Зміст статті:

  • Випадкові плани на день.
  • Космічна обсерваторія Архиз і загадкові дідуся.
  • Образ Спаса Нерукотворного або Лик Христа.
  • В гості до Арсену.

Вранці нас турбував тільки питання про погоду, ми сподівалися вибратися з району Домбая сухими і бажано під теплими променями сонця. Напевно зверху почули наш “запит”, і години до 8 в непроглядно-сірому небі почали з’являтися просвіти. Я дарма часу не втрачав, відразу ж поліз через паркан сусіднього чийогось напівзакинутого городу і нарвав там яблук до сніданку, люблю, коли в Росії сезон врожаю :).

до змісту ↑

Випадкові плани на день.

Сьогодні в планах – доїхати до Архиз. Я знаю, що це ще одне приголомшливо красиве гірське місце з купою цікавих пам’яток. Однак, за минулі кілька днів, які ми провели в дощових горах, їхати туди знову мерзнути не хотілося. Тому ми поклалися на випадок, якщо можна так висловитися. Тобто, якщо по дорозі попадеться хороший оповідач, який повідає нам про місця, гідних відвідування, то туди і висунемо.

По дорозі автостопом до Архызу особливо запам’ятовуються особистостей ми не зустріли. Перший бетоновоз підкинув нас відразу в Карачаєвськ, а наступні короткі відрізки ми їхали на легковику і “камазі”. Коли ж нам залишалося зовсім невеликий відрізок шляху, біля нас встала легковик з молодим хлопчиною на ім’я Арсен.

Він не тільки розповів про кількох цікавих місцях Архиз, але й зважився нас туди підкинути. Благо відсутність строго робочого режиму йому це дозволяло. Взагалі-то Арсен мав свій невеликий цукерковий бізнес і у той момент їхав для вирішення робочих питань, але на шляху трапилися ми і він вирішив змінити плани, коли почув про наш спосіб життя”.

Я помітив, що ми стаємо цікаві тільки тим людям, хто давно мріє (але не може собі дозволити) подорожувати або сам подорожував в минулому. Насправді багато з тих, хто мріє подорожувати” мріють зовсім не про самих подорожах, а просто бути вільним від побутових обставин. Подорожі це всього лише прикриття, про який людина сама може навіть не здогадуватися, поки не спробує або не знайде для себе справжній зміст. Арсен був одним з таких, він просто хотів бути вільним, але не міг або не знав, як це втілити в життя. До того ж будучи мусульманином він був дуже релігійним.

Хто нас давно читає, то підозрює, що ми не дотримуємося ніякої релігії, у нас свої думки (ідеології) на цей рахунок. Але, якщо ми зустрічаємося з дуже віруючою людиною, я люблю послухати, що він думає про свого Бога. Не для суперечки, а якщо хочете, з цікавості.

до змісту ↑

Космічна обсерваторія Архиз і загадкові дідуся.

Перше місце, яке Арсен дуже вже хотів нам показати – була обсерваторія з вивчення космосу. Знаходилася вона на одному з високих пагорбів, тому нам туди, навіть автостопом по пустельній дорозі було дістатися досить складно. Молодий мусульманин вирішив нам допомогти в цьому питанні і через 15 км в гору ми зупинилися біля великого білого напівкруглого будівлі.

З вигляду місце виглядало пусто і навіть нудно. Я б із задоволенням відвідав обсерваторію з екскурсією, якщо б туди пускали. Арсен сказав, що екскурсії бувають, але розкладу він не знає.

Тут нагорі добре дуло, не зважаючи на сонячну погоду, і мої останні сумніви щодо Архызских гір вмить розвіялися. У надії хоч одним оком заглянути всередину величезного будинку, ми підійшли практично впритул до дверей. І тільки тоді на лаві ми запримітили двох тихих старичків в робочому одязі.

Я поцікавився щодо екскурсій, на що дідусі відповіли, що не в курсі.
— Вам би не будівля розглядати, а те, що бачать у свої величезні телескопи вчені. От що справді цікаво! Але звичайним смертним” навряд чи дозволять дивитися на таке… – загадково примружився і глянув на нас один із старих працівників.
— І що ж вони бачать? – тут же прокинулося в мені цікавість.
— Літаючі об’єкти величезних і дивних розмірів, особливо з боку місяця їх багато спостерігається, – спокійно промовив старий.

Я чомусь не здивувався, а швидше навпаки захотів більше довідатися про сказане, а ось нашого релігійного Арсена така інформація схопила за “живе”.

— Це все вигадки! – вигукнув він, – Такого не може бути, швидше за все це наші супутники. І, до речі, вам це звідки може бути відомо?
— Ми працюємо тут вже не один десяток років. Так, нехай не професори, а звичайні електрик і механік, зате навидались такого, чого вам ніхто не розкаже, ви вже повірте, – старий залишався непохитний.

Такий незворушності і впевненості у своїй правоті Арсен просто не зміг допустити і пустився в суперечку зі старим, поки справа не дійшла до Бога.

— Може, ви ще скажете, що Бога не існує? – гарячкував Арсен.
— Дивлячись що ви розумієте під словом Бог, – усміхнувся із сивим волоссям співрозмовник.

І тут наш новоявлений один вирушив у цитування Корану, де чорним по білому все розписано, як виглядає Аллах і що чекає людство в майбутньому. На всі його репліки старий тільки посміювався і пояснював все з наукової точки зору.

Мені хотілося більше інформації від дідуся, а їх порожній суперечка так і не закінчувався. І раптом несподівано питання задала Міла:

— А що таке місяць? Адже це явно не супутник, як вбивають в голови людям?
— Вірно, це штучно створений об’єкт, який служить для стабілізації Землі від коливань. І до речі, не така вже вона безлюдна ця луна. Адже не дарма ж останні роки при всій розвиненості земних технологій туди не пускають ні одну космічну експедицію, жоден корабель, – обернувся до Мілі веселий дідок.

З кожним новим реченням у мене виникало все більше і більше питань, на які я знав, що старий зможе дати відповідь. Але, в той же час Арсен все більше і більше не хотів вірити почутому і постійно залазив зі спорами на релігійні теми.

Я б із задоволенням залишився з дедулями наодинці і навіть відпустив би Арсена, але розумів, що звідси нам не на що буде виїхати. Старі теж розуміли, що складається зовсім порожня розмова. І тут самий балакучий старий зрозумівши, що нам потрібна інформація, раптом промовив в нашу сторону як би ненароком, поки сперечався з Арсеном:

— Знайдіть праці Сидорова Р. А. в інтернеті, там будуть всі відповіді на ваші питання. Книга називається “Хронолого-езотеричний аналіз розвитку сучасної цивілізації”.

Я попросив повторити, так як не зміг запам’ятати відразу. Після чого вирішив, що пора Арсена звідси забирати, бо сперечатися він може до безкінечності.

Поки ми їхали назад, я шкодував, що не зміг побільше поспілкуватися з загадковими людьми похилого віку. З вигляду могло здатися, що я занадто довірливий до всього, що скажуть, однак це не так. Як кажуть, довіряй, але перевіряй. А ось перевірити у мене як раз і не було можливості. Залишалася лише одна зачіпка – це книга, яку порадили старі працівники.

Арсен же, розпалений суперечкою, був здивований нашої реакції на репліки старих і намагався продовжити тему. Я ніколи не бачив сенсу сперечатися з людьми, які не хочуть бачити більше, ніж їм коли-то вдовбали в голову. Тому просто мовчки слухав, що мені цитував Арсен з Корану. Я не противник релігії, швидше той, хто замість сліпої віри у що-небудь перевіряє сказане на особистому досвіді або методом розгляду з різних сторін (просто отримання додаткової інформації).

Хоча мушу визнати, якщо розглядати всі відомі релігії, мусульмани, мабуть, найбільш гостинні і душевні люди незалежно від національності і місця на Землі.

до змісту ↑

Образ Спаса Нерукотворного або Лик Христа.

Я думав, що Арсен після поїздки до обсерваторії вирішить поїхати додому і більше не з нами “водитися”. Однак, він, як істинний мусульманин вирішив довести добро до кінця і повіз нас до місця, де напередодні міленіуму, а саме 19 травня 1999 року було знайдено зображення Христа на висоті 100 м. в скелях.

Арсен сказав, що після того, як знайшли лик в скелях, внизу під ним тут же збудували нову церкву, за нею наш друг і намагався орієнтуватися. Все одно за розмовами ми проїхали повз. Однак, Арсену зовсім не лінь було повертатися.

І точно, невелика церковця стояла майже біля дороги, як ми могли її пропустити? Це вже неважливо, тепер перед нами з’явилася нова місія – піднятися за багатоступеневою сходах на 100м вгору, щоб помилуватися місцевим дивом.

Є різні точки зору, як був виявлений лик, по напису в кінці драбини слід, що вона просто знайдено місцевими жителями і датується X-XII ст. А ось за версією самих місцевих лик знайшов пастух, який за звичаєм прийшов відпочити в усамітненні і тільки йому відоме місце, де і побачив новоявлену “ікону”.

Крім нас бажаючих було вдосталь. Від майданчика, де закінчився підйом, лик знаходився ще метрів на 10 вище. Тільки тепер ні про яку сходах мови не було, крутий підйом по камінню.

Знизу, звичайно, при володінні хорошим зором, теж можна побачити зображення. Воно навіть виділено в рамку зі склом. Але, ви ж розумієте, що для мене цього недостатньо.

Арсен і я відразу ж кинулися вгору по стежці. Остання перешкода у вигляді решітки (напевно проти вандалів) ми подолали з працею, проте досягли мети. Міла піднялася лише на половину з-за боязні висоти.

Навіть поблизу обличчя Христа складно определимо, не знаю, що там бачать внизу. Пара фотографій і у зворотний шлях.

до змісту ↑

В гості до Арсену.

Крім всього вище побаченого Арсен міг запропонувати тільки відвезти нас в гори Архиз. Але, як я вже говорив, ми втомилися від холоду, а справа повільно йшла до вечора. Постало питання, чи їхати далі чи залишатися на ночівлю тут.

Арсен після всіх наших розповідей вирішив запропонувати погостювати у нього деньок, помитися, постираться, поїсти. Ми не змогли відмовитися, тим більше, що не часто в Росії зустрінеш людину, “страждає” гостинністю.

Я був здивований, вперше нас запросили не в приватний будинок, а звичайну “хрущовку” в п’ятиповерховому будинку. Арсен по-господарськи показав, де і що знаходиться, включаючи холодильник з припасами, а сам вирішив таки поїхати у справах. Очманіти, він навіть не злякався залишити нас самих удома.

Хоча через годину прийшов його брат, який анітрохи не здивувався нашої присутності, і взагалі був досить мовчазний. Ми, як давно вже мріяли помилися у ванні, зтерлися і засіли за інтернет, Арсен мені навіть свій “бук” надав.

Через пару годин шалено захотілося їсти, а лізти в чужий холодильник як завжди зупиняло виховання (та ще й за брата). І тут несподівано мовчазний хлопчина сам запропонував, не хочемо ми повечеряти. Ми швидко закивали головами.

Поки на кухні щось готувалося (або розігрівалося), брат Арсена знову зайшов у кімнату і я помітив, як він з-за ременя витягнув пістолет і поклав у ящик. Нас це відразу напружило, однак, помітивши наші обличчя, хлопчина розсміявся і пояснив, що він військовий, а точніше контрактник.

— Частенько виїжджаємо в “гарячі точки”, от і доводиться при собі мати зброю. У мене ще колекція ножів є, – похвалився солдатів і висунув другий ящик з безліччю різних гострих предметів.

На всякий випадок я утримався від прояву будь-якої цікавості.

А трохи пізніше, за вечерею, хлопчина розповів про себе і свого життя. Виявилося, не такий вже він і мовчун, а зовсім навпаки. При його роботі він ще примудрявся вічно посміхатися і жартувати. Саме смішне слово “паразит”, яке в’їлося мені в пам’ять – це “эгегеей”. У його виконанні звучить кумедно.

Розповідав, як перший раз ходили на захоплення бойовика і як йому було страшно, що від напруги боялися кожного шереху і кожної хрустнувшей гілки.

Загалом цікаво з ним поговорили, хороший хлопчина. А трохи пізніше і Арсен підтягнувся. Поклали нас в залі на великому дивані, я навіть не пам’ятаю, як заснув.

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!