Зміст статті:

 • Як дістатися до Полоннарува.
 • Як потрапити на територію Полоннаруви безкоштовно.
 • Гранітний комплекс Гал Віхар (або Уттарама).
 • Круглий будинок реліквій Ватадаге (Vatadage).
 • Королівський палац Паракрамабаху.
 • Вежа Сатмахал Прасада.
 • Кам’яна Книга.
 • Ступа Ранкот Вехера.
 • Руїни будівлі ради міністрів Ниссанкамаллы.

Ось і настав той день, коли ми вирішили з’ясувати, що нам буде, якщо ми не заплатимо за проїзд на поїзді. Точніше за фактом ми вирішили підстрахуватися, купили квиток задешево – 65 рупій (17 руб.) з Тринкомале до найближчої станції пересадки, а самі поїхали далі, куди нам потрібно. Ми хотіли пройтися по пам’ятках Полоннаруви — стародавньої столиці Цейлону (нині Шрі-Ланка).

до змісту ↑

Як дістатися до Полоннарува.

Автобусом. Основна автостанція знаходиться в межах 4 км від старого міста в Кадурувела (Kaduruwela), тому на автобусах йдуть до Полоннаруви часто можна помітити напис Kaduruwela. На автобусі до Полоннаруви можна дістатися з (ціни приблизні):

 • Коломбо (200 рупій) – 6 годин.
 • Анурадхапура (100 рупій) – 3 години.
 • Дамбулла (60 рупій) – 1,5 години
 • Канді (100 рупій) – 3 години.

Поїздом. Самий зручний і майже безкоштовний спосіб – це потяг. Правда, тут залежить звідки саме добиратися до Полоннаруви. Якщо, як ми з боку півночі, то можна взагалі безкоштовно проїхати, а якщо з туристичної зони, то це набрешемо, там зараз строго з перевіркою квитків.

Місто Полоннарува знаходиться на маршруті Коломбо — Баттикалоа (квиток в районі 400 рупій).

Коли ми проїхали свою станцію, ніхто до нас не підійшов. От і добре, їдемо далі. Зійшовши на станції Полоннарува, ми ще кілька хвилин посиділи на пероні, дочекавшись, коли основна маса народу вийде, і тільки потім рушили на вихід в місто. Ура, нас ніхто не перевірив, «лайф-хак» вдався!

Вокзал знаходився на виїзді з Полоннаруви, тому відрізок до стародавнього міста ми подолали так само автостопом на вантажівці.

до змісту ↑

Як потрапити на територію Полоннаруви безкоштовно.

На в’їзді в археологічний парк ми не стали сильно світитися, а перейшли дорогу і влаштувалися під одним із дерев. Залишивши Андрія з речами, я відправилася одна до входу щоб дізнатися обстановку.

Перед брамою за столом сиділа жінка-касир і двоє чоловіків у формі, мабуть, поліцейські. Черги не було, тому я відразу запитала, скільки коштує квиток. Ціна виявилася 25$, що знову повалило мене в шок і змусило замислитися щодо пошуку обхідних шляхів. З цією інформацією я і повернулася до Андрія.

Речі подітися було нікуди, тому з ними залишилася я, а Андрій пішов шукати «дірку в паркані».

Проходив він досить довго, я за цей час встигла повоювати з мавпами, яких інстинктивно не переношу на дух і побути об’єктом уваги місцевих молодих парочок, які прийшли в парк для відокремлених зустрічей.

Заради чого, власне, весь сир-бор? Справа в тому, що в середні століття місто Полоннарува, будучи внутрішнім фортом країни, вважався столицею Цейлону (тепер Шрі-Ланка). На його території знаходилися чудовий Королівський палац, майстерні, священні храми та інші приміщення, збудовані для середнього класу. Примітно, що в ті часи будинку вищого класу будувалися з цегли, а міська біднота мешкала в дерев’яних і глиняних хибарах. І ось саме за цим середньовічним пишністю сюди їдуть туристи.

Давайте подивимося, з яких пам’яток полягає історичне місто Полоннарува. Головна дорога виводить прямо на територію монастиря, першим монументом якого є найвища ступа Полоннаруви (55 м). Якщо пройти по стежці, то зліва від ступи можна помітити басейн, де ченці милися сидячи на сходинках, зануривши ноги у воду.

до змісту ↑

Гранітний комплекс Гал Віхар (або Уттарама).

Гранітний храм Гал Віхар знаменитий чотирма добре збереглися, реалістичними кам’яними статуями Будди, датованими 12 століттям.

Тут є кілька печер з сидячими статуями Будд, але самої чарівною є величезна гранітна брила з висіченими статуями. Кажуть, на той момент, коли один з іноземців випадково натрапив на занедбані скульптури в джунглях, талант скульпторів, які створили храм Гал Віхар, багаторазово перевершував досягнення європейських майстрів того ж історичного періоду.

Правда саме тут Андрію не пощастило, так як тільки в цьому місці охорона повторно перевіряє наявність квитків. Зате все інше можна безперешкодно подивитися безкоштовно.

до змісту ↑

Круглий будинок реліквій Ватадаге (Vatadage).

Типовий будинок для Шрі-Ланки з зовнішньої терасою в діаметрі 18 метрів — будинок реліквій Ватадаге (Vatadage).

На кожному з чотирьох входів варто прекрасно збереглася до наших днів кам’яна “охорона”, виконана з так званого місячного каменя.

В різні часи правління різних королів в архітектуру храму Ватадаге вносили нові елементи, тому це одне з небагатьох пам’яток з високим рівнем майстерності тих часів.

Всередині можна знайти модель завершеного вигляду будівлі.

до змісту ↑

Королівський палац Паракрамабаху.

Значні руїни величного семиповерхового палацу, який колись мав сотню житлових кімнат досі приводять в трепет всіх відвідувачів цього місця. Зараз можна тільки здогадуватися, якою красою захоплювала погляди підданих архітектура Паракрамабаху. З того, що вдалося з’ясувати археологам, ми знаємо тільки, що величезні колони, прикрашені квітами і кучерявими рослинами підтримували дах, а цегляна кладка була розфарбована красивій розписом.

Неподалік можна знайти ледве помітне згадка про те, що тут поруч розташовувалися інші господарські споруди.

А ще трохи далі розташувалося найвище будова Полоннаруви з 13-метровою статуєю Будди без голови.

до змісту ↑

Вежа Сатмахал Прасада.

Одне з найстаріших споруд і ніби зовсім не вписуються в загальну картину історичного міста. Ця ступа незвичайної ступінчастої форми символізує спорідненість ланкійської і кхмерської архітектур, куди в стародавні часи часто приходили ченці, щоб провести всередині багато місяців без їжі в медитації.

Деякі археологи стверджують, що вежа так само використовувалася для якихось релігійних ритуалів і навіть жертвоприношень. Її похмурий занедбаний вигляд тільки підсилює це враження.

до змісту ↑

Кам’яна Книга.

Кам’яна книга була привезена з Міхінтале, як місця народження буддизму. На цій незвичайній кам’яній плиті довжиною 8 м і шириною 1,4 м. вибиті мантри, релігійні оповіді і вислови Будди.

до змісту ↑

Ступа Ранкот Вехера.

Ступа – це нагадування про старовинних чернечих гробницях, яка використовувалася трохи раніше для зберігання реліквій і проведення релігійних ритуалів. Висота її 15 метрів, а діаметр – 165 метрів, прикрашена зовні безліччю барельєфів.

Легенди свідчать, що ступа має лікувальні властивості, тому тут всгда можна зустріти безліч паломників.

до змісту ↑

Руїни будівлі ради міністрів Ниссанкамаллы.

Зараз на колишньому місці будівлі міністрів збереглася лише платформа, прикрашена барельєфами з численними колонами, що підтримують колись склепіння споруди.

У головному залі знаходиться королівський “трон лева”, взагалі в орнаменті можна спостерігати зображення драконів і карликів, які є знаками королів.

Минуло, напевно, не менше двох годин, коли, нарешті, я побачила постать Андрія, що йде зовсім з протилежного боку. Він повідомив, що переліз через паркан трохи подалі, і що всю територію подивитися можна, але от, щоб пробратися до гранітним статуям комплексу Гал Віхар, висіченим прямо з скелі, необхідно повторно пред’явити квиток. Таким чином, він мало не попався.

Мені він теж запропонував поповзати по величезній території міста-музею, проте, я відмовилася. І ми вирушили далі автостопом до містечка Миннерия, що славиться однойменним національним парком і водосховищем, побудованим якимось там королем. Нас не цікавило ні те, ні інше. У путівнику було сказано про якомусь древньому храмі.

Але єдиний храм, який нам вдалося знайти після пари годин поневірянь – це новостроящийся індуїстський, в якому і довелося заночувати перед поїздкою до головної пам’ятки країни – Сігірія.

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!