Зміст статті:

 • Як дістатися
 • Де зупинитися
 • Місто Бердзор (Лачин)
 • Церква Сурб Амбарцум (Saint Hambardzum)
 • Неприступне місто Шуша
 • Як дістатися з Степанакерта
 • Що подивитися
 • Мартакерт (Агдере): дорога, вечеря і ніч в місті
 • Як дістатися з Степанакерта
 • Село Ванк
 • Як дістатися з Степанакерта
 • Монастир Гандзасар
 • “Грецька” оригінальність села Ванк
 • В гостях у сім’ї карабахської
 • Степанакерт
 • Бабуся і дідусь
 • Національний хліб – женгялов хац
 • Площа Відродження
 • Прогулянка по вулицях Степанакерта
 • Карта маршруту

На території Нагірного Карабаху не маленька, але проводити там багато часу не планувалося. Заглянемо в міста Степанакерт, Мартакерт, Шуша і одне дивовижне село Ванк. В статті як завжди корисна і цікава інформація, життя місцевих жителів, фото.

до змісту ↑

Як дістатися

Спочатку потрібно дістатися до Вірменії:

 • 5 способів потрапити до Вірменії
 • Путівник по Вірменії з цінами і маршрутом

Минулого разу я розповідала про те, як дістатися до Нагірного Карабаху, який краще дорогою їхати, як правильно і неправильно перетнути кордон і де робити реєстрацію для росіян. Не буду повторюватися, пора б уже перейти безпосередньо до огляду міст і пам’яток.

до змісту ↑

Де зупинитися

Хто пересувається на громадському або особистому транспорті, логічніше всього зупинитися в Степанакерті і звідти робити радіальні виїзди. Тому як в столиці республіки транспорт більш або менш налагоджено, так і непогане житло можна знайти. В маленьких містах і селах Карабаху житло може бути зовсім не комфортним (відсутність гарячої води, електрика по годинах…). В інтернеті, щоб знайти готель (та ще й вільний у сезон) — треба постаратися. На місці, звичайно, теж можна спробувати удачу. До того ж у місті напевно повно приватних варіантів. Але якщо вже збиратися в таку далечінь, то краще зробити бронювання заздалегідь, а на місці розбиратися, де буде вигідніше зупинитися.

Якщо говорити про готелі, то всього кілька штук розташоване у центрі, решта в радіусі 2 км. Ось деякі з них:

Готель Валекс Гарден — недешевий готельчик знаходиться практично в центрі Степанакерта. Якщо вам просто необхідний комфортний відпочинок з усіма зручностями — це місце для вас. Вартість від 75$ за двомісний номер.

Готель Наірі — оптимальний варіант у центрі міста для тих, хто хоче заощадити. Вартість від 30$ за двох гостей.

Інші готелі йдуть в середньому по 50$ за двомісний номер: ФД Софія або Аветис

У Степанакерті є і хостели, наприклад хостел Стендал, від 17$ за двох

до змісту ↑

Місто Бердзор (Лачин)

Після перетину кордону ми їхали в бік крайньої (у всіх сенсах) точці — місту Мартакерт (Агдере). 100 км на машині з військовими принесли багато цікавої інформації про тутешніх краях. Вірмени розповідали історії про конфлікт у Карабаху, які попросили залишити в таємниці, ми тримаємо слово. Проте, деякі речі показували і розповідали та інші вірмени – прості смертні, тому не думаю, що для когось це вже секрет. Приміром мотузки, протягнуті через величезну ущелину, в яких заплутувалися гвинти літаків супротивника.

До речі, змушена визнати, що дорога від кордону до перших населених пунктів Карабаху, проходить через величезне зелене ущелині неймовірної краси. Напевно цей відрізок самий запам’ятовується у всьому Нагірному Карабасі. Ще будучи в Азербайджані, зустрічаються попутники питали нас, чи ми в Карабасі? Як там? Живуть люди? У відповідь ми заперечливо хитали головою і правильно робили за словами вірмен, інакше б нас одразу занесли в список “ворогів”. Не знаю, наскільки це правда.

Початковій пам’яткою, яку ми відвідали, стала церква в одному з перших населених пунктів на нашому шляху — місто Бердзор (Лачин).

до змісту ↑

Церква Сурб Амбарцум (Saint Hambardzum)

Хлопці спеціально завернули до церкви Сурб Амбарцум, їм хотілося по шляху показати максимальну кількість цікавих місць.

Нічого особливого, звичайна вірменська церква, всередину ми теж зайшли.

А якщо обійти будівлю, то можна побачити черговий хачкар сучасної роботи.

до змісту ↑

Неприступне місто Шуша

Легендарний неприступне місто Шуша, який був узятий вірменами в травні 1992 року, після чого різко змінився хід військових дій. Чому неприступний? Та тому що з одного його боку знаходиться прямовисна скеля, яку видно вже з дороги.

до змісту ↑

Як дістатися з Степанакерта

Одне з популярних напрямків. Автобус Степанакерт-Шуша ходить з 07:00 до 19:00, інтервал 30 хв., відстань 14 км, вартість проїзду 150-200 драм.

до змісту ↑

Що подивитися

Танк-пам’ятник. На в’їзді, як «Пам’ятник звільнення Шуші» варто вірменський танк Т-72, який першим увірвався в місто і був підбитий азербайджанцями, тому не сфотографуватися біля такого символу було б непростимою помилкою.

Звідси ж видно досі чинна в’язниця, яка була побудована ще при імператриці Катерині.

Собор Святого Христа Всеспасителя. Заглянули в Собор Святого Христа Всеспасителя (Сурб Аменапркич Казанчецоц), що складається з церкви і дзвіниці. Невелика симпатичне архітектурна споруда, яка була побудована в середині 19 століття. Після 1920 років собор перестав використовуватися за своїм призначенням, в радянський час з нього зробили комору, а пізніше і взагалі гараж.

Зовнішнім виглядом у ті часи він теж не відзначався, купол церкви і зовсім був відсутній. У період Карабахського конфлікту собор використовували як склад для ракет.

Не варто лякатися завчасно, все ж з 1998 року собор відреставрували та він і досі є діючим храмом, так що можна спокійно зайти всередину.

Шушинская фортеця. Візитна картка часів Союзу, 18 століття. До неї можна прогулятися пішки. Зараз це трошки руїни.

до змісту ↑

Мартакерт (Агдере): дорога, вечеря і ніч в місті

У Мартакерт (Агдере) ми прибули, коли вже стемніло. При відсутності світла було складно розібрати, гарний місто Мартакерт, або не дуже. Те що він був невеликим, це факт. Ми заскочили в якусь готель, де адміністратор був знайомим наших військових хлопців, і в окремій кімнаті швидко організував вечеря з усіма супутніми. Ми, звичайно, пити відмовилися, так там не сильно наполягали, чому я особисто була безмежно рада.

Коли обід закінчився, час, напевно, було вже близько півночі, спати хотілося страшенно. Ми відразу сказали військовим, що з собою тільки намет, на що хлопці швидко знайшли нам нічліг у якоїсь бабусі, яка здає кімнати. Шкода, без гарячої води. У зв’язку з подіями на кордоні, полковник не захотів показувати наші паспорти господині, а віддав у заставу своє посвідчення, як гарантію того, що вранці прийде нас провідати і дасть парочку напутствующих рад по переміщенню в Нагірному Карабасі. Ми вляглися спати на старі радянського типу ліжка, відразу відключившись геть.

Прокинувшись вранці у роздовбаній гуртожитку Мартакерта, мій супутник пішов шукати господиню, щоб попросити гарячої води на чай. Буквально через 15 хвилин після чаю, до нас постукали, і до кімнати увійшли троє наших знайомих у військовій уніформі, значить пора збиратися. Ми сіли у вже знайому машину, Камо повернувся назад, і показавши рукою в протилежний напрямок, промовив:

— Можете гуляти де хочете, тільки от по тій дорозі далі 3 км краще не ходити, там вже передова, тому якщо піймають, я вже нічим допомогти не зможу.

Військові довезли нас до виїзду з Мартакерта і вказали дорогу, як дістатися до монастиря Гандзасар, самі розгорнулися, побажали удачі, і більше ми їх не бачили. Ех… добре ранок почалося.

до змісту ↑

Як дістатися з Степанакерта

Автобус Степанакерт-Мартакерт ходить 6 разів на день, вартість 600 драм. Але в Мартакерте реально нічого робити, розорений маленьке містечко. Хіба що полоскотати собі нерви від думки, що в 10 км знаходиться лінія протистояння двох країн.

до змісту ↑

Село Ванк

Ванк знаменитий не тільки монастирем Гандзасар, заради якого сюди їдуть туристи, але і своїм вихідцем, а тепер і спонсором. Левон Айрапетян – мільярдер, що інвестує місцеву економіку. Цей вірменин вкладається у різні проекти, більшість з яких можна побачити саме в цьому селі: новий дитячий садок, училище та інші пам’ятки в грецькому стилі, які ми побачимо трохи пізніше.

Як дістатися з Степанакерта

Маршрутка до села Ванк коштує 600 драм, відстань 50 км, відправлення щодня о 15:00 (можливо є ранкові рейси, уточнюйте на вокзалі), в дорозі 1 год. Назад в Степанакерт можна виїхати вранці слід. дня о 07:30.

Таксі до села Ванк варто 7000-8000 драм/машина. Якщо немає часу затримуватися в Ванке (краще затриматися), то можна за цю ж суму виїхати відразу в монастир Гандзасар.

Автостоп (особистий досвід). Ми їхали стопом з боку Мартакерта. Недалеко від нас “голосували” кілька хлопчаків, хм, ну-ка подивимося, кому пощастить. Ми поставили рюкзаки і підняли руку, перша ж машина зупинилася і до неї тут же рвонула дітвора. Я так і не зрозуміла, кого саме хотіли підвезти, поки лізуть в салон хлопчаків не розігнав водій, попросивши нас швидше сідати.

За кермом знову був у військовій формі, нічого дивного, нам ще вчора говорили, що тут більше 90% населення військовослужбовці. І по дорозі на узбіччях попадалися цілі загони молодих солдатів, роющих траншеї. Водій зазначив, що ніде у Вірменії, не люблять так сильно росіян, як у Карабаху, я думаю, не варто пояснювати чому.

Вдень Карабах виглядав не менш похмуро, ніж вночі. Старі зруйновані бомбами і обстріляні будинку, немає, цілі села, що збереглися окопи і спостережні вишки десь в полях. Як при всьому цьому можна спокійно жити взагалі, якщо до всього іншого додається знання, що всього в 10 кілометрах досі зберігається військове становище, а один зайвий постріл «не туди», може привезти до розв’язки нової війни? Або людина до всього звикає?

Нас довезли до повороту на якесь село, звідки до Гандзасара було ще кілька кілометрів. Автотрафиком Карабах і так не “хвалився”, а після того, як ми звернули з головної дороги, машини практично зовсім зникли. І раптом перед нами зупинився джип. Ми запитали, чи не докинет водій до монастиря, на що той заявив, що їде тільки до найближчого селища. Вибору у нас не було, тому трохи, та їдемо, ми погодилися. За кермом сидів молодий вірменин, ура, нарешті-то не військовий, можна про життя в Карабасі попитати.

Розповів, що народився тут, потім якийсь час жила в Росії, поки не повернувся, одружився, обзавівся дітьми. Каже, що в Карабасі складно жити. Вірменія і так не багата країна, і навіть з урахуванням того, що зайві бюджетні кошти відправляє в Карабахську республіку на відновлення і підйом населених пунктів, життя все одно не солодка. Багато працюють в полях, та ще своє господарство мають, а ось наш новий знайомий взагалі співак, основний заробіток якого як раз влітку, коли настає сезон святкових гулянь та весіль.

до змісту ↑

Монастир Гандзасар

Доїхали до роздоріжжя і спішилися. Багато не пройшли, так і кущі зі стиглої ожиною затримали, коли ззаду почувся шум двигуна машини. Це виявився той самий співак, він зайшов додому, розповів про нас дружині і раптом зрозумів, що хоче нам показати монастир Гандзасар. Круто, їдемо!

Монастир знаходиться недалеко від села Ванк.

Дорога довга і звивиста, пішки від Ванка до монастиря топати не менше 2-х годин точно, причому в гору. Зате яка колом багата зелена природа, неймовірно!

На одній із вивісок я побачила скелю у вигляді морди лева і запитала у водія, де це. Той сказав, що після монастиря звозить нас туди. А ось і монастир-красень Гандзасар.

Монастир діючий, тому безкоштовний.

Туристів тут не багато, в основному місцеві. Або нам так пощастило.

У перекладі з вірменського Гандзасар – “гора скарбів”. По-перше, монастир стоїть на горі, має срібні копальні, звідки відкривається чудовий вид на найближче село з зеленим ландшафтом. По-друге, сама будівля Гандзасара таке величезне, що легко можна прийняти за гору.

Вперше храм згадується в X столітті. По одному з переказів в усипальниці храму поховано відрубана Іродом голова Іоанна Хрестителя. Але це всього лише легенда, хто знає що там насправді.

Всередині здоровий хол з барельєфами, гравіюванням і міні-скульптурами по кутах. А під ногами могильні плити усипальниці.

Ще можна прогулятися по внутрішньому двору, сфотографуватися на тлі храму і зрозуміти, наскільки він великий.

А за старими воротами звичайне кладовище, звідси храм теж нічого.

до змісту ↑

“Грецька” оригінальність села Ванк

Повертаємося в село Ванк з нашим новим другом-провідником.

Готель-корабель Еклектика. Напевно, цей Левон любитель всього грецького, тому що на в’їзді вас зустріне півколо з скульптур грецьких богів, а далі ви упираєтеся в величезний готель-корабель в грецькому стилі під назвою “Еклектика”, але місцеві звуть його “Титанік”. Тут же перед готелем організовані ставки або басейни, напевно подань з водними мешканцями типу тюленів (навряд чи вони погодяться на такі умови роботи, плюс глядацький зал.

До речі, цей готель не такий і дорогий, як здається на перший погляд. Вартість за ніч всього 8000 драм + сніданок.

Наш новий друг розповів, що кожен рік в селі Ванк проводиться забіг карабахських віслюків, призи якого приголомшливі для місцевих громадян (близько 2000 дол.).

Скала-лев. А де ж скеля-лев? Ага, чую, за будівлею готелю щось ричить. Хм, ну… непогано загримували камінчик, щоб він став схожий на лева. А якщо підійти до табличці, яка забороняє дражнити “тварина”, то спрацьовує датчик, і з “скелі” лунає злісне гарчання, оригінально, дітей лякати.

Пам’ятайте знаменитий фонтан “пісяючий хлопчик”? Схоже, село Ванк навіть тут вирішила переплюнути світові пам’ятки, я помітила є аж цілих три пісяючих русальчонка (вибачте, не знала як правильно написати). Знаходяться вони перед головним входом ще одного готелю «Морський камінь», збудованим все тим же меценатом.

І це ще не все, як вам ось такий оригінальний паркан біля місцевого ГИБДД зі старих автомобільних номерів?

Загалом село Ванк вражає уяву своєю оригінальністю, обов’язково загляньте туди, якщо буде можливість.

до змісту ↑

В гостях у сім’ї карабахської

На зворотному шляху наш “гід”, і хай простить він мене, але я геть забула його ім’я, запросив до нього на чай, познайомитися з сім’єю, чому вони були б дуже раді. А тепер мені хочеться вибачитися знову перед моїми читачами, так як доведеться почитати текст без фото, часом я геть забуваю про фотоапарат на самому цікавому місці.

Наш вірменський один довіз нас до вже знайомої розвилки, а далі повернув по вибоїстій дорозі в своє село. Великі ворота двоповерхового будинку зустріли нас, молодий вірменин відразу відправився наверх, оповістити домашніх про прихід гостей. Назустріч вибігла маленька дівчинка років 4-х, – донька господаря, а за нею дружина.

На терасі нам накрили на стіл з усього того, що Бог послав. Ми сиділи в тіні гіллястих дерев і розмовляли про життя. Крім двох своїх дітей в будинку частенько бували сусідські дівчата або діти родичів. Здорово, коли так просто можуть зайти сусіди без запрошення. Добре у них вдома, спокійно, але нам пора далі в дорогу. Подякувавши вірменську сім’ю, ми взяли рюкзаки, а господар запропонував довезти до траси, звідки ми попрямуємо навпростець в столицю Нагірного Карабаху.

до змісту ↑

Степанакерт

Ще в перший вечір після перетину кордону з Нагірним Карабахом, військові обіцяли зупинитися біля символьного символу республіки – у “бабусі з дідусем”, щоб поїсти кавун. На жаль до Степанакерта, де розташувалася ця літня пара”, ми доїхали пізно, тому сьогодні самоходом дісталися до пам’ятника, але вже з іншого боку.

до змісту ↑

Бабуся і дідусь

Отже, ми їхали на попутній машині до Степанакерта з парою молодих людей. Проїжджаючи повз “бабусі з дідусем”, ми попросили хлопців пригальмувати хоча б на пару хвилин, щоб сфотографуватися. Парою хвилин було не відбутися, бо довелося оббігати здоровенну огорожу, яку спорудили тут з-за реставраційних робіт.

“Бабуся і дідусь” — це народна назва, офіційно монумент називається “Ми-наші гори” і символізує довгожителів (старше 100 років), яких за даними 80-х років саме в цій місцині налічувалося найбільша кількість.

до змісту ↑

Національний хліб – женгялов хац

Висадили нас у центрі столиці біля фонтану, де, напевно, ніколи не пустують лавки.

Я залишилася тут, а мій супутник пішов на дослідження території і знайшов в одному з магазинчиків місцевий хліб під назвою женгялов хац. Це щось схоже на великий чебурек з дуже тонким тестом і 40 видами трав всередині.

40 видів трав – це справжній склад даного хліба, стільки видів можна дістати тільки в певну пору року, найчастіше навесні. А зараз їх просто роблять з чого доведеться, чому я була засмучена. Однак, приїхати в Карабах і не спробувати національний “женгялов хац” – це злочин, тому що ніде більше у Вірменії його не роблять. До столиці ми запитували про нього в якійсь селі, нам загнули ціну в 700 драм, а в Степанакерті це задоволення коштує 400 драм. Т. к. я люблю зелень, коржик мені сподобалася, але крім кропу інші трави не прочувствовались, загалом, на любителя.

до змісту ↑

Площа Відродження

Центральна площа Степанакерта називається площею Відродження, а в радянський час носила ім’я Леніна. У центрі площі знаходиться будівля уряду.

до змісту ↑

Прогулянка по вулицях Степанакерта

Далі можна спуститися по алеї Закоханих до спортивного комплексу та міського парку.

Можна помітити безліч пам’яток, причому як старих радянських,

так і сучасного мистецтва, але чому-то вже “покоцаных”. Мимоволі задаєшся питанням, то ці пам’ятники пошкоджені під час військового конфлікту, то вже після, загадка.

У Степанакерті живе всього 55 тис. чоловік населення, виходить велике село. Це й видно, тихі вулички, не так багато машин, куточки пережитків минулого. Якась смуток навевается відразу.

На початку міста є цілий меморіальний комплекс з оригінальними скульптурами, присвячений не тільки Великої Вітчизняної війни, але і загиблим під час Карабахського конфлікту.

до змісту ↑

Карта маршруту

На цьому поїздка в Нагорний Карабах для нас завершена, вирушаємо до мінеральних вод Джермука.

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!