Зміст статті:

  • Парк “Квітник” і його визначні пам’ятки.
  • Ніч в П’ятигорську.
  • Ранкове завершення екскурсії.

Всім салют! Ми знаходимося в Тайланді, конкретно в “російському домі для всіх” на Пхукеті. Вирішили “повисіти” тут 3-4 дні, щоб перечекати Сонгран (тайський Новий Рік), а то їхати мокрими автостопом зовсім не хочеться. Заодно “воюємо” з місцевими – перестреливаемся водою періодично і слухаємо пізнавальний досвід інших мандрівників.

Тепер перемкнемося знову на Росію. Наша поїздка по Кабардино-Балкарії завершилася, і, як мені здається, ми дуже вдало по ній поїздили. Пора прокладати нові дороги, так що сьогодні прямо з Приельбрусся вирушаємо в Ставропольський край, а точніше в місто П’ятигорськ.

до змісту ↑

Парк “Квітник” і його визначні пам’ятки.

До П’ятигорська ми доїхали буквально на двох машинах, а от до центру довелося брати квиток на трамвай. Тут же на зупинці ми уточнили назву потрібної зупинки парк “Квітник” і сіли ближче до вікна.

На відміну від Нальчика, в цьому місті було що подивитися. До того ж Мілі ще з часів школи дуже подобається твір Лермонтова “Герой нашого часу”, дії героїв якої відбувалися саме на мінеральних водах П’ятигорська.

Парк “Квітник”, де ми опинилися через півгодини їзди на трамваї, заснований на місці боліт у 1829-1831 роках і спочатку називався “Миколаївський Квітник”. Пам’ятками парку є Лермонтовська галерея, грот Діани, Ермоловские і Лермонтовський ванни і звичайно ж знаменитий “Провал”. Пропоную не поспішаючи прогулятися по вищезгаданих місцях.

Так як ми приїхали в місто майже до вечора, то часу вистачило тільки на підйом в гору від одного грота до іншого. Я б з задоволенням заночував прямо тут, в районі санаторіїв, щоб решта додивитися далі, але питання ночівлі в черговий раз постало руба. Поки що я не хотів цим заморочуватися і ми просто неспішно продовжили підйом.

Грот Діани — найперше, що нам попалося на очі. Насправді ім’я покровительки полювання гроту дали значно пізніше. Спочатку він називався гротом Эльборус в пам’ять про сходження на однойменну гору групи експедиції генерала Емануеля. Поруч зі входом про цю подію сповіщали дві чавунні дошки російською та арабською мовами.

По факту це всього лише штучно висічені в скелі печера на північному схилі гори Гарячої, прикрашена колонами. Як оповідає історія, за тиждень до загибелі письменника Лермонтова, він і його друзі влаштували в гроті бал. Не знаю, де на 10-12 квадратах тут можна влаштувати бал.

Перш, ніж іти далі, треба згадати про походження назви самого міста. Місто П’ятигорськ — “природний музей мінеральних вод” Північного Кавказу, які зосереджені біля підніжжя гори Машук. В принципі найменування мовцем, тобто в межах міста знаходяться п’ять гір:

  • вищезазначені Машук з відрогом Гаряча,
  • Дубрівка,
  • Козачка,
  • Пікет,
  • Пост.

Тобто на даний момент ми піднімалися по горі Гаряча, слідуючи Лермонтовским слідах.

Скульптура Орел – символ Кавказьких Мінеральних вод, що зображає орла в сутичці зі змією. Якщо по простому, то скульптура зображує здоров’я переможне хвороби.

Відпочиваючих, які бажають сфотографуватися з цією птицею хоч відбавляй. Мені довелося почекати не менше 20 хвилин, щоб урвати хоча б 5-секундне “звільнення” орла.

До речі, подібні символи є у всіх містах Кавказьких Мінеральних вод.

«Китайська» альтанка – названа так із-за своєї тематичної форми. Кажуть, раніше тут були вставлені кольорові скла, але після тривалого руйнівного ефекту часу, втратилися не лише скло, але ледве чи не сама альтанка. Так що перед вами новий варіант 1974 року випуску.

Ми піднялися до неї як раз в той момент, коли фотограф вибудовував в ряд молоду наречену і її подружок. Я вирішив не упускати випадок і склав йому компанію :).

Альтанка знаходиться практично на самій вершині, так що звідси можна помилуватися видами на околиці міста.

Грот Лермонтова – великий грот з двох, які були заплановані в 1829 році архітекторами братами Бернардацці. Названий так після 60-х років через, ніби Лермонтов любив спостерігати звідси за “водним товариством”. Шкода, але вхід туди закритий.

Другий, малий грот знаходився на північному схилі гори Гаряча. Припускають, що саме там Печорін і Віра випадково зустрілися, що описано в розділі “Княжна Мері” твору “Герой нашого часу”. Чому в минулому часі? Тому що через якийсь проміжок часу звід малого грота обрушився, його залишки можна знайти позаду Академічній галереї.

Якщо уважно пригадати сюжет з фільму “12 стільців”, то саме тут Остап Бендер для збору необхідної суми грошей ввів платні квитки на вхід в грот. Правда у фільмі його назвали “Провалом”, який ми побачимо далі.

Озеро Провал – це печера, вхід до якої можливий за висвітлюваної тунелю.

Біля входу ми зустріли знайому фігуру Остапа, щоправда, гроші за квитки він вже не бере, та й взагалі вхід безкоштовний.

Всередині нас чекало підлозі заболочене озеро мінеральної води з відповідним запахом все ще блакитного кольору і за ґратами. Не обійшлося тут і без ікон, які дуже люблять вішати скрізь, де можна.

Провалом озеро названо тому, що спочатку тунелю тут не було, існувала просто печера конусоподібної форми, на дні якої було озеро глибиною 11 м і шириною 15 м.

Після “Провалу” стало якось зовсім темно, плюсом до всього ще дощик періодично накрапав. І ми вирішили, що пора б подумати про нічліг.

до змісту ↑

Ніч в П’ятигорську.

По дорозі до “Провалу” на очі траплялися різні санаторії і будинки з номерами мінеральних джерел, деякі з яких виглядали закритими або зовсім покинутими.

Щоправда, повз останніх сновигало занадто багато народу і стояли височенні паркани. Але ми ж пам’ятаємо правило “у будь-якому паркані є дірка”, значить і тут діра повинна бути. На з’ясування цього питання ми з Милою звернули з тротуару і вирушили в зарості чагарнику. Пройшовши 50 метрів вглиб, пересуватися через кущі стало зовсім складно, зате знайшлося продовження потрібного забору і ми рушили вздовж нього.

Так і є, практично на повороті чергового кута, сітка високої огорожі була здерта і ми змогли спокійно перелізти спочатку через теплові труби, а потім і зайти на територію покинутого санаторського ділянки.

Видно було, що частина будиночка згоріла, а відновлювати її ніхто не бажав. На стіні ми помітили лише одне “молодіжне послання”, значить ходоків у дірку через паркан небагато.

Я б сказав, що нам пощастило з місцем. З головної дороги стояв височенний непрозорий паркан, зліва ж сітка хоч і просвічувала, але там були глухі зарості, а праворуч від очей сусідньої ділянки нас закривало будівлю. На клаптику землі, де ми збиралися поставити намет росло кілька впритул розташованих дерев, які відмінно захищали від дощу.

У будь-якому разі на вулиці ще не було настільки темно, щоб спокійно поставити намет, тому ми вирішили почекати, а заодно перевірити, чи не вештається тут охорона.

Так ми просиділи більше години, повністю розслабившись, так як нас досі ніхто не потурбував. Моєю помилкою було те, що я вирішив сходити “по маленькій” у бік тієї діри, де ми перелізли.

Мабуть в той же самий момент по території здійснював обхід якийсь охоронець і він почув мій шурхіт у кущах. Не знаю, хто злякався більше, я або він. Після хвилинного мовчання, охоронець схаменувся і напівп’яних суворим голосом запитав, якого “лісовика” я тут роблю.

Мене могла врятувати тільки правда, тому її я і виклав відразу, автоматично натякаючи на те, щоб охоронець дозволив нам переночувати на території одну ніч. Той дуже довго міркував і з його нечленораздельной мови я зрозумів, що це зовсім не його територія, він стежить за тим, щоб заворушень в районі не було. Тому я спробував вичавити з нього згоду, тим більше з напівп’яних завжди легше домовитися. В кінцевому підсумку мужик почухав потилицю і сказав, що йому потрібен якийсь “калим” , натякаючи на випивку.

От не люблю я такі договори. Якщо б він кілограм апельсинів попросив, я б з задоволенням йому їх купив, а коли торгуються на алкоголь, зі мною такі штуки не проходять. Тому я зробив вигляд, що не розумію, про який такий “калыме” йде мова. Безпосередньо той теж не міг попросити, що йому потрібна саме випивка, так я будував з себе “дурня” хвилин 10, потім мені це набридло і я натяками дав йому зрозуміти, що можливо завтра він отримає свій “калим”. Звісно, я розумів, що мужик п’яний, і рано вранці він просто не прийде, але навіть не згадає про це. Потім я повернувся і пішов назад до Мілі, повністю ігноруючи його. Мужик в розгубленості простояв хвилин 10, потоптався, так і пішов ні з чим.

Ніч пройшла добре, сильного дощу так і не було, а гілки дерев добре захистили від мряки навіть намет. Так що безкоштовно можна переночувати навіть в самому туристичному місці П’ятигорська.

до змісту ↑

Ранкове завершення екскурсії.

Все ж мене терзали сумніви, що охоронець може припереться вранці і зажадати “плату”, однак, ми встали раніше. Зворотна дорога через паркан була чистою, як я і розраховував. Вчора ввечері ми встигли подивитися не всі, тому відразу ж з ранку вирушили подивитися на купання в гарячих ваннах.

Поворот до них був прямо ось в цьому місці, не по сходах, а вправо і вниз. В кінці шляху нас чекало дуже цікаве видовище. На пагорбі, який під гарним ухилом йшов вниз були видовбані ванни, як сходи. Зверху, прямо з дороги в ці ванни збігав потік гарячої мінеральної води (по відчуттях рук і ніг градусів 50, не менше). А в самих ваннах сиділи місцеві і відпочиваючі упереміш, гріючи кістки. Для Росії в ранній час досить незвичайний спектакль.

Ми роздягатися і розділяти долю “відпочиваючих” не стали, а от ноги в гарячій воді погрели.

Після цього ми просто спускалися вниз і дивилися по шляху все те, що не встигли побачити вчора.

Лермонтовська галерея відкрила свої двері навесні 1902 році і відразу ж отримала ім’я великого поета. До наших днів споруда з металу і скла з літнім театром, музичної естрадою і великим залом, дійшла практично без змін.

Зараз галерея належить Державній філармонії на КМВ і має концертний і виставковий зали, де виступали багато відомих людей (Шаляпін, Єрмолова, Маяковський та ін).

Будинок княжни Мері – про цю пам’ятку знають тільки гіди. Напевно, тому наші запитання перехожим при пошуку будівлі залишалися без відповіді. І все ж ми його знайшли, пройшовши повз аж два рази. З вигляду зовсім непримітне цегляна будівля.

І я дуже сильно сумніваюся, що спочатку воно було саме таким, але гіди стверджують, що цей будинок і був згаданий в “Герої нашого часу”, як місце, де жила князівна Мері зі своєю матір’ю.

Дуже довго ми намагалися знайти з Милою місце дуелі Лермонтова з майором Мартиновим, який позначено невеликим пам’ятником. Але скільки не ходили, так і не зачепився оком за потрібну табличку.

Парк “Квітник” в той ранок, ми обійшли вздовж і впоперек, тепер зі спокійною душею можна було прогулятися по інших частинах міста.

Ми пройшлися по одній з головних вулиць, заглянули в церкву, поповнивши там запаси питної води.

Помилувалися пятигорскими фонтанами, найпопулярнішим з яких був фонтан “Казка” (інші назви “Діди або “Гноми”). Єдине з чим не пощастило, він в той момент не працював. А ввечері, кажуть, має підсвічування. Кому цікаво, знаходиться він в сквері між проспектом Кірова (там же неподалік є однойменний парк) і вулицею Рубіна.

Забігаючи вперед, скажу, що з усіх відвіданих міст Росії в подорож, П’ятигорськ залишив найкращі враження. На мій погляд, один з небагатьох історичних міст, де дійсно є що подивитися і більш приємна атмосфера. Раджу, панове і пані :)!

Під враженням від П’ятигорська ми навіть вирішили заїхати в парочку таких по шляху міст Кавказьких Мінеральних вод, наприклад, Єсентуки або Кисловодськ. Побачимося там, друзі. Не забувайте про наших соціальних кнопочках, що знаходяться нижче ;).

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!