Зміст статті:

 • 1. Вибираємо точки (континенти, країни, міста)
 • 2. Збір інформації про місце
 • 3. Квитки і візи
 • 4. Які карти я використовую
 • 5. Розрахунок часу
 • Корисні поради при складанні маршруту самостійно:

Для багатьох мандрівників питання, як знайти і купити дешеві авіаквитки, вирішити питання з житлом або скласти маршрут — це вже як само собою зрозуміле. І здається, що всі навколо про це теж знають. Приміром, зараз я не сильно переймаюсь щодо путівника, відпускаючи більшу частину на волю долі і своєї інтуїції, так цікавіше, і деколи виходить подивитися те, що ще ніхто не бачив. Однак, я згадую себе, коли вперше захотіла подорожувати самостійно і задалася питанням: “я Вибрала місце, яке я хочу подивитися, а далі що? куди піти? куди податися?”. Логічним буде відповідь про необхідність складання маршруту подорожі. Але, як?! З чого почати? На що приділити більше уваги? Що краще використовувати? Прийшов час розповісти, як це роблю я.

до змісту ↑

1. Вибираємо точки (континенти, країни, міста)

Для початку потрібно визначитися, “а куди ж я хочу?”. В Америку на інший континент, чи достатньо подивитися декілька міст однієї з найближчих європейських країн, а може взагалі рвонути до кенгуру в Австралії!? Тобто спочатку повинна бути мета, що я хочу від подорожі і конкретно від тієї країни (країн), куди я їду.

Особисто я перший раз самостійно поїхала в Крим, то є я вибрала місце не надто далеке від вдома, щоб спробувати свої сили в самостійній організації подорожі. Також можна вибрати країну або регіон, в якому ви вже бували, але не самі (з туроператором, з батьками чи друзями) — це теж значно полегшує складання маршруту.

до змісту ↑

2. Збір інформації про місце

Отже, з пунктом (ами) призначення ми визначилися. Тепер шукаємо актуальну інформацію по тих країнах, куди ми хочемо поїхати:

 • правила поведінки в країні;
 • пам’ятки і їх розташування (записати);
 • наскільки це безпечно для туриста;
 • способи потрапляння;
 • можливості переміщення по країні;
 • їжа і ціни;
 • люди і віросповідання;
 • транспорт;
 • якщо ми хочемо потрапити за раз відразу в кілька країн, то обов’язково подивитися взаємини між країнами, так як у випадку “ворожнечі” можуть бути закриті кордони (Вірменія і Туреччина) або зі штампом однієї країни вас можуть не пустити в іншу (зі штампом Ізраїлю, приміром не пускають в більшість мусульманських країн).

Джерела корисної та актуальної інформації:

 • блоги мандрівників – бажано самостійних, тому що вони вже мали справу з складанням маршруту, крім того, у багатьох вже є готові або пройдені прямо на сайті з картою, історичними пам’ятками, цінами і іншими необхідними “плюшками”;
 • форуми, на яких сидять мандрівники – дуже велика джерело інформації, як за маршрутами, так і з інших питань, пов’язаних з подорожами (найпопулярніший форум Вінського, періодично теж ним користуюся);
 • новинні сайти – звідси можна почерпнути корисну інформацію в організаційному плані, наприклад про візи або закритих\відкритих кордонах між країнами, про ситуацію в країні і т. д;
 • путівники – я знаю, що багато “забугорні” самостійні мандрівники не повзають по всяких сайтах в інтернеті, а просто купують путівник, де вказані пам’ятки, їх розташування і як до них дістатися, в окремих випадках є інформація про готелі і цінах (наприклад, загальновідомий LonelyPlanet). Але часто такі путівники не дають уявлення про місце. Варто його дивитися – не варто? Вистачить у мене часу на нього — не вистачить? А дуже докладні путівники в більшості своїй іноземною мовою, що теж не дуже зручно. Тому я, якщо і використовую їх, то лише в поєднанні з відгуками з інтернету, або хоча б з супутніми фотографіями.
 • книги – так, навіть у цій “не модною в сучасному світі” речі можна знайти багато корисного, особливо якщо написана вона яким-небудь бородатим дядьком, що побачили багато чого на своєму віку (книги я теж люблю електронні або аудіо-варіант в цілях економії місця і часу).

до змісту ↑

3. Квитки і візи

Здавалося б, причому тут квитки і візи, якщо ми складаємо маршрут. А при тому, дорогі друзі, що час і ціна останніх дуже вплине на довготривалість перебування в подорожі, особливо, якщо є обмеження з відпуску. Обов’язково перевірте необхідність візи в країну, або можливості іншого попадання.

Наведу приклад з особистого: за замовчуванням у Румунії потрібна віза для росіян, але ми змогли потрапити туди транзитом на 5 днів, так як в кишені була Болгарська віза. Дрібниця, а приємно. Тобто завдяки таким дрібницям, якщо у вас є зайвий час, звичайно, ви можете додати до маршруту 5 днів подорожі по новій країні, або вигадувати, куди витратити дні, що залишилися.

Точно так само з квитками. Мало того, що дати вильотів (виїздів) повинні укладатися в рамки відпустки, так ще бажано, щоб вартість не била по кишені. Тому дуже ретельно підбирайте час і кількості квитків, особливо якщо ви збираєтеся здійснювати перельоти (переїзди) між кількома країнами. Адже замість того, щоб просиджувати штани стикувальних рейсах (або ж/д вокзалах), ви можете спокійно прогулюватися вулицями Парижа.

до змісту ↑

4. Які карти я використовую

Адже ви вже вибрали пам’ятки і місця, які ну дуууже хотілося б подивитися? Записали? Тоді пора відкривати карту.

Якщо я їду за кордон (та й у Росії теж), то використовую для таких цілей MapsMe для смартфона (можна використовувати googlemap, але там є не всі). Maps Me задовольняє всі мої потреби в плані складання маршруту, на ній дуже зручно розставляти крапки, вона працює оффлайн (заздалегідь завантажуєте карту і все), працює з GPS (якщо раптом заблукали), на ній є навіть маловідомі стежки, які значно скорочують час пошуку пам’яток.

Якщо ж я подорожую по Росії (це стосується великих міст чисельністю понад 600 тис. чол), то користуюсь карткою 2ГІС. Вона також працює офлайн, крім того, на карті можна знайти практично будь-яку інформацію про будь-якому місці в місті, а що найважливіше є інформація про внутригородском транспорті. Часто я поєдную 2гіс і Maps Me.

до змісту ↑

5. Розрахунок часу

Тепер намагаємося розрахувати дні, щоб встигнути все або викреслити деякі пункти. Для цього доведеться почитати форуми про способи переміщення між вибраними місцями і погортати путівники. Я думаю не варто пояснювати, що не на всіх дорогах бувають автобуси, не скрізь їздять поїзди, і не в кожну точку літають літаки. Ви повинні приблизно прикинути час переміщення з бажаним видом транспорту, а вже від транспорту буде залежати ваш бюджет. Далі намагаєтеся прикинути скільки потрібно часу на знаходження в кожній точці, тут покладаєтеся тільки на свої внутрішні бажання і відчуття.

Тепер дивимося ваші тимчасові рамки і можливість відвідати всі місця які ви відзначили на карті.

Пам’ятаєте, в точці “Повернення додому з країни” краще бути за день до від’їзду, щоб не спізнитися на літак або поїзд.

Далі дивимося,

 • якщо все зійшлося, то можна збільшити час перебування у кожній точці або додати який-небудь нове місто (пам’ятка),
 • якщо ж ви не укладаєтеся в часі, то подумайте, від чого буде раціональніше відмовитися в маршруті. Можливо, одне з місць “з’їдає” багато часу (днів) на дорогу до нього і назад, і є сенс замінити його на 2 не менш цікавих. Подумайте.

Ось і весь план щодо складання маршруту самостійно. Я думаю ви впораєтеся з цим, так як тут немає абсолютно нічого складного. Тепер мені хотілося б дати “в навантаження” парочку корисних порад.

до змісту ↑

Корисні поради при складанні маршруту самостійно:

 • Якщо ви вперше організовуєте подорож самостійно, то раджу не ставити перед собою “Наполеонівських” цілей. Не турбуйтеся, до них ви теж дійдете, але потрібно себе спочатку перевірити, випробувати свої сили хоча б у межах однієї країни або області. Тому що якщо раптом щось піде не так, як планувалося спочатку, то настає момент розчарування в собі, захочеться все кинути і ніколи до цього не повертатися. Але ми ж хочемо, щоб все вийшло, тому поставте мету поменше (як я наприклад з Кримом), а коли впевненість у своїх силах заявить про себе, можна переходити і до “підкорення” усього світу.
 • Якщо у вас є перельоти або переїзди в маршруті і є можливість придбати їх заздалегідь, то зробіть це заздалегідь. Бажано, ще будучи вдома (через інтернет) або відразу ж у день прибуття в країну, це позбавить від зайвого головного болю і необхідності вносити зміни в маршруті (наприклад, великі черги, програмні збої, час роботи кас або технічно перерви, а так само великі ціни і так далі).
 • Завжди потрібно мати “план Б”. Тобто у вас завжди в запасі повинен бути варіант заміни однієї точки на іншу, а так само варіанти, чим себе розважити, якщо у вас залишилося зайвий час.
 • І ще одну пораду, напевно найголовніший, я НЕ раджу чітко дотримуватися свого маршруту. Ви все правильно прочитали, я не помилилася. Так, маршрут потрібен, щоб знати, куди, як, на чому, з ким і за скільки дістатися, але подорож – це не чітко-закладена програма, це частина життя. А в житті, як ви знаєте бувають непередбачувані ситуації та моменти. У цьому випадку врятує порада №3, але крім цього потрібно бути мобільним і вміти користуватися інтуїцією, довіряти їй, тоді будь-яка подорож незалежно від ваших планів і маршрутів буде приносити тільки радість і хороші емоції.
 • Цікавих відкриттів!!!

  ____________________________________________

  Багато “забугорні” самостійні мандрівники не повзають по всяких сайтах в інтернеті, а просто купують путівник із зазначеними готелями, описом пам’яток та іншими важливими дрібницями для подорожі. До таких можна віднести Авторський путівник по Барселоні ТМ.

  ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

  Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

  ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

  Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

  ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

  Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

  ВИГІДНА СТРАХОВКА

  Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!