Зміст статті:

  • Крізь піски до старовини.
  • Сучасний Шиср (Shisr).
  • Трохи фактів і історії.
  • Подивимося правді в обличчя.
  • До речі, щодо туристів у місті Шиср…
  • Дорога і ніч в пустелі.

Райдужні вежі міфічного стародавнього міста Ірам (Iram) або Убар (Ubar), побудовані з металу і дорогоцінних каменів були споруджені в часи царства Шаддада — адитского правителя. Більш давні назви веж Ирама можна знайти в міфах єгиптян. У переказі говориться, що древнє місто було зруйноване «вітром гірськ», бушевавшим сім ночей і вісім днів, після чого піски поглинули землі його народу…

до змісту ↑

Крізь піски до старовини.

Знову ми стоїмо на дорозі, тепер наш шлях лежить в бік Маската. Якщо хтось із читачів вирішить відвідати Оман, обов’язково поїдьте в Салалу, не пошкодуєте.

Після гейзерів необхідно було знову повернутися в місто, а звідти 170 км з оманскими швидкостями пролетіли непомітно. Поки ми не зупинилися біля таблички, що вказувала на маленьке містечко Шиср, я пробіг очима цифру в 50 км від повороту і з сумом подивився на пустельну дорогу, а навколо тільки піски.

Дивно, в той день з ранку за межами Салали розігралася сильна буря, між машинами нас трохи не зносило з дороги, я боявся залазити і вилазити з нового транспорту, раптом відірве двері. Однак, по мірі просування до Маскату, вітер ставав тихіший і тихіший, поки тут – на повороті зовсім не вірш і не змінився спекотним пустельним сонцем.

Я не знаю, скільки ми чекали машину, може, хвилин 20, головне, що перша ж була нашою. За кермом сидів оманец, а ззаду пара його діточок. Поки ми добиралися до містечка, я дивувався порожній дорозі. Ні звідти, ні туди нас ніхто не об’їхав, саме час переживати, як ми будемо вибиратися. Але, ми не переживали, адже в автостоп є сама головна аксіома – на будь-якій дорозі можна знайти транспорт.

до змісту ↑

Сучасний Шиср (Shisr).

Оманец довіз нас відразу до людини, який міг підказати, що можна побачити в місті. Зізнатися про Шисре я дізнався з карток у музеї Салали. Тому і не підозрював, що піски цього невеликого населеного пункту можуть приховувати таємницю стародавнього міста, якому, можливо, більше 2,5 млн. років.

Араб сказав, що тут ми можемо подивитися тільки старий форт і розкопки стародавнього міста, які знаходяться на одній території. Він проводив нас вперед на 100 метрів і ми опинилися на місці.

Білетера я не побачив, тому ми просто пройшли за напіврозвалені ворота і одразу помітили фортеця. Будова дуже складно назвати фортецею, але це була вона, ми поспішили сховатися від палючого сонця за її стіни з каменю і глини.

Залишивши рюкзаки, ми вирішили прогулятися по території. Руїни виглядали гірше всього того, що ми бачили досі, тому я вирішив скоріше з ними закінчити, поки не спустився за один з круч.

Стародавня фортеця охороняла поселився під скелею колодязь.

до змісту ↑

Трохи фактів і історії.

Аяти Корану: “хіба ти не бачив того, що зробив твій Господь з народом Пекла? З народом Ирама, воздвигшим величні колони, подібних яким не було створено ні в одній країні?”

Ірам ідентифікують з містом Убар, який зараз названий Шиср в Омані. Це наочно можна побачити на в’їзді в місто на одній з табличок (в дужках вказані всі назви).

Убар або Шиср був відкритий на початку 1990-их років, коли перші смуги найбільших газет і журналів світу рясніли інформацією про найважливіше археологічне відкриття: «знайдений величний арабський місто», «виявлений легендарний місто арабів», «Атлантида пісків — Убар».

Відкриття було справді важливим для істориків, тому що існування стародавнього Убара до тих пір викликала тільки сумніви. Природно думки археологів розділилися, більшість вважало, що згадка Корану — всього лише вигадка, легенда і місто ніколи не буде знайдено.

Однак, в 1992 році з супутника були зроблені знімки даної місцевості, завдяки яким були знайдені залишки передбачуваного міста Убар, похованого під пісками пустелі Руб аль Халі. Спочатку Ірам (Убар) описувався, як легендарний місто, що має значні колони і високі стіни.

Знайдений ділянку ретельно обстежили археологи. Розкопки йшли дуже довго і важко. І ось з-під товщ піску погляду трудяг стали відкриватися високі колони, що згадуються в Корані як відмітна особливість міста адитов Ирама. Були виявлені численні руїни цих високих веж. Скориставшись тривимірної графічної технологією, був відновлений зовнішній вигляд будівель, після чого вже ні у кого не виникало сумнівів з приводу виявленого древнього міста.

до змісту ↑

Подивимося правді в обличчя.

Переді мною виник величезний провал у ґрунті зі сходами вниз, що ведуть до чорної діри. Можливо, саме там проводилися розкопки. Я спустився до самого низу і відразу натрапив на щільну темряву, яку важко було розігнати слабким світлом мого телефону.

На стіні я помітив проводку і пару вимикачів, з якими теж спробував “поворожити”, марно. Трохи пом’явшись, я таки зробив пару кроків всередину і ледь не переламав собі ноги, тому що там розкидали якийсь будівельне сміття (залізо, дерев’яні палиці, дроти). Досить незрозуміла картина для легендарно-історичного місця. Природно без потужного ліхтаря всередину лізти безглуздо і небезпечно, тому я повернувся до Мілі.

Трохи пізніше вдома я порився в інтернеті і нічого цікавого не знайшов. Тільки схеми і припущення. До речі, про 2 млн. історії. У тому ж Корані вказується, що місто стояв до приходу пісків на ділянці теперішньої Сахари, тому йому і присвоюється такий термін. А ті ж археологи змогли знайти в даному місці тільки черепки, датуються 100 роком до н.е. І знову не стиковка.

Тепер пройдемося по чуткам. Ті ж корінні оманци і деякі історики вважають, що розкопаний Убар і той Убар, який описаний в історичних хроніках – це два різних міста. Особливої енергетики тут я теж не помітив.

І де ж правда? Хто знає… Я думаю, що потужний ліхтар міг би додати крапельку фактів в чашу ваг тієї чи іншої сторони, але на той момент це не представлялося можливим.

Взагалі місце виглядало покинутим. Ні, коли його намагалися реставрувати, і може бути, навіть брали з туристів плату за вхід, але зараз все було плачевно. Взагалі в Омані дуже багато пам’яток, які колись реставрували і з-за низького потоку туристів закинули, зараз ці місця легко доступні і небезпечні одночасно.

до змісту ↑

До речі, щодо туристів у місті Шиср…

Коли я повернувся до Мілі, не встигли ми дістати трохи їжі на перекус, як в отворі форту з’явилися двоє європейців похилого віку. Хлопці були з Швейцарії, ось вже зовсім не очікував побачити їх у цій “дірі”. Природно, я поцікавився, що вони тут роблять.

Ті теж не приховували свого подиву і повідомили нам, що в районі пустелі Руб аль Халі, та й взагалі мало не в усьому світі саме тут є найбільш високі дюни. Цікаво.

Я закинув вудку і з жалем промовив, що якщо б у нас була машина, ми б із задоволенням приєдналися. Швейцарці натяк зрозуміли, але взяти нас не могли, тому що по техніці безпеки необхідно, щоб в машині було не більше 2-х осіб. Я не сильно засмутився, зате тепер мені стало зрозуміло, звідки в цих місцях беруться туристи.

Швейцарці попрощалися і вийшли за межі розкопок стародавнього міста, щоб уточнити дорогу до дюн. Ми ж завершили свій ланч і зрозуміли, що більше в Шисре робити нічого. Тепер поставало питання, яким чином звідси вибиратися.

до змісту ↑

Дорога і ніч в пустелі.

Ми вирішили, що найкращим місцем для автостопу буде кінець міста. Власне до нього йти-то менше кілометра. До того ж тут ще було і найкраще місце за наявності веж, які відкидали рятівну тінь на дорогу.

Як я і думав, чекати машину нам довелося не менше двох годин. Не те, щоб за цей проміжок часу повз не проїхала ні одна машина, просто більшість з них були місцеві маленькі вантажівки, які займалися сільським господарством десь в пустелі недалеко від Шісра. Пару раз повз проїхали до стелі забиті всяким мотлохом туристичні машини, водії яких навіть не глянули в наш бік.

Так ми і дочекалися наш вантажівка, водієві якого дивним чином знадобилося саме сьогодні ввечері в бік Салали. Назад ми не збиралися, але до потрібного повороту доїхали.

Далі зупинивши легковик, ми легко до сутінків дісталися до якогось “оазису для водіїв вантажівок” в пустелі, де випадковим чином виявився невеликий парк з пальм та інших мало листяних дерев. Але, це було щастям для нас у ту ніч, тут ми і поставили нашу палатку.

Залишилося всього одне заплановане місце в Омані, куди я просто горів бажанням потрапити – це томбы Аль Аина, але на їх пошуки ми відправимося в наступний раз. Спасибі, що читаєте нас, друзі.

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!