Зміст статті:

 • Як дістатися до Местії (Сванетія) літаком.
 • Літак Тбілісі-Местія.
 • Літак Кутаїсі-Местія.
 • Як дістатися до Местії на поїзді.
 • Поїзд Тбілісі – Зугдіді.
 • Як дістатися до Местії автобусом (маршруткою).
 • Маршрутка Тбілісі – Местія.
 • Маршрутка Кутаїсі – Местія.
 • Маршрутка Батумі – Местія.
 • Маршрутка Зугдіді – Местія.
 • Як дістатися до Местії на таксі.
 • Як ми самостійно добиралися до Местії.
 • Нові пасажири.
 • 130 км за 5 годин – це реально!

Сьогодні мій шлях лежить туди, власне, заради чого я і зібралася приїхати в черговий раз в Грузію. Сванетія – загадкове, романтичну назву, що приховує за собою такі місця, з якими не хочеться розлучатися. Звичайно ж це гори, друзі. Заради гір я можу поїхати на край світу. Втім, Сванетія приблизно там і знаходиться на північному краю Грузії. А все тому, що відкритих кордонів з Абхазією тепер немає. І щоб дістатися до Местії (так званої столиці Верхній Сванетії), необхідно проколесить майже всю країну від краю до краю. Захоплення красивими місцями Сванетії я залишу на наступний раз, а сьогодні розповім про насущне, яким чином можна дістатися до Местії (Верхня Сванетія). Адже саме тут зазвичай зупиняються всі приїжджі, і звідси ж починається більшість маршрутів по горах.

Як завжди підемо за стандартним планом: спочатку я розповім про всіх варіантах транспорту з різних міст Грузії, на якому можна дістатися до Местії. А потім розповім про наш досвід поїздки до Местії. Так як прибуття мандрівників і туристів в основному здійснюється в такі міста, як Тбілісі, Кутаїсі та Батумі, то саме звідти і будемо розглядати варіанти переміщення до Местії. Весь наземний транспорт в будь-якому разі проходить через місто Зугдіді, після якого починається наикрасивейшая дорога-серпантин в трохи більше 100 км до Сванетії. Дорога насправді не одна, але саме вона найкраща, інші можна назвати тільки напрямками.

до змісту ↑

Як дістатися до Местії (Сванетія) літаком.

Авіаперевезення здійснює компанія Air Service на чеських літаках місткістю 17 пасажирів (допуск 15 кг багажу). На жаль, купити авіаквитки онлайн на даний момент не представляється можливим, це можна зробити тільки в аеропорту або в офісі авіакомпанії. Проте, можна знайти посередників через інтернет, які допоможуть вам у цьому за дод. плату природно.

Також, варто враховувати правила авіакомпанії при покупці авіаквитків:

 • куплені квитки безповоротні і незмінні (виняток: скасування рейсу з-за погодних умов):
 • забронювати квитки можна не раніше ніж за 30 днів до вильоту;
 • авіарейс можуть скасувати або перенести з-за погодних умов, тому подбайте про запасний варіант транспорту.

до змісту ↑

Літак Тбілісі-Местія.

Літаки зі столиці до Местії вилітають з аеропорту Натахтарі, що знаходиться в декількох кілометрах від міста.

Вартість квитків на літак (1 год):

 • в одну сторону — 65 ларі;
 • діти (3-12 років) — 45 ларі;
 • діти (до 3х років) — безкоштовно.

Розклад рейсів туди:

 • ПН, ВТ, СР, ЧТ, ПТ — 9:30
 • ВС — 13:00

Розклад рейсів назад:

 • ПН, ПТ — 15:30

до змісту ↑

Літак Кутаїсі-Местія.

Буквально на початку цього року з’явилися авіарейси з Кутаїсі. Здійснюються вони з аеропорту Копітнарі, що розташовується прямо на трасі в 20 км від Кутаїсі.

Вартість квитків на літак:

 • в одну сторону — 40 ларі;
 • діти (3-12 років) — 28 ларі;
 • діти (до 3х років) — безкоштовно.

Розклад рейсів туди:

 • ПН, ПТ — 11:00
 • ВТ, ЧТ — 17:00
 • СР – 11:30
 • ВС – 15:00

Розклад рейсів назад:

 • ПН, ПТ — 13:30

до змісту ↑

Як дістатися до Местії на поїзді.

В одній з минулих статей я згадувала про те, що безпосередньо в гірську Местії потяги не ходять. Зате вони їдуть до міста Зугдіді, через який проходить весь наземний транспорт. Кажуть, що з Зугдіді до Местії можна виїхати тільки на ранковій маршрутці. Тому радять часто нічні поїзди до Зугдіді, щоб встигнути на маршрутку. Це неправда, перевірено на собі. Як я зрозуміла принцип маршруток в Зугдіді такий же, як і скрізь: по мірі заповнення. Особисто ми виїхали в 4 години дня. Але, про маршрутках в Зугдіді ми поговоримо окремо.

Квитки на поїзд до Зугдіді (і не тільки туди) можна придбати через інтернет на сайті грузинських залізниць. Для цього спочатку потрібно зареєструватися, потім вибрати потрібний напрямок і оплатити квиток за допомогою банківської карти. Потрібні імена і дані документів всіх пасажирів.

до змісту ↑

Поїзд Тбілісі – Зугдіді.

З Тбілісі є щоденні поїзди: ранковий і нічний. Відстань – 317 км. Час в дорозі 8-9 годин. Вартість квитка від 8 до 15 ларі залежно від класу вагону. Власне на поїзді доцільно їхати тільки з Тбілісі, так як Кутаїсі та Батумі занадто близько до цього міста, досить скористатися маршруткою.

Розклад поїзда:

 • Нічний: відправлення — 21:45, прибуття — 6:05.
 • Денний: відправлення – 8:00, прибуття – 13:30.

Після прибуття поїзда в Зугдіді, можна відразу сісти на маршрутку, які стоять на площі біля ж/д вокзалу. Їх можна знайти на центральному ринку. Відправлення по мірі заповнення. Вартість проїзду до Местії — 20 ларі.

до змісту ↑

Як дістатися до Местії автобусом (маршруткою).

Маршрутки, мабуть, самий мобільний транспорт, особливо якщо говорити про поїздку в Местії з Батумі або з Кутаїсі. Зі столиці, до речі, теж є прямі автобуси.

до змісту ↑

Маршрутка Тбілісі – Местія.

Маршрутки в Местії відходять щодня з площі залізничного вокзалу (ст. метро Station Square), починаючи з 5:30 ранку. Чіткого розкладу немає, автобуси відправляються по мірі заповнення пасажирами, протягом дня рейсів достатньо. Від Тбілісі до Местії приблизно 450 км. Так як в дорозі доведеться провести близько 9 годин, раджу не полінуватись і підійти до першого ранкового автобуса. Вартість проїзду – 35 ларі.

На нічних і вечірніх автобусах можна виїхати тільки до Зугдіді. Шукати їх потрібно на тому ж центральному ЗАЛІЗНИЧНОМУ вокзалі, або на автовокзалі ст. Дідубе.

до змісту ↑

Маршрутка Кутаїсі – Местія.

У Кутаїсі є можливість виїхати в Сванетію прямо з аеропорту. Це зручно, якщо ви не плануєте затримуватися в місті, а відразу рвонути в Местії. Відстань 230 км, а час у дорозі 5-6 годин.

Автобус з аеропорту Копітнарі. Існує така транспортна компанія Georgian Bus, завдяки якій є можливість відразу виїхати за різними напрямками з аеропорту. Зручність полягає в тому, що час відправлення автобусів прив’язане до часу прибуття літаків. Рейсів кілька в день, але після 20:00 автобуси в Местії вже не ходять.

Щоб поїздка відбулася, необхідно, щоб набралося не менше 4-х осіб. Для уточнення усіх питань можна знайти представників Georgian Bus прямо в аеропорту. Вартість проїзду до Местії обійдеться в 35 ларі.

Маршрутка з міста. Маршрутки до Местії відправляються від центрального автовокзалу (він у місті один). Щоб знайти потрібну, досить розпитати у водіїв. Рейси щоденно з 8-9 ранку за тією ж самою схемою – поки не заповниться. Машин в день кілька. Вартість проїзду – 25 ларі.

Можна спочатку з Кутаїсі доїхати до Зугдіді (7 ларі), а звідти до Местії, але так буде дорожче на 2-3 ларі, плюс втрата часу.

до змісту ↑

Маршрутка Батумі – Местія.

Для тих, хто втомився від прибережної спеки, теж є можливість вдихнути свіжого сванского повітря. Відстань від Батумі до Местії — 250 км, час в дорозі займе 6-7 годин. Пряма маршрутка до Местії відправляється з автовокзалу курортного міста Батумі. Відправлення маршруток щоденне з 8 ранку по мірі заповнення пасажирами. Вартість проїзду – 30 ларі.

Автобус Батумі – Зугдіді коштує 12 ларі, а Зугдіді – Місце обійдеться 20 ларі. Як бачите, з пересадкою буде на пару ларі дорожче.

до змісту ↑

Маршрутка Зугдіді – Местія.

Маршрутки з Зугдіді в Местії знайдуться на площі перед будівлею залізничного вокзалу, їх можна знайти на центральному ринку. Часто, щоб набрати потрібну кількість пасажирів, вони переїжджають з місця на місце, і очікування затягується до кількох годин. Тому багато рекомендують прибувати в Зугдіді рано вранці.

Відстань від Зугдіді до Местії невелике, всього 130 км, але чомусь вартість поїздки дорожче майже в два рази (20 ларі), ніж, наприклад, проїзд Тбілісі – Степанцмінда (10 ларі). Можна, звичайно, списати на те, що до Местії їхати по гірському серпантину. Але в наведеному прикладі теж серпантин не слабкий. Напевно, тільки проїхавши самостійно по цій трасі, я зможу зробити висновок.

до змісту ↑

Як дістатися до Местії на таксі.

Напевно, їхати на таксі зі столиці Грузії не має сенсу, занадто далеко і дорого, а от з інших вищезазначених міст – цілком.

 • таксі Кутаїсі-Местія — близько 250 ларі за машину;
 • таксі Зугдіді-Местія — 150-300 ларі, в залежності від кількості пасажирів і типу машини;
 • таксі Батумі-Местія — 300-350 ларі за машину.

до змісту ↑

Як ми самостійно добиралися до Местії.

Ми думали доїхати до Местії автостопом. Особисто мене бентежив той факт, що я ще ні разу не їздила по тій дорозі і не знала, як там з потоком транспорту. А якщо врахувати, що вже з ранку я вибрала не ту дорогу, завдяки чому нам довелося протопать 8 км пішки, то до полудня, коли ми вибралися від каньйону Окаце на трасу до Зугдіді (через Хоні), я вже не так легковажно вибирала подальший шлях.

До Зугдіді ми дійсно дісталися швидко. Остання легковик з якимось бізнесменом з Тбілісі провезла нас майже 70 км, висадивши прямо на площі біля залізничного вокзалу, де зазвичай товпляться маршрутки. Час було 4 дні. До Местії потрібної маршрутки не знайшлося, але водії підказали, що ми можемо пошукати у ринку міста, так як для пошуку пасажирів деякі відправляються туди. І дійсно у ринку знайшовся потрібний автобус.

Так як нас привіз туди бізнесмен і мало не в руки передав водієві, то відкрутитися було складно. А адже я все ще в роздумах, їхати в Местії автостопом або автобусом. Час 4, до темряви не так далеко, а попереду гірська невідома дорога… ще й їсти хочеться страшенно. Ми попросили водія почекати пару хвилин, поки сходимо в кутову крамницю за хачапурі. Добре мені на розум не прийшло залишати в салоні рюкзак, як це вже зробив якийсь пасажир. Тому що після повернення нашої маршрутки не виявилося на місці.

Трохи пізніше з’ясувалося,що водій нас втратив і поїхав шукати по ринку, ну й диво. Ледве зістикувалися. Ох, який же він метушливий попався. Ми ще напевно годину мучилися в задушливій маршрутці, поки збереться народ. Один грузин скаржився, ніби очікує близько 3-х годин. За цей час я реально була вже готова вийти з маршрутки і тупотіти на виїзд пішки, щоб далі їхати автостопом. Тим більше ми не заплатили за проїзд.

Не знаю, які сили втримали мене на місці, нарешті ми попрямували до виїзду. Не встигла маршрутка звернути на потрібний поворот, як нас зупинив поліцейський. Це цілком звичайна справа для Грузії – зупиняти водіїв рейсових автобусів, адже останні так поспішають заробити, що порушують ПДР по повній програмі: перетин подвійної суцільної, швидкість вище допустимої і тд. Коли ми їхали до Кутаїсі на попутці, один товариш примудрявся обганяти нас 20 разів, щоб зупинитися потім метрів через 500 і підібрати пасажира. Штрафи, треба визнати, у них теж не маленькі, нікого не жаліють. Так навіщо так безглуздо ризикувати життям і гаманцем? — напрошується сам собою. Це мені не відомо.

Я глянула на карту, поки наш водій розмовляв з поліцейським і зрозуміла, що ми зараз знаходимося рівнесенько на виїзді з міста, причому до повороту на потрібну трасу буквально кілька метрів. Ось прям виходь і їдь далі стопом. Але, ми не стали, не добре якось…

до змісту ↑

Нові пасажири.

Не минуло й півгодини, як водій сів за кермо, як нас знову зупинили поліцейські. Цього разу ситуація була цікавішою, бо я у вікно примітила поряд з поліцейською машиною двох туристів з великими рюкзаками і картою. Або хлопці автостопщики, або просто заблукали. Загалом поліцейські якимось чином домовилися з водієм, і хлопців посадили до нас в салон. Мене так і мучило цікавість, що там таке сталося. Тому що за весь час нашої подорожі по Грузії автостопом, нас ніхто з поліцейських не “знімав” з дороги.

Поговорити з ними вдалося на одній з перших зупинок у Ингурского водосховища, де ми встали для фото.

Хлопці були поляками, обидва непогано говорили по англійськи, а хлопчина навіть за мовою на середньому рівні. Я за пару років вже відвикла від англійської мови, тому розуміла через слово, що мені торохтіла дівчисько, коли я запитала у неї, що з ними сталося на дорозі. У загальних рисах ситуація була така, що хлопці дійсно автостопщики. Автостопом вони їздили по всій Грузії і таким же чином мали намір дістатися до Местії. Але тут у них виникли труднощі, так як попутний транспорт їх провозив за кілька кілометрів, передаючи з рук у руки” наступній машині, поки на дорозі не з’явилися поліцейські. “Якщо б не поліцейські, ми б змогли доїхати до Местії самі”, – підсумувала полячка.

Мене вся ця історія страшенно здивувала, жодного разу у нас не було проблем з поліцією, швидше навпаки, поліцейські навіть самі могли трохи підвезти. Може тому що ми росіяни? Для мене це залишилося загадкою. Ще з її розповіді мене напружило, що від Зугдіді вони змогли проїхати не так далеко, а вже змінили не одну машину. Це означало тільки те, що попутні машини були в основному з місцевих сіл. Що ж, опинимося на серпантині, подивимося, який там трафік.

до змісту ↑

130 км за 5 годин – це реально!

Наступна зупинка була біля придорожнього кафе, де пасажири могли сходити в туалет або перекусити в кафе. Водій так взагалі влаштував собі добротний вечерю. Час було вже близько 19, а ми ще й половини не проїхали. Причому, я б не сказала, що дорога погана, цілком пристойна. У поїздках по Росії або Середньої Азії бували і гірші ділянки, але при цьому ми не тяглися 100 км 5 годин.

З росіян в автобусі були тільки ми з подругою, тому більша частина уваги грузинів (в хорошому сенсі) віддавалася нам. А може просто я була надто балакучою? Були, правда, ще українці (мама з донькою), але вони всю дорогу вели себе тихо, тому я навіть не знала що вони говорять по-російськи. У кафе ми простояли не менше півтора годин. За цей час наш гарячий водій встиг посваритися з кимось з місцевих і мало не влізти в бійку. Поляки були рухливі хлопці, їх теж не влаштовував той факт, що вони приїдуть до Местії затемна (та ще й платно), адже у них не було заброньовано хостел, як у нашому випадку. Принаймні нам вистачило часу дізнатися один одного трохи краще. А ось вмовляння водія “пошевеливаться” ні до чого не привели.

У шлях ми рушили, коли спустилися сутінки. В дорозі ми зупинялися ще пару разів. Перший, коли у водія виникли проблеми з машинним маслом, а другий, щоб сфотографувати пік гори Ушба, який не так часто красується перед усіма своєю вершиною. Природно в такій тім’я які могли бути гарні фотки? Ми навіть не морочилися.

Одне радувало, дорога стала воістину мальовничій, раз за горбів визирали снігові піки далеких сванські гір. До речі, за час їзди нам дійсно назустріч попалося від сили 2-3 легковика, так і в нашій смузі ніхто не обганяв. Невже з трафіком тут справді так погано?

Як я і думала, в Местії ми влетіли далеко за 21 годину. Холодрига страшна, ліхтарів не надто багато. Поляки попросили піти з нами в хостел, раптом знайдеться пара вільних кімнат. Ми були не проти. Потік туристів на початку червня невеликий, та й з погодою в Грузії творилося щось незрозуміле: дощі, хмари, холод, місця повинні бути.

Ми забронювали Хостел в самому центрі Местії, десь у закутку, ледве знайшли його в пітьмі. Це був знову повноцінний номер з двома окремими ліжками, гарячим душем і туалетом. Причому, по вартості в першу ніч вийшло всього 27 ларі за двох (як у Кутаїсі), а ось за наступні довелося заплатити більше – 31,5 ларі. Так вийшло, тому що із-за постійно змінних планів, було не відразу. У будь-якому випадку, ми не в образі, хлопцям з Польщі, приміром, на місці взагалі довелося заплатити 35 ларі за двуместку, це ще з выпрошенной знижкою.

Більш детально про житло і про саму Местії я розповім пізніше, а зараз вмиватися і спати, день був довгий.

Як дешевше дістатися до Грузії

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!