Зміст статті:

  • Транспорт столиці.
  • Справжні “росіяни” бакинці.
  • Ічері-Шехер (старе місто) і Дівоча вежа.
  • Палац Ширваншахів.
  • Фортеця Ічері-Шехер.
  • Золоті купола мечеті Тезепір.
  • Квартира в центрі і вечірні вогні міста Баку.

Вже наскільки б я не любив Грузію і Вірменію, але якщо порівнювати столиці трьох кавказьких країн, то Баку переплюнув Тбілісі і Єреван за зовнішніми параметрами, це точно вам кажу. Можливо, так сталося тому, що буквально в минулому році в цьому місті проходило Євробачення 2012 і всі вулиці, будинки, переходи, дороги й старі райони “вилизали” так, що хочеться зняти черевики. У будь-якому випадку я рекомендую обов’язково відвідати Баку, хоча б просто заради самого міста, якщо не сильно хочеться роз’їжджати по іншим районам. А адже і правда, Баку, як Москва, в порівнянні з іншою частиною країни – це як окрема держава. Так що готуйтеся, сьогодні блог самостійних подорожей представляє столицю і його жителів.

Прокинулися ми вранці в передмісті столиці однієї з азербайджанських сімей, куди випадковим чином потрапили вчора. Господар проводив нас до дороги і методом “автостопу” ми ризикнули в ранковий робочий годину доїхати до центру Баку. Насправді це не так складно, я маю на увазі зловити машину до міста, а от протиснутися крізь шалені пробки “годину-пік” завдання дійсно не з простих. Причому самі азербайджанці (або бакинці) стверджують, що в цей час водій перетворюється у звіра, який геть забуває про культуру і правилах водіння. Нам попалася сімейна пара, яка як раз “продиралась” на роботу крізь ранкові черги машин, і ми на власні очі змогли в цьому переконатися. Водій повідомив, що влада змушена огородження на узбіччях і розділювальній смузі ставити, тому що машини легко виявляються за межами дороги.

У той ранок ми збиралися спочатку заскочити в іранське посольство, але про це я вже писав, де краще отримувати візу в Іран, тому докладно зупинятися не буду, скажу тільки, що посольство переїхало і нам довелося з допомогою місцевого населення шукати нове приміщення. Там же несподівано з’ясувалося, що в Азербайджані потрібно робити реєстрацію протягом 5 днів. По правді таку заяву мене сильно спантеличило, бо ніде і ніхто (навіть на кордоні) нам про це не повідомляв. Спочатку ми переживали з цього приводу, а потім я вирішив спочатку знайти інтернет і з’ясувати це питання у веб-просторі. Так, до речі, з безкоштовним Wi-Fi в Азербайджані великі проблеми. Ми вперше за кілька днів змогли повідомити родичам про місцезнаходження тільки з Баку, і то довелося дуже постаратися знайти безкоштовну точку. Навіть горезвісний Макдоналдс не обрадував, я ледве-ледве взагалі зміг підключитися.

до змісту ↑

Транспорт столиці.

Як і в інших великих містах, ми звикли починати вивчення з центру, куди в даному випадку можна дістатися на метро або автобусі. Взагалі раніше в Баку були практично всі види транспорту, починаючи від тролейбусів і закінчуючи ледь не трамваями. Однак в останні роки, особливо після торішніх подій влада вирішили внести значні зміни, повністю відновивши дорожнє покриття, а заодно видаливши з очей все рейки та проводи, які псують вигляд. Так що тепер переміщатися можна тільки на таксі, автобусах і метро.

Принаймні, якщо ви пересуваєтеся на автобусі, то всі зупинки міста обладнані ось такими зручними сенсорними табло, з допомогою яких можна дізнатися повний маршрут потрібного автобуса, де саме на даний момент знаходиться потрібний автобус і через скільки часу він підійде. І вартість смішна – всього 0,3 маната (12 руб.), навіть у нас по Кірову дорожче.

Окремо хочеться поговорити про метро, проїзд на якому ще дешевше – 0,2 маната (8 руб.). Але є одна заковика, з 2007 року оплата проїзду здійснюється виключно за допомогою пластикових чіп-карток. Оплата карт відбувається в терміналі перед входом в метро. Проте, ми ж туристи, і у нас немає цих карт, а купляти заради одного разу було б нерозумно. На даний момент службовці та касири метро знайшли вихід для приїжджих: просто віддаємо потрібну суму грошей будь-якому азербайджанцеві, щоб пройти через турнікет за його картці. Так ми і вчинили.

А для початку вивчення міста можна вийти на одній з цих станцій: Ічерішехер (старе місто) або Элмляр Академиясы (Академія наук). Ми вийшли на останній і відразу опинилися на одній з центральних вулиць з парками і зеленими зонами для відпочинку.

Тут можна дуже довго гуляти по викладених плиткою доріжках, милуватись оригінальними фонтанами і висячими вуличними світильниками.

до змісту ↑

Справжні “росіяни” бакинці.

Саме тут на одній з невеликих площ ми познайомилися з двома… я навіть не знаю, як правильно назвати… азербайджанцями на ім’я Коля і Коля :). І якщо один з них зовні ще як-то схожий на місцевого, то другий був вилитий російська з копицею рудого волосся і світлим кольором очей. Саме з цієї причини я і звернувся до них із питанням, так як вважав їх за своїх:

— Вибачте, хлопці, ви не знаєте, чи потрібна в Азербайджані реєстрація протягом 5 днів для росіян?
— Не знаємо, ми місцеві.

Я так і завмер, а адже і правда, тільки в Баку з усіх міст Азербайджану, я майже на кожному розі чув російську мову. Часом я навіть забував, де перебуваю, так як кругом від мала до велика говорили виключно російською, причому дуже чисто, майже без акценту.

Видно було, що хлопці нікуди не поспішали і навіть проявили участь у вирішенні нашої проблеми. Рудоволосий Микола відразу схопився за мобільник і став з’ясовувати питання у всіх знайомих, хто міг хоч щось знати. В результаті, буквально за 15 хвилин хлопці прийшли до висновку, що можливо реєстрація потрібна, і запропонували нам зареєструватися тимчасово в одного з них.

Я був в шоці, не встигли познайомитися, а хлопці готові прописати у себе двох невідомих росіян, ось так просто. Ми, звичайно, довго не думали, раз пропонують, треба погоджуватися. Поки ми йшли до найближчої пошти, де можна оформити тимчасову прописку, Коля запитав, чи бачили ми нічний Баку. Я відповів, що тільки вранці сюди прибули і ще взагалі нічого не встигли подивитися, так як витратили час даремно на іранське посольство, а тепер спантеличені реєстрацією. І знову Микола взявся за телефон, і знову знайшов вихід, запропонувавши нам в центрі Баку в одному з нових будинків квартиру безкоштовно, яку зазвичай здають подобово. Ми просто не знали, що сказати, крім як подякувати за участь. Правда заїхати в квартиру можна буде тільки ввечері, але нам було не принципово, ми отримали більше, ніж могли припустити.

На пошті ми простирчали не більше півгодини, а потім домовилися з одним із Миколаїв зустрітися біля будівлі готелю недалеко від Приморського бульвару до 8 вечора, і розійшлися в різні сторони.

Спочатку ми з Милою пройшлися по бульвару в пошуках місця, де б можна було залишити рюкзаки, тут вже на обличчя явне переважання синдрому “міський відчуженості”, так що нам доведеться гуляти з рюкзаками до вечора. Взагалі-то ми думали з’їздити до храму вогнепоклонників Атешгях, але у зв’язку з поточними обставинами, відкладемо поїздку до завтра, а сьогодні подивимося столицю.

До бульвару ми ще повернемося ввечері, зараз хотілося б подивитися стару частину міста, вирушаємо туди.

до змісту ↑

Ічері-Шехер (старе місто) і Дівоча вежа.

28-метрова Дівоча вежа видно майже відразу, як входиш на територію старого міста, правда на даний момент споруда перебувала на реставрації, так що всередину нас не пустили, та й ладно. Нічого особливого ми в ній все одно не знайшли. За однією з версій вежу побудували прохання дочки шаха, яка не хотіла виходити заміж за власного батька і скинулася з неї вниз.

Старе місто дуже великий з величезною кількістю вузьких вуличок та закапелків, в яких легко заблукати. Напевно, вже багато хто знає, що саме в цих азербайджанських лабіринтах знімали легендарний радянський фільм “Діамантова рука”.

Та що там, ми самі мало не заблукали, якщо б нам не допомогли дві місцеві жінки, які погодилися супроводжувати нас до наступної візитної картки Ічері-Шехера – палацу Ширваншахів. Однак, не відмовляйте собі в задоволенні хоча б трохи прогулятися по вулицям, тут в купе з багатовіковою історією переплітається і сучасне мистецтво.

до змісту ↑

Палац Ширваншахів.

Якщо ви побачили ось таку вежу з кольорових чайних склянок, значить ви на місці, якраз навпроти неї знаходиться палац правителів Ширвана.

Якщо бути зовсім точним, то це цілий комплекс, що включає в себе усипальницю, мечеть з мінаретом, лазню і мавзолей. Одночасно з нами у ворота увійшли троє французів, які вирішили взяти “на дурня” касирку. Один з парнишек знав кілька слів російською, і сунувши підроблений студентський квиток з сильним акцентом оголосив, що він студент. Ось саме в цей момент я зрозумів, що Захід відрізняється від Росії і всіх тих, хто колись жив в СРСР. Азербайджанка у віці з типовим російським виразом обличчя, покрила хлопця матом по-нашому і заявила, що вона не сліпа і може відрізнити русского від європейця. Хлопцям нічого не залишалося, як заплатити повну вартість, тобто 3 маната (120 руб.) за людину.

Особисто я вважаю цю суму безбожно великий нехай навіть для цілого комплексу, в якому немає нічого цікавого, крім самих будівель з голими стінами. Саме тому ми з Милою ще до приходу іноземців, зуміли домовитися з тією ж жінкою про плату в 3 маната, але за двох.

Резиденція ширванський шахов перенеслася в Баку в 15 столітті, але всі будівлі, включені в палацовий комплекс були побудовані не відразу. Почалося все з головного палацу в 20-х роках, а закінчилося лазнями вже до кінця 50-х.

Як раз під час обходу порожніх приміщень, ми зіткнулися з тими трьома іноземцями, запитавши, що вони ще встигли подивитися в Азербайджані. Хлопці теж тільки приїхали, тому нічого особливого від них я не почув.

На палац ми витратили хвилин 20, насправді, я б взагалі не витрачав на нього ні грошей, ні часу, Хан-Сарай у місті Шекі куди цікавіше, хоч і розмірами менше.

до змісту ↑

Фортеця Ічері-Шехер.

А далі ми просто прогулювалися по бруківці, заглядаючи в місцеві крамниці чисто з цікавості, поки не опинилися біля стін Ичеришехерской фортеці.

Насправді фортеця як би огороджує всю стару частину міста, але її стіни нам попалися на очі тільки зараз, разом із дерев’яною катапультою і іншим старовинною зброєю.

Більший інтерес викликав ось такий оригінальний магазинчик картин, явно оформлений власними руками власника незвичайної фантазії дизайнера.

до змісту ↑

Золоті купола мечеті Тезепір.

Я думаю, вже після побаченого вам захотілося доглянути дешевий квиток до Баку. Ну, а ми не поспішаючи вийшли зі старої частини і опинилися в черговому парку з фонтанами. Через не надто високі дахи я помітив золотаві куполи, які так і притягували до себе мій інтерес. Я ледве умовив Мілу протащиться з важкими рюкзаками ще й до них.

Володаркою золотих куполів насправді була найвідоміша в Баку мечеть Тезепір. Ні, правда, всі написи, дрібні прикраси і куполи зроблені зі справжнього золота. Дуже красива мечеть, обов’язково прогуляйтеся до неї.

Крім того, по дорозі можна побачити зворотний бік “вичищеного” Баку і своєрідних “лежачих поліцейських”. Як це нам російським таке в голову не прийшло :).

Гаразд, вистачить з нас сьогодні, Баку дуже красивий, але мої плечі теж вже мріяли про відпочинок. До восьми було ще час як раз для того, щоб подолати зворотний шлях до місця зустрічі.

до змісту ↑

Квартира в центрі і вечірні вогні міста Баку.

До готелю ми підійшли майже до сутінків, Коля нас чекав. Пару годин нам довелося ще посидіти на вулиці, щоб дочекатися, коли квартира звільниться. За цей проміжок часу ми встигли дізнатися багато нового не тільки про Баку, але і про його мешканців. Все це я поступово розповідаю в статтях, так що перенесемося трохи вперед.

Квартира виявилася величезною і шикарною. Першим ділом ми зайшли в магазин і купили трохи їжі, щоб приготувати вечерю, після чого вирушили гуляти по нічному Приморському бульвару, розглядаючи по шляху фонтани і оригінальні зелені зони.

Бульвар розтягнуто по всій набережній, утикаючись прямо в Каспійське море. Запашок від моря, звичайно не “айс”, Коля розповідав, що це з-за міських викидів. Тут же є парк атракціонів, настільки великий, що якщо пройти від одного кінця до іншого, то запросто можна стати банкрутом. Мене здивувало, що в пізній час в Баку дуже багато гуляють дітей, взагалі у мусульман я не помітив правила для дітей “спати о 21:00”, вони якось лояльніше до дітей ставляться.

Через дорогу виднівся “білий дім” весь у вогниках, але нам було цікаво не це. Саме “смачне” було попереду.

Полум’яні вежі (Flame Towers) — це три високі будівлі, які за зовнішнім виглядом нагадують язики полум’я. На фотографіях вище мій фотоапарат зацеплял ці будови і ви могли бачити, як вони виглядають вдень, але найефектніше вони виглядають саме вночі і заради цього варто прогулятися по вечірньому Баку.

Ми підійшли до одного з відгалужень набережній, звідки відкривався приголомшливий огляд на вогні Полум’яних веж. Самі будівлі повністю покриті спеціальними екранами, які відображають рух вогню, видиме з найдальших точок, чому створюється ефект величезної пожежі в місті.

Але, і це ще не всі, крім зображення живого вогню, на вежах періодично виникає зображення національного развевающегося прапора або чоловічка, який розмахує цим прапором.

До речі, про прапор, звідси ж можна побачити флагшток, який до 2011 року (поки не був встановлений 165-метровий флагшток у Душанбе) вважався найвищим у світі. Але найбільший прапор залишився тут, в Баку, і загальна площа його дорівнює 2450 м2, зі сторонами 35х70 м. Встановлений він на площі державного прапора, і краще помітний в денний час доби.

Можна було б хоч всю ніч гуляти, але сили були на межі, а ноги за цілий день ходьби по місту відмовлялися йти далі. У будь-якому випадку, все найцікавіше ми вже подивилися, так що повертаємося в квартиру, а завтра їдемо в передмістя Баку, дивитися на зороастрійський вогненний храм.

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!