Зміст статті:

 • Як дістатися з Янгона
 • Таксі + автобус + вантажівка (особистий досвід)
 • Поїзд + автобус + вантажівка
 • Таксі + вантажівка
 • Екскурсії з Янгона
 • Карта ключових місць Янгон-Золотий Камінь
 • Місто Кінпун (Kin Каламбур)
 • Готелі у Кинпуне і на горі біля Золотого Каменю
 • Поїздка на вантажівці Кінпун — Золотий Камінь
 • Пагода Чайттійо (Золотий Камінь)
 • Корисна інформація
 • Зворотна дорога Золотий Камінь — Кінпун — автобус до Баго

Після Янгона за маршрутом найзручніше було відвідати Пагоду Чайттійо або так званий Золотий Камінь, який знаходиться поблизу містечка Кінпун (Kinpun). Камінь цей таїть у собі одну з великих загадок фізики не тільки в М’янмі, але і в світі. Забігаючи вперед скажу, що якщо ви такий же любитель загадок життя, як я, то Пагода Чайттійо варто відвідування на 100%.

до змісту ↑

Як дістатися з Янгона

В Янгоні ми постаралися подивитися по максимуму, хоч і був виділений на цей марш-кидок всього 1 день. Пора рухатися далі.

Янгон: пам’ятки, ціни, готелі, транспорт

до змісту ↑

Таксі + автобус + вантажівка (особистий досвід)

Таксі. Схоже, словами мьянманцев не варто довіряти. Таксист, з яким Андрюха (наш попутник-німець) домовився ще вчора ввечері, запізнювався на 20 хвилин, так на автобус ми не встигнемо. Засмучуватися не стали, просто спіймали на вулиці Янгона ще одного таксиста. За 8000 чат він погодився відвезти нас і ще двох німців, яких ми знайшли в нашому готелі, на автовокзал Aung Mingalar Highway Station. Ця станція знаходиться в 20 км (!) від центру міста, тому як не крути, а швидше всього до неї доїхати на таксі.

Автобус. Будь-яка автостанція М’янми має велику кількість автобусних компаній, поїхати до села Кінпун проблем немає. Якщо розташовувати зайвим часом, можна поторгуватися (чим і зайнявся наш попутник). Особливо не спокушайтеся, в будь-якому випадку ціна буде в 1,5-2 рази вище, ніж для місцевих. Вдалося домовитися на 5000 чат/в одну сторону замість початкових 7000. М’яке крісло салону автобуса (не забудьте одягнутися, бо кондиціонери), пів-літрова пляшка води в «кишені» переднього крісла і 5 годин тряски по місцевих дорогах (170 км). Незважаючи на те, що прямі рейси до Кинпуна йдуть кожні півгодини, починаючи з 7 ранку і до 13 дня, ми хотіли виїхати раніше, невідомо, скільки часу доведеться витратити на камінь. Андрюха ще мріяв у променях призахідного сонця його зафіксувати.

Вантажівка. Від Кинпуна до Золотого Каменю потрібно виконати ще шлях в 15 км по серпантину. І зробити це доведеться або пішки (в гору) або в кузові вантажівки (інший транспорт там не їздить).

Коли до кінця поїздки залишається 3 км, є можливість спішитися (відповідно проїзд до цього місця буде трохи дешевше), а звідси дійти пішки або скористатися транспортуванням на ношах.

Вантажівка оснащений лавками без спинок і ременів, вміщає від 30 до 50 осіб. І будьте впевнені, народу наб’ється багато. Тримайтеся міцніше! Вартість проїзду 2000-2500 чат в одну сторону (оплата у вантажівці). В дорозі близько 1 години з незрозумілими зупинками на маршруті. Вантажівка ходить з 06:00 до 18:00. Є можливість ночівлі в селі Кінпун і на горі, де Золотий камінь. Детальніше про вантажівці читайте нижче.

до змісту ↑

Поїзд + автобус + вантажівка

Поїзд. З Янгона можна доїхати на поїзді до села Kyaikto (не переплутайте з назвою Пагоди Kyaiktiyo, що приблизно в цьому ж районі). Для цього купуємо квитки (краще заздалегідь) в Myanma Railways Booking Office, що знаходиться на Bo Gyoke Road. Вартість 2 класу (ordinar class) — 1200 чат, вартість 1 класу (upper class) — 2500 чат. Поїзд відправляється щодня 07:15, 18:25, 20:00 з центральної станції Янгона (Yangon Central Railway Station). У дорозі 5 годин, в селі Kyaikto зупинка всього 2 хвилини. Назад у Янгон відправлення звідси ж в 12:30 щодня.

Автобус. Після виходу з вагона тут же недалеко знаходиться автостанція, звідки до Кинпуна ходять невеликі вантажівки (автобуси). Вартість проїзду 500 чат, в дорозі 30 хв.

У Кинпуне пересідаємо у Вантажівку, як описано вище. По факту це найдешевший спосіб доїхати до Золотого Каменю з Янгона, але самий довгий — близько 7 годин.

до змісту ↑

Таксі + вантажівка

В Янгоні є можливість одразу замовити машину з водієм до містечка Кінпун. Знайти її можна в янгонских тур-агентствах. Вартість точно не скажу, але приблизно від 150$ за 2 дні з ночівлею, можна спробувати домовитися на 1 день (не забуваємо торгуватися). У будь-якому випадку, не дешеве задоволення, зате швидке — до Кинпуна всього 4 години їзди.

до змісту ↑

Екскурсії з Янгона

Денний тур на Золоту гору — тривалість 11 годин, місце початку — ваш готель у Янгоні, мова англійська
Цілий день на Золотій Горі — тривалість 1 день, місце початку — ваш готель у Янгоні, мова англійська
Груповий тур «Golden Rock» — тривалість 12 годин, місце початку — центр Янгона, мова англійська

Всі екскурсії по Янгону

до змісту ↑

Карта ключових місць Янгон-Золотий Камінь

до змісту ↑

Місто Кінпун (Kin Каламбур)

Ще не доїжджаючи до місця призначення, в автобус заскочив якийсь хлопчина — місцевий допомагала (таких у М’янмі на кожному кроці…). На дуже складному шепелявій «англійською» пропонував послуги якогось готелю. Промивав мізки досить довго, а так як часом ми не мали, так і бути, пішли «гуськом» за молодим мьянманцем.

Дерев’яний готельчик, куди привів «поводир» більше нагадував літній будиночок. Адміністратор показав номера за 10$. Таку ціну платити за маленькі дерев’яні клітки без кондиціонера ми не збиралися, а господар виявився ще тим шкідливим дідуганом. Шукати щось інше або сперечатися з адміністратором, не було часу, тому вирішили залишити тут сумки, подивитися Золотий Камінь і вечірнім автобусом поїхати в Баго. Головне встигнути – було девізом сьогоднішнього дня! Старий навіть за сумки попросив грошей, ніж наш супутник німець категорично йому відмовив.

А поки попрямували до продавця квитків на вечірній автобус до Баго. Продавець виявився більш дружелюбним і продавати квитки не став. У чому ж дружелюбність? Він просто подбав заздалегідь про нас і собі: останній автобус до Баго був о 18:30, а останній транспорт з гори, де перебував Золотий Камінь – о 18:00, так що якщо ми не встигнемо, то втратимо гроші, а у білетера будуть зайві проблеми. Тут же в кафе дівчата погодилися «прихистити» наші рюкзаки з обіцянкою Андрюхи, що ми у них потім повечеряємо, якщо встигнемо, звичайно.

до змісту ↑

Готелі у Кинпуне і на горі біля Золотого Каменю

Якщо відкрити гугловскую карту, то варіантів готелів та гестхаусов можна знайти багато. Засмучує факт, що не всі з них є в онлайн системах бронювання. Так і на ті що є хороші місця швидко розкуповують.

Заночувати можна в двох місцях: у місті Кінпун (внизу) і на горі поблизу Золотого Каменю (нагорі). Оптимальним варіантом буде «верх», якщо ви хочете подивитися світанок/захід, бо вантажівка з Кинпуна прибуде до Каменя якраз після сходу і останній поїде перед заходом. Якщо принципової різниці немає за часом доби, то в Кинпуне ніч обійдеться куди дешевше, ніж на горі.

Невелика підбірка:

Один з найдешевших в Кинпуне Shwe Hinn Thar — номер на 2 особи, своя ванна кімната, включений сніданок, оцінка 6.0 гостей
Кращий за відгуками в Кинпуне The Eternity Resort — номер на 2 особи, своя ванна кімната, включений сніданок, оцінка гостей 7.8

Дешевий на горі Golden Sunrise Hotel Kyaikto — номер на 2 особи, своя ванна кімната, включений сніданок, оцінка гостей 8.2
Дорогою на горі Kyaik Hto Hotel — номер на 2 особи, своя ванна кімната, включений сніданок, оцінка гостей 6.3

Інші готелі у Кинпуне (М’янма)

до змісту ↑

Поїздка на вантажівці Кінпун — Золотий Камінь

Тепер бігом до ангару з вантажівками до Золотого Каменю. При складанні маршруту ми не врахували той факт, що поїздка до місця, яке вважається третім за своєї «святості» у М’янмі (після Шведагона і Махамуні), випадає якраз на вихідні, тобто на годину-пік паломників.

Вантажівок в ангарі було небагато, і тільки один із них був заповнений під зав’язку. Чоловік 30, а то й більше, як кільки в банці стиснулися в кузові. Ми багато прочитали відгуків по даному виду транспорту в тутешніх місцях, але коли ЦЕ бачиш наживо, то виникають зовсім інші емоції.

Андрій знайшов чергового «завідувача», щоб уточнити ціну. Той сказав, що якщо ми поїдемо до кінця, то вартість буде 2500 чат/ос, якщо ж ми вийдемо на половині шляху (звідки до каменю топати пішки близько 3 км), то квиток обійдеться вже в 1500 чат. Взагалі від Кинпуна до святилища 15 км в гору, плюс ще 1,2 км пішки до самого каменю. А так як ми вже «з’їли собаку» на те, що квитки туристам продають дорожче, то Андрюха упирався до останнього, поки не зрозумів, що такса на вантажівки однакова для всіх. Правда, до того моменту, коли до нього це дійшло, ми вже втратили першу машину. До речі, друга теж наповнювалася з блискавичною швидкістю, мій друг ледве встиг зайняти кілька місць на останній лавці.

Окремої уваги заслуговує конструкція «салону», куди ми сіли. Вантажівка зовні нагадує ЗИЛок, тільки з дуже потужним мотором і повним приводом, все-таки в гору перти. В кабіні водія є кілька місць, куди зазвичай садять або дітей, або людей похилого віку. Ми не ставилися до жодної з цих категорій, тому розмістилися в кузові. Кузов «оснащений» поперечними лавами 20 сантиметрів у ширину сидіння, без спинок і відповідно без ручок! Тобто в разі сильної тряски можна схопитися за «другі 90» попереду сидить, а трясе в дорозі неслабо. По периметру кузова є залізні поручні, за які можна триматися тим, хто до них ближче сидить. Теж спірне зручність, так як на гірських поворотах заносить так, що навіть ці поручні не врятують від «польоту в невідомість». Загалом, поїздка планувалася веселенького.

Вантажівка починає свій шлях тільки тоді, коли в кузов набирається рівно 45 осіб. Мій супутник чесно намагався зняти весь цей атракціон на відео, але місце дісталося невдале, і фотоапарат трохи не був загублений. Після другої спроби довелося відмовитися від цієї затії. Перші хвилин 20 поїздка дійсно нагадує атракціон в парку розваг, тому що «ковбасить» так, що зуби клацають.

Місцеві ще з маленькими дітьми їздять, чому не цирк? Поступово привыкается і майже не зводить руки, коли тримаєшся двома пальцями за оббивку передньої лави.

По дорозі зустрічається одностороння колія. Перед такими місцями, щоб пропустити зустрічну вантажівку, організовані спеціальні стоянки, де можна купити фруктів або води. На одній простояли аж надто довго.

Половина шляху подолано, звідси велика частина вантажівок далі не їде, а паломники можуть дійти до Золотого Каменю пішки (3 км).

Для особливо ледачих придумана транспортування на ношах, а-ля «відчуй себе Шахом» — четверо молодих хлопців тягнуть в гору на своїх плечах ноші, на яких частіше можна побачити туристів з рюкзаками, ніж паломників. Скільки коштує це розвага — не скажу. Поки ми чекали, коли знову тронемся в шлях, якийсь хитрий китаєць-турист непомітно для водія заскочив до нас в кузов. Швидко зарився в поклажі і зробив вигляд, ніби їде з нами від самого села.

до змісту ↑

Пагода Чайттійо (Золотий Камінь)

Два величезних лева біля воріт і табличка, що закликає зняти тапки, чітко вказували на те, що ми на місці.

Для тих, кому не хочеться читати занадто багато літер, напишу коротко і найкорисніше спочатку.

до змісту ↑

Корисна інформація

 • Вартість проходу для іноземців 7$, квиток у вигляді зеленого ярлика на шнурку і його ніде не перевіряють
 • Фото безкоштовно
 • Час роботи цілодобово 365 днів у році
 • Від вантажівки до Золотого Каменю потрібно пройти пішки ще 1,2 км
 • Краще всього, якщо вам вдасться відвідати Золотий Камінь на світанку (5-7 ранку) і на заході (після 18:00). Саме тому сюди їдуть з ночівлею.
 • Житло на горі є, але його краще бронювати заздалегідь і це не дешево
 • Можна ризикнути заночувати з прочанами (змішатися з натовпом) — візьміть килимок, спальник і теплі речі (і вологі серветки)
 • Прохід, як і скрізь в М’янмі: закриті плечі / щиколотки (жінки) / коліна (чоловіки), босоніж
 • До Золотого Каменю можуть торкатися лише чоловіки, жінки — мінімальна відстань 10 м.

Золотий Камінь видніється вже від головних воріт, грізно свесившись над прірвою на вершині гори Чайттійо (Kyaiktiyo), але до нього треба було пройти ще 1,2 кілометра пішки.

Десь на середині шляху нас зупинив чоловік у формі, зобов’язавши заплатити за прохід 7$. Схоже «мзда» торкалася тільки туристів. Андрюха намагався чинити опір», але з військовими не посперечаєшся, довелося заплатити. В якості квитка був виданий ярличок зеленого кольору на шнурку.

Так, тут справді були натовпи народу, багато приїжджали сюди з ночівлею на всі вихідні, влаштувавши цілі наметові поселення.

Внаслідок чого, про чистоту теж можна було забути, дуже шкода, що їхня релігія забороняє топтати святу землю тапками, але не забороняє «гадити», де попало.

Я почала інстинктивно вибирати, куди поставити голу ступню. Що цікаво, навіть на мотоциклі не заборонено їздити, а от сандалі – зло. Ще кажуть в Росії багато парадоксів.

На мене натягнули черговий хустку-спідницю, так що тепер вся увага «парафіян» займало розглядання й короткі смішки в бік туриста в бейсболці і місцевому «лонги». Поки добралися до основного каменю, встигли надивитися на міні-варіанти інших золотих каменів, типу цього.

Так у чому ж загадка Золотого Каменя? Чому безліч паломників їдуть саме сюди, коли чи не в кожному селі є своя пагода? Особливістю каменю є те, що при своїх величезних розмірах (7,6 м), він кидає виклик гравітації, маючи маленьку площу зіткнення з вершиною гори і балансуючи над прірвою, погрожуючи ось-ось скотитися вниз. Але цього не відбувається вже понад 2500 років. Чому ж?

Історія Золотого Каменю: говорить, що в одному зі своїх земних втілень Будда віддав пасмо свого волосся самітника Тайку Та, яка все своє життя зберігав їх як велику святиню. При наближення своєї смерті, він віддав пасмо королю Тису, покаравши закріпити цю пасмо до каменя, за формою нагадує голову.

Король славився надприродними здібностями, які передалися йому у спадок від батьків. І, завдяки їм, він знайшов потрібний камінь на дні моря, а з допомогою бога Сакры було знайдено місце на вершині гори Чайттійо. Після встановлення каменю, на ньому побудували пагоду, де й донині зберігається пасмо волосся Будди, яка й утримує валун від падіння.

Дивлячись на камінь здалеку, як то не віриться ні в саму легенду, ні в те, що камінь дійсно має мінімальну площу зіткнення з пагорбом. Поки не заглянеш під нього…. і ось тут щелепу в самостійному порядку починає повільно опускатися вниз.

Золотий Камінь дійсно стоїть на площі розміром приблизно 0,5 кв. м. При цьому особливі бажаючі можуть спробувати зіштовхнути, відчувається невелика вібрація і хитання, але камінь не падає (зі слів мого супутника).

Дуже давно бачила якусь телепередачу на історичну тематику, де розповідалося про те, як англійські археологи та вчені намагалися спочатку великим натовпом, а потім і палицями, граючими роль важеля зіштовхнути цей камінь вниз. Не повірите, нічого не вийшло! Телевізор телевізором, а коли бачиш неймовірне наживо, тут всяка логіка безсила.

Засмутив тільки один факт – жінок до каменя за 10 метрів не пускають. Тому, дорогі дівчата і жінки, якщо ви зберетеся в це священне місце паломництва, і вас цікавлять не тільки пам’ятки, але й місця з певною енергетикою, не турбуйтеся. Якщо вас не пропустять до каменя, навіть на такій відстані можна відчути цікаві стану, йти від каменя не хочеться взагалі. Мій супутник біля каменю просидів пристойний проміжок часу, після чого задоволений з сусальним золотом на лобі повернувся назад.

Сам камінь і його основу покриті сусальним золотом, звідси його назва. У променях сонця золото відливає якимось особливим світлом. Підійти до каменю можна тільки з одного боку, саме там найбільш товстий шар золота, спасибі старанням паломників.

Сонце почало хилитися до заходу, а народ все прибував і прибував.

Нам пора було вже йти у зворотний шлях, автобус до Баго чекати не буде.

до змісту ↑

Зворотна дорога Золотий Камінь — Кінпун — автобус до Баго

На стоянці вантажівок була тільки одна машина, і та наполовину заповнена. Ми заскочили всередину, цього разу місця дісталися ближче до середини, так що падати будемо на м’яке. До автобуса на Баго залишалося менше години, Андрюха нервував, що не встигнемо. Особливо його переживання з цього приводу посилилися, коли ми встали на черговій станції, щоб пропустити пару вантажівок. Водій почув про себе багато нового, але не зрозумів, бо не знає російську мову. Навколо топталися «легальні жебраки», трясучи алюмінієвими мисками з дріб’язком, як брязкальцем, голова розколювалася від їх шуму. Зате звідси можна було помилуватися заходом.

Бажання Андрюхи сфотографувати Золотий Камінь у світлі призахідного сонця не здійснилося б, так як ближче до горизонту з’явилася серпанок, размывшая яскраві фарби променів.

Весь зворотний шлях летіли, як на вертольоті. Найбільше страждали коліна, якими доводилося впиратися на узвозі в передню лаву. Сонце сіло, тепер, через кабіни водія краще було не виглядати, щоб не «хапнути» порцію холодного гірського вітру. Пощастило, більше ніде не зупинилися.

У Кинпуне ми були за 5 хвилин до відправлення автобуса, який вже збирав пасажирів. Ми бігом кинулися в кафе за речами і до билетеру. Близько останнього стояла невелика купка мужиків. Угледівши нас, що біжать з висунутими язиками, вони заплескали в долоні, що нам вдалося повернутися вчасно. Не здивуюся, якщо на нас робили ставки. Квиток до Баго обійшовся в 4000 чат за 2.5 години їзди, хоча спочатку хотіли 6000. Знову заощадили пару тисяч, непогано. А про Баго читайте в статті про Баго.

ДЕШЕВІ АВІАКВИТКИ

Мультипоисковики Aviasales і Skyscanner шукають квитки по всім авіакомпаніям. Оптимально шукати на один і той же напрям у обох, а купувати там, де дешевше. Дізнайтеся також про секрети пошуку дешевих авіаквитків.

ТУРИ ЗА ЦІНОЮ ПЕРЕЛЬОТУ?

Це можливо! З пошукачем турпутівок level.travel. Гарячі пропозиції за всім туроператорам, легкий пошук і покупка.

ЖИТЛО В ПОДОРОЖІ

Roomguru — пошук кращих цін на готелі в усіх головних системах бронювання. Максимальна економія на житло. Дивіться також поради — як знайти недороге житло.

ВИГІДНА СТРАХОВКА

Cherehapa — порівняння і вибір кращих умов страхування своєї подорожі. Поліси за діючими тарифами найбільших страхових компаній і навіть дешевше!