були домогосподарками, а діти, які не знають мови, якщо його не викладають у школах, от як в цьому випадку, наприклад.

Мурат колишній військовий відразу після служби приїхав назад на батьківщину і тут зайнявся облаштуванням господарства й сім’ї. Він говорив, що раніше тут було багато росіян, але після розвалу СРСР майже всі виїхали, тільки десь на кордоні залишилася невелика село під назвою Іванівка, де досі живуть тільки росіяни, причому дуже дивні росіяни, не схожі на сучасне суспільство. Я вже чув від когось про цьому селі, і так само чув, що живуть там так звані молокане, що славляться акуратністю, чесністю і відмінними робочими і майстрами. Трохи пізніше ми побуваємо в подібній селі, але вже у Вірменії і я розповім, що це за дивні росіяни такі і звідки вони взялися на Кавказі.

до змісту ↑

На розкопках стародавнього міста Кабала (Кавказька Албанія).

Сподіваюся читач мене простить, що я знову без фото, тільки зараз, коли пишу, розумію, що це найцікавіше, подивитися, як живуть в інших країнах. Але бувають ситуації, коли про фотоапараті забуваєш геть. Загалом Мурат нас нагодував, помив, спати уклав, а вранці нас уже чекав сніданок на столі. У господаря ж ми уточнили, як дістатися до розкопок міста Кабала. Треба визнати, що їхати туди не близький світ, виявляється від сучасної Габали 15 км, причому з пересадками, і якщо брати автобуси, то я не впевнений, що вони в ту сторону взагалі ходять. Точніше до останньої села, може, й дійде, а от потім доведеться своїм ходом. Але це все одно не наш випадок, адже ми автостопщики. Тому їдемо “на перекладних” спочатку до повороту, власне нас там і висадили. Щоб не тягнутися з рюкзаками за плечима, ми попросили чоловіка в місцевому маленькому магазинчику залишити їх до того, як повернемося.

Далі по селі нам пощастило зловити жигулі, всередині якого стояв аромат хліба. Я озирнувся, так і є, водій віз ящик зі свіжим хлібом, напевно, в магазин. По дорозі він посадив ще одного пасажира, як виявилося пізніше – це був доглядач території, де велися розкопки стародавнього міста, в тому числі і білетер. Не знаю, пощастило чи ні, але ми змогли вмовити чоловіка пустити нас безкоштовно на територію (так туди вхід коштує 2 маната за персону), хоч ця ідея його не сильно радувала.

Територія, на якій раніше знаходився стародавній місто Кабала (Кабалак) по площі становить близько 50, так що тут є, де розгулятися. Дещо вже встигли привести в “туристичний” порядок, але я не вважаю, що за це вже можна брати плату. Наприклад, ось цей розкопаний шматок зі скелетами давніх албанців. Кажуть, що тут неподалік є ціла село прямих нащадків цього народу, але де саме, я не став вдаватися в подробиці.

Раніше Габала була столицею Кавказької Албанії, і згадується в працях істориків аж 1 століття. Руїни стародавньої цивілізації зараз були перед нами, але тут досі ведуть розкопки. Товщина шару землі, під яким поховано стародавня столиця Кавказької Албанії не менше 4-5 метрів, тут можна знайти залишки покрівельної черепиці, черепки глиняного посуду, кістки, немає просто гори кісток (не розумію, як ще собаки не розтягнули), і навіть цілі шматки глиняного водопроводу.

Самим захоплюючим в цій частині був розкопаний коло з каменів чимось нагадує фонтан або споруда для води. Судячи по написам, археологи самі ще не визначилися, для чого це призначено.

Я сказав у цій частині, тому що є ще й інша частина, про яку я не знав. Почув я про неї все від того ж доглядача, який по доброті азербайджанської дозволив нам пройтися по музею. Він же розповів, що багато кістки древніх знаходили прямо в глиняних горщиках, вже не знаю, спосіб поховання в них такий чи як. Чоловік запитав, чи бачили ми залишки древньої стіни фортеці з вежами? Природно, я захотів повернутися і оглянути найграндіозніше, що було серед глиняних горщиків з кістками. Але тут доглядач повідомив, що протегувати він нам більше не має наміру і ми підемо на територію вже на свій страх і ризик.

Не знаю, чого боятися у цих пустельних занедбаних полях з ямами, там навіть охорони немає. Як я зрозумів цей мужик і була вся охорона території. Основні ворота знаходилися далі, але ми помилилися поворотом і опинилися перед замкненими. Обходити було лінь і ми пролізли під ними прямо тут. Перші 200 метрів я дійсно не побачив ні душі, а потім звідкись, як з-під землі (а точніше з викопаної ями для розкопок) виліз хлопчик з вилами і питанням, що ми тут робимо. Я його запевнив, що все в порядку і нам дозволили подивитися руїни башт, які я вже зачепила краєм погляду. Хлопчик замислився, але пропустив.

Вежі дійсно варті того, щоб на них подивитися, хоч і зроблені з якогось дрібного розвалюється цегли.

Знайшов в інтернеті картинку, як вони виглядали в період розквіту міста Кабала.

На зворотному шляху нам випадково попався все той же доглядач, який тут же обрушився на нас з гнівними питаннями, як ми сюди потрапили. Цікавий товариш, сам нам сказав, щоб ми робили, як хочемо, а потім обурюється. Хлопчині з вилами теж дісталося за пропуск сторонніх без дозволу, мда, важкий випадок. Проте, через декілька хвилин дивакуватий доглядач різко заспокоївся, ніби й не він щойно наставляв усіх на шлях істинний і запитав, чи ми хочемо подивитися, як ведуться розкопки.

Ми з побоюванням погодилися, гуляти, так гуляти. У великій ямі був головний археолог і група молодих місцевих хлопців, які допомагали вивозити землю. Взагалі процес “копання” дуже трудомісткий, як я зрозумів. Спочатку білими лініями обмежують територію розкопок. Далі в зазначеному місці знімають верхній півметровий шар землі, а потім вже по частинах акуратно маленькими лопатками, пензликами, граблями прибирають інші шари, поки не наткнутися на що-небудь давнє і цікаве.

Хвилин 20 ми потопталися навколо, а потім вирішили вибиратися з цієї глушини. До речі, якщо ви будете у цих краях, раджу пройтися по дорозі пішки, бо на узбіччі досі можна знайти залишки стін древнього міста, ми не помітили їх, коли їхали на машині.

Довго пішки йти не довелося, перша ж машина була нашою. Чоловіки їхали в бік Габали і взяли нас з собою. Правда, ми попросили, щоб ті зупинилися на виїзді у магазинчика, щоб забрати наші речі. Так і зробили. Заїжджати в ще одне місто, тим більше туристичний не було ніякого бажання, тим більше, що саме тут і почалися проблеми з автостопом, так як майже кожна перша машина незалежно від її марки була – таксі. Зізнатися я втомився закривати двері, хитаючи головою. Але докладніше про азербайджанському автостоп ви дізнаєтеся в цій статті.

Так, в місто Габала ми так і не заїхали, зате у вас є така можливість, купити дешевий авіаквиток з Москви в Габалу, відпочити там по повній, а потім поділитися враженнями з нами, як вам ідея?

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!