Зміст статті:

 • Як дістатися до Плато Діенг.
 • Місце ночівлі.
 • Пам’ятки Плато Діенг.
 • Храмовий комплекс Арджуна (Arjuna Temple).
 • Храмовий комплекс Gatotkaca
 • Храмовий комплекс Dworowati
 • Храм Біма (Candi Bimah)
 • Кратер Sikidang
 • Озеро Варна (Telaga Warna)
 • Кратер Candradimuka (Kawah Candradimuka)
 • Кратер Sileri (Kawah Sileri)
 • Що ще цікавого?
 • Карта нашого маршруту і визначних пам’яток.

Сьогодні, починаючи з самого раннього ранку (годинок десь з 5), ми присвячуємо пам’яток і просто красивих місцях Плато Діенг (Dieng Plateau). Розповідаю, що подивилися, як проходили і інші цікавинки. Плато Діенг я б занесла в особистий топ обов’язкових до відвідування місць. Чому? Просто читайте і дивіться фотографії нижче.

до змісту ↑

Як дістатися до Плато Діенг.

Як і на чому дістатися до Плато Діенг я писала минулого разу. Про те, як нелегкий і тернистий був наш шлях до плато можна прочитати там же. Так що не будемо на цьому зупинятися, йдемо далі

до змісту ↑

Місце ночівлі.

Якщо ви уважно стежите за статтями, то минулого разу нас висадили неподалік від храму Candi Arjuna. Було це близько опівночі, шукати нічліг темряві було безглуздо, тому палаточка знайшла місце на ґанку якогось адміністративного будинку тут же.

Якщо ви любитель більш комфортних умов проживання, слава Богу для їх знаходження не потрібно нікуди бігати, досить зайти на мега-пошуковик готелів по всьому світу Roomguru і забронювати номер з якоюсь привабливою скидочку.

до змісту ↑

Пам’ятки Плато Діенг.

Плато Діенг (в перекладі “обитель богів”) – це район, що сформувався від колись великого вибуху вулкана Прау (Prau) з численними кратерами, джерелами, озерами і… городами.

Зранку ми встали рано не просто так. По-перше, не хотілося лякати наметом перших приїжджих туристів, а по-друге (і це головне) спочатку планувалося встати раніше, бо в цей час куди більше можливостей не потрапити на “квиток у касі”. Ну ви мене розумієте…

Перекус, воду і апаратуру ми склали окремо в маленький рюкзачок, а великі залишили тут же, заздалегідь домовившись доглянути за ними робочий персонал. Раз вже стоїмо на порозі храму Арджуна (Arjuna Temple), сюди заглянемо. Далі будемо слідувати маршрутом, зазначеним на картці (див. нижче).

до змісту ↑

Храмовий комплекс Арджуна (Arjuna Temple).

Всього на Плато Діенг 8 храмів, датовані 8-м століттям, це все, що збереглося до наших днів. Найбільшою групою, так і самої збереглася є комплекс Арджуна. На стриженої зеленій галявині розташувалося 5 однотипних храмів. Ми встигли тут побувати навіть у різний час доби:

Вночі…

на світанку, і після полудня за повернення.

Вартість квитка: 15000 рупій

Як потрапити безкоштовно: прийти рано-рано вранці (як це було у нашому випадку спочатку) або пройти через храм Setyaki, що знаходиться біля дороги (на зворотному шляху ми так і зробили).

до змісту ↑

Храмовий комплекс Gatotkaca

Група Gatotkaca знаходиться неподалік від Арджуна, трохи південніше. Комплекс складається з 5 храмів: Gatotkaca, Setyaki, Nakula, Sadewa, Gareng. До недавнього часу “живий” був тільки храм Gatotkaca, інші – тільки як руїн.

Але, на плато, як я зрозуміла, активно йде відновлення комплексів і зараз можна навіть побачити відреставрований храм Setyaki.

Вартість квитка: безкоштовно

до змісту ↑

Храмовий комплекс Dworowati

Знаходиться північніше Арджуни. Туди ми не пішли, тому що було не по дорозі, і тому, що швидше за все нічого нового ми там не побачили. Фото з просторів інтернету в підтвердження:

Вартість квитка: безкоштовно

до змісту ↑

Храм Біма (Candi Bimah)

Ще південніше Gatotkaca, на шляху до наступної пам’ятки є ще один храм – Біма, що вважається найвищим на Плато Діенг. То чи нам не пощастило з пошуками храму, то ми знайшли не те зовсім….

По ідеї Candi Bimah виглядає як-то так.

Вартість квитка: безкоштовно

до змісту ↑

Кратер Sikidang

Від останнього храму до першого відвіданого нами кратера під назвою Sikidang близько кілометра пішки. Як раз замість ранкової зарядки.

Кратер Sikidang досить популярний серед туристів, адже він є одним з найменш активних кратерів на Плато Діенг, але це не говорить про його безпеку. По периметру кратера збудували парканчик, так як краю мають властивість обсипатися, а кипляче сірчане озеро може зробити викид чого-небудь малоприємного.

Сам вируючий кратер погано видно з-за постійних клубів пари, зате добре видно наші тіні.

Вдень на підході до Sikidang скупчується багато крамарів, що пропонують зварити картоплю або яйця прямо в киплячій воді кратера. Що мене порадувало наше раннє подорож – відсутністю живих душ… ну, хіба що парочка місцевих, які також не хочуть платити за вхід.

Вартість квитка: 15000 рупій

Як потрапити безкоштовно: прийти рано-рано вранці (як це було в нашому випадку)

до змісту ↑

Озеро Варна (Telaga Warna)

Повернувшись трохи назад, якщо слідувати карті (див. нижче), можна потрапити в парк з озером Варна (Telaga Warna). В перекладі означає це озеро, а все тому, що сірчане озеро і змінює колір води.

Навіть не віриться, що це одне і те ж озеро.

Час було вже не зовсім раннє і каса працювала. Мені здається, навіть якщо не працювала, то просочитися безкоштовно крізь ворота не вийде. Довелося шукати “дірку в паркані”. Як завжди вона знайшлася метрах в 300 від головних воріт. Якщо фотографувати з внутрішньої сторони, то це буде приблизно десь у даного покажчика.

Уздовж озера можна добре погуляти, піднятися на оглядовий майданчик і все в такому дусі. Але перед нашим приїздом тут непогано так розмило дорогу, далеко втекти не вдалося. Робимо парочку фоток і назад тим же шляхом.

Вартість квитка: 15000 рупій

Як потрапити безкоштовно: пройти від воріт вліво кілька сот метрів і пробратися через кущі.

до змісту ↑

Кратер Candradimuka (Kawah Candradimuka)

Після відвідування найближчих місць, ми вирішили відправитися на вивчення самих далеких, оглядаючи інше на зворотному шляху. Вирушили ми туди не пішки, звичайно ж, а автостопом. Багато туристів, коли приїжджають на Плато Діенг орендують велосипеди, байки і це правильно, бо пішки всі місця не обійти. Однак, автостоп в цих місцях дуже веселий, особливо якщо врахувати, що в основному доводиться їздити з “хлебопашцами” на сільських грузовчиках, та в кузові….ммм….краса. Місцеві теж отримують від цього масу задоволення, адже хоч Плато Діенг туристичне місце, коли ще випаде нагода з іноземцями ось так запросто поконтактировать?

Так що наступні 10 км до кратера Candradimuka ми подолали саме таким чином. Коли звертаєш з головного шосе, далі доводиться рухатися ось приблизно по такій дорозі.

Кратер знаходиться біля підніжжя крутого схилу. Є можливість спуститися вниз, частково є обладнана поручнями доріжка, частково гола стежка.

Після спуску можна помилуватися черговий вируючої калюжкою з парою.

Або заглянути в кам’яну арку з прозорою водою.

Вартість квитка: безкоштовно

до змісту ↑

Кратер Sileri (Kawah Sileri)

Повертаємося також автостопом зворотною дорогою, робимо зупинку десь посередині, щоб помилуватися ще одним паруючим кратером. Цього разу розміри його серйозніше всіх попередніх і ім’я йому Sileri.

Залишилося тільки спуститися ближче. Знаходимо потрібну стежку і вперед!

Зблизька це вируюче озерце виглядає досить хвилююче. В нашу сторону то і справа вітром доносить пари, крізь які видно пузиряться поверхню кратера.

Андрію як завжди мало найближчої “оглядового майданчика” і він спускається практично до самої кромки кратера Sileri.

З людей тут нікого, не дивлячись на обідній час, що не може не радувати.

Вартість квитка: безкоштовно

до змісту ↑

Що ще цікавого?

Під’їжджаючи до місця нашої ночівлі, ми заскочили по дорозі на якесь озеро. Насправді озер тут хоч греблю гати (каламбурчик), при наявності бажання і часу можна ґрунтовно по них покататися.

Уздовж дороги часто зустрічаються прокладені труби. Схоже, що місцеве населення “халявне” природне тепло використовує. Але це лише припущення.

Є тут ще нове для нас рослина-фрукт, називається carica “чарича”. Відносять його до сімейства папайї, тому деякі так і називають папайя-чарича. Плоди зазвичай вирощуються на висоті від 1500-3000 метрів, тому не дивно зустріти їх на Плато Діенг. А фермери плато садять чаричу на краю своїх городів, так що частіше його зустрінеш на узбіччі вузькій сільській дорозі між городами.

На смак чарича в “неприготовленном” вигляді гірчить. Коли плід стиглий, кисло-солодкий смак надають йому насіння. Але зазвичай в сирому вигляді його не їдять, а роблять типу варення або солодкі сиропи.

В продовження городньої теми. Я вже згадувала, що на Плато Діенг багато городів. Так ви самі, напевно, помітили це за фотографіями. Так, ще на під’їзді до плато помітні різнокольорові многоугольнички – це овочі, які індонезійці примудряються інший раз вирощувати під неймовірним кутом нахилу. А все тому, що земля тут дуже родюча, приносить врожаю по 4 рази в рік, ось намагаються використовувати кожен клаптик.

Можна прогулятися по самій селі, але крім мечеті і місцевих забігайлівок, якщо чесно, там робити нічого.

Тому пора вже закінчити розповідь про Плато Діенг. Карту з пам’ятками дивіться нижче, а ми вирушаємо далі – в Джок’якарта.

до змісту ↑

Карта нашого маршруту і визначних пам’яток.

Викладаю наш особистий маршрут по Плато Діенг, на який ми витратили не більше 7 годин.

попередня статтяМісто і форт Галле (Galle). Прогулянка по історії.
наступна статтяМісто Ташкент. Як святкують день народження в Узбекистані.