Зміст статті:

 • Як дістатися до Вірменії
 • Віза і межі
 • Мова
 • Релігія і одяг
 • Часовий пояс
 • Гроші і обмінники
 • Транспорт
 • Харчування
 • Екскурсії
 • Житло
 • Погода
 • Пам’ятки
 • Мій маршрут і карта
 • Витрати на подорож по Вірменії

Так багато вже написано про Вірменії на блозі, але всі поїздки були поєднані з іншими країнами. Тобто єдиного подорожі по країні не вийшло, все якісь уривки. Вірменія варто того, щоб приділити їй особливу увагу. Тому я вирішила всі наявні шматочки моїх подорожей в цю гостинну країну з’єднати воєдино і написати невеликий путівник з маршрутом, який би утворився, якби я відвідала Вірменію одноразово. У статті буде як завжди сама корисна інформація по Вірменії: ціни, житло, транспорт, карта маршруту та інше. Всі ціни будуть приведені на 2018 рік, в статтях з Вірменії я також актуалізувала інформацію.

до змісту ↑

Як дістатися до Вірменії

Особисто я потрапляла до Вірменії завжди по землі: один раз – поїздом з Грузії, другий – через Баграташенский КПП або межа Садахло (Грузія) – Баграташен (Вірменія). Була ще одна спроба пройти іншу кордон Гугути (р-н Грузії) — Гогаван (р-н Вірменії), проте невдало. Про всі способи попадання у Вірменії я вже писала, це все докладно викладено в наступних статтях.

 • Яким 5 способів вигідніше дістатися до Вірменії
 • Перехід через Баграташенский КПП (там само читайте про іншу кордон)

до змісту ↑

Віза і межі

Віза до Вірменії для росіян, українців і білорусів не потрібна, максимальний термін перебування становить 180 днів. З 2017 року для перетину кордону можна навіть не брати закордонний паспорт, а в’їжджати і виїжджати – по внутрішньому. Питання з візами я перестала висвітлювати докладно, тому що політика держав і їх кордонів справа така….сьогодні мене пускають без візи, а завтра навіть з візою не пустять. Тому, настійно раджу всі питання пов’язані з правилами перетину кордонів, ввезення/вивезення речей та грошей дивитися на офіційних сайтах або дізнаватися в консульствах конкретних країн.

Крім того, у 1988 році розпочався вірмено-азербайджанський конфлікт і триває досі. Це необхідно враховувати, якщо ви раптом зберетеся відвідати обидві країни. Для прикладу якщо ви відвідали Азербайджан і їдете до Вірменії, то виникнення проблем на кордоні мінімально, а якщо навпаки, то проблеми, не обов’язково, але можуть бути.

до змісту ↑

Мова

У Вірменії — вірменську мову, але більша частина населення (навіть діти і підлітки) непогано говорить російською, напевно справа в тому, що вірменам (на відміну від грузинів) безвізовий в’їзд в Росію. В цій країні з радянських часів залишилося дуже багато написів російською мовою, від чого складається враження, що з Росії не їхала.

до змісту ↑

Релігія і одяг

Вірменія – одна з перших країн, хто прийняв християнство (301 рік). По одягу в цілому обмежень немає, але якщо дівчина подорожує на самоті, особисто від себе не раджу світити своїми принадами (особливо у мало-туристичних районах країни). При вході в храм (церква) жінкам – спідниця “плюс” хустку, чоловікам штани “мінус” головний убір.

до змісту ↑

Часовий пояс

GMT+4 (на 1 годину більше московського)

до змісту ↑

Гроші і обмінники

 • Валюта Вірменії називається драм (AMD) = 100 лумам (лумы практично не використовуються)
 • Для обміну можна брати з собою рублі, долари або євро, банківські картки з відсутністю комісії при знятті готівки (Приклад: Тінькофф — зняття за бугром понад 3000 руб без комісії). Карта потрібна тільки для зняття, бо якщо ви заберетеся в яку-небудь дірку село (як було у мене в перший день полі прибуття до Вірменії), то без місцевої готівки там дуже і дуже сумно.
 • Курс майже всюди буде однаковий, можна особливо не вибирати
 • Банкомати Вірменії дивимося тут
 • Цілодобові обмінники в Єревані можна знайти в маркетах SAS, але не у всіх
 • Перевіряйте поточний курс з допомогою конвертера (100 драм – це ~ 13 руб. або 500 драм = 1$)
 • до змісту ↑

  Транспорт

  На території Вірменії популярним громадським транспортом є потяги та маршрутки (автобуси), внутрішніх авіаперельотів не здійснюється.

  Маршрутки/автобуси

  Активно використовуються як за міським напрямами (вартість від 100 драм.), так і за міжміськими.

  Плюси:

  • зупиняються де завгодно за помахом руки
  • з водіями можна торгуватися
  • за деякими напрямками можна виїхати тільки на них
  • недорого

  Мінуси:

  • часто маршрутки їздять на газу (бо бензин коштує в 3 рази дорожче)
  • внаслідок першого пункту, не надто велика швидкість пересування
  • набивається багато народу з баулами (можна простояти п’ятою точкою догори не один десяток км)
  • відправлення по мірі заповнюваності

  Метро в Єревані

  У Єревані всього одна лінія метро і це єдине місце, напевно, десь станції написані чисто вірменською мовою, тому готуйтеся спілкуватися з місцевими, а от останніх тут не так і багато. Принаймні, такого натовпу, як у годину-пік в Москві, тут точно не зустріти.

  Вартість проїзду на метро дорівнює 100 драм/поїздка, можна використовувати як жетони, так і пластикові картки, час роботи з 6:30 до 23:00. Якщо необхідно проїхати на метро пару раз, можна попросити скористатися карткою будь-якого перехожого і віддати йому готівкою витрачену суму (чим я вдало користувалася).

  Поїзда

  Поїзди у Вірменії є, їх стан нарівні з автобусами також залишає бажати кращого. Хоча навесні 2018 року запустили зовсім новенький експрес Гюмрі-Єреван (у кого є досвід поїздок на це диво, діліться у коментарях). На мій погляд, потяги вигідні тільки якщо потрібно проїхати більше 300 км, знову ж таки, не у всі регіони можна потрапити на поїзді, особливо це стосується гірських районів. У Вірменії скільки разів була, ні разу не користувалася поїздом всередині країни, для себе я сенсу не знайшла, а от для переміщення в ту ж Грузію і назад — дуже зручний варіант. Особливо вигідні нічні поїздки для економії часу і грошей на нічліг. Придбати квиток і ознайомитися з розкладом можна на офіційному сайті Південно-Кавказької залізниці.

  Для прикладу:

  • вартість проїзду Єреван-Гюмрі приблизно 1000 драм/чол
  • вартість проїзду Єреван-Ечміадзін приблизно 300 драм/чол

  Оренда автомобіля

  Я відразу скажу, що особисто в мене прав немає, тому у Вірменії я автомобіль не орендувала. Однак слухала від інших мандрівників, що конкретно у Вірменії це не завжди вигідно, бо замовлення таксі на цілий день з водієм обійдеться в ту ж вартість. Особливо це актуально для гірських районів (якщо ви зібралися в Нагорний Карабах, наприклад), а досвіду водіння по серпантину нуль. Як я вже писала вище, бензин у Вірменії теж не дешевий, за літр доведеться віддати від 58 руб/літр. Переміщатися на машині по Єревану теж не дуже вигідно з-за платних парковок.

  Якщо ви все ж вирішили орендувати авто у Вірменії, то ознайомитися з цінами та моделями можна на цьому сайті. Оренда за найнижчою ціною на тиждень вийде ~ 1650 руб (26$)

  Автостоп

  Любов до автостопу у мене почалася саме з подорожі по Вірменії. І після цього я дуже люблю пересуватися по країні подібним чином. По-перше, це економить кошти на транспорт, а по-друге (і це головне) є можливість поспілкуватися з місцевими. Адже саме люди роблять село/місто/регіон/країну такою, яка вона є. Я зізнаюся, що моя любов до Вірменії почалася з людей, душевні вірмени западають в душу і надовго залишаються там. Хто не вірить, може перевірити на собі. Логічно припустити, що автостоп у Вірменії просто шикарний. Буквально 1-2 машини, і вас вже везуть в потрібному напрямку. Інший раз пересуватися автостопом куди швидше, ніж маршруткою, а водії настільки гостинні, що можуть почастувати якщо не їжею, то як мінімум поїздкою до якоїсь незапланованої пам’ятки. Однак, як показав досвід спілкування з іноземцями, така ситуація переважно зберігається для росіян (стара пам’ять про союз), з європейцями не надто церемоняться, інший раз навіть обманюють.

  до змісту ↑

  Харчування

  Найпопулярніша страва у вірмен – це шашлик з баранини (або яловичини) і форель. Скільки пам’ятаю, місцеві постійно намагаються нагодувати саме цими двома стравами, від чого створюється враження, ніби нічого іншого не існує зовсім. Це, звичайно ж, неправда. Варто спробувати гарячий «хаш» (так званий суп), всім відому «долму» (начинені виноградні листи), вірменський лаваш (а в Нагірному Карабасі – «женгялов хац»-хліб з 40 видами трав). Серед молочних продуктів я рекомендую обов’язково пробувати різні сири, окрошку і «мацун». І звичайно ж, фрукти! Якщо ви хочете дізнатися смак справжніх (без хімії) фруктів – вам у Вірменію. Найкращі персики (і не тільки) тут, відповідаю.

  Найвищі ціни на харчування в кафе і ресторанах, природно в Єревані, за його межами їсти можна дешевше. Середній чек у середнього рівня кафе буде приблизно 5000-7000 драм (10-15$). Звичайно все залежить від особистих запитів кожного, але порції в кафе досить великі.

  Приклади цін в Єревані:

  • Хаш – 2000 драм
  • Форель начинена – 3400 драм
  • Шашлик з ягнятини – 1300 драм
  • Толма (яловичина, свинина, рис) – 1700 драм
  • Домашнє вино – 2500 драм/1 л.

  Вартість продуктів в магазинах як в російських регіонах (типу нашого Кірова), ще дешевше можна купувати на ринках. Вірмени не скупилися і замість обважування ви швидше отримаєте перевагу за ті ж гроші.

  до змісту ↑

  Екскурсії

  У Єревані можна придбати екскурсію практично в будь-яку точку (туристичну і не дуже) Вірменії. Автобусні екскурсії по околицях можна знайти у агентств на площі Республіки, вартість починається від 10 000 драм/чол. Якщо хочеться чогось більш цікавого і індивідуального, можна пошукати місцевих гідів (російською мовою) на сайтах Трипстер або ВиАтлас, більшість індивідуальних екскурсій укладається у вартість до 150 євро.

  до змісту ↑

  Житло

  У Вірменії, як і в будь-якій іншій країні існує житло на будь-який гаманець. Wi-Fi є практично скрізь, от тільки не скрізь хорошої якості. Розетки такі ж як у Росії.

  Хостели – від 3$ до 10$ на 1 чол (загальний номер і зручності)

  Готелі – тут розкид дуже великий, починаючи від 10$ і до безкінечності. Двомісні номери в гест-хаусах 10$ – 15$ на 1 чол, у готелях 2-3* 15-20$ на 1 чол, у готелях 4* і більше від 30-40$ на 1 чол. Також необхідно враховувати сезонність, вихідні та свята.

  Як роблю я: відкриваю Букінг і саму велику пошукову систему по готелям РумГуру (де є в тому числі і Букінг), порівнюю ціни на потрібному напрямку, знаходжу кращу, бронюю.

  Квартири – якщо ви бажаєте зупинитись у квартирі, для цього зручніше використовувати сервіс AirBnb. Там можна зняти не тільки квартиру цілком, але і кімнату (якщо ви не любите самотність або хочеться спілкування з місцевими). Приклад: в центрі Єревану можна зняти квартиру в районі 25-30$, а на околиці – за 20$. Кімната в центрі вийде від 15$, на околиці від 12$. За межами столиці ці цифри нижче.

  Якщо ви ще не зареєстровані на AirBnb, то у вас є шанс отримати 2100 руб на перше бронювання, пройшовши реєстрацію за цим посиланням.

  до змісту ↑

  Погода

  Вірменія переважно гірська країна, літо тут жарке й сухе, а зима сніжна і холодна. Коли їхати відпочивати сильно залежить від того, яка у вас мета.

 • Якщо ви бажаєте не тільки покататися по пам’ятках, але і побродити по горах, зазирнути у важкодоступні куточки Вірменії, випробувати на собі пляжний відпочинок на холодному Севані, не боїтеся високих Єреванських температур (до + 40), однозначно літо – найбільш вигідну для цього час.
 • Якщо ви хочете побачити найцікавіші місця Вірменії, не любите спеку і натовпи туристів, але любите фрукти та національні свята, то осінь – ваш оксамитовий сезон, де середня температура в Єревані не перевищує +25 (жовтень), правда в горах починає значно холоднішати.
 • Для любителів гірськолижних курортів (Цахкадзор), великих кучугур в горах, дорожніх заметів і просто безстрашних мандрівників, кому мало низьких температур в Росії – зима у Вірменії чекає вас. Середня температура в Єревані взимку опускається до –10С, в гірських районах до -20С.
 • Весна у Вірменії радує мандрівників великою кількістю дощів, розмитими дорогами, весняними святами, все ще низькою температурою і гарячою чашкою кави в найближчому єреванському кафе. Початком туристичного сезону у Вірменії вважається травень.
 • З вищезазначеного видно, що найкращим часом відвідування Вірменії для пересічного мандрівника (зразок нас з вами) є літо і початок осені.

  до змісту ↑

  Пам’ятки

  У Вірменії пам’ятки представлені в основному двох типів – природні місця і храми. І в тому і в іншому випадку вони майже завжди безкоштовні (вже діючі монастирі і храми точно). Тому основні витрати йдуть на те, як дістатися до того чи іншого місця. Більшу частину туристичних місць ви можете побачити в моєму маршруті нижче. Про те, як туди дістатися, що подивитися і у скільки це обійдеться докладно написано в кожній статті.

  до змісту ↑

  Мій маршрут і карта

  Зібравши всі відвідані мною місця воєдино, я приблизно прикинула, скільки часу в цілому би пішло на повноцінне подорож по Вірменії. Вийшло рівно 3 тижні (21 день) з урахуванням відвідування Нагірного Карабаху і ще деяких додаткових місць. Також скажу, що я відвідала НЕ ВСІ популярні пам’ятки Вірменії. Це мій особистий маршрут і я ділюся ним для допомоги вам у складанні свого власного вірменського подорожі. Кількість днів, необхідних на ту чи іншу пам’ятку (або місто) поставлені, виходячи з моєї “швидкості” огляду країни.

  1-2 день – Прогулянка по Єревану і околиці Ечміадзина і Звартноц
  3 день – Монастирі Хор Вірап з видом на гору Арарат і Нораванк в Червоному каньйоні
  4 день – Місто-курорт Джермук і мінеральні води
  5 день – Монастир Гндеванк в селі Гндеваз
  6 день – Місто Сісіан: Зорац Карер і водоспад Шаки
  7-8 день – Горіс і околиці: Татевская канатна дорога і монастир, печери Хндзореские
  9-12 день – Нагірний Карабах: проходження кордону і реєстрація, огляд міст і місць
  13-14 день — Озеро Севан
  15-16 день – Місто-курорт Діліжан: монастирі Агарцин і Гошаванк, озеро Парз
  17 день – Російське село молокан — Фіолетово
  17-18 день – Прогулянка Гюмрі, монастир Мармашен
  19 день – Маловідомі місто Таллін і село Мастара
  20 день – Найдавніше місто Аштарак
  21 день — Скельний монастир Гегард і язичницький храм Гарни

  Карта маршруту по Вірменії

  до змісту ↑

  Витрати на подорож по Вірменії

  Як показує практика, ваші витрати безпосередньо залежать від ваших особистих потреб. В подорожі до основних пунктах витрат відносяться: житло, транспорт і їжу. Вище я вже описувала ці пункти, зараз коротенько розпишу середній бюджет для кожного з варіантів на добу.

  Середній бюджет на житло у день:

  • Загальний номер в хостелі – 8$ на 1 чол
  • Номер на 1-2 чол в гест-хаусі або готелі 2* – 10-15$ на 1 чол
  • Номер в готелі 3-4* – 20-30$ на 1 чол

  Середній бюджет на харчування в день:

  • Недороге кафе – до 10$ в день
  • Ресторан – від 20$ в день

  Середній бюджет на транспорт в день:

  • Громадський транспорт – до 5$ на 1 чол
  • На таксі – 10-15$

  Якщо ми говоримо про самому бюджетному варіанті (мова зараз не про автостоп і не про наметах), отримуємо 8-10$ (житло) + 10$ (харчування) + 5$ (транспорт) = 20-25$ в день на 1 чол. Помножимо цю цифру на кількість днів перебування у Вірменії і отримуємо бюджет поїздки.

  ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

  Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

  ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

  Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

  ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

  Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

  ВИГІДНА СТРАХОВКА

  Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!